tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Imigracyjny kryzys w Europie

Premier: nie będzie można narzucić Polsce schematu przyjmowania uchodźców

Podczas nieformalnego szczytu Unii Europejskiej podtrzymaliśmy stanowisko, że przyjmowanie uchodźców jest na zasadzie dobrowolności. To kwestia bezpieczeństwa i ochrony granic - powiedział w czwartek w Salzburgu premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że podczas nieformalnego szczytu Unii Europejskiej w austriackim Salzburgu potwierdzone zostało stanowisko z czerwcowego szczytu Rady Europejskiej.

Unijny szczyt rozpoczął się w środę. Przywódcy rozmawiali między innymi na temat brexitu, unijnej polityki bezpieczeństwa oraz polityki migracyjnej.

Morawiecki: nie będzie można narzucić Polsce przyjmowania uchodźców

- Decyzje są bardzo dobre dla Polski. Będą one polegały na tym, że przyjmowanie jakichkolwiek uchodźców jest na zasadzie dobrowolności. Nie będzie można narzucić Polsce jakiegokolwiek schematu dotyczącego przyjmowania uchodźców - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki.

- To jest twarde stanowisko Polski, które podtrzymaliśmy, łącznie z innymi państwami Grupy Wyszehradzkiej, z Republiką Czeską, ze Słowacją i z Węgrami - tłumaczył. - To warto podkreślić, ponieważ być może wkrótce się okaże, że sukces ma wielu ojców i inni będą próbowali się ogrzać przy tych decyzjach - dodał.

- My podkreślamy, że to jest kwestia bezpieczeństwa, ochrony granic, to jest sprawa tak zwanego Frontexu, czyli agencji, która ma swoją siedzibę w Warszawie i która ma się zajmować bezpieczeństwem granic zewnętrznych od strony zapobiegania nielegalnym migracjom - oświadczył premier.

Brexit "kolejnym elementem dezintegracji Zachodu"

Innym tematem szczytu - mówił Morawiecki - był brexit. Premier podkreślił, że Polska jest krajem, który "stara się przełamać impas" i - mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii - zapewnić przewidywalność dla przedsiębiorców i obywateli.

- Jest, oczywiście, kwestia Irlandii, gdzie my wykazujemy pełną solidarność i we współpracy z Michelem Barnierem - głównym negocjatorem, z którym się spotkam niedługo - jesteśmy krajem, który konstruktywnie stara się zapewnić to, żeby współpraca między Polską a Wielką Brytanią po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, nie ucierpiała, żeby ona była taka jak do tej pory, możliwie taka jak do tej pory - dodał szef rządu.

Morawiecki ocenił, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii to "kolejny element dezintegracji Zachodu" i zmniejszenia konsolidacji pozycji Unii względem "pewnych sił, które nie działają na korzyść Unii, Europy, czy USA". Premier wymienił tu Daleki Wschód, Chiny oraz Rosję. - Utrzymanie spójności i spoistości całego Zachodu jest bardzo ważne, to też podkreśliłem dziś wielokrotnie - dodał szef rządu.

Oglądaj
Morawieckiemu zależy na przełamaniu impasu między UE a Wielką Brytanią
Wideo: tvn24 Morawieckiemu zależy na przełamaniu impasu między UE a Wielką Brytanią

Premier: odnoszę wrażenie, że szef KE stara się znaleźć kompromis w sprawie reformy sądownictwa

Morawiecki przekazał, że w Salzburgu rozmawiał z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. Jak poinformował, rozmowa dotyczyła bieżących tematów polsko-europejskich, związanych z KE, "ale również szerszych, strategicznych (kwestii - red.) dotyczących współpracy całej Unii Europejskiej i tematów bezpieczeństwa".

Premier podkreślił, że do rozmów między nim a szefem KE dochodzi "właściwie na każdym szczycie" UE.

- My z Jean-Claude'em Junckerem rozmawiamy nieustannie o sprawach polsko-europejskich w bardzo różnych kontekstach. W tym również ja podkreślam zasadność, konieczność reformowania wymiaru sprawiedliwości i odnoszę wrażenie, że przewodniczący (KE - red.) stara się znaleźć jakiś możliwy kompromis - powiedział szef rządu.

Morawiecki podkreślił też wagę dialogu w relacjach z Komisją Europejską na temat reformy sądownictwa w Polsce. - Dialog w tym zakresie jest bardzo ważny - zaznaczył.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Imigracyjny kryzys w Europie

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
jakby śmieszne

kompromisem będzie Polska poza systemem prawnym UE

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   dgen

   za rok w eurowyborach odbierzemy Europę tym populistycznym, lewicowym szaleńcom

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      3
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     lastanetaarion
     lastanetaarion

     Lewica, prawica... kostnica... Dla mnie jakiekolwiek podziały są śmiechu warte, ponieważ politycy myślą w większości tylko o jednym - jak wytrzepać jak najwięcej kasy z naiwniaków...
     Czasem wśród polityków znajdą się fanatycy, a także prawdziwi ideowcy. Ideowców szybko utemperują "koledzy", a z fanatykami jak z fanatykami - gadać rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje