tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Miś recydywista mocno śpi

Miś recydywista mocno śpi
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Miś jest dziki...

Jest młoda i jakoś nie mogła spać... Przez kilka tygodni niepokoiła mieszkańców Podkarpacia. Raz już interweniowały służby porządkowe - nie pomogło. Teraz rozwiązanie będzie bardziej radykalne. Młoda niedźwiedzica została uśpiona i trafi prawdopodobnie do zoo.

Wiele wskazuje na to, że urodziła się w niewoli i nie może samodzielnie żyć w lesie. Wygląda na osłabioną.

Magdalena Grabowska, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie

Ważąca 120 kilogramów samica została w piątek schwytana tym razem we wsi Chorzów koło Jarosławia (woj. podkarpackie). - Wiele wskazuje na to, że urodziła się w niewoli i nie może samodzielnie żyć w lesie. Wygląda na osłabioną - mówiła dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie Magdalena Grabowska

Jak się okazało, to ten sam miś, który pojawił się w okolicy kilka tygodniu temu na przedmieściach odległego o 30 kilometrów Przemyśla: na jego szyi wciąż tkwiła założona kilkanaście dni temu obroża telemetryczna.

Niedźwiedzica zostanie dokładnie przebadana przez weterynarza, ale na wolność już jednak nie wróci. Zakwalifikowano ją jako zwierzę niebezpieczne dla ludzi i najprawdopodobniej trafi do ogrodu zoologicznego.

Miś do powtórki

Pierwszy raz zwierzę pojawiło się w Przemyślu w piątek 8 stycznia po południu. Uśpiono je i przetransportowano do schroniska dla zwierząt w Przemyślu. Potem niedźwiedzica została wypuszczona na wolność.

Media sugerowały, że drapieżnik wcześniej przedostał się do Polski z prywatnego ogrodu zoologicznego w Samborze na Ukrainie. Jednak ustalenia polskich i ukraińskich służb wykluczały taką mozliwość.

Służby ochrony środowiska z Rzeszowa poszukują teraz ogrodu zoologicznego lub schroniska dla zwierząt, gdzie niedźwiedzica mogłaby przebywać po opuszczeniu lecznicy. - Chcących zaopiekować się niedźwiedzicą prosimy o kontakt - zaznaczyła dyrektor Grabowska.

Schwytane zwierze waży 120 kg, ale dorosłe osobniki osiągają wagę trzykrotnie wyższą. Żyją do 50 lat. Należą do najgroźniejszych drapieżników w Europie. W Polsce na wolności żyje ponad sto niedźwiedzi, niemal wszystkie na Podkarpaciu.

jak/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje