tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Lewica zacznie od marihuany i związków partnerskich

Klub SLD chce ponownie złożyć w Sejmie projekt ustawy o związkach partnerskich. Jak powiedział w sobotę jego nowy szef Leszek Miller, liczy w tej sprawie na współpracę z Ruchem Palikota i Platformą Obywatelską. RP zapowiada z kolei, że w Sejmie będzie forsował przygotowaną we współpracy z ruchem Wolne Konopie ustawę o legalizacji marihuany.

Leszek Miller zdeklarował, że planuje zebrać podpisy pod projektem ustawy o związkach partnerskich z różnych klubów. Zapowiedział również, że jest otwarty na współpracę z Ruchem Palikota i PO.

Oglądaj
Miller o związkach partnerskich (TVN24)
Wideo: TVN24 Miller o związkach partnerskich (TVN24)
RP nie wyklucza zaś poparcia projektu SLD. - To bardzo dobrze, że SLD po 22 latach funkcjonowania w Sejmie sobie przypomniało o związkach partnerskich - powiedział rzecznik klubu Ruchu Andrzej Rozenek, pytany o tę sprawę. Na uwagę, że w poprzedniej kadencji Sojusz także składał taki projekt, odparł: - Nie zauważyłem żadnego skutecznego działania SLD w tym zakresie.

Projekt Sojuszu

- Będziemy przypominać panu marszałkowi lub pani marszałek, by zechciała jak najszybciej poddać projekt procedurze sejmowej - powiedział szef klubu Sojuszu. Wyraził nadzieję, że w nowej kadencji Sejmu ten projekt zostanie uchwalony. Tomasz Szypuła z Grupy Inicjatywnej ds. związków partnerskich zapowiedział, że w sprawie projektu spotkają się wkrótce przedstawiciele SLD i Ruchu Palikota - Ryszard Kalisz i Robert Biedroń. - Decydujący będzie głos PO - dodał.

Projekt daje możliwość zawierania związków partnerskich przez osoby tej samej lub różnej płci, prawo do wspólnoty majątkowej, wspólnego opodatkowania i dziedziczenia po zmarłym partnerze. Przysługiwałoby im też prawo do pochowania zmarłego partnera i dziedziczenia w pierwszej kolejności majątku po nim, a także starania się o rentę po zmarłym. Projekt Sojuszu powstał we współpracy m.in. z działaczami Kampanii przeciw Homofobii.

Związek partnerski zawierany byłby w formie pisemnej w obecności notariusza, a następne zgłaszany kierownikowi urzędu stanu cywilnego. O jego wygaśnięciu miałaby decydować śmierć któregoś z partnerów lub złożenie wspólnego oświadczenia o rozwiązaniu umowy o zawarciu związku. Gdyby na zakończenie związku zdecydowała się tylko jedna ze stron, wówczas umowa w sprawie jego zawarcia traciłaby ważność po upływie 6 miesięcy od daty złożenia przez nią takiego oświadczenia.

"Sadzić, palić, zalegalizować" - c.d.

Projekt zakładający depenalizację posiadania marihuany na własny użytek zapowiedział z kolei w sobotę Ruch Palikota wraz z Inicjatywą Wolne Konopie. Według Ruchu będzie to pierwszy krok do zalegalizowania marihuany w Polsce.

Rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek podkreślił, że jego ugrupowanie docelowo opowiada się za zalegalizowaniem palenia marihuany w naszym kraju, a krokiem prowadzącym do tego ma być "depenalizacja posiadania konopi na własny użytek". - "Sadzić, palić, zalegalizować" - to hasło jest nadal na naszych ustach - mówił rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek.

Rzecznik zapowiedział również, że projekt trafi do Sejmu natychmiast jak posłowie RP zostaną zaprzysiężeni. Zaznaczył, że liczy na poparcie "wszystkich postępowych posłów".

olsz//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje