tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Prestiżowe stanowisko w europejskim trybunale dla Polaka. Maciej Szpunar pierwszym rzecznikiem

zobacz więcej wideo »
Prestiżowe stanowisko w europejskim trybunale dla Polaka. Maciej Szpunar pierwszym rzecznikiem
  • Maciej Szpunar o skargach katyńskichMaciej Szpunar o skargach katyńskich
  • Trybunał Sprawiedliwości UE: Polska złamała unijne prawo przy wycinceTrybunał Sprawiedliwości UE: Polska złamała unijne prawo przy wycince
  • Trybunał Sprawiedliwości UE zajął się wnioskiem Sądu NajwyższegoTrybunał Sprawiedliwości UE zajął się wnioskiem Sądu Najwyższego
  • Trybunał Sprawiedliwości UE zajął się wnioskiem SNTrybunał Sprawiedliwości UE zajął się wnioskiem SN
Foto: Andrzej Grygiel / PAP | Maciej Szpunar komentuje wyrok w sprawie skarg katyńskich [materiał archiwalny z 16.04.2012 roku]

Polak objął prestiżowe stanowisko w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Maciej Szpunar został wyznaczony pierwszym rzecznikiem generalnym trybunału - informuje TVN24 International. Jego kadencja potrwa rok. Wcześniej był on między innymi wiceministrem spraw zagranicznych.

Maciej Szpunar od pięciu lat jest jednym z 11 rzeczników generalnych unijnego Trybunału. Teraz objął stanowisko pierwszego rzecznika generalnego. Pierwszy rzecznik wybierany jest przez wszystkich rzeczników spośród swojego grona.

- Wybór jest odbierany jako docenienie dotychczasowej pracy - komentuje redaktor naczelny TVN24 International Michał Tracz.

Pierwszy rzecznik generalny zajmuje się przede wszystkim organizacją pracy rzeczników i wyznaczaniem ich do poszczególnych spraw, które wpływają do Luksemburga.

Rzecznicy generalni wspomagają pracę sędziów trybunału. Ich zadaniem jest bezstronne i niezależne przedstawianie opinii prawnych w sprawach, którymi zajmuje się TSUE.

Jak wskazuje art. 252 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, rzecznicy generalni są mianowani przez rządy państw członkowskich Unii Europejskiej, spośród osób "dających gwarancję niezależności".

Szpunar obecnie sprawuje drugą kadencję rzecznika generalnego, która potrwa do października 2024 roku.

Maciej Szpunar jest adwokatem, profesorem prawa. Specjalizuje się w prawie europejskim i międzynarodowym. Był sekretarzem jednego z zespołów w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. W latach 2008-2009 był podsekretarzem stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Od stycznia 2010 roku do kwietnia 2013 roku, za rządów PO-PSL, pracował jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Pełnił także funkcję pełnomocnika polskiego rządu w licznych sprawach przed sądami Unii Europejskiej.

Rzecznikiem generalnym Trybunału Sprawiedliwości jest od października 2013 roku.

Kadencja pierwszego rzecznika generalnego trwa rok i może być odnowiona.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje