tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Nowa komisja smoleńska

Macierewicz: nigdy nie wskazywałem powodu rozpadu samolotu w powietrzu

Macierewicz: nigdy nie wskazywałem powodu rozpadu samolotu w powietrzu
Foto: PAP/Leszek Szymański | Video: tvn24 Macierewicz tłumaczył powody powołania podkomisji smoleńskiej

- Czarna skrzynka Tu-154 wędrowała z Rosji do Polski, w tę i z powrotem. Okazało się, że to, co dostaliśmy, to nie była czarna skrzynka z polskiego samolotu. Przywieziono coś innego - powiedział w środę na posiedzeniu sejmowej komisji obrony szef MON Antoni Macierewicz. Szef MON tłumaczył też, że nigdy nie podawał powodu rozpadu samolotu.

Sejmowa komisja obrony, na wniosek posłów PO i Kukiz’15, wysłuchała w środę informacji MON na temat powodów i podstaw dla wznowienia badania katastrofy smoleńskiej. Szef MON Antoni Macierewicz na początku lutego podpisał rozporządzenia ws. organizacji oraz działania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP).

Dała ona szefowi MON prawo do wznowienia badania wypadku lub incydentu lotniczego, "gdy zostaną ujawnione nowe okoliczności lub dowody mogące mieć istotny wpływ na ich przyczyny". Jednocześnie minister powołał podkomisję w ramach KBWLLP do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. W ubiegłym tygodniu zebrała się ona na pierwsze posiedzenie.

"18 metrów nad ziemią zaniknęło zasilanie samolotu"

- Nigdy nie powiedziałem, i nie mam zamiaru przed wynikiem badań (podkomisji - red.) wskazywać powodu, który doprowadził do tego, że samolot rozpadł się w powietrzu. Ale negowanie tego podstawowego faktu jest jakąś próbą zawracania kijem Wisły, jest jakąś próbą ślepoty na fakty – mówił minister.

Apelował, by sięgnąć do zapisów parametrów lotu, w tym do raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) i raportu Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP), którą kierował ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller.

- Nie ma wątpliwości: 18 metrów nad ziemią zaniknęło całe zasilanie elektryczne samolotu. W tej sprawie nikt nie ma żadnej wątpliwości. Możecie to ukrywać, możecie się z tego naigrywać. Macie w tej sprawie duże doświadczenie, ale z siebie się wtedy naigrywacie – powiedział Macierewicz do posłów opozycji.

- Czarna skrzynka Tu-154 wędrowała z Rosji do Polski, w tę i z powrotem. Okazało się, że to, co dostaliśmy, to nie była czarna skrzynka z polskiego samolotu. Przywieziono coś innego - mówił szef MON.

Minister pytał, dlaczego nie skierowano do badań w laboratorium – mimo że komisja i prokuratura były o tym powiadomione – materiałów, które miały świadczyć o – jak powiedział – wadzie fabrycznej jednego z głównych zespołów technicznych samolotu. Macierewicz stwierdził też, że tzw. polska czarna skrzynka – rejestrator firmy ATM – nie został wysłany za pierwszym razem do Polski, a film z jej rozpakowania jest nieprawdziwy.

- To są tylko dwa przykłady z licznych, które znajdowały się i znajdują w materiałach KBWLLP – powiedział minister.

Lasek: Samolot sprawny do zderzenia z brzozą

Maciej Lasek, były członek KBWLLP, która pod przewodnictwem Jerzego Millera badała katastrofę smoleńską, oraz szef komisji badającej wypadki w lotnictwie cywilnym, powiedział, że komisja Millera nic nie wiedziała o wadzie fabrycznej żadnego z zespołów technicznych Tu-154M. - Nawet opublikowana przed rokiem opinia zespołu biegłych dla prokuratury nic nie mówi o żadnej wadzie fabrycznej - zauważył Lasek. Zaznaczył, że wszystkie systemy samolotu były sprawne do zderzenia z brzozą.

Pytany o sprawę rejestratora ATM QAR Lasek powiedział natomiast, że rzeczywiście za pierwszym razem przywieziono do Polski skrzynkę z innym agregatem. - Z tego, co pamiętam, następnego dnia przyleciał właściwy rejestrator. Jego karta pamięci została odczytana przez producenta w obecności polskich i rosyjskich prokuratorów oraz członków MAK i komisji Millera - powiedział.

Lasek wyjaśnił też, że ATM QAR jest rejestratorem eksploatacyjnym, a nie katastroficznym, w związku z tym zapis, ze względu na buforowanie danych, kończy się na ok. 1,5 sek. przed momentem utraty zasilania - w przypadku katastrofy smoleńskiej było to ok. 100 ostatnich metrów lotu, od wysokości ok. 15 metrów nad ziemią. - W rejestratorach katastroficznych zapis był do końca, do zderzenia z ziemią, dlatego uzupełniliśmy 1,5 sekundy zapisu rejestratora ATM - a tak naprawdę dwie sekundy, tak na wszelki wypadek - tłumaczył Lasek.

- Dowodem na to, że zasilanie było do zderzenia z ziemią, jest także zapis komputera pokładowego FMS, który został zbadany przez Amerykanów. W jego pamięci zapisane zostały współrzędne odebrane przez trzy anteny systemu GPS w momencie utraty zasilania. Odpowiadają one miejscu zderzenia samolotu z ziemią - podkreślił Lasek.

Szef MON oskarża opozycję

Antoni Macierewicz na posiedzeniu Komisji oskarżył też opozycję o ponowne rozpętywanie "nienawiści wobec próby wyjaśnienia tej największej tragedii w dziejach niepodległej Polski". - To jest najbardziej w tym wszystkim bolesne i trudne. Ta fala nienawiści, którą chcecie wzbudzić, tylko dlatego że jako minister obrony narodowej nie mam wątpliwości, iż moim obowiązkiem jest doprowadzenie do wyjaśnienia tego, co się stało w związku z tragedią smoleńską. Przypisywanie mi jakichkolwiek uprzedzeń w tej sprawie jest daleko idącą nieuczciwością – powiedział.

Zwracając się do posłów PO, Macierewicz powiedział także, że miał nadzieję, iż są oni "najnormalniej w świecie zatroskani tym, że po sześciu latach nie wiemy, jak zginęła polska elita narodowa". - Ta tragedia zjednoczyła wszystkich Polaków w tamtych kilkunastu godzinach. Czy naprawdę nie jest możliwe, by próba dojścia do prawdy zjednoczyła nas wszystkich raz jeszcze? – pytał szef MON.

Opozycja odpowiada

Cezary Tomczyk z PO przypomniał podczas posiedzenia komisji słowa Macierewicza, że PiS po przejęciu władzy zrobi wszystko, aby powołano międzynarodową komisję i sprowadzono wrak tupolewa. - Minęły cztery miesiące, od kiedy pan został ministrem obrony i zmiana znaczenia "wszystko" przyszła też tutaj. (...) Ma pan rację, że ta tragedia zjednoczyła Polaków, ale pan wykopał wielki rów między Polakami. (...) Pan mówił, że nigdy nie mówił o powodach katastrofy. To warto by przypomnieć (pańskie tezy - red.) - odpowiadał.

Wymienił m.in. teorię o wycieku z silnika, o nieaktualnych mapach, o mordowaniu tych, którzy przeżyli. Przypomniał tezy o oślepiającym błysku, o wybuchach, o tym, że nie doszło do uderzenia w brzozę, a trzy osoby przeżyły katastrofę.

- Pan cały czas podawał powody, dziś powiedział pan, że tak nie było, a właśnie tak było. To był serial polityczny, który odgrywał pan od lat - zarzucił Tomczyk.

Oglądaj
Cezary Tomczyk o teoriach Macierewicza
Wideo: tvn24 Cezary Tomczyk o teoriach Macierewicza
- Mam nadzieję, że starcza panu kompetencji, by zrozumieć, że ślady po wycieku z silnika, skrzydło, które nie zostaje ułamane przez brzozę, awaria całej instalacji elektrycznej - to wszystko zdarzyło się naprawdę - odpowiadał Macierewicz.

Nigdy nie powiedziałem, i nie mam zamiaru przed wynikiem badań wskazywać powodu, który doprowadził do tego, że samolot rozpadł się w powietrzu. Ale negowanie tego podstawowego faktu jest jakąś próbą zawracania kijem Wisły, jest jakąś próbą ślepoty na fakty.

Antoni Macierewicz

Jak dodał, jego zdaniem żaden ze wskazywanych przez niego faktów nie był ostatecznym powodem tej tragedii. - Do dziś nie wiem, co nim było. To są tylko przejawy. Przyczynę ma wyjaśnić badanie. Awaria silników była widoczna przez 250 świadków. Mogę panu przedstawić pełną listę z imienia i nazwiska - zadeklarował.

Wcześniej Macierewicz powiedział do posłów PO, iż rozumie, że Rosjanie nie chcą nam oddać wraku i skrzynek. - Ale że wy macie coś do ukrycia, że nie chcecie dojścia do prawdy w tej sprawie? To przecież niemożliwe - powiedział.

Według Andrzeja Melaka z Rodzin Katyńskich, który po 10 kwietnia 2010 r. był w Moskwie, aby identyfikować ciało swego brata, rodziny nie zgadzają się z tym, co przekazała im polska KBWLLP. - To były rzeczy nie do pojęcia, niestosowane w żadnym cywilizowanym świecie. (...) Mamy nadzieję, że komisja powołana przez ministra Macierewicza mająca dostęp do wszelkich dokumentów doprowadzi do tego, że rodziny będą mogły spać spokojnie. My nie jesteśmy pewni, czy stoimy nad grobami naszych bliskich, podczas gdy doszło do takich ogromnych nieprawidłowości - oświadczył

"Podkomisja obarczona grzechem stronniczości"

W imieniu wnioskodawców b. wiceszef MON Czesław Mroczek (PO) argumentował, że nie ma powodów merytorycznych, by wznawiać badanie katastrofy smoleńskiej.

- Większość ekspertów zawodowo zajmujących się wyjaśnianiem katastrof już w tej sprawie zajęło stanowisko. Chcemy poznać powody i okoliczności wznowienia badania. W uzasadnieniu tej decyzji wskazano powody, ale to tylko polemika z ustaleniami KBWLLP z raportu. Nic tam nie ma nowego, uzasadniającego wznowienie badania - mówił Mroczek, stawiając tezę, że nie było powodów do decyzji o wznowieniu badania katastrofy.

Mroczek zauważył, że dotychczasowe przepisy o badaniu wypadków lotniczych nie znały pojęcia "podkomisji". "W poprzednim porządku prawnym badanie katastrof było oddane ekspertom. Z mocy prawa szef Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów stał na czele komisji, w składzie byli specjaliści różnych dziedzin. Decyzję o wznowieniu podejmował przewodniczący komisji, jeśli były nowe okoliczności. Minister Macierewicz zmienił rozporządzenie, powołał nową instytucję wcześniej nieznaną - podkomisji - przejął na siebie decyzję o wznowieniu badania katastrofy lotniczej, odbierając prawo do decyzji merytorycznie przygotowanej osobie, jaką jest przewodniczący komisji. Raport komisja złoży nie przewodniczącemu komisji, lecz ministrowi ON - podkreślał poseł PO.

- Decyzja o powołaniu podkomisji jest dotknięta wadą prawną, więc ustalenia nie będą wiążące. Podkomisja jest też obarczona grzechem pierworodnym stronniczości, bo minister Macierewicz na uroczystości powołania podkomisji już powiedział, co się wydarzyło, i zanegował dotychczasowe prace komisji. Ci ludzie - nawet gdyby doszli do takich ustaleń jak poprzednia komisja - nie mogą tak zrobić - powiedział poseł PO.

Odnosząc się do niedawnych wypowiedzi Macierewicza, że "po Smoleńsku możemy powiedzieć, że byliśmy też pierwszą wielką ofiarą terroryzmu", Mroczek oświadczył: "albo chcemy wznawiać postępowanie i badanie, i dojść do prawdy, albo minister już wie. Albo pan wie, albo chce pan badać i powołuje podkomisję. To, co pan robi, jest jedną wielką nieodpowiedzialnością. Tak nie może czynić minister obrony narodowej, to po prostu niepojęte. Brak słów" - zakończył.

Nawiązując do swoich słów o terroryzmie, Macierewicz podkreślił, że istotą tzw. wojny hybrydowej jest działanie na świadomość społeczną przeciwnika. - Terror ma także swoją postać medialną. (...) I w takim wymiarze słowo terroryzm było wtedy używane – powiedział szef MON.

Sejmowa komisja obrony przerwała swoje obrady z powodu sejmowych głosowań.

Oglądaj
Tak o przyczynach katastrofy smoleńskiej mówił Antoni Macierewicz 3 kwietnia 2014
Wideo: tvn24 Tak o przyczynach katastrofy smoleńskiej mówił Antoni Macierewicz 3 kwietnia 2014

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Nowa komisja smoleńska

Komentarze (85)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
tereska tereska

Macierewicz to co mówi to kpiny ile jeszcze teorii będzie podanych o katastrofie Smoleńskiej

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   dejanull

   Mam ogromną nadzieje, że Macierewicz i wszyscy związani z tą "komisją" zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za teatrzyk na koszt podatnika.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     grazka 57

     Patrzac i sluchajac macierewicza trudno zachowac powage

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       2
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       kuba 111 gorszy sort
       kuba 111 gorszy sort

       Jak widzę tego człeka to zawsze przypomina mi się "Kabaret LIMO - 2012" .

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         3
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Bl0to
         Bl0to

         Pierwszym działaniem mam nadzieje, że będzie opublikowanie rozmowy Lech Jarosłaff na 7-10 min przed lądowaniem Tu-154. Kiedy ten pierwszy zapewne się pyta czy lądować, czy lecieć na zapasowe do Moskwy i opóźnić uroczystość. Komisja niech zbada co odpowiedział Jarosłaff. nagrania są w Stanach, bo rozmowa odbyła się przez tel. satelitarny. rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           4
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           grazka 57

           nigdy sie tego nie dowiemy chyba ze kaczor mocno wkurzy Obame albo Tramp zrobi igrzyska

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             2
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Bl0to
             Bl0to

             Takie bzdury teraz za nasze pieniądze. Ten rząd posiada szczyt zdolności do marnotrawienia środków obywateli.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               3
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               nero21

               czarną skrzynkę "maciarewicza" znaleziono w Rosji w lokalu w którym jadł obiad po wypadku.Kelnerzy oddali ją ANODINIE

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 3
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 maja61

                 Wielce niepoważnie wyglądał wczorajszy sabat w sprawie katastrofy smoleńskiej.
                 Bo jak poważni ludzie mogą analizować urojenia jednego faceta to zawsze wygląda to głupio. Zostawcie w spokoju Macierewicza. Skoro prawo nie zabrania mu pełnić wysokich funkcji państwowych przy jego stanie umysłu to trudno, niech już żyje w swoim świecie rozwiń

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   3
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   marek piotrowski
                   marek piotrowski

                   TEMU PANU JUŻ DZIĘKUJEMY - NARÓD !!!!!!!!!

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     2
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     infix
                     infix

                     "Przypisywanie mi jakichkolwiek uprzedzeń w tej sprawie jest daleko idącą nieuczciwością"

                     LOL

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       5
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Więcej komentarzy - rozwiń
                       Zasady forum
                       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                       Pozostałe informacje