Miller: Skrytykował Sejm, nie rząd. Palikot: Wszedł do gry

Aktualizacja:

- Jeśli prezydent mówi, że potrzebna jest odważna kontynuacja, to znaczy, że poprzedniej kadencji nie uważa za odważną - komentował przemówienie prezydenta w Sejmie szef klubu SLD Leszek Miller. Większość pytanych o opinie polityków była zgodna - Bronisław Komorowski, wytknął pewną opieszałość Sejmowi i zasiadającym w jego ławach posłom koalicji, ale samego rządu nie skrytykował. Janusz Palikot orędzie do parlamentarzystów odczytał inaczej - to wejście Bronisława Komorowskiego "do gry". - Wreszcie to wezwanie do budowania społeczeństwa obywatelskiego, do ograniczenia biurokracji, która jest największą wpadką tego poprzedniego rządu, kiedy to przybyło, a nie ubyło urzędników - stwierdził Palikot.

- Przed nami stoi wiele zadań. Najważniejsze to poprawa jakości funkcjonowania państwa, ponieważ jego siła zależy od zaufania jakim darzą go obywatele - powiedział podczas przemówienia na inaugurację Sejmu VII kadencji prezydent Bronisław Komorowski. Słowa prezydenta część polityków uznała słowa prezydenta jako krytykę poprzedniego rządu.

Zdaniem Leszka Millera w wystąpieniu Bronisława Komorowskiego w Sejmie można doszukać się krytyki poprzedniej kadencji Sejmu. - Jeśli prezydent mówi, że potrzebna jest odważna kontynuacja, to znaczy, że poprzedniej kadencji nie uważa za odważną - komentował przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego szef klubu SLD. Miller zaznaczył jednak, że jego zdaniem prezydent nie skrytykował samego rządu Donalda Tuska.

Podobnego zdania był Jarosław Gowin z PO, który podkreślił, że zgadza się ze słowami prezydenta. - To nie była krytyka rządu, natomiast było to wskazanie też na zadania stojące przed koalicją rządową, ja się zgadzam z tonacją tej wypowiedzi, potrzebna jest nam polityka odważna i dalekosiężna - mówił Gowin.

"Prezydent skrytykował"

Zupełnie inaczej słowa prezydenta odebrał Janusz Palikot, według którego wystąpienie prezydenta było mocna krytyką premiera. - Wreszcie to wezwanie do budowania społeczeństwa obywatelskiego, do ograniczenia biurokracji, która jest największą wpadką tego poprzedniego rządu, kiedy to przybyło, a nie ubyło urzędników - komentował Palikot.

Zdaniem lidera Ruchu swoim wystąpieniem prezydent "wszedł do gry". Jego zdaniem Komorowski po objęciu urzędu dał Tuskowi i jego rządowi "rok wolnego". - Teraz prezydent powiedział: tamta epoka się skończyła, będę aktywnym recenzentem działań rządu i wyraźnie mówię, o co mi chodzi, będę to sprawdzał. Takie było to dzisiejsze wystąpienie - komentował Palikot. - Oczywiście prezydent mówił to łagodniejszym językiem, ale każdy, kto siedzi w polityce, doskonale wie, że to było bardzo mocne wystąpienie polityczne - podkreślił polityk.

Egueniusz Kłopotek z PSL uznał, że rząd powinien dokładnie wczytać się w słowa Bronisława Komorowskiego, ponieważ zawarte w nich były oczekiwania Polaków.

Komentarze "na gorąco"

Wystąpienie prezydenta w Sejmie na bieżąco oglądali i komentowali w studiu TVN24 politycy Arkadiusz Mularczyk, Stefan Niesiołowski i Marek Borowski.

- Odniosłem takie wrażenie, że prezydent trochę pospieszał premiera, ale nie oszukujmy się, i prezydent i premier są z jednej opcji politycznej i to jest trochę tak, że przyganiał kocioł garnkowi - powiedział Mularczyk.

Jak ocenił, prezydent podczas ponad rocznego urzędowania nie przedstawił żadnych ważnych, przełomowych projektów ustaw. - Trzeba powiedzieć w ten sposób: Panie prezydencie, panie premierze weźcie się obaj do roboty - dodał.

- Jak można mieć pretensje do prezydenta, że jakiś ważnych ustaw przeciwko rządowi nie wnosił - irytował się Niesiołowski. Jego zdaniem, wystąpienie Komorowskiego było łagodne, nie padły w nim żadne przełomowe stwierdzenia, a jedyny "gorętszy moment" był wtedy, gdy stwierdził, że potrzeba "odważnej kontynuacji" działań rządu.

Z kolei zdaniem Marka Borowskiego w orędziu prezydenta padło parę ważnych stwierdzeń. Jest ono istotne, bo pokazuje, że prezydent nie chce być biernym politycznym graczem. - Po pierwsze prezydent chciał dać do zrozumienia, że nie jest prezydentem, który delektuje się żyrandolem. Jednak chce na wstępie powiedzieć, jak widzi przyszłość – oceniał polityk

Premier słuchał

Podczas uroczystości powierzenia misji tworzenia nowego rządu premier bezpośrednio odniósł się do słów Bronisława Komorowskiego. - Słuchałem dziś pana orędzia w Sejmie bardzo dokładnie. Zapadły mi pana słowa w pamięć i będą wyzwaniem dla mnie i mojego gabinetu. Sprostamy tym wyzwaniom. Nie zabraknie nam odwagi i wyobraźni - zwrócił się do głowy państwa Donald Tusk.

Wystąpienie w Sejmie

Prezydent podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu zwrócił się do parlamentarzystów. W swoim wystąpieniu Komorowski podkreślił, że pomimo trudnych czasów Polska dokonała awansu cywilizacyjnego i dołączyła do grona państw rozwiniętych. Jego zdaniem jest to zasługa wszystkich rządów od 1989 roku. - Wielki narodowy wysiłek ostatnich 22 lat doprowadził nasz kraj do sukcesu. Polska uniknęła kryzysu, co jest osiągnięciem całej Rzeczypospolitej i wszystkich z nas. Pracowitość i optymizm Polaków zaowocowały tym, że Polska utrzymała wzrost gospodarczy w tak trudnych czasach. Jesteśmy z tego dumni - podkreślił Bronisław Komorowski.

Prezydent mówił o sukcesach Polski (TVN24)
Prezydent mówił o sukcesach Polski (TVN24)

Wieki plan

Prezydent nakreślił jednak najważniejsze zadania, jakie stoją przez Polską i rządem w najbliższych latach. Po pierwsze - poprawa funkcjonowania państwa. - Polacy oczekują poprawy funkcjonowania państwa. Procedury biurokratyczne nadal potrzebują zmian. Musimy poprawić też system sądowniczy, ponieważ zbyt długo ciągną się procesy, co powoduje ograniczenie zaufania do państwa. Polska wojna na górze owocuje nie tylko słabą jakością debaty publicznej, ale też wpływa negatywnie na poszukiwanie rozwiązań w sprawach ważnych - powiedział Komorowski.

Wierzę, że będzie to kontynuacja odważna. Nowemu Sejmowi i rządowi przyjdzie bowiem podejmować decyzje w czasach trudnych dla Europy i świata. komorowski

Demografia

Po drugie - zdaniem prezydenta - musimy zwalczyć problemy wynikające ze zmian demograficznych. - Dalszy prognozy demograficzne muszą niepokoić i wymagają zastanowienia. Musimy stworzyć strategię rozwoju demograficznego. Musimy znaleźć odpowiedź na pytanie co zrobić z emeryturami. Potrzebna jest tu uczciwa debata o stopniowych podnoszeniu wieku emerytalnego. trzeba dokończyć trudną reformę systemu zdrowia - zaznaczył Bronisław Komorowski.

Kryzys i Europa

Po trzecie - kryzys. Prezydent przekonywał, że zadaniem Polski jest działanie na rzecz integracji europejskiej. - Odpowiedzią Polski na kryzys powinny stać się działania zmierzające do wzmocnienia bezpieczeństwa finansowego, do redukcji długu publicznego i do zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki - ocenił.

Przekonywał, że w ten sposób Polska osiągnie gotowość wejścia do strefy euro. Zastrzegł, że nie chodzi o "sztywny kalendarz", a jedynie świadomość wszystkich, że jest to droga do dalszego rozwoju Polski. Według Komorowskiego, bez perspektywy członkostwa Polski w strefie euro, nasz kraj znajdzie się poza obszarem pogłębionej integracji europejskiej. Zdaniem prezydenta, oznaczałoby to utracenie szansy na odgrywanie istotnej roli w Europie i na świecie. - Musimy obronić przed skutkami kryzysu polski wzrost gospodarczy. Kryzys jest ostrzeżeniem, ale bywa też szansą. Jego przezwyciężenie wzmocni Europę - stwierdził prezydent.

Zdaniem prezydenta potrzebna jest kontynuacja najważniejszych zadań dla Polski (TVN24)
Zdaniem prezydenta potrzebna jest kontynuacja najważniejszych zadań dla Polski (TVN24)

Wielki czas

Zdaniem prezydenta "w sprawach ważnych powinniśmy umieć ze sobą współpracować przy naturalnych i oczywistych różnicach wynikających z przekonań, z odmiennych propozycji rozwiązań polskich problemów". - Odmiennych, ale motywowanych - ja głęboko wierzę - chęcią jak najlepszego służenia Polsce i Polakom. Hasło "Zgoda buduje" nie było wyborczym sloganem, ale wyrazem mojego głębokiego przekonania, któremu chciałbym także dziś dać wyraz - powiedział prezydent.

- Mamy przed sobą wyjątkowo długi okres bez wyborów. To jest wielka szansa na podejmowanie spraw trudnych, ale wielkich. To jest wielkie zobowiązanie. W tej izbie zwracam się do wszystkich obywatelek i obywateli - czekają nas lata trudnej, ale ważnej pracy. Polacy oczekują mądrego i odważnego przywództwa. Życzę nam wszystkim, abyśmy w nadchodzący czas weszli z nadzieja i przekonaniem o lepszym jutrze. Z poczuciem wspólnoty i solidarności - zakończył Bronisław Komorowski.

"Nie krytykuję"

Wychodząc z Sejmu oświadczył, że jego wtorkowe wystąpienie było adresowane do posłów, a nie do rządu. Komorowski był pytany przez dziennikarkę o "potężną krytykę" rządu w jego wystąpieniu. - Przestrzegałbym przed tego rodzaju interpretacją mojego wystąpienia, bo oczywiście intencje są absolutnie inne (...) To raczej powinno być rozumiane jako zachęta do odwagi w podejmowaniu wspólnych działań, wspólnych wyzwań i szukania zgody między instytucjami państwa, ale także siłami politycznymi przynajmniej w wybranych, strategicznie ważnych dla Polski obszarach - oświadczył.

Jak mówił, obecnie powstawał będzie nowy rząd w "warunkach szczególnych kontynuacji". Prezydent podkreślił, że potrzeba tu "odważnej kontynuacji". - Moje wystąpienie dzisiaj było adresowane do Sejmu, do parlamentu, będę miał spotkanie z senatorami. To jest podzielenie się przez głowę państwa opinią o tym, co jest dla Polski najważniejsze, przed jakimi najważniejszymi, ale i najtrudniejszymi wyzwaniami stoimy wszyscy: i prezydent, i rząd przyszły, i parlament, ale także media i opinia publiczna - tłumaczył Komorowski.

Briefing prezydenta po orędziu w Sejmie (TVN24)
Briefing prezydenta po orędziu w Sejmie (TVN24)TVN24

Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny warty około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

Myślę, że te zarzuty pana prezydenta są nie na miejscu i prokuratura działa stabilnie - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar, odnosząc się do słów Andrzeja Dudy, który komentował postawienie zarzutów byłym posłom PiS. - Pan Bodnar wytrzepał sobie prokuraturę z rękawa - stwierdził prezydent.

Prezydent o "wytrzepaniu prokuratury z rękawa" przez Bodnara. Minister sprawiedliwości odpowiada

Prezydent o "wytrzepaniu prokuratury z rękawa" przez Bodnara. Minister sprawiedliwości odpowiada

Aktualizacja:
Źródło:
TV Republika, tvn24.pl

Dla kolaborantów rosyjskich służb nie będzie żadnej pobłażliwości. Wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, odnosząc się do ostatnich zatrzymań na terenie Polski.

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Źródło:
tvn24.pl

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Waldemar Bonkowski, były senator PIS został skazany na trzy miesiące bezwzględnego więzienia i rok ograniczenia wolności w postaci prac społecznych. Chodzi o sprawę ciągnięcia psa przywiązanego do samochodu. Zwierzak nie przeżył. Prawomocny wyrok w procesie odwoławczym w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapadł w piątek w obecności oskarżonego Waldemara Bonkowskiego (zgodził się na podanie danych osobowych i ujawnienie wizerunku ). Poza nim w sądzie stawili się prokurator i pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych.

Były senator PiS skazany na więzienie, za śmierć psa

Źródło:
TVN24, PAP

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Argentyńscy senatorowie przyznali sobie 136-procentowe podwyżki. Sprawa stała się czołowym tematem w mediach. Decyzję podjęto bowiem poprzez podniesienie ręki i nie można jednoznacznie wskazać, kto jak zagłosował. Prezydent Javier Milei skrytykował decyzję o podwyżkach diet w kraju zmagającym się z kryzysem. "Tak właśnie działa kasta" - napisał w serwisie X.

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Źródło:
PAP, Buenos Aires Herald

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Ewy Wrzosek - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk.

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Źródło:
tvn24.pl

W siedzibie PiS na Nowogrodzkiej zebrali się politycy, aby ustalić strategię na nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego. Przybyli między innymi europosłowie Anna Zalewska i Zdzisław Krasnodębski, ale także Jacek Kurski i Adam Bielan. Zalewska przekazała, że o tym, kiedy zostaną przedstawione listy, zadecyduje prezes PiS Jarosław Kaczyński. - To są najtrudniejsze wybory dla Prawa i Sprawiedliwości - przyznał Ryszard Czarnecki.

Spotkanie polityków PiS na Nowogrodzkiej

Spotkanie polityków PiS na Nowogrodzkiej

Źródło:
TVN24

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Incydent podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zakapturzony mężczyzna stanął przy Pomniku Bohaterów Getta, trzymając flagę Palestyny. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

Ubiegająca się o fotel prezydenta Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka z Koalicji Obywatelskiej wygrała proces w trybie wyborczym ze swoim rywalem Mariuszem Śpiewokiem (Koalicja Dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza). Żona Borysa Budki pozwała go po słowach, które kontrkandydat zamieścił w mediach społecznościowych.

Na finiszu kampanii wygrała proces wyborczy. Poszło o wpis o "sabotażu"

Na finiszu kampanii wygrała proces wyborczy. Poszło o wpis o "sabotażu"

Źródło:
PAP

Jeden z najciekawszych pojedynków w drugiej turze wyborów samorządowych na Pomorzu Zachodnim niewątpliwie odbędzie się w Koszalinie, gdzie temperatura kampanijnego sporu została podgrzana już do czerwoności. Kandydaci oskarżają się o zdradę wyborców i hejt. Przy roznoszeniu ulotek w środę musiała interweniować policja. 

Ostry bój o fotel prezydenta Koszalina. Szkalujące, anonimowe ulotki, zatrzymanie i interwencja policji

Ostry bój o fotel prezydenta Koszalina. Szkalujące, anonimowe ulotki, zatrzymanie i interwencja policji

Źródło:
TVN24

Dotychczasowy prezydent Jarosław Klimaszewski wygrał pierwszą turę wyborów w Bielsku-Białej, zdobywając 45,88 proc. głosów, ale w niedzielę czeka go dogrywka z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Konradem Łosiem. Rządzący miastem od 2018 roku polityk, popierany przez Koalicję Obywatelską, może liczyć na większość w radzie miasta, ale jego konkurent nie planuje składać broni.

Na ostatniej prostej kandydat PiS z "uśmiechem w kierunku wyborców lewicy"

Na ostatniej prostej kandydat PiS z "uśmiechem w kierunku wyborców lewicy"

Źródło:
tvn24.pl
Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24