Kto stanie do walki z Dudą? Debata Kidawy-Błońskiej z Jaśkowiakiem

[object Object]
Kto wygra prawybory w Platformie Obywatelskiej?tvn24
wideo 2/35

W prawyborczej debacie Platformy Obywatelskiej zmierzyli się w Warszawie Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak. Decyzja o tym, kto zostanie kandydatem PO na prezydenta Polski ma zapaść 14 grudnia.

12:20

Zakończyła się debata Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Jacka Jaśkowiaka. Kończymy relację. Dziękujemy za uwagę.

12:18

Kidawa-Błońska: Głęboko wierzę, że wygramy w maju. Polacy chcą zmiany w Pałacu Prezydenckim. Jest nadzieja i chęć współpracy. Dziękuje, że mi zaufaliście. Będę reprezentowała każdego Polaka. Będę prezydentem bardzo samodzielnym. Będę prezydentem aktywnym. Jacku, jestem kobietą, nie biegam długich dystansów, ale wiem, co to jest codzienna, ciężka praca, wiem, co to jest myślenie o sprawach bardzo ważnych i tych przyziemnych. Mam dużo siły i dystansu.

Zakończyła się debata prawyborcza w Platformie Obywatelskiej
Zakończyła się debata prawyborcza w Platformie Obywatelskiej tvn24
12:15

Jaśkowiak: Mam plan jak wygrać w maju. Nie będę czekał na przemówienia, na to aż ktoś mi napisze, co mam powiedzieć. To kilka miesięcy ciężkiej pracy. Wiem, że gramy o wielką stawkę i rządzący nie cofną się przed niczym. Wiem, że mam zespół, na który mogę liczyć. Wiem, jak wygrać z Dudą.

12:13

Jaśkowiak: Musimy dać lekarzom poczucie, jak ważną częścią społeczeństwa są. Może zredukujemy emigrację lekarzy. Nie tylko zarobki na to wpływają, ale także brak szacunku dla lekarzy. Za 10 lat będzie potężny problem z pielęgniarkami.

12:12

Kidawa-Błońska problemie ochrony zdrowia: To jest problem którego nie da rady rozwiązać tylko jedna opcja polityczna. Nie wykształcimy lekarzy od razu. Ten proces trwa. Trzeba na poważnie rozmawiać. Prezydent powinien zaprosić przedstawicieli różnych środowisk. Jest miejsce dla prezydenta do przygotowania ustaw.

12:08

Kidawa-Błońska: to, co się dzieje w internecie to nowy rodzaj wojny, trzeba poszukiwać rozwiązań na poziomie międzynarodowym

12:07

Kidawa-Błońska o hejcie w internecie: na szczęście nie wszystkie debaty odbywają się w internecie

12:05

Jaśkowiak: Jestem zwolennikiem rozdziału państwa od Kościoła. Od księży otrzymuję sygnały, że byłoby lepiej, gdyby religia odzyskała powagę i wróciła do salek katechetycznych

12:03

Kidawa-Błońska o rozdziale Kościoła od państwa: W konstytucji zapisano, że państwo jest neutralne wobec Kościoła. To jest gwarant naszej wolności

12:01

Pytanie: Liberalizacja aborcji - tak czy nie?

Kidawa-Błońska: Obowiązująca ustawa powinna być przestrzegana. Musimy postawić na edukację seksualną, antykoncepcję awaryjną.

Jaśkowiak: jeżeli liberalizacja, to tylko, jeśli będzie przyzwolenie społeczne i wola parlamentu

11:57

Jaśkowiak: Dla mnie przede wszystkim ważna jest godna emerytura. Kwestię wieku emerytalnego należy zróżnicować w stosunku do różnych zawodów.

11:55

Kidawa-Błońska o wieku emerytalnym: Podniesienie wieku emerytalnego było dobrym rozwiązaniem. My zrobiliśmy błąd, bo nie przekonaliśmy Polaków, że lepsza jest dłuższa praca i wyższa emerytura.

11:52

Jaśkowiak: Musimy przywrócić prawdziwą apolityczność dla armii. Armia ma nas bronić niezależnie od tego, czy rządzi taka, czy inna formacja. Nasze bezpieczeństwo to sprawny kontrwywiad i wywiad. To sprawna obrona przeciwlotnicza. Musimy mieć dobre, zawodowe wojsko. Najważniejsze jest to, żebyśmy mieli dobre kadry. Antoni Macierewicz poprzez czystki pozbawił zawodowych żołnierzy godności.

11:50

Pytanie: Od czego kandydaci rozpoczęliby reformę sił zbrojnych?

Kidawa- Błońska: Prezydent musi stać się naprawdę zwierzchnikiem sił zbrojnych, stać się strażnikiem godności polskich żołnierzy i oficerów. Musi wykorzystać i wznowić działanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Dodała, że chciałaby zaproponować narodowy pakt dla obronności.

- Może czas na kobietę, żeby to uporządkować. Spojrzeć z perspektywy kobiety a nie wojskowego - mówiła.

11:47

Jaśkowiak: Polska musi dbać o swój interes, nie możemy oddawać pola w tym obszarze

11:46

Jacek Jaśkowiak: Nasze bezpieczeństwo to jest osadzenie w Europie Zachodniej, ale to są też dobre relacje z Rosją, z Ukrainą. Musimy się zmierzyć także z prawdą historyczną.

11:44

Pytanie: Gdzie trzeba najpierw pojechać, żeby odbudowywać reputację Polski na arenie międzynarodowej?

Małgorzata Kidawa-Błońska: Chciałabym zaprosić przedstawicieli najważniejszych krajów europejskich. W krajach UE czekają na dialog z nami. Powinniśmy odbudować współpracę z Niemcami i Francją, musimy wrócić do pracy Trójkąta Weimarskiego, wrócić do pracy w Grupie Wyszehradzkiej. Musimy być znowu ambasadorami spraw na Ukrainie. My zamknęliśmy się w Warszawie.

11:38

Jaśkowiak: Ekologia to bardzo szeroki obszar. To nie tylko dbałość o zieleń, ale także dbałość o to, co pozostawili nam przodkowie. Z węgla nie zrezygnujemy w ciągu 10 lat, ale musimy już teraz szukać alternatywnych rozwiązań. Perspektywa odchodzenia od węgla to nie wcześniej niż 20,30 lat.

11:36
Jaśkowiak i Kidawa-Błońska o energii odnawialnej
Jaśkowiak i Kidawa-Błońska o energii odnawialnej tvn24
11:35

Pytanie od internauty: energia atomowa, czy odnawialne źródła energii?

- Jeszcze trzy lata temu nie było spotkań, na których ludzie rozmawiali o klimacie i zagrożeniach. Energia odnawialna jest podstawą. Musimy to robić na poważnie. To wymaga czasu. Do 2035 roku musimy korzystać z czystych źródeł energii - mówiła Kidawa-Błońska. - Jestem bardziej zwolenniczką odnawialnych źródeł energii. - dodała.

11:34

Jaśkowiak: musimy przywrócić godność temu urzędowi

11:33

Jaśkowiak: Prezydent Duda ośmieszył ten urząd. Podporządkował się prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.

11:32
Kidawa-Błońska: każda osoba, która łamie konstytucję powinna być osądzona
Kidawa-Błońska: każda osoba, która łamie konstytucję powinna być osądzona tvn24
11:30

Kidawa-Błońska: Pan prezydent Duda bardzo dużo opowiada, jakie były cele jego prezydentury. Nie ma żadnego przykładu z czterech lat, w którym obywatele mogliby powiedzieć, że "jesteśmy dumni z naszego prezydenta".

- Mamy przygotowane rozwiązania, które pomogą przywrócić praworządność w Polsce. Wyroki TSUE dają nam szansę. Wiemy, w jakim mamy iść kierunku - zapowiedziała Kidawa-Błońska.

11:27
Jaśkowiak: należy postawić przed Trybunałem Stanu prezydenta Dudę
Jaśkowiak: należy postawić przed Trybunałem Stanu prezydenta Dudętvn24
11:27

Jacek Jaśkowiak: Nie mam żadnych wątpliwości, że należy postawić przed Trybunałem Stanu prezydenta Dudę za łamanie konstytucji, a także pociągnąć do odpowiedzialności karnej tych wszystkich, którzy łamali prawo. Należy też przedstawić akt oskarżenia Marianowi Banasiowi, szefowi NIK.

11:26

Kidawa-Błońska: wiem, że dla prezydenta Dudy nie ma znaczenia, czy ktoś jest skazany, bo on ułaskawia te osoby zawczasu

11:25

Pytanie: czy i jak rozliczyć prezydenta, Zjednoczoną Prawicę z tego, co zrobili?

Małgorzata Kidawa-Błońska: Każda osoba, która łamie prawo, konstytucję powinna być za to osądzona. Ale też musimy przekonać te osoby, które głosowały na Prawo i Sprawiedliwość, że mają wybór.

11:22

Prezydent Poznania: trzeba wsłuchiwać się w głos ludzi i ja to robię

11:21

Jaśkowiak: Nie uciekam od trudnych pytań. Najlepszym przykładem na to, że prawda najlepiej się broni, jest to, że głosowało na mnie 30 procent wyborców PiS-u w grupie seniorów.

11:20

Jacek Jaśkowiak: My się będziemy różnić poglądami. Rozmawiam z różnymi środowiskami. Różnimy się, ale musimy się szanować i rozmawiać.

11:18

Kidawa-Błońska: Można było zrobić dyskusję między innymi o problemach w ochronie zdrowia. Ten wygra, kto znajdzie język z Polakami. Obiecanki, oszustwa - to nic nie da. Prawda i autentyzm. Jeśli mówimy prawdę, ludzie wiedzą, że ich szanujemy

11:17
Kidawa-Błońska: sam anty-PiS nie wstarczy, trzeba z ludźmi rozmawiać
Kidawa-Błońska: sam anty-PiS nie wstarczy, trzeba z ludźmi rozmawiać tvn24
11:17

Kandydaci odpowiadają na pytanie, w jaki sposób chcą przekonać do siebie zwolenników Andrzeja Dudy.

Kidawa-Błońska: Mówiłam - sam anty-PiS nie wystarczy. Trzeba z ludźmi rozmawiać wszędzie, o różnych sprawach. Ludzie oczekują tego, że będzie im się mówiło prawdę.

11:16
Jaśkowiak: prezydent nie musi chować się za urzędem
Jaśkowiak: prezydent nie musi chować się za urzędem tvn24
11:15

Jaśkowiak: Kierujmy się tym, co jest ważne dla Polski. Niech wygra ten, który ma większe szanse wygrania z prezydentem Andrzejem Dudą

11:14

Prezydent Poznania: silna Polska, to Polska w Europie

11:13

Jaśkowiak: prawdziwy prezydent to prezydent wśród ludzi, w tramwaju, na ulicy, potrafiący rozmawiać z Kościołem w wyprostowanej pozycji, który nie zakłamuje historii

11:12

Jaśkowiak: obiecuję, że będę z obywatelami, że będę stał zawsze po stronie wykluczanych, słabszych

11:10

Jacek Jaśkowiak: pokazaliśmy przez cztery lata jak można zarządzać miastem wspólnie z obywatelami, że prezydent nie musi chować się za urzędem, może iść z obywatelami w obronie konstytucji, w obronie niezależnych mediów, trójpodziału władzy i wtedy, gdy rządzący robią nagonkę na nauczycieli, na mniejszości

11:09
Kidawa-Błońska: zdecydowałam się kandydować, bo chcę lepszej przyszłości dla Polski
Kidawa-Błońska: zdecydowałam się kandydować, bo chcę lepszej przyszłości dla Polski tvn24
11:09

Kidawa-Błońska: wiem, że wygramy te wybory

11:07

Kidawa-Błońska: chcemy, żeby każdy czuł się w Polsce dobrze, prezydent ma być prezydentem wszystkich Polaków

11:05

Kidawa-Błońska: ostatnie cztery lata mnie oburzyły, zaczęto niszczyć podstawy naszego państwa, dlatego zdecydowałam się kandydować

11:04

Głos zabrała Kidawa-Błońska. - Polska to jest wielkie marzenie, to jest wielka rzecz (...) Mam to szczęście, że połowę swojego życia żyję w wolnej Polsce - powiedziała.

11:03
Rozpoczęła się debata prawyborcza w PO
Rozpoczęła się debata prawyborcza w POtvn24
11:03

Przy swoich stanowiskach na sali pojawili się już kandydaci Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak. Ich nazwiska skandują ich zwolennicy.

Debata Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Jacka Jaśkowiaka potrwa około godziny. Wśród tematów mają pojawić się kwestie dotyczące polityki zagranicznej, służby zdrowia, spraw społecznych i gospodarczych. Kandydaci będą odpowiadać także na pytania internautów.

"Wiem, jakie są ich oczekiwania"

- Mam nadzieję, że debata będzie ciekawa dla tych, którzy będą oglądać i słuchać i ciekawa także dla nas, bo to kolejne doświadczenie, zderzenie mojej wizji prezydentury i wizji Jacka Jaśkowiaka - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Zastrzegła, że wbrew licznym deklaracjom poparcia, które płyną pod jej adresem ze strony polityków Platformy Obywatelskiej, nie czuje się faworytką prawyborów.

- Zdecydowany faworyt jest wtedy, kiedy zostaje ogłoszony wynik głosowania. Do dnia głosowania jesteśmy na takich samach prawach, tak samo walczymy o każdy głos. Tak naprawdę, to w dniu głosowania ludzie najczęściej podejmują decyzję i 14 grudnia nastąpi ten moment, kiedy będę wiedziała, czy moi koledzy i koleżanki mi zaufali, czy wybrali Jacka - zaznaczyła wicemarszałek Sejmu.

- Do tej debaty przygotowałam się, rozmawiając z członkami Platformy Obywatelskiej, rozmawiając z ludźmi w Polsce przez ostatnie miesiące. Wiem, jakie są ich oczekiwania – dodała.

"Dzięki szczerości, energii i woli walki wypadnie lepiej”

- Nie mam żadnych asów w rękawie. Będę chciał powiedzieć, co zamierzam zrobić, jak zamierzam zrobić. Chcę się odnieść do pytań, które będą mi zadane i mam nadzieję, że taki sposób działania przekona do mnie elektorów – powiedział Jacek Jaśkowiak.

Nadziei na sukces w prawyborach nie tracą współpracownicy Jaśkowiaka. - Myślę, że z każdym dniem i każdym spotkaniem w Polsce prezydent Jaśkowiak zyskuje i ma już dużo więcej zwolenników, niż miał w dniu ogłoszenia swego startu. A pozostał jeszcze cały tydzień i wiele spotkań – podkreślił szef sztabu Jaśkowiaka, Marcin Gołek.

- Debata nie musi być momentem zwrotnym, ale zdecydowanie może takowym się stać. Osobiście jestem przekonany, że prezydent Jaśkowiak dzięki swojej szczerości, zdecydowaniu, energii i woli walki wypadnie w niej lepiej - dodał Gołek.

Część pytań ma pochodzić od internautów. Platforma zbiera je od środy w mediach społecznościowych.

"Masz pytanie do Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Jacka Jaśkowiaka? Napisz je w komentarzu pod tym postem. Najciekawsze pytania padną podczas sobotniej debaty kandydatów!" - zachęcają organizatorzy na Twitterze.

Delegaci zdecydują 14 grudnia

Kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta wskaże 14 grudnia kilkuset delegatów partii z całego kraju. Do tego czasu wicemarszałek Sejmu i prezydent Poznania mają kontynuować spotkania z działaczami w całym kraju.

Prawyborcze tournée po Polsce rozpoczęli w zeszły czwartek wspólnym spotkaniem z działaczami Platformy Obywatelskiej w Olsztynie.

Kidawa-Błońska "do zaakceptowania dla szerszego elektoratu"

Była śląska posłanka PO Danuta Pietraszewska zadeklarowała, że w prawyborach będzie głosować na wicemarszałek Sejmu. - Całym sercem jestem za Małgosią Kidawą-Błońską, bardzo bym chciała, żeby wygrała też wybory prezydenckie, byłaby to całkiem inna prezydentura - powiedziała.

- Szanuję pana Jaśkowiaka, ale Kidawa-Błońska jest do zaakceptowania dla szerszego elektoratu niż on - dodała była posłanka. Jej zdaniem Kidawa-Błońska ma większe szanse zdobyć zwolenników w różnych środowiskach, nawet wśród stronników PiS.

Pietraszewska jest też zdania, że Kidawa-Błońska ma szanse zdobyć dużo głosów kobiet. - Kobiety z natury popierają osoby, które dążą do jakiegoś konsensusu - oceniła.

Posłanka Krystyna Sibińska z regionu lubuskiego przyznała, że podczas spotkania w Zielonej Górze oboje kandydaci zaprezentowali się bardzo dobrze i każde z nich przedstawiło swoją wizję prezydentury. - Ja jednak z różnych względów jestem zwolenniczką pani marszałek. Uważam, że jest czas na kobietę prezydenta - podkreśliła. Przyznała jednocześnie, że Jaśkowiak jest bardzo dobrym samorządowcem i o jego działalności jako prezydenta Poznania można powiedzieć "same dobre rzeczy".

Jaśkowiak "miałby większe szanse wygrać z Dudą"

Lider kujawsko-pomorskiej Platformy Tomasz Lenz też gościł u siebie oboje kandydatów, choć spotkanie z Kidawą-Błońską było w Bydgoszczy, a z Jaśkowiakiem w Toruniu. Lenz zauważył, że spotkania te miały trochę inny charakter. Podczas spotkania z wicemarszałek Sejmu atmosfera była bardziej rodzinna.

Spotkanie z Jaśkowiakiem natomiast trwało długo, ponad dwie godziny, a uczestnicy mieli do kandydata bardzo dużo pytań.

- To było bardzo merytoryczne spotkanie, padało dużo pytań politycznych, widać było, że ludzie chcą poznać kandydata - mówi Lenz.

Pytany o swoje preferencje, odpowiedział: - Gdybym miał dzisiaj podejmować decyzję, to osobą, która moim zdaniem miałaby większe szanse wygrać z Andrzejem Dudą, byłby Jacek Jaśkowiak.

Zapewnił jednocześnie, że obie kandydatury są mocne, stwarzające zagrożenie dla Dudy, a po 14 grudnia cała partia będzie pracować na pewno na rzecz tego kandydata, który zostanie wybrany.

Politycy Platformy w nieoficjalnych wypowiedziach dla PAP oceniają, że Kidawa-Błońska ma na dziś większe szanse na zwycięstwo w prawyborach, przede wszystkim z uwagi na swoją rozpoznawalność w PO. Jaśkowiak jest w partii stosunkowo mało znany, choć gdyby prawybory potrwały dłużej, to mógłby przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Autor: asty,js / Źródło: PAP TVN24

Pozostałe wiadomości

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski jest wśród osób wezwanych do prokuratury w sprawie inwigilacji Pegasusem - potwierdził tvn24.pl rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. Jak wyjaśnił, wezwanie nie oznacza, że Suski był podsłuchiwany. - Jest to przedmiotem śledztwa - przekazał. Wcześniej szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar mówił, że prokuratura wysłała listy do 31 osób, które "mają status świadka w postępowaniu".

Marek Suski dostał wezwanie do prokuratury w sprawie Pegasusa

Marek Suski dostał wezwanie do prokuratury w sprawie Pegasusa

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W jednym z portów w Szczecinie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie jeden z wiceministrów miał zagwarantowaną pracę zdalną za kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie - mówił w "#BezKitu" wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka (KO), pytany o wyniki audytów po rządach PiS. Jak dodał, osoba ta "w czasie prawie trzech lat nie pobrała sprzętu, na którym powinna pracować". - To kosztowało spółkę Skarbu Państwa ponad pół miliona złotych - przekazał.

Marchewka: Wiceminister z pracą zdalną, prawie trzy lata nikt nie widział go w pracy. Spółka straciła pół miliona złotych

Marchewka: Wiceminister z pracą zdalną, prawie trzy lata nikt nie widział go w pracy. Spółka straciła pół miliona złotych

Źródło:
TVN24

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

W Szpitalu Żeromskiego w Krakowie kamery nagrywały nie tylko obraz, ale też dźwięk - dowiedzieli się dziennikarze TVN24. Podsłuch założony był nielegalnie, bo ustawa dopuszcza jedynie monitoring wizyjny. Władze placówki twierdzą, że nagrywanie miało charakter "opcjonalny" w przypadku zastosowania u pacjenta przymusu bezpośredniego i dźwięk nie był rejestrowany "w sposób stały". Nagrania, do których dotarliśmy, sugerują co innego.

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Mam nadzieję, że Władimir Putin nie będzie aż na tyle szalony, żeby poważyć się na cały Sojusz Północnoatlantycki - powiedział w piątek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Jak dodał, aby "go skutecznie odstraszyć, musimy się przygotować".

Sikorski: mam nadzieję, że Putin nie będzie na tyle szalony, by poważyć się na całe NATO

Sikorski: mam nadzieję, że Putin nie będzie na tyle szalony, by poważyć się na całe NATO

Źródło:
PAP

Karmelitanki z Zakopanego przenoszą się pod nowy adres. Powodem przeprowadzki jest zmiana charakteru okolicy obecnej klauzury, utrudniająca siostrom kontemplację w samotności i ciszy. Kontrowersje budzą jednak plany budowy apartamentowców i pensjonatu w miejscu dotychczasowego klasztoru. Według medialnych doniesień taki pomysł na te tereny mają same zakonnice. Wniosek w tej sprawie jest w urzędzie. Siostry potwierdzają jedynie, że starają się "korzystnie" sprzedać klasztor.

Zakonnice sprzedają klasztor. W urzędzie wniosek o pensjonat i apartamentowce

Zakonnice sprzedają klasztor. W urzędzie wniosek o pensjonat i apartamentowce

Źródło:
tvn24.pl / Onet

Naczelny Komitet Wykonawczy PSL debatował w piątek nad kandydaturami do Parlamentu Europejskiego. Listy zostaną zaprezentowane razem z kandydatami Polski 2050 w ramach koalicyjnego komitetu Trzecia Droga. O szczegółach piątkowych ustaleń opowiadali w rozmowach z dziennikarzami czołowi politycy PSL.

"Staramy się dać najmocniejsze nazwiska". PSL o kandydaturach do europarlamentu

"Staramy się dać najmocniejsze nazwiska". PSL o kandydaturach do europarlamentu

Źródło:
TVN24

Bon energetyczny i ceny prądu w drugiej połowie 2024 roku, rewizja Krajowego Planu Odbudowy oraz wieloletni plan finansowy państwa. To trzy projekty, którymi już w przyszłym tygodniu może się zająć rząd. Tak wynika z zapowiedzi Macieja Berka, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów.

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

Źródło:
tvn24.pl

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

W mieście Eliniko pod Atenami podczas prac budowlanych znaleziono 314 bomb z czasów drugiej wojny światowej - poinformowały miejscowe władze. Ładunki odkryto na głębokości dwóch metrów, między innymi pod obiektami zbudowanymi przy okazji igrzysk olimpijskich w 2004 roku.

Lotnisko i miejskie obiekty "na polu minowym". Znaleziono ponad 300 bomb

Lotnisko i miejskie obiekty "na polu minowym". Znaleziono ponad 300 bomb

Źródło:
PAP

Michał Woś zadzwonił i pytał, czy będę dziś na komisji - mówiła przed komisją śledczą ds. Pegasusa główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości Elżbieta Pińciurek. Oświadczyła, że w kierowanym przez nią departamencie nikt nie wiedział, na co zostaną wydane środki z Funduszu Sprawiedliwości. Zeznała też, że osobą odpowiedzialną za weryfikację tego, na co zostały wydane środki z funduszu, jest jego dysponent, czyli minister sprawiedliwości.

Główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości przed komisją śledczą o odpowiedzialnym za pieniądze z Funduszu

Główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości przed komisją śledczą o odpowiedzialnym za pieniądze z Funduszu

Źródło:
PAP, TVN24

Nie nadzorowałem komórki, która zajmowała się gadżetami - powiedział były szef MON Mariusz Błaszczak. Odniósł się do "procederu", o którym poinformował wiceszef resortu. Cezary Tomczyk mówił, że najważniejsi współpracownicy ówczesnego ministra dopuszczali się kradzieży cennych przedmiotów, które miały być oficjalnie wręczane najważniejszym ministrom obcych państw. "Kto zegarkiem wojuje, ten od zegarka ginie" - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych.

Pytanie o prezenty dla współpracowników Błaszczaka. "Nie uwierzy pan, ale nie nadzorowałem tej komórki"

Pytanie o prezenty dla współpracowników Błaszczaka. "Nie uwierzy pan, ale nie nadzorowałem tej komórki"

Źródło:
TVN24

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, do końca kwietnia należy złożyć wniosek o 800 plus. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24
W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- My, obywatele, składamy się na pensje polityków i potem widzimy, że oni uprawiają ten freak fight przed Sejmem - powiedziała w podcaście "Wybory kobiet" Marianna Schreiber, odnosząc się też do swojego udziału w walkach MMA. Była również pytana m.in. o to, czy miała poczucie, że jej aktywność publiczna jest obciążeniem dla jej męża.

Marianna Schreiber o "freak fightcie przed Sejmem". "To już chyba lepiej na tym zarabiać, prawda?"

Marianna Schreiber o "freak fightcie przed Sejmem". "To już chyba lepiej na tym zarabiać, prawda?"

Źródło:
tvn24.pl

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lotnisko Warszawa-Radom przez miniony rok obsłużyło ponad 130 tysięcy pasażerów. Jak poinformowała rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont, port pracuje nad zwiększeniem oferty i rozwinięciem siatki połączeń lotniczych.

Lotnisko w Radomiu podsumowało rok działalności

Źródło:
PAP

Co najmniej 70 osób zmarło w wyniku powodzi w Kenii. Jak przekazały organy rządowe, żywiołem dotkniętych zostało ponad 131 tysięcy rodzin. W piątek na rzece Kwa Muswii doszło do przerażającego wypadku - wezbrane wody porwały i przewróciły ciężarówkę pełną ludzi.

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Źródło:
CNN, Citizen TV Kenya

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24