tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

List do prezydenta: CBA sprowadzało Leppera na złą drogę

Informacje szefa CBA w sprawie Andrzeja Leppera wydają się wskazywać na przekroczenie granic dozwolonych przez prawo - pisze w liście do prezydenta minister edukacji. Tą teze kategorycznie skrytykował Zbigniew Wasserman.

Portal tvn24.pl dotarł do pisma ministra edukacji. Według Romana Giertycha, departament prawny CBA popełnił błąd, a jego naprawienie jest "podstawowym obowiązkiem władzy".

Przeczytaj list Giertycha do prezydenta

"Piszę do Pana (...) jako Wiceprezes Rady Ministrów i polityk, ale przede wszystkim adwokat i nauczyciel" - zaczyna Giertych. Ministra edukacji niepokoi, że "informacje szefa CBA o działaniach podjętych w związku z prowokacją kontrolowaną wobec osób z otoczenia Andrzeja Leppera wydają się wskazywać na przekroczenie granic dozwolonych przez prawo".

Nie popełnia przestępstwa osoba, która deklaruje, że jest podatna na korupcję

Roman Giertych o CBA

Według Giertycha w stosowaniu prowokacji jest pewna granica, która "w żadnym razie nie może być przy zastosowaniu tej specyficznej metody przekroczona" - można ją zastosować tylko wtedy, gdy uprzednio istnieją wiarygodne informacje o dokonanym

Oglądaj
Zbigniew Wasserman broni CBA
Wideo: TVN24 Zbigniew Wasserman broni CBA
przestępstwie.

Zdaniem ministra koordynatora ds. spraw służb specjalnych Zbigniewa Wassermana Roman Giertych nie ma racji krytykując działania CBA. Wasserman uważa, że CBA miało prawne podstawy do wszczęcia prowokacji w ministerstwie rolnictwa.. Według niego sam fakt, że Piotr Ryba chwalił się swoimi nieograniczonymi możliwościami w ministerstwie, był przestępstwem i wystarczającym powodem do akcji biura.

"Tymczasem z relacji szefa CBA (...) wynika, że podjęta decyzja została wydana na podstawie informacji o gotowości niektórych osób do działań o charakterze korupcyjnym" - pisze minister. Przypomina, że zgodnie z kodeksem karnym taka deklaracja nie jest przestępstwem, bo nie ma w niej przynajmniej usiłowania uzyskania korzyści za załatwienie danej sprawy.

"Nie popełnia przestępstwa osoba, która deklaruje, że jest podatna na korupcję" - uważa Giertych. "Doprowadzanie obywateli do przekroczenia granicy pomiędzy myśleniem, a nawet mówieniem o przestępstwie, a jego popełnieniem, stoi w całkowitej sprzeczności z celami państwa i jego organów" oraz "z zasadami etyki, która nie zezwala na inspirowanie kogokolwiek do zła. Cel bowiem, nawet szczytny, nie uświęca środków. - dodaje.

Byłoby niepowetowaną stratą, gdyby przez taki błąd środowiska skorumpowane mogły uzyskać koronny argument do zwalczania całego programu IV RP

Roman Giertych o cba1

"Zdaję sobie sprawę, że CBA jest bardzo młodą służbą. Jednakże obecnie kształtują się zasady postępowania, które określą przyszłość tej służby na wiele lat" - pisze dalej minister. Jego zdaniem konsekwencją prowokacji poza upoważnieniem ustawowym może być nielegalność działań CBA.

"Ten błąd Departamentu Prawnego CBA może narazić na szwank całą z tak wielkim trudem wprowadzoną ideę oczyszczenia życia publicznego."

"Pełne naprawienie wadliwego i nieuzasadnionego trybu postępowania CBA jest podstawowym obowiązkiem władzy publicznej" - konkluduje Giertych.

– Liczę, że prezydent pochyli się nad tą trudną sprawą – mówił przed południem Giertych. Pytany przez dziennikarzy o rozmowę z ubiegłego czwartku z premierem Jarosławem Kaczyńskim oraz wicepremierami: Przemysławem Gosiewskim i Andrzejem Lepperem, Giertych oznajmił, że nigdy tej rozmowy nie zapomni.

– Ale powodów, dla których jej nie zapomnę nie ujawnię – zastrzegł. Według szefa Samoobrony, w trakcie tej czwartkowej rozmowy Gosiewski miał wiedzę o akcji CBA. Lepper uważa, że z urzędu powinno zostać wszczęte śledztwo w sprawie ujawnienia Gosiewskiemu tajemnicy państwowej dotyczącej działań CBA.

ola, kaw, mac, tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje