tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Sąd uchylił decyzję prezydenta Lublina. Marsz Równości przejdzie ulicami miasta

zobacz więcej wideo »
Sąd uchylił decyzję prezydenta Lublina. Marsz Równości przejdzie ulicami miasta
 • Sąd uchylił decyzję prezydenta LublinaSąd uchylił decyzję prezydenta Lublina
 • Bodnar o wyroku sądu w sprawie Marszu RównościBodnar o wyroku sądu w sprawie Marszu Równości
 • "Prezydent miasta na pewno wykona to orzeczenie""Prezydent miasta na pewno wykona to orzeczenie"
 • "Ważne, że w takich fundamentalnych sprawach jesteśmy razem""Ważne, że w takich fundamentalnych sprawach jesteśmy razem"
 • Neumann apeluje do BrudzińskiegoNeumann apeluje do Brudzińskiego
 • Organizatorzy marszu równości w Lublinie składają apelacjęOrganizatorzy marszu równości w Lublinie składają apelację
 • Burza po zakazie marszu w LublinieBurza po zakazie marszu w Lublinie
 • Sąd Okręgowy w Lublinie rozpatrywał odwołania organizatorów obu zgromadzeńSąd Okręgowy w Lublinie rozpatrywał odwołania organizatorów obu zgromadzeń
 • Sąd podtrzymał decyzję prezydenta Lublina. Marszu Równości i kontrmarszu nie będzieSąd podtrzymał decyzję prezydenta Lublina. Marszu Równości i kontrmarszu nie będzie
 • Prezydent Lublina zakazał Marszu RównościPrezydent Lublina zakazał Marszu Równości
 • Prezydent Lublina zakazał Marszu Równości i kontrmanifestacji. Organizatorzy złożyli zażaleniePrezydent Lublina zakazał Marszu Równości i kontrmanifestacji. Organizatorzy...
Video: tvn24 Kontrowersje wokół marszu równości w Lublinie i kontrmanifestacji [materiał magazynu "Polska i Świat" z 11 października]

Sąd Apelacyjny w Lublinie uchylił w piątek decyzję prezydenta tego miasta, który zakazał organizacji Marszu Równości i kontrmanifestacji narodowców. Wcześniej - w środę - Sąd Okręgowy podtrzymał postanowienie prezydenta. Zażalenie na tę decyzję złożyli organizatorzy marszu. - Cieszę się, że sąd zwrócił tak mocno uwagę na znaczenie organizowania pokojowych zgromadzeń dla funkcjonowania demokracji - mówił po rozprawie Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

Sąd Apelacyjny w Lublinie uchylił w piątek decyzję prezydenta Krzysztofa Żuka, który zakazał organizacji Marszu Równości i kontrmanifestacji narodowców.

- Wolność zgromadzeń pełni doniosłą rolę w demokratycznym państwie prawnym i jest warunkiem istnienia społeczeństwa demokratycznego - wskazywała w uzasadnieniu wyroku sędzia.

"Istotny instrument demokracji bezpośredniej"

Dodała, że możliwość organizacji manifestacji "gwarantuje członkom społeczności wpływ na władze publiczne".

- Wolność zgromadzeń służy w szczególności oddziaływaniu jednostek na politykę państwa przez prezentowanie opinii, ocen, poglądów i żądań - podkreśliła sędzia. Zaznaczyła, że "zgromadzenia są istotnym instrumentem demokracji bezpośredniej".

Odnosząc się do środowego postanowienia Sądu Okręgowego, sędzia stwierdziła, że "niedopuszczalne jest uzależnienie realizacji wolności zgromadzeń od reakcji przeciwników zgromadzenia".

Prezydent Żuk akceptuje orzeczenie i powołuje sztab kryzysowy

Krzysztof Żuk powiedział na konferencji prasowej, że zapoznał się z orzeczeniem sądu apelacyjnego i wykona je "tak, jak wykonuje wszystkie prawomocne orzeczenia sądowe".

- Przez wszystkie lata sprawowania funkcji prezydenta dbałem o to, żeby Lublin był miastem otwartym i gościnnym dla wszystkich niezależnie od poglądów politycznych i tożsamości - przekonywał prezydent Lublina. Podkreślił, że decyzję o zakazie marszu podjął "wyłącznie z troski o życie i zdrowie mieszkańców Lublina, które ma obowiązek chronić". Wskazywał, że takie zagrożenie "stwierdziła policja, a potwierdził sąd pierwszej instancji".

- W obliczu takiej decyzji sądu apeluję do policji o zapewnienie bezpieczeństwa - mówił na konferencji.

Poinformował też, że powołał specjalny sztab kryzysowy, który "ze strony urzędu miasta będzie na bieżąco monitorował sytuację przez najbliższe dwa dni".

Oglądaj
Decyzja "wyłącznie z troski o życie i zdrowie mieszkańców"
Wideo: tvn24 Decyzja "wyłącznie z troski o życie i zdrowie mieszkańców"

"Wielkie święto"

Obecny na rozprawie w Lublinie rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar powiedział po decyzji Sądu Apelacyjnego, że przyjął ją "z niezwykłym zadowoleniem".

- Cieszę się, że sąd zwrócił tak mocno uwagę na znaczenie organizowania pokojowych zgromadzeń dla funkcjonowania demokracji, reprezentowania głosu także tych najsłabszych, którzy często nie mają głosu w debacie publicznej - wskazywał.

Bodnar podkreślił, że "to wielkie święto tych wszystkich, którzy walczą od lat o prawa człowieka i o to, żeby dyskryminowane grupy miały należyty głos w debacie publicznej".

Oglądaj
Bodnar o wyroku sądu w sprawie Marszu Równości
Wideo: tvn24 Bodnar o wyroku sądu w sprawie Marszu Równości

Prezydent "wykonywał ciążący na nim ustawowy obowiązek"

- Pan prezydent miasta Lublin wydając decyzję o zakazie obu zgromadzeń, wykonywał ciążący na nim ustawowy obowiązek - wydania takiego zakazu w sytuacji, gdy istnieje realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. A to istnienie realnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi wynika wprost ze stanowiska policji - skomentowała radca prawny Monika Drozd, pełnomocnik miasta.

Jak dodała, "orzeczenie Sądu Apelacyjnego nie podlega dalszej ocenie i weryfikacji, a zatem też komentarzom".

- Mogę państwa zapewnić, że prezydent miasta w poszanowaniu wymiaru sprawiedliwości na pewno wykona to orzeczenie, tak jak wykonuje wszelkie inne orzeczenia prawomocnych sądów Rzeczypospolitej - podkreśliła.

Oglądaj
"Prezydent miasta na pewno wykona to orzeczenie"
Wideo: tvn24 "Prezydent miasta na pewno wykona to orzeczenie"

"To bardzo ważne, że w takich sprawach jesteśmy razem"

- Jutro będzie nasze święto. Bardzo dziękuję Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, bardzo dziękuję panu Rzecznikowi Praw Obywatelskich, który stoi na straży praw człowieka, praw obywatelskich, dziękuję wszystkim osobom, które przyłączyły się do postępowania - wymieniał organizator Marszu Równości Bartosz Staszewski.

Podziękował również swoim adwokatom, którzy reprezentowali go pro bono.

- To bardzo ważne, że w takich sprawach - podstawowych, fundamentalnych - jesteśmy razem i pokazujemy, że prawa człowieka to jest fundament demokracji. Jutro udowodnimy wszystkim, że prawa osób LGBT i nie tylko są tak samo ważne dla Polaków i Polek - dodał.

Oglądaj
"Ważne, że w takich fundamentalnych sprawach jesteśmy razem"
Wideo: tvn24 "Ważne, że w takich fundamentalnych sprawach jesteśmy razem"

Apel do Brudzińskiego o odpowiednie zabezpieczenie marszu

Sławomir Neumann z PO komentował decyzję lubelskiego sądu "na gorąco" z Sejmu.

- Decyzja jest dobra, cieszę się, że ona zapadła. Wolność zgromadzeń jest wartością najwyższą, o którą walczymy od wielu miesięcy - podkreślił.

Zaapelował również do ministra spraw wewnętrznych Joachima Brudzińskiego o to, by "policja zabezpieczyła te marsze, żeby bezpieczeństwo demonstrantów nie było zagrożone".

Oglądaj
Neumann apeluje do Brudzińskiego
Wideo: tvn24 Neumann apeluje do Brudzińskiego

Prezydent zakazał marszu

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk wydał we wtorek zakaz organizacji Marszu Równości i kontrmanifestacji narodowców. Tłumaczył, że zrobił to ze względów bezpieczeństwa. Powołał się na przepis ustawy Prawo o zgromadzeniach, który umożliwia wydanie zakazu, gdy zgromadzenie może zagrażać życiu i zdrowiu ludzi lub mieniu w znacznych rozmiarach.

Organizatorzy obu manifestacji złożyli odwołania do Sądu Okręgowego w Lublinie, ale ten oddalił je i utrzymał w mocy decyzję prezydenta Żuka. Sędzia, która rozpatrywała sprawę powiedziała, że spotkanie uczestników Marszu Równości z kontrmanifestacją mogłoby doprowadzić do konfliktu, który stanowiłby zagrożenie. Wskazywała też, że trasa marszu przebiega w okolicach atrakcji turystycznych, ulicami biegnącymi przez centrum miasta, a marsz zaplanowano w godzinach zwiększonego ruchu.

W związku z tym postanowieniem, inicjatorzy Marszu złożyli w czwartek zażalenie do Sądu Apelacyjnego. Poinformowali także, że w przypadku niewydania zgody, zamiast Marszu Równości odbędzie się nieformalny spacer w tym samym terminie - 13 października.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (14)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Hz101

klasyczne odbijanie piłki - "to nie będzie moja wina" i wsio, dobra zagrywka

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   jakby śmieszne

   jakoś geja atakującego prawicowca w mediach nie opisywano, więc można z góry założyć skąd przyjdzie zagrożenie.No, ale to trzeba chcieć, w końcu jak płacą podatki to i mają równe prawa

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Maria2ksu
     Maria2ksu

     Życzę z całego serca spokojnego marsz, takiego jaki odbył się w Poznaniu.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       2
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       politykier
       politykier

       Oby tylko takie orzeczenie Sądu Apelacyjnego nie okazało się zbyt kosztowne w skutkach. Skoro ktoś zyskuje mandat na stanowisko prezydenta miasta, to z całą pewnością ma dobre rozeznanie w nastrojach mieszkańców, a jego decyzja wynika z troski i wyobraźni.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         YareMar
         YareMar

         Prezydent miasta jest odpowiedzialny za utrzymanie porządku w mieście - taką odmowę mógłby złożyć tylko razem z własną dymisją. Razem z prezydentem pakuje się też szef policji w Lublinie. Ta odmowa jest przyznaniem się do własnej niekompetencji. Zgromadzenie jest prawem zapisanym w ustawie. Państwo jest gwarantem tego prawa.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           JackPlacki

           Nich się gromadzą w swoich domach.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              15
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Mannie

             Najlepiej w Twoim... :P

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               4
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                1
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Szelka2
               Szelka2

               Na pewno wśród kibiców Motoru Lublin jest wielu takich, którzy chętnie poszliby w marszu równości, tylko wypierają to z siebie i stąd ich niepotrzebna agresja. :)

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 3
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Szelka2
                 Szelka2

                 Brawo sąd, a Żuk ma okazję uratować twarz i pójść w marszu równości.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   13
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    1
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   ala777

                   Oby się nie okazało, że Prezydent miał rację

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     1
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      12
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     miszanator

                     Oby. W tych dniach będzie miał miejsce duży konwent fanów fantastyki Falkon i pewnie jakaś część tych osób wzmocni marsz i może się okazać, że będzie to kilka tysięcy osób, ale tylko 10% Lublinian :)

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       2
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        6
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Mannie

                       Nie okaze sie. Policja zajmie sie 'marginesem', a impreza - jak pozostale w naszym kraju - przejdzie w pokojowej sympatycznej atmosferze, choc oczywiscie burackiego pokrzykiwania pewnie nie zabraknie.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         2
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          1
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         dawidov

                         Od zabespieczenia wszystkich dozwolonych publicznych imprez jest odpowiedzialna niepolityczna policja.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           0
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Zasady forum
                           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                           Pozostałe informacje