Macierewicz obiecywał "szybciej, taniej i lepiej". Śmigłowców nie ma i długo nie będzie

[object Object]
Antoni Macierewicz zapowiadał szybki zakup nowych śmigłowców (nagranie archiwalne H225M Caracal)tvn24
wideo 2/6

Mija rok od zerwania przez rząd PiS negocjacji w sprawie zakupu śmigłowców Caracal. Pierwsze mogły trafić do wojska w tym roku. Zapowiadano szybkie zakupienie innych maszyn, ale nic z tego nie wyszło. - Realistyczny termin to dopiero koniec 2019 albo rok 2020 - mówi Michał Likowski, redaktor naczelny miesięcznika "Raport-WTO".

Jeszcze w lutym minister Antoni Macierewicz deklarował, że wszystko będzie inaczej. - My do tej liczby łącznie 50 śmigłowców dotrzemy po pierwsze szybciej, po drugie mniejszymi kosztami, a po trzecie z lepszymi skutkami - deklarował w Telewizji Republika.

Na razie jest jednak mowa o jedynie ośmiu maszynach, a za jakiś czas kolejnych ośmiu. Wielki zakup 50 sztuk zupełnie zniknął z oficjalnych informacji i już nikt nie mówi o nim jako o priorytecie. Oznacza to, że zdecydowana większość wojska musi radzić sobie ze starymi śmigłowcami produkcji radzieckiej, bo te zostaną w służbie jeszcze wiele lat.

Odległe terminy

Procedura zakupu nowych maszyn idzie powoli. Zgodnie z przepisami i regulaminami, niezależnie od deklaracji politycznych. Według najnowszych informacji z początku września, prowadzący przedsięwzięcie Inspektorat Uzbrojenia (IU) czeka na ostateczne oferty od firm chcących sprzedać Polsce śmigłowce. Oficjalnie nie ujawnia się kolejnych terminów procedury. Według portalu "Dziennik Zbrojny" terminem złożenia ofert jest koniec grudnia.

Te, o których składaniu informowano jeszcze w marcu, miały jedynie charakter wstępny. Ostatnie pół roku trwały negocjacje z potencjalnymi dostawcami. Teraz mają oni przedstawić ostateczne oferty. Zostaną one przeanalizowane i na tej podstawie MON wybierze jedną z firm. Kiedy to nastąpi, do Polski ma przylecieć wybrany śmigłowiec na testy, po których przeprowadzaniu ma zostać podpisana ostateczna umowa. Termin tego wydarzenia określa się obecnie ogólnie na "w pierwszej połowie 2018 roku".

Kiedy pierwsze śmigłowce mogą trafić do żołnierzy? - Szans na dostawę pierwszych maszyn w 2018 roku w zasadzie nie ma żadnych. Moim zdaniem realistyczny termin to dopiero koniec 2019 albo rok 2020, biorąc pod uwagę dotychczasowe przedsięwzięcia tego typu - mówi Michał Likowski, redaktor naczelny miesięcznika "Raport-WTO".

Jak tłumaczy, standardem przy zakupach takiego sprzętu są dwa lata od podpisania umowy do dostawy. Przy czym czas ten może się wydłużyć, jeśli MON zażyczy sobie jakichś zmian w standardowych śmigłowcach, będących produkowanych seryjnie.

Te najbardziej potrzebne - na później

Co istotne, na razie IU posuwa naprzód jedynie postępowanie mające na celu zakup ośmiu śmigłowców dla wojsk specjalnych w wersji nazywanej CSAR/SOF (ratownictwo bojowe/operacje sił specjalnych). Nie ma mowy o drugim postępowaniu, którego rozpoczęcie ogłaszano równocześnie ponad pół roku temu. Jego celem jest zakup ośmiu maszyn dla Marynarki Wojennej, które miałyby służyć do ratowania rozbitków i zwalczania okrętów podwodnych. Nie wiadomo, kiedy to drugie postępowanie ruszy. Dostawy maszyn są więc już kwestią lat dwudziestych.

Tymczasem, co już podkreślaliśmy w marcu, Wojska Specjalne są w najlepszej sytuacji w całym wojsku, jeśli chodzi o śmigłowce. Dysponują kupionymi w ostatniej dekadzie Mi-17, które jak na warunki polskich sił zbrojnych są nowoczesne, choć zdecydowanie nie są idealne. - One wypełniają pewne minimalne wymagania, ale nie mogą się równać ze specjalistycznymi konstrukcjami zachodnimi - zaznacza Likowski.

Na dalszy plan odłożono nabycie maszyn dla Marynarki Wojennej, która znajduje się w najgorszej sytuacji, jeśli chodzi o park śmigłowców. Należące do niej maszyny Mi-14 mają już średnio po ponad 30 lat i są mocno zużyte. Przeznaczone do ratowania rozbitków dwa Mi-14PŁ/R mają 35 lat. Wiele lat temu za granicę ich służby przyjmowano rok 2015, do niedawna mówiono o 2017/2018. Obecnie wersją obowiązującą jest rok 2021. Mocno zużyte śmigłowce mają więc latać po niemal 40 lat i nie ma mowy o jakichś większych remontach.

Likowski zaznacza, że maszyny CSAR dla Wojsk Specjalnych "relatywnie łatwiej" kupić, ponieważ są prostsze i tańsze niż takie, których potrzebują marynarze. - Oznacza to szybsze dostawy - stwierdza.

Zapowiedzi Macierewicza wyparowały

Nie ma też już mowy o głośnych deklaracjach ministra Antoniego Macierewicza z jesieni 2016 roku. Prawie dokładnie rok temu, 10 października, w zakładach PZL Mielec należących do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin, zadeklarował, że do końca roku Wojska Specjalne otrzymają "do treningu i prób" dwa śmigłowce Blackhawk produkowane przez tenże koncern z USA.

Dzień później w Łodzi przedstawiał nawet dokładny harmonogram dostaw większej liczby maszyn. Poza wspomnianymi dwoma, osiem blackhawków miało zostać dostarczonych jeszcze w 2017 roku, a w 2018 - jedenaście. Miesiąc później minister wycofał się z deklaracji o harmonogramie dostaw i stwierdził, że "nigdy nie była ona aktualna". Nie wycofał się jednak z zapowiedzi dwóch maszyn dla Wojsk Specjalnych. Jednak do końca roku obiecane maszyny nie pojawiły się.

Obietnica ministra "nieaktualna". Tak Macierewicz zmieniał zdanie ws. black hawków
Obietnica ministra "nieaktualna". Tak Macierewicz zmieniał zdanie ws. black hawkówtvn24

Na początku stycznia ówczesny rzecznik prasowy MON Bartłomiej Misiewicz przyznał w rozmowie z tvn24.pl, że nastąpiło pewne opóźnienie "wynikające z przerwy świątecznej" i pojawią się one "w najbliższym czasie". Potwierdził przy tym, że prace nad pozyskaniem dwóch maszyn "do szkolenia i treningu" toczą się oddzielnie od głównego przetargu na kilkanaście śmigłowców. W połowie stycznia, przy okazji przeglądu resortów, Macierewicz zadeklarował na konferencji prasowej, że "pierwsze dwa śmigłowce (...) na przełomie stycznia i lutego zostaną dostarczone polskim siłom specjalnym".

Macierewicz: w tym roku do polskiej armii trafi 16 śmigłowców
Macierewicz: w tym roku do polskiej armii trafi 16 śmigłowcówtvn24

Kiedy na początku lutego Macierewicz został ponownie zapytany przez dziennikarzy, gdzie są obiecane dla Wojsk Specjalnych dwa blackhawki, zadeklarował, że "dostawa nastąpi najpóźniej w marcu". Pod koniec marca wiceminister Bartosz Kownacki przyznał jednak, że MON nie prowadzi żadnych rozmów w tej sprawie.

"Pole walki bez śmigłowców praktycznie nie istnieje". Wiceszef MON ma diametralnie inne zdanie
"Pole walki bez śmigłowców praktycznie nie istnieje". Wiceszef MON ma diametralnie inne zdanieFakty TVN

Dodatkowo w kwietniu wybuchła afera, kiedy przewodniczący tak zwanej drugiej komisji smoleńskiej Wacław Berczyński pochwalił się w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", że to on "wykończył" caracale poprzez swoje zakulisowe działania. MON zdecydowanie zaprzeczył jego twierdzeniom i utrzymuje, że negocjacje z Francuzami zerwano z przyczyn merytorycznych. Ich oferta offsetowa miała być zbyt uboga.

Berczyński: to ja wykończyłem caracale. MON: wypowiedź nie ma żadnego związku z umową
Berczyński: to ja wykończyłem caracale. MON: wypowiedź nie ma żadnego związku z umowąTVN 24

Caracale znów mogą wygrać

Co ironiczne, "wykończone" caracale mogą być ostatecznie górą. W każdym z dwóch oficjalnie prowadzonych przetargów startuje koncern Airbus najprawdopodobniej z maszynami H225M, potocznie nazywanymi caracal. Nie jest wykluczone, że ostatecznie zdobędą one zamówienie i ostatecznie, pomimo wielkich perturbacji oraz zmarnowanych lat, polskie wojsko dostanie to, co miało dostać, tyle że w znacznie mniejszej liczbie.

Konkurenci koncernu Airbus są też ci sami, co kilka lat temu. Włoska firma Leonardo, posiadająca zakłady PZL Świdnik, która prawdopodobnie w co najmniej jednym z przetargów oferuje duży śmigłowiec AW-101. Amerykański Lockheed Martin z PZL Mielec najpewniej proponuje mniejsze maszyny z rodziny Blackhawk, choć nie wiadomo, w jakiej konkretnie wersji. W Polsce produkuje się jedynie najprostszą S-70i, która bez daleko idących modyfikacji nie nadaje się ani dla Wojsk Specjalnych, ani dla Marynarki Wojennej.

- Co najciekawsze w tej sprawie, to jeśli wymagania wojska się nie zmieniły w porównaniu z pierwszym przetargiem, H225M ma bardzo duże szanse na ponowne zwycięstwo - podkreśla Likowski.

Autor: Maciej Kucharczyk//rzw / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Pani Wiktoria z Jasła (woj. podkarpackie) przez kilka lat żyła ze złośliwym guzem w piersi. Kobieta bała się operacji i nie konsultowała swojego stanu ze specjalistą, a zmiana stale rosła. Guz utrudniał jaślance codzienne czynności – kobieta nie mogła się schylać, bo przewracała się pod jego ciężarem. Po operacji okazało się, że ważył blisko 10 kilogramów.

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Źródło:
tvn24.pl

Zbigniew Ziobro nie miał możliwości przekazania dokumentów swojemu następcy - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 przedstawiciel Suwerennej Polski, były wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Tłumaczył, że miało to związek z wykrytą u Ziobry chorobą. Odniósł się w ten sposób do tego, że śledczy znaleźli w domu byłego ministra dokumenty dotyczące sprawy śmierci jego ojca.

Wójcik o tym, czemu dokumenty były w domu Ziobry. "Nie było możliwości przekazania"

Wójcik o tym, czemu dokumenty były w domu Ziobry. "Nie było możliwości przekazania"

Źródło:
TVN24

Od 1. kwietnia przestanie obowiązywać zerowy VAT na żywność, co oznacza powrót do wcześniejszej 5-procentowej stawki. To oznacza podwyżki cen w sklepach, jednak kilka sieci poinformowało, że zamierza utrzymać ceny na dotychczasowym poziomie.

Wyższy VAT na żywność, te same ceny. Te sieci obiecują brak podwyżek

Wyższy VAT na żywność, te same ceny. Te sieci obiecują brak podwyżek

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Dziś prowadzimy badania i wsłuchujemy się w głos Polaków. Mówią: nie mamy czasu dla rodziny, nie mamy czasu, żeby rodzinę założyć, nie mamy czasu na miłość, przyjaźń, na spacer, na spotkanie ze znajomym - wymieniła w programie "Fakty po Faktach" Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Odniosła się w ten sposób do pomysłu skrócenia tygodnia pracy.

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjska obrona przeciwlotnicza omyłkowo zestrzeliła w czwartek rosyjski myśliwiec Su-35 u wybrzeży Krymu - podały rosyjskie niezależne media. Informację o tym, że samolot wpadł do Morza Czarnego potwierdził szef okupacyjnych władz Sewastopola.

Rosyjski myśliwiec spadł do morza. Media: omyłkowo zestrzelili go Rosjanie

Rosyjski myśliwiec spadł do morza. Media: omyłkowo zestrzelili go Rosjanie

Źródło:
PAP

Mam wrażenie, że to naprawdę jest dopiero wstęp do grubego wyjaśniania grubych tematów - stwierdził w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), odnosząc się do działań prokuratury w związku z wydatkowaniem Funduszu Sprawiedliwości. - O tym, czy jest jakaś afera, czy jej nie ma, stwierdza sąd w prawomocnym wyroku - mówił Krzysztof Szczucki (PiS).

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Źródło:
TVN24

Portal informacyjny Voice of Europe miał służyć jako narzędzie do potajemnego finansowania w wyborach europejskich kandydatów, którzy są przychylni Moskwie - pisze portal niemieckiego tygodnika "Spiegel", powołując się na ustalenia czeskich władz. "Mówi się o sumie kilkuset tysięcy euro" - dodano. W opisanej przez "Spiegela" sprawie pojawia się również polski wątek.

"Spiegel": europejscy politycy mieli otrzymywać setki tysięcy euro od Rosji

"Spiegel": europejscy politycy mieli otrzymywać setki tysięcy euro od Rosji

Źródło:
PAP, Spiegel

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstw przez europosła Adama Bielana i byłego ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudę - podało RMF FM. Postępowanie prowadzone na wniosek Najwyższej Izby Kontroli dotyczy nieprawidłowości w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk powiedział w "Tak jest" w TVN24, że podjęto decyzję, iż postępowania w zakresie NCBR "będą skoncentrowane u jednego prokuratora". Dodał, że prokurator regionalna "nie wyklucza powołania zespołu, bo to będzie kolejna z wielkich, ogromnych spraw".

Afera w NCBR. Jest śledztwo dotyczące Adama Bielana i Grzegorza Pudy. Dariusz Korneluk: prokurator nie wyklucza powołania zespołu

Afera w NCBR. Jest śledztwo dotyczące Adama Bielana i Grzegorza Pudy. Dariusz Korneluk: prokurator nie wyklucza powołania zespołu

Aktualizacja:
Źródło:
RMF FM, TVN24

Trwają dzisiaj analizy pod kątem przygotowania wniosków o uchylenie immunitetów parlamentarnych - powiedział w "Tak jest" w TVN24 prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Odniósł się do prowadzonych na polecenie Prokuratury Krajowej przeszukań, w tym w domu byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. - Decyzja w tym względzie, co do uchylenia jakiegokolwiek immunitetu, bo nie możemy mówić o prawdopodobnie jednym immunitecie, to będzie decyzja prokuratorów, referentów, nie moja - podkreślił.

Będą wnioski o uchylenie immunitetów? Prokurator krajowy o decyzjach

Będą wnioski o uchylenie immunitetów? Prokurator krajowy o decyzjach

Źródło:
TVN24

Wśród czterech ofiar śmiertelnych wypadku autokaru, do którego doszło w środę w Niemczech, jest 47-letnia Polka - przekazały Deutsche Welle oraz dziennik "Der Tagesspiegel", powołując się na informacje od policji. Trwa wyjaśnianie przyczyn wypadku.

Wypadek autokaru w Niemczech. Media: Polka wśród ofiar śmiertelnych

Wypadek autokaru w Niemczech. Media: Polka wśród ofiar śmiertelnych

Źródło:
Tagesspiel, Deutsche Welle

Pięcioro sędziów pełniących obowiązki w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, w tym szefowa neo-KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka, zostało w czwartek odwołanych z delegacji przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara - przekazał resort w komunikacie.

Minister sprawiedliwości odwołał z delegacji pięcioro sędziów. W tym szefową neo-KRS

Minister sprawiedliwości odwołał z delegacji pięcioro sędziów. W tym szefową neo-KRS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

NCBR zaczyna działać zgodnie z prawem. Musimy naprawić wiele nieprawidłowości - przekazał dla biznesowej redakcji tvn24.pl wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. W ten sposób skomentował sytuację firm, które muszą zwrócić dotację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - My zastaliśmy tę sytuację po poprzednikach. Po wnikliwej analizie dostaliśmy rekomendacje od prawników, by te umowy wypowiedzieć. Chodzi o zasadę - zaznaczył.

NCBR zrywa umowy z firmami, te tracą miliony złotych. Wiceminister tłumaczy: chodzi o zasadę

NCBR zrywa umowy z firmami, te tracą miliony złotych. Wiceminister tłumaczy: chodzi o zasadę

Kontenerowiec Dali, który we wtorek uderzył w most w Baltimore, w przeszłości spowodował także inną kolizję. W lipcu 2016 roku, wypływając z portu w belgijskiej Antwerpii, uderzył w kamienne nabrzeże. Reuters opublikował nagranie z tego zdarzenia.

Ten sam statek, inny wypadek. Reuters przypomina nagranie sprzed lat

Ten sam statek, inny wypadek. Reuters przypomina nagranie sprzed lat

Źródło:
Reuters

Gdzie i do której godziny zrobimy zakupy w święta wielkanocne? Jeśli jeszcze nie zdążyliśmy ze wszystkimi sprawunkami, to mamy nieco czasu. Oto godziny otwarcia sklepów w najbliższy weekend.

Godziny otwarcia sieci handlowych na Wielkanoc

Godziny otwarcia sieci handlowych na Wielkanoc

Źródło:
tvn24.pl

Sam Bankman-Fried został skazany na 25 lat więzienia - podał Reuters. Były miliarder, który kiedyś kierował jedną z największych giełd kryptowalut na świecie - FTX, został w listopadzie uznany za winnego oszustwa i prania pieniędzy. Teraz sąd zadecydował o wymiarze kary.

Jest wyrok dla króla kryptowalut

Jest wyrok dla króla kryptowalut

Źródło:
BBC, Reuters

W czasie czwartkowej konferencji Suwerennej Polski w Sejmie doszło do spięcia pomiędzy Patrykiem Jakim a dziennikarzami. - Niech pan nie przeszkadza przez chwilę - krzyczał polityk po tym, jak reporter próbował dopytywać o kwestię dokumentów znalezionych podczas przeszukania w domu Zbigniewa Ziobry.

Gorąco na konferencji Suwerennej Polski. "Ale niech pan nie przeszkadza!"

Gorąco na konferencji Suwerennej Polski. "Ale niech pan nie przeszkadza!"

Źródło:
tvn24.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozowanym silnym wiatrem i burzami ogłosiło alert dla części trzech województw. Służby ostrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu.

Alert RCB. "Unikaj otwartych przestrzeni"

Alert RCB. "Unikaj otwartych przestrzeni"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Plaża w Sopocie znalazła się w rankingu stu najlepszych plaż świata. Na pierwsze miejsce zestawienia Golden Beach Awards trafiła w tym roku plaża na wyspie Bora Bora.

Polski kurort wśród stu najlepszych plaż świata

Polski kurort wśród stu najlepszych plaż świata

Źródło:
Beach Atlas

Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo w sprawie "wniesienia do kilkunastu sądów okręgowych na terenie kraju pism procesowych datowanych na 30 listopada 2023 roku" - przekazał rzecznik Przemysław Nowak w reakcji na publikację Wirtualnej Polski. Portal napisał, że złożone przez prokurator Ewę Wrzosek wnioski do sądów, mające zablokować działania PiS w sprawie mediów publicznych, miały powstać poza siedzibą prokuratury.

Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo w sprawie działań Ewy Wrzosek

Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo w sprawie działań Ewy Wrzosek

Źródło:
PAP, Wirtualna Polska, tvn24.pl

Jeden z najszybszych rollercoasterów, znajdujący się w Japonii Do-Dodonpa, został oficjalnie zamknięty. Jak przekazały władze japońskiego parku rozrywki, przyczyną takiej decyzji było kilkanaście przypadków poważnych obrażeń, które odnieśli jego pasażerowie.

Koniec jednego z najszybszych rollercoasterów. Łamał ludziom kości

Koniec jednego z najszybszych rollercoasterów. Łamał ludziom kości

Źródło:
Japan News, Japan Today, South China Morning Post

Księża z parafii pod wezwaniem Świętego Marcina w Żninie (woj. kujawsko-pomorskie) wystosowali do wiernych oświadczenie, w którym piszą, że są "zaskoczeni i zbulwersowani" postawą niektórych wiernych w okresie Wielkiego Postu. W ich opinii część z nich "nie tylko organizuje, ale uczestniczy w dyskotekach i zabawach okolicznościowych". Do sprawy odniósł się arcybiskup i metropolita gnieźnieński, prymas Wojciech Polak.

Księża do wiernych: taka postawa jest amoralna. Jest reakcja prymasa

Księża do wiernych: taka postawa jest amoralna. Jest reakcja prymasa

Źródło:
tvn24.pl

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Gówniany temat? Może uratować ci życie

Gówniany temat? Może uratować ci życie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Trwa śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w związku z wydatkowaniem środków z Funduszu Sprawiedliwości. Doszło do przeszukań i pierwszych zatrzymań. Afery wokół FS wielokrotnie były tematem materiałów na portalu tvn24.pl i w magazynie reporterskim "Czarno na białym" w TVN24. Na bieżąco piszemy też o postępach w śledztwie.

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości, główni bohaterowie, przeszukania i zatrzymania. Najważniejsze materiały 

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości, główni bohaterowie, przeszukania i zatrzymania. Najważniejsze materiały 

Źródło:
tvn24

Nadchodzi Wielkanoc, której nieodłączną tradycją jest dekorowanie jajek. Część z nas decyduje się na używanie do tego barwników dostępnych w niemal każdym sklepie spożywczym, niektóre z nich zawierają jednak szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne. Badacze przypominają, że do przygotowania pisanek lepiej użyć naturalnych środków, które możemy znaleźć w swojej kuchni.

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Źródło:
PAP

Dokument pokazujący, że w procesie rekrutacji premiowane są kobiety i - tak samo - osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, wywołał dyskusję internautów na temat dyskryminacji. Część jednak nie wierzyła, że pismo jest autentyczne. Jak sprawdziliśmy, chodzi o projekt sprzed kilku lat. Wyjaśniamy, gdzie i kogo rekrutowano.

Pięć punktów więcej dla kobiet i osób z niepełnosprawnościami. Kogo rekrutowano?

Pięć punktów więcej dla kobiet i osób z niepełnosprawnościami. Kogo rekrutowano?

Źródło:
Konkret24

Dwa pasące się łosie, w tym jeden o nietypowym, białym umaszczeniu, sfilmowała Reporterka 24 pod Giżyckiem (woj. warmińsko-mazurskie). - To pierwsza odnotowana obserwacja łosia o takim umaszczeniu w historii. Jest to więc bardzo rzadki okaz - stwierdził Sławomir Kowalczyk z Nadleśnictwa Giżycko. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl