tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Jarosławie Kaczyński, tu jest Polska!". Politycy na manifestacji KOD

zobacz więcej wideo »
"Jarosławie Kaczyński, tu jest Polska!". Politycy na manifestacji KOD
 • "Panie Jarosławie Kaczyński, tu jest Polska!""Panie Jarosławie Kaczyński, tu jest Polska!"
 • Reporter TVN24 w tłumie demonstrantówReporter TVN24 w tłumie demonstrantów
 • Sobotnie marsze i manifestacje w Waszych obiektywachSobotnie marsze i manifestacje w Waszych obiektywach
 • "Nie damy zawłaszczyć Polski żadnemu prezesowi""Nie damy zawłaszczyć Polski żadnemu prezesowi"
 • Politycy opozycji na czele marszuPolitycy opozycji na czele marszu
 • "Jesteśmy tutaj razem, prezes PiS zrobił to w miesiąc""Jesteśmy tutaj razem, prezes PiS zrobił to w miesiąc"
 • Marsz KOD przechodzi ulicami WarszawyMarsz KOD przechodzi ulicami Warszawy
 • "Polska jest dobrem wspólnym""Polska jest dobrem wspólnym"
 • Marsz KOD z lotu ptakaMarsz KOD z lotu ptaka
 • "Przyszliśmy tu po to, żeby bronić demokracji!""Przyszliśmy tu po to, żeby bronić demokracji!"
 • Prezesi i trenerzy przed losowaniem Euro 2016Prezesi i trenerzy przed losowaniem Euro 2016
Video: tvn24 Głos zabrała m.in. Barbara Nowacka ze Zjednoczonej Lewicy

Przyszliśmy tutaj na święto demokracji, chcemy wyrazić swój obywatelski sprzeciw - mówił podczas demonstracji przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie założyciel Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski. Wraz z liderami PO, PSL, Nowoczesnej i lewicy wzywał rządzących do przestrzegania prawa i zasad demokracji.

Po godz. 12 przed gmachem TK w Warszawie rozpoczęła się manifestacja pod hasłem: "Obywatele dla demokracji", zorganizowana przez Komitet Obrony Demokracji.

- Przyszliśmy tutaj, na święto demokracji, przyszliśmy, bo się boimy, mamy obawy, nie podoba nam się to, co się dzieje teraz w Polsce. Chcemy wyrazić swój obywatelski sprzeciw, pokazać politykom rządzącym, że szanując demokrację i wyniki demokratycznych wyborów, domagamy się jednak przestrzegania prawa - podkreślał Kijowski. Przekonywał, że większość nie może być dyktatorem.

- Nie może dyktować innym swojego sposobu życia, swojego sposobu myślenia - mówił szef KOD.

Podkreślił, że podstawą systemu demokratycznego jest trójpodział władzy - na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Przypomniał, że w tych symbolicznych dla tego podziału miejscach mają być manifestujący (sprzed TK udali się przed Sejm, zakończenie planowane przed Pałacem Prezydenckim).

- Jesteśmy pod Trybunałem Konstytucyjnym, najwyższym organem władzy sądowniczej, który jest dzisiaj najbardziej zagrożony, przyszliśmy tutaj, żeby bronić niezawisłości Trybunału - mówił lider KOD.

Oglądaj
"Przyszliśmy tu po to, żeby bronić demokracji!"
Wideo: tvn24 "Przyszliśmy tu po to, żeby bronić demokracji!"

"Tu nie chodzi o Trybunał"

Głos zabrali także liderzy opozycji, m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

- Jesteśmy dzisiaj razem pomimo różnic, pomimo różnej wrażliwości, bo Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli - nie jednej partii. Polska jest dobrem wspólnym, o które trzeba dbać. To jest nasza wspólna odpowiedzialność. W naszej polskiej różnorodności, w różnej wrażliwości politycznej, w różnych poglądach gospodarczych, ale to jest podstawa naszego funkcjonowania we wspólnocie. Dziś chodzi nie tylko o Trybunał, nie chodzi o jakiś artykuł i przepis, nie chodzi bynajmniej o jakiegoś sędziego. Dziś trzeba odwołać się do praw podstawowych. Trzeba odwołać się do tego, co jest w preambule Konstytucji: do pomyślności i dobra obywateli, ale dobra nie rozumianego przez dobro jednej partii - mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Oglądaj
"Polska jest dobrem wspólnym"
Wideo: tvn24 "Polska jest dobrem wspólnym"

- Obywatelki i obywatele: jesteśmy tutaj wszyscy razem - bez względu na sympatie i afiliacje polityczne" - podkreśliła liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka. "Nie ma wolności bez poszanowania prawa. Nie ma wolności bez niezawisłych sądów. Nie ma wolności bez poszanowania Konstytucji. Nie ma wolności bez społeczeństwa obywatelskiego, które tym, którzy chcą wprowadzić demokraturę powie: nie ma naszej zgody na demokraturę - mówiła Nowacka.

- Jarosławie Kaczyński, tu jest Polska, tu są Polki i Polacy. Nie będzie nam pan mówił, panie prezesie, co możemy, a czego nie możemy. Walczyliśmy wszyscy o dobro Polski, o wspólnotę, o solidarność, o niezależność, ale i o wolne i niezawisłe sądy - mówiła Nowacka. - Tu są ci, dla których ważna jest wolność, równość, solidarność i demokracja. Tej demokracji nie oddamy żadnej partii i żadnym prezesom. Jesteśmy razem i pokażemy wam, że prawo i sprawiedliwość to znaczy: prawo obywatelskie i sprawiedliwość społeczna - zapewniała.Oglądaj
Politycy opozycji na czele marszu
Wideo: tvn24 Politycy opozycji na czele marszu
Szef klubu PO Sławomir Neumann mówił, że manifestacja to początek długiego marszu w obronie demokracji, który za kilka lat zakończy się zwycięstwem. - Wygramy! Dzisiaj zebraliśmy się tu, bo chcemy bronić podstawowych praw, chcemy bronić tego dorobku 26 lat Polski wolnej i niepodległej, Polski w Europie, Polski nowoczesnej i obywatelskiej. Tego chcemy bronić i nie damy nikomu zawłaszczyć Polski, żadnemu prezesowi, żadnej partii - powiedział Neumann.

Jego zdaniem, zebrani w sobotę doprowadzą do odsunięcia od władzy "ludzi, którzy uzurpują sobie prawo od decydowania za innych; uzurpują sobie prawo do tego, że mając matematyczną większość w Sejmie, mogą mówić co możemy, a co nie". - Dla nas podstawowe wartości, takie jak trójpodział władzy, jak niezależna władza sądownicza, władza ustawodawcza i wykonawcza, rozdzielone jako coś, co jest istotą europejskości, naszej tradycji i kultury, jest czymś oczywistym, jest oczywistą oczywistością, jak mówi klasyk. Dla Jarosława Kaczyńskiego trójpodział władzy to jest dawanie dyrektywy prezydentowi Andrzejowi Dudzie, premier Beacie Szydło, marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu - mówił szef klubu PO.

- To jest trójpodział władzy Jarosława Kaczyńskiego, na to nie ma naszej zgody - podkreślił. Przypomniał, że w niedzielę swój marsz organizuje PiS. - Oni jutro idą - o ironio - pod hasłem wolności i solidarności. Oni wszystko rozumieją na opak, oni wolność rozumieją jako kneblowanie ust opozycji w Sejmie, oni wolność rozumieją jako zamach na TK i niezależne sądy, oni wolność rozumieją jako przygotowywany zamach na media, na samorządy. Solidarność jako solidarność z własnymi członkami - mówił Neumann.

W tym kontekście przypomniał niedawne ułaskawienie przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego. Jego zdaniem, jako "proroctwo i ponury żart" brzmią słowa Kaczyńskiego z 2006 roku, kiedy mówił, że nic go nie przekona, że "białe jest białe, a czarne jest czarne". - A dzisiaj czarno na białym mamy wyroki Trybunału i dalej go nie przekonuje, żeby je realizować. My go przekonamy, wszyscy zmusimy go do tego, żeby realizować wyroki Trybunału. Po to tu jesteśmy i nie odpuścimy! - zapowiedział szef klubu Platformy.Oglądaj
"Nie damy zawłaszczyć Polski żadnemu prezesowi"
Wideo: tvn24 "Nie damy zawłaszczyć Polski żadnemu prezesowi"
Lider Nowoczesnej Ryszard Petru podkreślał, że zgromadzonym nikt nie zabierze biało-czerwonej flagi. "Pokażmy, że mamy biało-czerwone flagi" - zachęcał. - Nie może być tak, że jedna partia będzie nam zabierała tę flagę. Nie dajemy się oszukać. Proszę państwa, dzisiaj parę razy wyszło słońce zza chmur. Czekają nas zimowe miesiące, ale potem przyjdzie wiosna i lato i słońce będzie dla całej Polski. I nie będzie się dzielić Polski na gorszą i lepszą - mówił Petru.

Według niego, to szef PiS sprawił, że pod TK zebrało się tylu ludzi. "My tu wszyscy jesteśmy razem, ponad podziałami. I zrobił to w jeden miesiąc. Gratulujemy Jarosławowi Kaczyńskiemu!" - zaznaczył lider Nowoczesnej.

Przestrzegał, że "dziś jest zamach na Trybunał, ale jutro może być na naszą wolność". - Być może jest to ostatnia legalna demonstracja, nie damy zabronić demonstrować, nie pozwolimy na to, żeby ktoś nam mówił, że nad prawem stoi wola narodu. Jakiego narodu? - pytał. - To Polska i Polacy wybierają Sejm i prezydenta, ale nie może być tak, że ktoś nam mówi, że konstytucja mu przeszkadza i żeby obalić tę konstytucję, obala Trybunał Konstytucyjny - podkreślał szef Nowoczesnej.

Przekonywał, że tu nie chodzi o sędziów TK. - Tu chodzi podstawy naszej młodej demokracji. Oni niszczą naszą młodą demokrację. Nie pozwolimy na to - zapewnił Petru.Oglądaj
"Jesteśmy tutaj razem, prezes PiS zrobił to w miesiąc"
Wideo: tvn24 "Jesteśmy tutaj razem, prezes PiS zrobił to w miesiąc"
Po wystąpieniach liderów odśpiewany został hymn Polski.

Manifestacja jest bardzo liczna. Biorą w niej udział m.in przedstawiciele PO, PSL, SLD, Nowoczesnej, Zielonych, Partii Kobiet, Twojego Ruchu. Obecni są także byli działacze opozycji demokratycznej z czasów PRL, m.in. Henryk Wujec, działacze społeczni, artyści.

Zebranym towarzyszą hasła: "Stop psuciu demokracji", "Niezawisłość Trybunału", "Wolny sędzia, wolna Polska, wolność, równość, demokracja". Na jednym z transparentów przypominają słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego o tym, że zgodnie z zapisami Konstytucji RP orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą. Po drugiej stronie ulicy demonstrowała także grupa przedstawicieli środowiska narodowców i Ruchu Kontroli Wyborów.

Przed godz. 13 demonstracja ruszyła sprzed gmachu TK, ulicami: al. Szucha, przez pl. Na Rozdrożu, Alejami Ujazdowskimi, ul. Piękną, ul. Wiejską - przed Sejm. Manifestacja ma zakończyć się przez Pałacem Prezydenckim.

W sobotę rano stanowisko w sprawie marszu przyjęła Rada mazowieckiej PO. "W obliczu jawnego lekceważenia i łamania prawa, arogancji władzy, nie wykonywania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego RP wzywamy wszystkich obywateli dla których ważna jest troska o demokrację i prawa obywatelskie, by zademonstrować swój sprzeciw wobec tych praktyk" - napisano w stanowisku mazowieckiej PO.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Konflikt wokół TK

Konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego

Komentarze (86)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
wtc100

nie wiem jak inni ale ja nie mogę tego słuchać, a jak słucham to mam ochotę czymś rzucić

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   mieczyslaw_synowski

   Jeszcze wczoraj mogli fałszować wybory, spiskować przy ośmiorniczkach, palić cygara i pić drogie wina na koszt podatnika. Dzisiaj mogą jedynie powrzeszczeć sobie na ulicach. Dobra zmiana

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      2
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Kaartar

     Petru lansuje sie w mediach, lansuje. Na lidera kolejnych wyborów. Stwarza plakietkę nowego powiewu.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       jan_kowalski
       jan_kowalski

       Obrońcy PISu mają dzisiaj nocną zmianę . Do rana wyleją całą żółć.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         1
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         CHŁOP z jajami
         CHŁOP z jajami

         Nie podniecajcie się. Schowamy na miesiąc Kaczyńskiego i Macierewicza a sondaże wrócą do stanu sprzed wyborów.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           2
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Yaspi

           No tak. I jeszcze koniecznie obietnica. Np. 5 kg węgla na osobę, bo wojsko już go kupiło, na pniu jak leci.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             1
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Yaspi

             No w końcu politycy się ruszyli i znaleźli się tam gdzie ich miejsce. Tak trzymać. A po drugiej stronie żenada, kilku faszystów z ONR - i ich bełkot o demokracji. Faszyzm to totalitaryzm nie demokracja. Ale te matołki o tym nie wiedzą, bo do szkoły nie chodzili.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               5
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               kazir

               Polska jest krajem LIBERUM VETA . Przez te ostatnie 300 lat nic się w tym temacie nie poprawiło .Druga wojna światowa to za pędowe Hrabiostwo spłaszczyła , teraz piana znów rośnie .To nowobogackie Hrabiostwo nie dopuści do żadnych zmian by ludziom było lepiej , a zwykli ludzie dają się wodzić za nos i są wykorzystywani quo vadis Polsko rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 1
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  4
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Arsenek
                 Arsenek

                 A partia RAZEM z czarującym Zandbergiem milczy? Czyżby jej powołanie miało na celu tylko rozbicie wyborców lewicy ze skutkiem wykluczenia ZL z Sejmu i - jeśli dobrze liczę - osiągnięcia przez PiS większości? Była taka sztuczka z utrąceniem Krajowej Partii Emerytów i Rencistów przez utworzenie Krajowego Porozumienia Emerytów i Rencistów. rozwiń

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   1
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   irekwj
                   irekwj

                   PO w osiem lat nie wywołała takiego gniewu jak miesiąc świnienia przez te wieprze. I to jest smutne, byle nie stało się tragiczne.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     7
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      1
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     irekwj
                     irekwj

                     koryt raz zdobytych nie oddadzą. Nich więc choć żrą w miarę kulturalnie

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       7
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        1
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       elbezet

                       - PiS-zesz o PO-wcach którzy stracili "koryto"?

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         0
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          2
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Więcej komentarzy - rozwiń
                         Zasady forum
                         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                         Pozostałe informacje