Młode roczniki wkraczają na polityczne salony. Nie chcą być maskotkami. Zaczną od zwalniania

Młode roczniki wkraczają na polityczne salony. Nie chcą być maskotkami, zaczną od zwolnień
Młode roczniki wkraczają na polityczne salony. Nie chcą być maskotkami, zaczną od zwolnień
mapa.jpg

Najmłodsi samorządowcy mają niewiele więcej lat, niż sprawują władzę niektóre lokalne "dinozaury". Rocznik 90. wygrał te wybory. W Sulęcinie rządy obejmie najmłodszy w historii Polski starosta - Patryk Lewicki; ma 24 lata, nadal studiuje. O rok starszy Marek Materek rządzić będzie Starachowicami. - Idzie nowe. Być może są niedoświadczeni, ale dają ludziom nadzieję na zmianę - komentuje politolog.

Co o swoim zwycięstwie myślą młodzi wygrani? Jak się widzą na szczytach samorządowej władzy? Co zamierzają, jakie mają autorytety? Zapytaliśmy ich o to.

Jak deklarują, nie zamierzają być maskotkami, raczej "głosem pokolenia". Chcą działać na rzecz lokalnych społeczności, zapowiadają podejmowanie trudnych decyzji, nawet tych dotyczących zwolnień w urzędzie. Wszystko to, bo mają świadomość, że "zapisują się na kartach historii".

Brak doświadczenia im nie przeszkadza. - Mam doświadczonych współpracowników. Ja będę dawał energię i młodość - mówi nam 24-letni starosta sulęciński.

Nasi rozmówcy wśród autorytetów wymieniają m.in. najbliższych, Jana Pawła II i... Waldemara Pawlaka.

Ale po kolei.

19-latek z Warszawy najmłodszym radnym

Do grudnia tego roku jednym z najmłodszych samorządowców w historii Polski był 18-letni Bartłomiej Kulas. Gdy w 2010 roku został wybrany radnym Tczewa (woj. pomorskie) nie miał jeszcze nawet matury, co niejednokrotnie mu wypominano. Egzamin dojrzałości zdał, poszedł na studia, ale w tym roku przegrał walkę o reelekcję.

Po wyborach jego miejsce - najmłodszego radnego w Polsce - zajął 19-latek z Warszawy. Krzysztof Bosak z Prawa i Sprawiedliwości (nie mylić z liderem Ruchu Narodowego), na co dzień student, został wybrany do rady miasta w Warszawie.

Jak zapowiada w rozmowie z tvnwarszawa.pl, będzie chciał zająć się tym, co mu - jako nastolatkowi - jest najbliższe. - Najbardziej chciałbym się zaangażować w pracę komisji edukacji i rodziny. To są kwestie, które dotyczą mojego pokolenia – podkreśla. Chciałby też włączyć się w prace komisji do spraw nazewnictwa miejskiego, "bo tam też jest dużo do zrobienia".

Najmłodszy radny w Polsce - Krzysztof Bosak
Najmłodszy radny w Polsce - Krzysztof Bosaktvnwarszawa.pl

Najmłodszy prezydent w Polsce. Boi się, że nie wszyscy nadążą za zmianami

Najbardziej znanym reprezentantem "młodej fali" w samorządzie jest Marek Materek, który został prezydentem Starachowic (woj. świętokrzyskie), o czym informowaliśmy na portalu tvn24.pl już w dniu wyborów. Materek w drugiej turze jako kandydat bezpartyjny pokonał nie byle kogo, bo rządzącego w mieście od 10 lat prezydenta z SLD.

W PRL-u nie przeżył ani dnia. Urodził się dwa miesiące po obaleniu komunizmu. Ma 25 lat, czyli najmniej, ile zgodnie z ordynacją może mieć prezydent.

Do polityki wszedł jako nastolatek. Napisał e-maila do europosłanki Róży Thun z PO, w którym zaoferował pomoc w kampanii. Gdy ta zakończyła się, polityk zaproponowała mu pracę asystenta.

I choć wyrzucono go z PO (mówi, że nie wie, za co), Thun wyraża się o nim pochlebnie. - Ma umiejętności, jest pracowity. Jego zwycięstwo to ogromny sukces, jak wygrana Dawida z Goliatem - komentuje w rozmowie z tvn24.pl zwycięstwo swojego współpracownika europosłanka.

Oto 25-letni prezydent Starachowicmarekmaterek.pl

25-latek zapowiada, że pracę w ratuszu zacznie od zwolnień. Bo - jak tłumaczy - chce ograniczyć administrację. - To będą trudne decyzje, ale ktoś musi kiedyś ich dokonać - wyjaśnia. Chce też zatrzymać młodych w Starachowicach. Jak? - Podstawa to dobry klimat do zatrudniania. Pomogą też mikropożyczki dla młodych – prognozuje w rozmowie z tvn24.pl.

Przyznaje jednak, że ma obawy przed rozpoczęciem pracy prezydenta. - Największą przed oporem materii, że nie wszyscy będą chcieć zmian, że nie wszyscy będą za nimi nadążać - wyjaśnia.

Materek wierzy jednak, że jego młody wiek nie będzie przeszkodą. - Wiek w polityce, życiu publicznym nie ma znaczenia – mówi, zaznaczając jednocześnie, że 1989 to dobry rocznik. - To pewna zmiana pokoleniowa w polityce. 25 lat wolności, 25 lat nowego prezydenta. Pewien etap się kończy - wskazuje. Autorytetem 25-latka jest Władysław Bartoszewski. - Pokazał, że w swoim życiu można poświęcić się dla kraju - wyjaśnia Materek.

Cała rozmowa z prezydentem Starachowic
Cała rozmowa z prezydentem Starachowic tvn24

"Rzecznikowanie to pudrowanie". Młode "usta" PSL do Ciechanowa

Zaledwie o pół roku starszy od Materka jest nowy prezydent Ciechanowa (woj. mazowieckie). To Krzysztof Kosiński, były już rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego, lat 26. - Cieszę się, że nie jestem najmłodszym prezydentem, bo byłbym traktowany jako maskotka - komentuje w rozmowie z tvn24.pl.

Dlaczego zdecydował się na porzucenie reprezentacyjnej funkcji w Sejmie na rzecz samorządu? - Funkcja rzecznika jest odtwórcza. To pudrowanie pewnych spraw, ulepszanie, ale nie tworzenie czegoś konkretnego, nowego. W samorządzie będę rzecznikiem spraw ludzi - tłumaczy tvn24.pl.

Co będzie jego głównym celem jako prezydenta? - Tych jest naprawdę wiele, ale przede wszystkim to ściągnięcie inwestorów i zatrzymanie młodych ludzi. To wyzwanie niełatwe, tym bardziej, że Warszawa jest blisko i są tam lepsze warunki edukacyjne oraz szanse na pracę - nie ukrywa i przyznaje, że sam tuż po liceum wyjechał z rodzinnego Ciechanowa na studia.

Jak podkreśla, w pracy samorządowca - w przeciwieństwie do poprzedników - chce być transparentny. - Poprzednie pokolenie nie zwracało na to zbytnio uwagi - ocenia.

Autorytet 26-latka? - Prywatnie rodzice, politycznie Waldemar Pawlak. To on mnie wciągnął w politykę - wyjaśnia.

Rzecznik Kosiński zasiądzie na fotelu prezydentakrzysztofkosinski.pl

Najmłodszy prezydent w historii Podlasia

Podczas tegorocznych wyborów samorządowych wyłoniono najmłodszego prezydenta w historii województwa podlaskiego. Trochę starszy od wymienionych powyżej, bo "aż" 30-letni, Mariusz Chrzanowski z Prawa i Sprawiedliwości objął funkcję prezydenta Łomży.

W wyborach - zdobywając prawie 70 proc. głosów - spektakularnie pokonał 66-letniego Mieczysława Czerniawskiego z SLD, byłego członka PZPR. Do tej pory nie udało się to żadnemu kandydatowi PiS, w tym dwukrotnie 51-letniemu obecnie posłowi Lechowi Kołakowskiemu. - Władze doszły do wniosku, że przyszedł czas na zmianę i na młodych. Padł wybór na mnie - tłumaczy swój start w wyborach w rozmowie z tvn24.pl Chrzanowski.

Karierę polityczną zaczął jako nastolatek. W wieku 19 lat zapisał się do PiS, rok po jego powstaniu, niedługo później został radnym. W linię partii wpisuje się idealnie. Chrzanowski to prawicowiec, otwarcie głoszący swoją wiarę. Jak mówi, jego autorytetem jest Jan Paweł II. - To wzór, do którego należy dążyć - mówi nam.

Teraz nowo upieczony prezydent składa obietnice. Mają być ulgi dla przedsiębiorców za tworzenie nowych miejsc pracy (szczegółów nie podaje), miejskie becikowe (ok. 1 tys. zł), miejski sylwester "z prawdziwego zdarzenia" i raz w roku "duże wydarzenie muzyczne, dzięki któremu miasto będzie zauważalne na mapie Polski". Ma nadzieję, że to wszystko spowoduje, iż młodzi nie będą wyjeżdżać ze starzejącej się Łomży.

- Łomża ostatnio postrzegana była jako miasto, gdzie co chwilę wybucha jakaś afera. Ludzie chcą normalności, dlatego mnie wybrali - ocenia Chrzanowski. I wytyka: - Chcą prezydenta, który po prostu będzie pracował. Mój poprzednik w ostatnim roku w pracy spędził tylko 149 dni.

Jarosław Kaczyński z Mariuszem ChrzanowskimFacebook, Mariusz Chrzanowski

Starosta-student. Młodszego Polska nigdy nie miała

- Jestem z siebie dumny. Nie wiedziałem, że zapiszę się na kartach historii naszego kraju - nie ukrywa radości w rozmowie z tvn24.pl 24-letni Patryk Lewicki. Zapisze się dlatego, bo właśnie - z ramienia SLD - został wybrany starostą. Jest najmłodszą osobą, która będzie piastować to stanowisko w historii III RP.

24-latek, jeszcze student, rządzić będzie w powiecie sulęcińskim (woj. lubuskie). Pytamy go, czy nie boi się, że ma za mało doświadczenia. - Nie, mam doświadczonych współpracowników. Ja będę dawał energię i młodość - odpowiada. Chwali się, że to nie jego pierwszy kontakt z polityką, bo już w podstawówce został radnym młodzieżowej rady miasta.

- Chcę przede wszystkim pokazać młodym ludziom, że można inaczej. Że można rozmawiać, uprawiać politykę w inny sposób, nie kłócąc się - mówi o swoich celach. Jak zaznacza, głównym zadaniem, jakie sobie stawia będzie "konsolidacja gminy i ożywienie gospodarcze". - Podjęliśmy pierwsze rozmowy. Powinno być dobrze - dodaje.

Najmłodszy starosta w historii Polski. Ma 24 lata

23-latek, co chce być "głosem młodego pokolenia"

Najmłodszym radnym wojewódzkim w Polsce jest Łukasz Mejza. 23-latek z małej wsi Łagów został wybrany na radnego sejmiku woj. lubuskiego.

Do tej pory był studentem stosunków międzynarodowych, prawa i komunikacji wizerunkowej. Jak pogodzi pracę radnego z obowiązkami studenta? - Pogodzę, jakoś będę musiał. Pewnie przejdę na studia zaoczne - odpowiada.

Mejza, który na radnego został wybrany jako kandydat bezpartyjny, w sejmiku będzie chciał postawić na rozwój gospodarczy. - Każda inna dziedzina jest jego pochodną. Trzeba ściągnąć inwestorów - argumentuje. Szczegółów jednak nie zdradza.

23-latek przekonuje za to, że chciałby być "reprezentantem i głosem młodego pokolenia". - To mój priorytet - podkreśla. I dodaje: - W zastałych strukturach potrzeba odświeżenia. Pokolenie, które rządzi już od 25 lat wyczerpuje się. Te wybory pokazały, że ludzie chcą czegoś nowego.

23-latek jest najmłodszym radnym sejmikuFacebook, Łukasz Mejza

"Dają nadzieję. Widać zmianę pokoleniową"

Dr Tomasz Płudowski, socjolog polityki z Collegium Civitas zauważa: idzie nowe. Bo jak tłumaczy, z każdym rokiem, w polityce będzie pojawiać się coraz więcej młodych.

- Widać zmianę pokoleniową - mówi. Skąd ta zmiana? - Spowodowana jest przede wszystkim zmęczeniem, starym modelem działania świata polityki - ocenia w rozmowie z tvn24.pl.

Ekspert tłumaczy, że coraz częstsze głosowanie na młodych może być związane z chęcią odrzucenia przez wyborców zastałego systemu i tych, którzy do tej pory byli u władzy.

- Wybierając młodych mamy większą pewność, że nie są częścią tego systemu. Być może są niedoświadczeni, ale dają nadzieję na zmianę - podsumowuje dr Płudowski.

Autor: Natalia Szewczak/i,rzw / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Pożar w zakładach metalurgicznych w Berlinie. Firma Diehl Metal należy do grupy, która produkuje system obrony dla Ukrainy. Z ogniem walczy co najmniej 170 strażaków, ale wiatr utrudnia ich akcję. Władze miasta apelują o zamknięcie okien i unikanie terenu, nad którym unosi się toksyczny dym. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Pożar w Berlinie. Toksyczny dym nad miastem, apel do mieszkańców

Pożar w Berlinie. Toksyczny dym nad miastem, apel do mieszkańców

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W piątek 3.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wyładowania nad częścią kraju

Gdzie jest burza? Wyładowania nad częścią kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na pogodę w czasie długiego majowego weekendu w Polsce nie możemy narzekać. Po nim jednak czeka nas zmiana. Jak mówił na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, temperatura zacznie spadać, a nocami w połowie przyszłego tygodnia niewykluczone są nawet przygruntowe przymrozki.

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24