"Mamy tendencję do mitologizowania i wyolbrzymiania sporu, który jest w Polsce"

[object Object]
Gośćmi "Faktów po Faktach" byli: Krystyna Kofta, dr Ewa Woydyło-Osiatyńska i prof. Andrzej Rychardtvn24
wideo 2/4

Jeżeli ktoś nas nie chce słuchać i jest zamknięty na rację, to trzeba znaleźć inny temat. A przy stole to jest łatwe - zwróciła uwagę w "Faktach po Faktach" dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psycholożka i terapeutka uzależnień. Pisarka Krystyna Kofta zadeklarowała, że sama nie jest osobą, która unika wyrażenia poglądu na politykę. - Problem z tym rozmawianiem i ze sporami jest taki, że nas nikt nie uczy rozmawiać, spierać się - ocenił socjolog, prof. Andrzej Rychard.

Goście świątecznego, niedzielnego wydania "Faktów po Faktach" rozmawiali o tym, czy możliwa jest spokojna rozmowa przy świątecznym stole w czasach ostrego sporu politycznego.

Psycholożka i terapeutka uzależnień dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska podkreśliła, że warto rozmawiać. - Trzeba wziąć poprawkę na temat, który poruszamy. Jeżeli ktoś nas nie chce słuchać i jest zamknięty na rację, to trzeba znaleźć inny temat. A przy stole to jest łatwe - zwróciła uwagę.

Zauważyła, że dużo lepiej, dużo łatwiej się porozumiemy, gdy znajdziemy coś, co pozwoli nam na utożsamienie się z drugą osobą. - Dużo trudniej jest, gdy się porównujemy. Porównywanie podkreśla różnice - dodała.

"Jak się zaczyna mówić o zdrowiu, to zawsze ma się argumenty"

Pisarka i felietonistka Krystyna Kofta zastrzegła, że sama nie jest osobą, która unika wyrażenia poglądu na politykę. Doradzając tematy do rozmowy przy świątecznym stole zauważyła, że "zawsze można sprowadzić wszystko do zdrowia". - Coś o tym wiem, bo przeszłam chorobę (Kofta mierzyła się z nowotworem piersi - red.). Ludzie o tym wiedzą i wierzą mi - dodała.

Pisarka wskazała, że dobrym sposobem na unikanie sporów przy świątecznym stole w jej domu jest to, że pojawia się jakiś oryginalny element, np. baranek z masła, który prowokuje do rozmów. Jej zdaniem jednak, nie należy unikać polityki. - Jeżeli się milczy albo zmienia się temat - jak to robią babcie, gdy wnuk robi coś, czego nie powinien - to ja nie chcę być taką babcią. Tylko chcę powiedzieć to, co myślę - zaznaczyła.

"Porównywanie podkreśla różnice"
"Porównywanie podkreśla różnice"tvn24

"Prawda rodzi się w sporze"

Zdaniem socjologa prof. Andrzeja Rycharda, warto rozmawiać, "chociaż często się nie da". - Mimo tego, że się nie da, trzeba próbować. Nie wierzę w istnienie tematów, które nie powodują sporów - ocenił. - Nieuchronnie będzie spór. Nie bardzo wierzę w to, żebyśmy znaleźli taki temat - nawet to zdrowie może być przedmiotem bardzo mocnego sporu - gdzie będzie bardzo elegancko i spokojnie, że baranek z masła wybawi nas od tego. Myślę, że pojawi się spór, w który trzeba wejść pomimo tego, że niektórzy nie słuchają - podkreślił.

Socjolog zauważył, że są dwie grupy trudnych rozmówców: ci, którzy nie słuchają i ci, którzy nie słyszą. Według Rycharda ci, którzy nie słuchają, w dużej mierze nie interesują się polityką. - Pięćdziesiąt procent ludzi najwyżej się tym interesuje - wskazał. Dodał, że prawdopodobnie więcej niż połowa Polaków "istnieje poza polityką, nie głosują w wyborach". Rychard podkreślił, że warto trafiać do tych, którzy słuchają, ale nie słyszą. - To są ci, którzy mają inny pogląd. Czy ich przekonamy? Nie wiem. Wierzę w to, że zawsze jakaś cząsteczka tej prawdy, którą ma ten ktoś inny być może będzie warta rozważenia przeze mnie. Bardzo rzadko spotykam się z taką sytuacją, kiedy ktoś mówi rzeczy, z którymi w stu procentach się nie zgadzam. Wierzę w takie stare podejście, że prawda rodzi się w sporze. Dlatego warto rozmawiać, chociaż nie zawsze jest bezpośredni skutek tego - dodał.

"Wyrwa, której nie da się zasypać"

Woydyłło-Osiatyńska zwróciła uwagę, że zdarza się tak, iż niektórzy ludzie unikają imprez rodzinnych, gdyż może się na nich pojawić ktoś, kto ma radykalnie przeciwne poglądy. - Czasami, nawet w rodzinie czy pośród znajomych, powstaje taka wyrwa, której nie da się - zwłaszcza okazją świąteczną czy jakimś jednym spotkaniem - zasypać, tej przepaści. Wtedy zużycie energii na to, żeby jakoś oswoić ten obcy element - zwłaszcza gdy po obu stronach jest ogromna wola narzucenia swojego zdania - (sprawia, że) powinniśmy zawiesić te spotkania. Ogłosić to, powiedzieć: przykro mi bardzo, nie będziemy się spotykać, bo to kosztuje nas za dużo, powoduje za dużo negatywnych emocji - sugerowała.

"Porównywanie podkreśla różnice"
"Porównywanie podkreśla różnice"tvn24

"Ucząc sporów, uczymy też, jak budować relację z innymi"

- Problem z rozmawianiem i ze sporami jest taki, że nas nikt nie uczy rozmawiać, w sensie uczenia się spierania. Jeżeli obserwujemy chociażby programy w mediach, wystąpienia polityków, to w sytuacji polityków reprezentujących przeciwstawne obozy, oni ze sobą nie rozmawiają. Oni wygłaszają swoje stanowiska i żyją w tych swoich bańkach. Nie liczą na to, że jedna bańka będzie próbować dotknąć tę drugą. Każdy wygłasza swój komunikat i idzie do domu. To nie jest żadna rozmowa - powiedział Rychard.

Socjolog zwrócił uwagę, że uczenie rozmawiania i spierania się powinno odbywać się w szkole. - Ucząc sporów, uczymy też, jak budować kapitał społeczny, jak budować relację z innymi - dodał. - Myślę, że mamy tendencję do mitologizowania i wyolbrzymiania tego sporu, który jest w Polsce, że nie można już przy stole porozmawiać - stwierdził. - On części ludzi nie dotyczy, to są ci, którzy są poza polityką - powtórzył. - Obecni rządzący potrafili zbudować dla utrwalenia tego systemu - i wcale nie twierdzę, że to jest dobre - próbę osadzenia i skonsolidowania tego systemu, także przez pewien mechanizm segmentacji - wyjaśnił. Dodał, że nasilający się podział społeczny, coraz mocniej przebiega przez role społeczne, gdzie ludzie w jednej roli są przeciwnikami, "ale w innej roli są wplątani w ten system". - Przy stole, owszem, możemy dojść do porozumienia i możemy nawet kogoś poduczyć rozmawiania. Natomiast jeśli chodzi o naukę rozmowy, to możemy nauczyć dzieci w szkole, ale nie wychowamy już polityków. Dlatego, że oni się szkolą w tym, żeby nie dopuścić kogoś do głosu - oceniła Krystyna Kofta.

"Pojawi się spór, w który trzeba wejść pomimo tego, że niektórzy nie słuchają"
"Pojawi się spór, w który trzeba wejść pomimo tego, że niektórzy nie słuchają"tvn24

"Nawet nasz system instytucjonalny jest do rozmowy nieprzygotowany"

Prowadząca program Anita Werner zapytała, czy kontakty pomiędzy strajkującymi nauczycielami a przedstawicielami rządu można nazwać dialogiem. - To nie jest dialog. Widzimy wyraźnie, że strona, od której w końcu zależą decyzje, zaprzeczyła prawu do manifestowania swojego niezadowolenia czy oburzenia. Znaleziono jeden związek zawodowy, który markuje, że do porozumienia się dochodzi. To jest jedna z technik manipulacyjnych. Wystarczy jedną osobę przeciągnąć na swoją stronę, żeby mówić: no jak to, przecież my tutaj negocjujemy, to wy nie chcecie. Manipulacja nie jest rozmową. Rozmowa polega na zadaniu pytania i wysłuchaniu odpowiedzi - tłumaczyła Woydyłło-Osiatyńska. - Zauważmy, jak to się dzieje i dlaczego tak się dzieje, że nie potrafimy rozmawiać. Nawet nasz system instytucjonalny jest do rozmowy nieprzygotowany. Jeżeli pan premier chce rozmawiać z nauczycielami, to nie wykorzystuje - przynajmniej w pierwszym ruchu - istniejących instytucji, tylko chce powołać nadzwyczajną pod tytułem "okrągły stół" tak, jakby nie było tych istniejących. Dążenie do powołania do ekstraordynaryjnych instytucji po to, żeby odbyć rozmowę w sytuacji sporu pokazuje, że instytucje systemu są też nieprzygotowane do rozmowy - powiedział Rychard.

"Nie ma demokracji bez rozmowy"

Według psycholożki, "rozmowa może mieć coś wspólnego z demokracją, ale nie musi". - Rozmowa to jest wymiana przekonań, poglądów, myśli, projektów, pomysłów. Jest taka stara maksyma, że nie można rozmawiać o faktach, nie można się o nie spierać. Fakt się sprawdza i już. Nie można rozmawiać o poglądach, warto je poznać, ale nie mogę kwestionować, gdy ktoś mi mówi, że czegoś nie lubi albo że coś mu się nie podoba. Można rozmawiać wyłącznie o ideach, które powinny się gdzieś spotykać - podkreśliła Woydyłło-Osiatyńska.

- Powiem to jako pisarka, że czytanie książek jest rozmową z autorem. Jest również nauką rozmowy. Jeśli w naszym kraju czyta się pół książki rocznie, to trudno się dziwić, że mamy taki efekt, takie wybory, w taki sposób się ludzi ocenia - stwierdziła Kofta. - Jest wielka różnica pomiędzy elektoratem wykształconym - nie mówię, że koniecznie z wyższym wykształceniem, ale czytającym, a elektoratem, do którego dociera jedno publiczne medium - dodała.

Zdaniem Rycharda, "nie każda rozmowa musi dotyczyć i polegać na demokracji, natomiast nie ma demokracji bez rozmowy".

CAŁY PROGRAM "FAKTY PO FAKTACH" TVN24

Autor: tmw//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Kraju Stawropolskim spadł bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22M - poinformował resort obrony w Moskwie. W komunikacie dodano, że maszyna rozbiła się na opuszczonym terenie po wykonaniu misji bojowej. Zdaniem kanałów na Telegramie, samolot został zestrzelony.

Katastrofa rosyjskiego bombowca dalekiego zasięgu

Katastrofa rosyjskiego bombowca dalekiego zasięgu

Źródło:
Meduza, Ukraińska Prawda

Izrael wykonał atak na cel w Iranie - potwierdzają trzy źródła cytowane przez agencję Reutera. O przeprowadzeniu przez Izrael uderzenia na bliżej niesprecyzowany irański obiekt informowały wcześniej amerykańskie stacje ABC News i CNN. Irańskie media podają, że w pobliżu lotniska w mieście Isfahan były słyszane eksplozje i uruchomiono systemy obrony powietrznej.

Media: Izrael uderzył na cel w Iranie, eksplozje słyszane w pobliżu miasta Isfahan

Media: Izrael uderzył na cel w Iranie, eksplozje słyszane w pobliżu miasta Isfahan

Źródło:
Reuters, ABC News, CNN, PAP
Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Główne lotnisko w Dubaju zaczyna powoli wracać do pracy po zakłóceniach związanych z powodziami. Utrudnień doświadczyło i wciąż doświadcza wielu pasażerów. - Po dwudziestu siedmiu godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia - przekazała w czwartek Polka znajdująca się na lotnisku.

"Chaos nie do opisania". Sytuacja na lotnisku w Dubaju

"Chaos nie do opisania". Sytuacja na lotnisku w Dubaju

Źródło:
Reuters, PAP

Stany Zjednoczone ogłosiły w czwartek nowe sankcje nałożone na Iran po jego ataku na Izrael, wymierzone w produkcję bezzałogowych statków powietrznych. Prezydent USA Joe Biden przekazał, że przywódcy krajów G7 są zdecydowani współpracować w celu zwiększenia presji gospodarczej na Teheran.

Joe Biden ogłosił nowe sankcje, "by ograniczyć destabilizacyjne programy wojskowe Iranu"

Joe Biden ogłosił nowe sankcje, "by ograniczyć destabilizacyjne programy wojskowe Iranu"

Źródło:
PAP

Sytuacja na ukraińskim froncie jest krytyczna, a najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny - powiedział po nieformalnym szczycie Rady Europejskiej premier Donald Tusk. Dodał, że w konkluzjach szczytu pojawił się zapis zobowiązujący UE do podjęcia działań na rzecz bezpieczeństwa ukraińskiego nieba.

Premier: sytuacja na froncie jest krytyczna, najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny

Premier: sytuacja na froncie jest krytyczna, najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny

Źródło:
TVN24, PAP
"Nie byłam gotowa umierać, żeby mieć 'piękną śmierć'. Po co?"

"Nie byłam gotowa umierać, żeby mieć 'piękną śmierć'. Po co?"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W piątek w stolicy oprócz oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawy, pokazy filmy, czy tradycyjna już akcja "Żonkile". W południe zawyją także syreny.

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda mówi o przyjacielskim zaproszeniu Donalda Trumpa. W gospodarstwie, które od Lasów Państwowych dzierżawi rodzina ministra w rządzie PiS Roberta Telusa, odnaleziono trzy martwe konie. Z kolei w Iranie nad ranem słychać było odgłosy eksplozji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 19 kwietnia.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 19 kwietnia

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 19 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Rzecznik Praw Pacjenta wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie naruszenia prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych. Postępowanie ma związek ze śmiercią noworodka w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Śledztwo wszczęła wcześniej prokuratura.

Śmierć noworodka w szpitalu w Kościerzynie. Rzecznik Praw Pacjenta wszczął postępowanie

Śmierć noworodka w szpitalu w Kościerzynie. Rzecznik Praw Pacjenta wszczął postępowanie

Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed oblodzeniem, które w piątek o poranku może spowodować, że na drogach i chodnikach zrobi się niebezpiecznie ślisko. Obowiązują też alerty IMGW przed przymrozkami.

Wciąż jest zimno, na drogach miejscami pojawia się lód. Alerty IMGW

Wciąż jest zimno, na drogach miejscami pojawia się lód. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zatrzymano osobę podejrzaną o zgłoszenie gotowości do działania na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej - przekazała w czwartek Prokuratura Krajowa. Polskiemu obywatelowi Pawłowi K. postawiono zarzuty. "Do jego zadań należało zebranie i przekazanie wywiadowi wojskowemu Federacji Rosyjskiej informacji na temat zabezpieczenia lotniska Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Miało to m.in. pomóc w planowaniu przez rosyjskie służby specjalne ewentualnego zamachu na życie głowy obcego państwa - Prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego" - wynika z komunikatu prokuratury.

Miał zgłosić gotowość do działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. Został zatrzymany, usłyszał zarzuty

Miał zgłosić gotowość do działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. Został zatrzymany, usłyszał zarzuty

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Służby ratunkowe poinformowały w czwartek, że runęła jedna z zewnętrznych ścian zniszczonego przez pożar gmachu Starej Giełdy Papierów Wartościowych w Kopenhadze. Moment jej zawalenia się został zarejestrowany podczas relacji na żywo duńskiego dziennikarza, Jensa Ehlersa.

Fasada gmachu giełdy w Kopenhadze runęła podczas transmisji na żywo. Nagranie

Fasada gmachu giełdy w Kopenhadze runęła podczas transmisji na żywo. Nagranie

Źródło:
ENEX, PAP, nyheder.tv2.dk

786 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Liczba ofiar śmiertelnych ataku rakietowego sił rosyjskich na Czernihów na północy Ukrainy wzrosła do 18. Rannych zostało co najmniej 78 osób. Armia rosyjska kontynuuje próby zdobycia ważnego miasta Czasiw Jar w obwodzie donieckim - przekazał rzecznik ukraińskiego Zgrupowania Operacyjno-Strategicznego Chortyca podpułkownik Nazar Wołoszyn. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Jest stare powiedzenie i to działa w dwie strony: pokaż mi jakich masz przyjaciół, a powiem ci, kim jesteś - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, odnosząc się do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Ocenił, że ta wizyta była "ryzykowna", ale jego zdaniem "strat nie ma". - Panowie się zgadzają ideologicznie w sprawach obyczajowych, światopoglądowych - dodał.

Sikorski o spotkaniu Duda-Trump: pokaż mi swoich przyjaciół, a powiem ci, kim jesteś

Sikorski o spotkaniu Duda-Trump: pokaż mi swoich przyjaciół, a powiem ci, kim jesteś

Źródło:
TVN24

Kompulsywne samodiagnozy online to tak zwana cyber-: chondria, plazja, liria czy logia? Na to pytanie w programie "Milionerzy" odpowiadała pani Wioleta Adamiec z Warszawy.

Jak nazywa się kompulsywne samodiagnozy online? Pytanie w "Milionerach" TVN

Jak nazywa się kompulsywne samodiagnozy online? Pytanie w "Milionerach" TVN

Źródło:
"Milionerzy" TVN

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Były poseł i były szef MSWiA Mariusz Kamiński jest na liście 18 osób, które są rekomendowane przez lubelskie struktury Prawa i Sprawiedliwości do kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego - przekazał były minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w rozmowie z reporterem TVN24.

Czarnek: Kamiński wśród rekomendowanych do kandydowania w eurowyborach

Czarnek: Kamiński wśród rekomendowanych do kandydowania w eurowyborach

Źródło:
TVN24

To było spotkanie na zaproszenie prezydenta Donalda Trumpa, przyjacielskie, bo przecież do jego prywatnego apartamentu w Trump Tower - powiedział w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną prezydent Andrzej Duda, zapytany o spotkanie z byłym prezydentem USA. - To było bardzo miłe i to była bardzo miła rozmowa, ale oczywiście prezydent zapytał mnie o sytuację w naszej części świata, jak ja postrzegam sytuację na Ukrainie - dodał.

Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Źródło:
TVN24, PAP

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Brazylijska policja zatrzymała kobietę, która przywiozła do banku zwłoki 68-latka na wózku inwalidzkim. Z nagrania monitoringu wynika, że kobieta chciała wziąć pożyczkę w imieniu zmarłego wiele godzin wcześniej mężczyzny.

Policja: weszła do banku ze zmarłym na wózku. Chciała, by dali mu pożyczkę

Policja: weszła do banku ze zmarłym na wózku. Chciała, by dali mu pożyczkę

Źródło:
Reuters, Correio Braziliense
Cory miał 48 lat, David 18, Nicholas rok. "Fetty" mógłby zabić wszystkich Amerykanów

Cory miał 48 lat, David 18, Nicholas rok. "Fetty" mógłby zabić wszystkich Amerykanów

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policja w Wielkiej Brytanii rozbiła globalny gang cybernetyczny oskarżony o oszustwa na masową skalę. Aresztowano 37 osób na całym świecie, obecnie służby kontaktują się z pokrzywdzonymi. Oszuści bombardowali ofiary wiadomościami mającymi na celu nakłonienie ich do dokonania płatności online. Pozyskali 480 tysięcy numerów kart i 64 tysiące kodów PIN.

Ukradli 480 tysięcy numerów kart i 64 tysiące kodów PIN. Cybergang rozbity

Ukradli 480 tysięcy numerów kart i 64 tysiące kodów PIN. Cybergang rozbity

Źródło:
BBC
Tajemnica skrzyni numer cztery

Tajemnica skrzyni numer cztery

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wieloletni prezydent Gdyni Wojciech Szczurek uzyskał trzeci wynik w wyborach samorządowych i nie wszedł do drugiej tury. Zapowiedział jednak, na kogo odda w niedzielę swój głos. - Zagłosuję na Tadeusza Szemiota. Jest wieloletnim gdyńskim radnym, doświadczonym samorządowcem, który rozumie, jak działa miasto - przekazał w mediach społecznościowych.

Wojciech Szczurek zachęca do udziału w wyborach. Mówi, na kogo zagłosuje 

Wojciech Szczurek zachęca do udziału w wyborach. Mówi, na kogo zagłosuje 

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich w Zielonej Górze zmierzą się kandydat Koalicji Obywatelskiej Marcin Pabierowski i urzędujący prezydent Janusz Kubicki. W pierwszej turze sensacyjnie wygrał kandydat KO. Efekt? Rewolucja w kampanii Kubickiego. Zmienił się szef sztabu, prezydent spędza całe dnie na ulicy i obiecuje tak wiele, że trudno to zliczyć i... uwierzyć.

Sensacyjna wygrana w pierwszej turze i nagłe ożywienie kampanii prezydenta

Sensacyjna wygrana w pierwszej turze i nagłe ożywienie kampanii prezydenta

Źródło:
tvn24.pl

Takich wyborów w Rzeszowie jeszcze nie było. Po raz pierwszy od dwóch dekad, aby wybrać gospodarza stolicy Podkarpacia, potrzebna jest wyborcza dogrywka. Zmierzą się w niej ubiegający się o reelekcję Konrad Fijołek, który startuje z własnego komitetu i Waldemar Szumny, kandydat PiS. W piątek staną do ostatniej przed ciszą wyborczą debaty. Poprowadzi ją Jacek Strojny, który odpadł z wyścigu do ratusza, ale może rozdawać karty w nowej radzie miasta.

Socjolog kontra matematyk. Historyczna dogrywka wyborcza w Rzeszowie

Socjolog kontra matematyk. Historyczna dogrywka wyborcza w Rzeszowie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Warszawscy rolkarze i wrotkarze rozpoczynają kolejny sezon wieczornych przejazdów po stolicy. Pierwsza impreza z cyklu Nightskating Warszawa odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. Trasa biegnie przez cztery dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Ochotę i Wolę.

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Chciałbym, żeby efektem tego spotkania było przegłosowanie przez większość w Kongresie pakietu pomocowego dla Ukrainy. Jeżeli to się udało przekazać prezydentowi Trumpowi, to bardzo dobrze - powiedział minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do spotkania Andrzeja Dudy z byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych i kandydatem w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA. - Doradzałbym prezydentowi, jeśli mogę, by tak ostentacyjnie nie popierał jednej czy drugiej strony. A co będzie, jeśli Donald Trump przegra? - zastanawiał się wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek (klub Lewica).

Echa spotkania prezydenta z Donaldem Trumpem. "Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której takie kroki nie są uzgadniane"

Echa spotkania prezydenta z Donaldem Trumpem. "Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której takie kroki nie są uzgadniane"

Źródło:
TVN24

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

W hali na terenie stoczni w Gdańsku Przeróbce operator wózka widłowego potrącił mężczyznę. 37-letni obywatel Gruzji zmarł w wyniku wstrząsu urazowego. Nowe ustalenia śledczych wskazują, że nie był to nieszczęśliwy wypadek, a zabójstwo.

Pracownik zginął przygnieciony wózkiem widłowym. Prokuratura: to nie był wypadek

Pracownik zginął przygnieciony wózkiem widłowym. Prokuratura: to nie był wypadek

Źródło:
tvn24.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ogłoszono tegorocznego laureata nagrody World Press Photo. Zwycięzcą został Mohammed Salem za zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie Gazy. Fotografia przedstawia kobietę obejmującą ciało pięcioletniej siostrzenicy, która zginęła wraz z matką i siostrą, gdy izraelska rakieta uderzyła w ich dom w Khan Younis.

"Z troską i szacunkiem" przedstawia "niewyobrażalną stratę". Oto zdjęcie, które zwyciężyło w World Press Photo 2024

"Z troską i szacunkiem" przedstawia "niewyobrażalną stratę". Oto zdjęcie, które zwyciężyło w World Press Photo 2024

Źródło:
tvn24.pl, Reuters, worldpressphoto.org