tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wielotysięczne manifestacje KOD w wielu miastach w Polsce

zobacz więcej wideo »
Wielotysięczne manifestacje KOD w wielu miastach w Polsce
 • Manifestacja KOD w PoznaniuManifestacja KOD w Poznaniu
 • 2 tys. osób na manifestacji KOD we Wrocławiu2 tys. osób na manifestacji KOD we Wrocławiu
 • 23.01.2016 | Demonstracje KOD w całej Polsce. „Nie jesteśmy rewolucjonistami”23.01.2016 | Demonstracje KOD w całej Polsce. „Nie jesteśmy...
Foto: Jacek Turczyk / PAP | Video: TVN 24 Poznań W sobote w wielu miastach Polski odbyły się manifestacje KOD, m.in. w Poznaniu

W wielu polskich miastach, w tym Gdańsku, Opolu, Bydgoszczy, Olsztynie, Poznaniu i Warszawie odbyły się w sobotę manifestacje Komitetu Obrony Demokracji. Protesty związane były z wprowadzonymi ostatnio przez rząd zmianami dotyczącymi m.in. Trybunału Konstytucyjnego i mediów publicznych.

Gdańska manifestacja miała formę marszu, który rozpoczął się na pl. Solidarności, pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, gdzie zebrani odśpiewali polski hymn. Potem protestujący przeszli na ul. Długą i Długi Targ – pod Zieloną Bramę. Oprócz licznych transparentów (wśród nich pojawiło się m.in. "Gdańsk przeprasza za Kurskiego") manifestanci nieśli też - na czele pochodu - potężną polską flagę o wymiarach 10 na 50 metrów. Skandowano m.in.: "Zima wasza, wiosna nasza" oraz "Wolność, równość, demokracja".

6 tys. demonstrantów w Gdańsku

Jak powiedział regionalny koordynator KOD Radomir Szumełda, manifestację zorganizowano "w obronie demokracji i porządku konstytucyjnego". - Nazbierało się już trochę spraw do obrony: mamy nie tylko problem Trybunału Konstytucyjnego i zawłaszczenia mediów publicznych, ale też de facto likwidacji służby cywilnej i niezależnego prokuratora generalnego. Mamy też tzw. ustawę inwigilacyjną, która daje służbom nieprawdopodobne uprawnienia do inwigilowania nas - przede wszystkim w internecie – powiedział Szumełda.

Manifestacja zakończyła się pikietą pod Zieloną Bramą, gdzie powtórnie odśpiewano polski hymn, a głos zabrał m.in. Aleksander Hall. - Jeśli buduje się takie państwo, w którym jeden ośrodek polityczny dominuje nad władzą ustawodawczą, nad władzą sądowniczą, nad strukturami społeczeństwa obywatelskiego, wtedy wolność naprawdę jest zagrożona - i nasza wolność jest zagrożona – mówił m.in. Hall.

Na koniec pikiety jej uczestnicy odśpiewali "Odę do radości". Gdańska policja oszacowała liczbę manifestantów na około sześć tysięcy.

Adam Mickiewicz patronem demonstracji w Krakowie

W demonstracji KOD na krakowskim Rynku Głównym uczestniczyło według policji ok. 2 tys. osób. Protestujący przeciwko inwigilacji społeczeństwa mieli ze sobą transparenty: "Jarku! Wyloguj się", "Podsłuchiwania nie ma w przykazaniach", "Little brother is watching you", "Moje maile są nudne. Poczytaj lepiej Dulską".

- Do tej pory, aby władza mogła podsłuchiwać obywateli, musiał być wyrok niezawisłego sądu. Teraz może nas podsłuchiwać po to, żeby doprowadzić nas do sądu. Tego właśnie nie chcemy. Jeśli władza chce nas słuchać, wiedzieć co mówimy i myślimy - niech przyjdzie tu – mówili organizatorzy. Zgromadzeni skandowali w odpowiedzi: "Zapraszamy", "Chodźcie z nami".

- Ta władza łamie wszystkie zasady praworządności, niszczy instytucje, które przez 25 lat budowała Polska, niszczy Trybunał Konstytucyjny, niszczy media, łamie kręgosłupy ludziom tam zatrudnionym. (…) My, Polska, która była na ustach całej Europy jako wzór stawiany innym krajom, musimy się wstydzić za ten rząd – mówiła podczas demonstracji Anna Dulęba, harcerka Szarych Szeregów, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Obecny na demonstracji polityk Partii Demokratycznej Andrzej Celiński dziękował Jarosławowi Kaczyńskiemu za to, że prezes PiS „obudził naród”. - Dziękuję Ci Jarosławie. Obudziłeś nas wreszcie – mówił Celiński. - My nikogo nie dzielimy. To nie jest nasz zawód. My chcemy łączyć i łączymy do dobrej sprawy, do wolności.( …) Kiedyś protest przeciwko odbieraniu wolności musi zamienić się w konstrukcję państwa sprawiedliw ego, prawnego, państwa, które na co dzień ma na uwadze normalnego człowieka. Przywództwo tylko wtedy jest przywództwem, jeżeli za takie uważa go naród. Przywództwo z nominacji nie jest żadnym przywództwem – dodał Celiński.

Patronem krakowskiej demonstracji był Adam Mickiewicz, który - jak przypomnieli organizatorzy – był inwigilowany i skazany na życie na obczyźnie. Demonstrację zakończono złożeniem kwiatów pod pomnikiem wieszcza.

Protesty w Poznaniu, Opolu i Olsztynie

W Poznaniu demonstracja rozpoczęła się na pl. Adama Mickiewicza. Manifestujący zgromadzili się z flagami Polski i UE, trzymali też tablice i transparenty z hasłami: "Wolne media - wolna Polska", "Nie pozwolimy łamać konstytucji i podstawowych zasad państwa prawa", "Kaczor to dyktator", "Ręce precz od prywatności", "Nie damy by nas gnębił PiS". Protestujący przeszli pod budynek Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie odbył się kilkunastominutowy wiec. Według policji, w sobotę w Poznaniu zgromadziło się około czterech tysięcy osób.

"Mój internet moja sprawa" – takie m.in. hasło skandowało kilkuset manifestujących na Rynku w Opolu. Według policji w zgromadzeniu wzięło udział ok. 450 osób. Jego uczestnicy mieli ze sobą flagi Polski, UE i KOD. Podczas manifestacji odśpiewano m.in. „Mury" Jacka Kaczmarskiego i odczytano list poparcia napisany przez b. przywódcę opolskiej Solidarności Romana Kirsteina. - Dzisiejsze obywatelskie protesty uliczne łączą wspólny cel: zatrzymać PiS przed nocnymi, nieprzemyślanymi ustawami, działaniami, których skutkiem może być destabilizacja państwa. Nie chcemy, by wybrana demokratycznie partia łamała konstytucję i nie realizowała wyroków TK – napisał m.in. Kirstein.

W Olsztynie demonstracja KOD została zorganizowana po raz pierwszy - przyszło na nią ok. pół tysiąca zwolenników KOD oraz grupa ok. 50 narodowców, którzy zakłócali przebieg spotkania. Gdy uczestnicy wiecu śpiewali hymn, narodowcy odśpiewali "Rotę", gdy KOD śpiewał "Odę do radości", narodowcy - "Mazurka Dąbrowskiego". W pewnym momencie narodowcy podeptali flagę KOD i UE - wówczas spisała ich policja. Wśród ludzi, którzy przyszli na spotkanie z KOD przeważały rodziny z dziećmi i osoby starsze, był m.in. reżyser teatralny i filmowy Janusz Kijowski. Wiele osób przyszło z flagami i transparentami, na których znalazły się m.in. hasła "Gdzie diabeł nie może, tam Duda podpisze". Rozmiarami wyróżniał się napis "Ciocia Madzia popiera KOD". Jak tłumaczyli PAP trzymający go ludzie, ich starsza ciocia bardzo chciała przyjść na manifestację, ale trafiła do szpitala w związku z czym "reprezentuje ją transparent".

Demonstracja we Wrocławiu i kontrmanifestacja ONR

We Wrocławiu na pl. Solnym manifestowało kilkaset osób, które skandowały m.in. hasła "Demokracja, konstytucja” i "Mój internet – moja sprawa”. Odśpiewano hymn Unii Europejskiej. Kilkanaście osób z Obozu Narodowo-Radykalnego trzymało transparent z napisem „Komuniści, Oszuści, Denuncjatorzy. Śmierć wrogom ojczyzny - ONR".

Około 500 osób manifestowało na Starym Rynku w Bydgoszczy. Zebrani machali czerwonymi kartkami dla rządu, a także skandowali m.in. "My się PiS-u nie boimy, demokrację obronimy", "My jesteśmy Polakami, w Budapeszcie nie mieszkamy".

Około 400 uczestników wzięło udział w manifestacji przy na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Wśród przemawiających była posłanka Henryka Krzywonos, a śpiewał znany toruński wykonawca Mariusz Lubomski.

Kilkaset osób wzięło udział w proteście, który odbył się pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na rzeszowskim rynku. Wśród protestujących byli m.in. przewodniczący rady miejskiej w Rzeszowie Andrzej Dec oraz lider podkarpackich struktur Nowoczesnej Mirosław Nowak.

Oglądaj
2 tys. osób na manifestacji KOD we Wrocławiu
Wideo: P. Hawałej/TVN24 Wroclaw 2 tys. osób na manifestacji KOD we Wrocławiu

Manifestacje przeciwko inwigilacji w Białymstoku i w Łodzi

Około 350 osób wzięło udział w manifestacji w Białymstoku. Manifestowano pod hasłem "Białystok za demokracją bez inwigilacji". Uczestnicy pikiety spotkali się na Rynku Kościuszki w centrum miasta. Mówili, że nie zgadzają się na inwigilowanie w internecie, bo to "jawne ograniczenie naszej wolności". Na Rynku pojawili się również przedstawiciele środowisk narodowych.

Przebojem łódzkiej manifestacji KOD była piosenka wielokrotnie wykonywana na znaną z czasów okupacji nutę: "Siekiera, motyka, enter, spacja - rusza już inwigilacja, siekiera, motyka ucho w szpic - podsłuchują cię jak nic, siekiera, motyka, cicho, głucho - mają już gumowe ucho, siekiera motyka, maile, sieć - nie chcesz podpaść - cicho siedź. A właśnie, że nie!" Wśród wykrzykiwanych haseł znalazło się m.in. "Lepiej jeździć na rowerze, niż mieć Ziobro w komputerze".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (76)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
irekwj
irekwj

to nie są Krakowsko-przedmiejskie deptaki, człapaki. To nie zwiezieni pisbusami parafianie. To Polska, polskie miasta, młodzież radosna, kolorowe pospolite ruszenie.
Nie mają koryt, a pracę własnych rąk. Nie idą po stanowiska ani zbawienne błogosławieństwo. Wychodzą po wolność.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   karol z Kaszub
   karol z Kaszub

   piłeś, nie jedź... piłeś, nie pisz...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Adam1MA

     ILU z tych ludzi na manifestacji GŁOSOWAŁO w WYBORACH ???????????

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       irekwj
       irekwj

       na Kaczyńskiego? wszyscy, co ty nie wiesz?

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         PogromcaLewaków

         Znowu wam ktoś demokracje zabrał a to drań :) . Hasła , które wykrzykujecie na manifestacjach są troszeczkę słabe wiem może tak " Petru królem Polski" albo "Michnik na Prezydenta" . Z centrum dowodzenia w Krakowie człowiek , który mówi jak jest :)

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           6
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            5
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           REALISTA

           Poza tym, że wyzwano mnie od trolli ( nie wiem czemu, ani nie chwalę pisu ani nawet na nich nie głosowałem ) nadal nikt mi nie udzielił mi odpowiedzi, o co, za czym ewentualnie przeciwko komu/czemu protestuje kod ? oczekuję merytorycznej odpowiedzi, bez obrażania

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             2
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              4
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             PogromcaLewaków

             Obejrzyj Max Kolonko Trybunał Konstytucyjny wyjaśnia tam w miarę dokładnie sprawę.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               2
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                4
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               stanislaw_szczypula

               Przeciwko demokratycznie wybranej w wolnych wyborach nowej władzy posiadającej większość parlamentarną i wybranego w wolnych wyborach prezydenta. Przypomnę tylko że wcześniej dzisiejsza opozycja miała większość parlamentarną i własnego prezydenta i jakoś nie był to powód do ogłaszania końca demokracji czy czegoś równie absurdalnego. rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 2
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  2
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 paskuś
                 paskuś

                 Dostałeś ileś odpowiedzi, jeśli ich nie rozumiesz, to wniosek, że na tę akurat wiedzę brak miejsca w Twoim umyśle. To smutne. Może powinieneś pomyśleć zamiast oczekiwać gotowca włożonego prosto do głowy?

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   panpiotruncio

                   realisto znasz choć ciut historii przed II wojną światową?
                   bo widzę, że nie wiesz i nie kum kumasz nic

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     4
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      1
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     panpiotruncio

                     Stanisławie szczypula nawet jakby było 10 -ciu to jest ważne

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       2
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       konto_ja1
                       konto_ja1

                       Zmiana władzy, zmiana rządzących to i odstawieni od profitów strajkują.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         3
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          6
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Rottweiler Lowca zKomuchow
                         Rottweiler Lowca zKomuchow

                         A media zachodnie bebniom ze w Polsce lamana jest demokracja to jak to jest???

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           1
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            7
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Rottweiler Lowca zKomuchow
                           Rottweiler Lowca zKomuchow

                           Ciekawe ile im placili za to wrzeszczenie 30 zetow.

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             4
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              7
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             Efendi123

                             30 srebrników ;)

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               3
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                4
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               Tuptuś66

                               Nie mierz trollu innych swoją miarą. My wychodzimy, bo mamy ideę, a wam płacą za te wpisy. I kto tu sprzedawczyk?

                               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                 5
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                  2
                                 • zgłoś naruszenie
                                 zamknij
                                 paskuś
                                 paskuś

                                 Ja z własnych dokładam. :D

                                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                   0
                                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                    0
                                   • zgłoś naruszenie
                                   zamknij
                                   irekwj
                                   irekwj

                                   Powstań Polsko, zrzuć kajdany.
                                   pora skosić krzyżów łany.
                                   Wrogom wysłać zżęte śmieci,,
                                   kraj przewietrzyć , lud oświecić.
                                   Tych co stają ponad prawem
                                   którzy niszczą cudze miedze
                                   zagnać za sądową ławę
                                   by pozwolić im posiedzieć

                                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                     4
                                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                      0
                                     • zgłoś naruszenie
                                     zamknij
                                     Tusku gdzie nasze 200mld z OFE

                                     Urzędnicy i pracownicy agencji rządowych wraz z rodzinami. Walka o koryto. Żadnych tłumów już nie będzie. Polacy nie będą przelewali krwi na barykadach w imię dochodów Lisów.

                                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                       6
                                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                        6
                                       • zgłoś naruszenie
                                       zamknij
                                       Więcej komentarzy - rozwiń
                                       Zasady forum
                                       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                                       Pozostałe informacje