tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Caracale nie dla Polski

MON: wycofanie zaproszeń nie oznacza rezygnacji z całego programu śmigłowcowego

zobacz więcej wideo »
MON: wycofanie zaproszeń nie oznacza rezygnacji z całego programu śmigłowcowego
 • "Polska i Świat". Śmigłowce dla polskiej armii schodzą na dalszy plan"Polska i Świat". Śmigłowce dla polskiej armii schodzą na dalszy plan
 • Śmigłowce Mi-8 i Mi-17 polskiego wojskaŚmigłowce Mi-8 i Mi-17 polskiego wojska
 • Były szef MON: deklaracje Macierewicza ws. śmigłowców to fantazjeByły szef MON: deklaracje Macierewicza ws. śmigłowców to fantazje
 • W poniedziałek przetarg na śmigłowce wojskowe. Komentarz ekspertaW poniedziałek przetarg na śmigłowce wojskowe. Komentarz eksperta
 • "Na początku wojsko miało dostać 70 śmigłowców""Na początku wojsko miało dostać 70 śmigłowców"
 • Siemoniak: fakty są takie, że śmigłowców nie maSiemoniak: fakty są takie, że śmigłowców nie ma
 • Macierewicz: w poniedziałek ruszy przetarg na wojskowe helikopteryMacierewicz: w poniedziałek ruszy przetarg na wojskowe helikoptery
 • Eurocopter na polskim niebie. Zdjęcia z BłękitnegoEurocopter na polskim niebie. Zdjęcia z Błękitnego
 • "Piloci lubią mieć dużo mocy". Targi militarne w Gdańsku"Piloci lubią mieć dużo mocy". Targi militarne w Gdańsku
 • "Nie sądzę, żeby była lepsza maszyna""Nie sądzę, żeby była lepsza maszyna"
 • Legendarny amerykański śmigłowiec w rękach polskiego pilota (TVN24)Legendarny amerykański śmigłowiec w rękach polskiego pilota (TVN24)
 • Francuski H225M Caracal w akcjiFrancuski H225M Caracal w akcji
 • Ewolucje na pokaz. Tak Eurocopter walczy w przetarguEwolucje na pokaz. Tak Eurocopter walczy w przetargu
Foto: US Army | Video: tvn24 Przetarg na śmigłowce zawieszony (materiał magazynu "Polska i Świat)

Nie rezygnujemy z żadnego z programów modernizacyjnych, jednak mając na uwadze możliwości budżetowe, w pierwszej kolejności stawiamy na rozwój obrony przeciwlotniczej oraz Marynarki Wojennej. Wszystkie programy modernizacyjne dla wojska będą kontynuowane - poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Narodowej. Inspektorat uzbrojenia cofnął zaproszenie ofertowe wysłane do producentów śmigłowców zadaniowych.

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie "Szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na lata 2017-2026". Dokument ma stanowić podstawę do tego, aby można było rozpocząć proces wyposażenia Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt.

Przyjęty przez Radę Ministrów dokument określa m.in. kierunki modernizacji technicznej Wojska Polskiego dotyczące: sprzętu rozpoznania i walki radioelektronicznej, sprzętu dowodzenia i łączności, wyposażenia systemu obrony powietrznej, zestawów przeciwpancernych pocisków kierowanych, kołowych transporterów opancerzonych, średnich samolotów transportowych, okrętów i sprzętu morskiego, sprzętu elektronicznego oraz czołgów.

"Trzeba określić, które śmigłowce są nam potrzebne w pierwszej kolejności"

"Nie rezygnujemy z żadnego z programów modernizacyjnych, niemniej jednak w oparciu o określone wcześniej priorytety, mając na uwadze możliwości budżetowe, w pierwszej kolejności stawiamy na rozwój obrony przeciwlotniczej oraz Marynarki Wojennej. Wszystkie programy modernizacyjne dla wojska będą kontynuowane" - podkreślił MON w przesłanym w czwartek komunikacie.

Resort obrony zaznaczył, że "zakup śmigłowców dla Sił Zbrojnych to ważna inwestycja w bezpieczeństwo Rzeczypospolitej, dlatego musi być poparty niezwykle staranną analizą". "Trzeba jasno określić, które śmigłowce są nam potrzebne w pierwszej kolejności, a które zakupy mogą jeszcze poczekać" - wskazał resort.

"Wojska specjalne dysponują najnowszymi (zaledwie kilkuletnimi) śmigłowcami w Siłach Zbrojnych RP. Wycofanie zaproszeń w postępowaniu na część śmigłowców dla wojsk specjalnych nie oznacza, że rezygnujemy z całego programu śmigłowcowego. Priorytetem dla resortu obrony narodowej jest pozyskanie nowych śmigłowców ZOP w wersji pokładowej, zastępujących planowane do wycofania śmigłowce SH-2G" - poinformował MON.

ZOBACZ: PRZETARG NA ŚMIGŁOWCE ZAWIESZONY

Resort podkreśla, że w przypadku zakupu śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), Inspektorat Uzbrojenia przygotowuje właśnie "zaproszenia dla potencjalnych wykonawców na składanie ofert ostatecznych". Według MON, wstępne oferty złożyło konsorcjum Airbus Helicopters SAS i Heli Invest na Caracale H-225 i zakłady WSK PZL-Świdnik na maszyny AW-101, czyli Agusta Westland - europejski śmigłowiec wielozadaniowy.

"Nasze wymagania zostały bardzo precyzyjnie zdefiniowane w oparciu o potrzeby Sił Zbrojnych RP i wybierzemy ofertę, która je spełni. Zakłada się, że zawarcie umowy nastąpi jeszcze w tym roku" - poinformował resort.

"Kończymy też prace analityczno-koncepcyjne i za kilka miesięcy ogłosimy postępowanie na pozyskanie nowych śmigłowców uderzeniowych. Gotowość dostawy śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP wyraziło wiele firm z Europy i USA. Wszystkie zaproponowane konstrukcje stanowią najwyższą jakość i pozyskanie ich znacznie rozszerzy zdolności lotnictwa śmigłowcowego" - podał MON.

Według ministerstwa za kilka miesięcy zostanie wszczęte postępowanie przetargowe, a podpisanie umowy zaplanowano w przyszłym roku. Docelowo zakupione zostaną 32 śmigłowce uderzeniowe - wskazał MON.

"MON prowadzi bardzo trudne negocjacje, w których stawką jest bezpieczeństwo naszego kraju i ogromne pieniądze. Cisza to jedna z najważniejszych zasad biznesu" - podkreślił resort.

Obietnice Macierewicza

Antoni Macierewicz, poprzednik Mariusza Błaszczaka na stanowisku szefa MON, kilkukrotnie zapewniał, że śmigłowce dla wojsk specjalnych będą szybko dostarczone. W 2016 roku w obecności ówczesnej premier Beaty Szydło minister zapowiadał, że "już w tym roku zostaną dostarczone przynajmniej pierwsze dwa helikoptery", a "w przyszłym roku - osiem helikopterów".

Resursy, czyli w uproszczeniu przydatność do użycia śmigłowców polskiej armii, kończą się między 2019 a 2021 rokiem. Gdyby nie zerwano rozstrzygniętego przetargu na francuskie caracale, pierwsze maszyny latałyby z polską szachownicą już od roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Caracale nie dla Polski

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
wojciech_dabrowski0ci3

Ale przynajmniej wszystkie pieniądze wydają. Rok w rok 100%. Co za różnica na co?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje