tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wojna w Afganistanie

"Miałem nadzieję, że uniewinnią wszystkich"

- Miałem nadzieję, że wszyscy żołnierze zostaną uniewinnieni - powiedział w środę szef MON Tomasz Siemoniak po tym, jak sąd prawomocnie oczyścił z zarzutów trzech z siedmiu oskarżonych ws. Nangar Khel. Dodał, że liczy także na uniewinnienie pozostałej czwórki w ponownym procesie.

W środę Izba Wojskowa Sądu Najwyższego w drugiej instancji prawomocnie oczyściła z zarzutów kpt. Olgierda C. (jako jedyny nie zgadza się na podawanie swych danych) oraz starszych szeregowych: Jacka Janika i Roberta Boksę. Do ponownego rozpatrzenia przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie przesłano sprawy ppor. Łukasza Bywalca, chor. Andrzeja Osieckiego, plut. rez. Tomasza Borysiewicza i st. szer. rez. Damiana Ligockiego. Cała siódemka została uniewinniona w pierwszej instancji w czerwcu 2011 r.

Jak przyznał po ogłoszeniu wyroku sądu minister obrony, ”bardzo się cieszy z uniewinnienia trzech żołnierzy”. - Miałem okazję telefonicznie z każdym z nich trzech rozmawiać już po ogłoszeniu wyroku, przekazując osobiście radość z tego, że kończy się dla nich, dla ich rodzin, dla ich kolegów bardzo trudny czas, i że wracają do normalnego życia - stwierdził. Dodał, że miał nadzieję, że wszyscy żołnierze zostaną uznani za niewinnych, jednak rozumie i szanuje środowe orzeczenie sądu.

”Liczę na podobny finał”

Jak zaznaczył, cały czas będzie miał nadzieję, że finał w sprawie czterech żołnierzy, którzy będą ponownie sądzeni, ”będzie podobny jak w przypadku tej pierwszej trójki”. - Liczę, że ponowne rozpatrzenie sprawy czterech oskarżonych nie będzie trwało tak długo jak dotychczasowy proces - dodał Siemoniak.

Bardzo się cieszę z uniewinnienia trzech żołnierzy. Miałem okazję telefonicznie z każdym z nich trzech rozmawiać już po ogłoszeniu wyroku, przekazując osobiście radość z tego, że kończy się dla nich, dla ich rodzin, dla ich kolegów bardzo trudny czas, i że wracają do normalnego życia.

Tomasz Siemoniak, szef MON

Otrzymają zwrot kosztów

Minister obrony był też pytany o informacje, że MON w drugiej instancji przestał płacić za adwokatów oskarżonych. Mówił o tym m.in. emerytowany gen. Jerzy Wójcik, b. dowódca brygady, w której służyli oskarżeni. Rzecznik prasowy MON Jacek Sońta wyjaśnił, że resort miał możliwość prawną finansowania obrońców tylko w pierwszej instancji. Podkreślił jednak, że zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego Skarb Państwa zwróci żołnierzom koszty postępowania. - Żołnierze oskarżeni o popełnienie przestępstwa w związku ze służbą poza granicami państwa, w przypadku wydania przez sąd drugiej instancji orzeczenia utrzymującego w mocy wyrok uniewinniający, otrzymają od Skarbu Państwa zwrot kosztów postępowania drugoinstancyjnego” - poinformował Sońta.

Dodał, że pozostali żołnierze, których sprawy zostały przekazane do ponownego rozpatrzenia przez sąd pierwszej instancji, w przypadku uniewinnienia otrzymają ewentualny zwrot kosztów postępowania.

Precedensowa sprawa

Sprawa żołnierzy jest precedensowa w historii polskiej armii i polskiego wymiaru sprawiedliwości. 16 sierpnia 2007 r. w wyniku ostrzału z broni maszynowej i moździerza wioski Nangar Khel na miejscu zginęło sześć osób - dwie kobiety i mężczyzna oraz troje dzieci. Dwie kolejne osoby zmarły w szpitalu.

Konwencja haska stwierdza, że ludność cywilna na terenach objętych działaniami wojennymi jest chroniona jej przepisami ”w takim zakresie, w jakim nie uczestniczy w walkach”. Złamanie konwencji jest zbrodnią wojenną, ściganą zarówno przez prawo międzynarodowe, jak i polskie.

dp/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna w Afganistanie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje