tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Merkel z wizytą w Warszawie. "Czytelny sygnał, że łączą nas dobre i partnerskie relacje"

Merkel z wizytą w Warszawie. "Czytelny sygnał, że łączą nas dobre i partnerskie relacje"
Foto: PAP/EPA | Video: tvn24 Rzeczniczka rządu o wizycie kanclerz Niemiec (wideo z 18 marca)

Współpraca dwustronna, przyszłość Unii Europejskiej po brexicie, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny - te tematy mają zdominować poniedziałkowe spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. W Belwederze Merkel spotka się również z prezydentem Andrzejem Dudą.

Polska będzie drugim po Francji celem wizyty zagranicznej Merkel od jej wybrania w środę przez Bundestag na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec - podkreśliła rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

"Ważna pozycja" Polski

- Poniedziałkowa wizyta pani kanclerz to czytelny sygnał, że z Niemcami łączą nas dobre i partnerskie relacje - oceniła Kopcińska.

Zwróciła przy tym uwagę, że w piątek w Warszawie przebywał z wizytą nowy szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, który spotkał się zarówno z premierem Morawieckim, jak i prezydentem Andrzejem Dudą oraz szefem polskiego MSZ Jackiem Czaputowiczem.

- Wizyty te pokazują, że Polska zajmuje silną i ważną pozycję w procesie budowania i reformowania Unii Europejskiej - podkreśliła rzecznik rządu.

"Pragmatyczna współpraca z Berlinem"

Jak dodała, silna pozycja Polski definiuje agendę poniedziałkowych rozmów, podczas których poza kwestiami dwustronnymi mowa będzie przede wszystkim o najważniejszych problemach Unii Europejskiej. - Premier Morawiecki będzie rozmawiał z kanclerz o przyszłości Unii po brexicie, budżecie europejskim, bezpieczeństwie energetycznym i kryzysie migracyjnym - wskazała Kopcińska.

- Polska jako odpowiedzialny partner będzie aktywnie współkształtować zarówno instytucjonalną, jak i finansową przyszłość Unii Europejskiej - zaznaczyła.

- Liczymy na dobrą i pragmatyczną współpracę z Berlinem - dodała rzeczniczka.

"Celem określenie pól współpracy polsko-niemieckiej"

Jak poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, w Belwederze kanclerz Niemiec spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

- Celem rozmów prezydenta z kanclerz jest określenie pól współpracy polsko-niemieckiej, które powinny mieć istotne znaczenie dla kształtowania przyszłości polityki euroatlantyckiej - zaznaczył Szczerski. Jak dodał, tym celem "jest też przedyskutowanie obszarów rozbieżności interesów tak, by mieć ich lepsze rozpoznanie".

Szczerski poinformował również, że główne tematy rozmów prezydenta i kanclerz to bezpieczeństwo europejskie w tym sytuacja na Ukrainie, polityka wobec Rosji, oczekiwania wobec szczytu NATO oraz bezpieczeństwo energetyczne.

Kwestiami, o których według prezydenckiego ministra będą rozmawiali obaj politycy, jest współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego "w kontekście debaty o przyszłości Europy i potrzeby utrzymania europejskiej jedności wobec pomysłów dzielenia Unii Europejskiej".

Andrzej Duda i Angela Merkel będą też rozmawiali - jak zaznaczył Szczerski - o relacjach Europa-USA, Inicjatywie Trójmorza oraz rozwoju gospodarczym Europy.

Z kolei rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert informował w piątek, że tematem rozmów kanclerz Merkel podczas wizyty w Warszawie mają być stosunki między Polską a Niemcami, sprawy europejskie oraz polityka zagraniczna.

Wizyta Morawieckiego w Berlinie

Ostatnie spotkanie Morawiecki-Merkel odbyło się 16 lutego w Berlinie. Po tym spotkaniu politycy zwracali uwagę między innymi na bardzo dobre stosunki gospodarcze pomiędzy Polską a Niemcami.

Morawiecki podkreślał wówczas, że oba kraje mogą być "lokomotywą wzrostu i pozytywnych zmian dla całej Unii Europejskiej".

Szef polskiego rządu zaznaczał, że Polska i Niemcy mają bardzo podobne myślenie w wielu tematach związanych z jednolitym rynkiem europejskim. - Z tematyką związaną z negocjacjami z Rosją, z Wielką Brytanią (...). I to są tematy, które na pewno nas łączą - wskazywał wtedy Morawiecki.

Szefowie obu rządów przyznali jednak, że są również tematy, na które mają odmienne poglądy. W tym kontekście wskazali na Nord Stream2, czyli projekt liczącej 1200 kilometrów dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Gazociąg ten ma być gotowy do końca 2019 roku, gdyż po tym roku Rosja zamierza przestać przesyłać gaz rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje