tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

MON dopuści transseksualistów do armii. Jest projekt nowych przepisów

MON dopuści transseksualistów do armii. Jest projekt nowych przepisów
Foto: Shutterstock | Video: tvn24 Transseksualiści napotykają na wiele trudności (materiał archiwalny)

Transseksualizm nie będzie już powodem stwierdzenia niezdolności do służby wojskowej - przewiduje projekt rozporządzenia resortu obrony. Z propozycji zadowolona jest pierwsza polska transseksualna posłanka Anna Grodzka.

Projekt rozporządzenia ministra obrony narodowej opublikowało Rządowe Centrum Legislacji.

Poprzednie rozporządzenie z 2004 r. utraciło moc z początkiem bieżącego roku w związku z nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Projekt - dzięki zmianom w orzecznictwie o zdolności do służby - ma także zapewnić "płynne formowanie brygad Wojsk Obrony Terytorialnej", której żołnierze pełnia służbę czynną.

Projektowane rozporządzenie ma ponadto dostosować przepisy do wytycznych raportu Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) na temat Polski. Raport - jak przypomniano w uzasadnieniu – "zawierał szereg szczegółowych zaleceń wobec władz Polski, które powinny zostać zrealizowane przed kolejną procedurą monitoringową ECRI".

Transseksualizm już nie jak obojnactwo

"Komisja poleciła przygotowanie i przedłożenie parlamentowi projektów przepisów lub nowelizacji istniejących regulacji w celu zagwarantowania w polskim prawie równości i godności osób LGBT we wszystkich sferach życia. Analiza aktualnego stanu prawnego wskazała, iż dla realizacji wskazanych przez Komisję celów niezbędna jest zmiana zapisów dotyczących orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej, które w dotychczasowym brzmieniu wymieniają jako schorzenie/ułomność powodującą niezdolność do czynnej służby wojskowej transseksualizm" – podkreślono w uzasadnieniu.

W załączniku do poprzedniego rozporządzenia transseksualizm występował w tej samej rubryce co obojnactwo. W projekcie transseksualizmu już nie ma.

Anna Grodzka "pozytywnie zdziwiona"

Zmiany pozytywnie przyjęła Anna Grodzka, była posłanka Ruchu Palikota, pierwsza polska transseksualna parlamentarzystka. - Jestem bardzo pozytywnie zdziwiona, że PiS w tej kwestii stara się postępować zgodnie z trendami, jakie obowiązują w UE – powiedziała Grodzka, współfundatorka fundacji Trans-Fuzja, która przed kilku laty apelowała do MON o zmianę przepisów.

Grodzka podkreśliła, że "to jest dopiero projekt". - Nie wiadomo, jaki będzie efekt końcowy. Mam nadzieję, że to prawo, które przeciwdziała dyskryminacji grupy osób, zostanie uchwalone – dodała była posłanka.

Transseksualiści mogą już służyć m.in. w Bundeswehrze. Z kolei w USA prezydent Donald Trump uchylił zgodę Departamentu Obrony w sprawie dopuszczenia transseksualistów do US Army.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje