tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Lech Kaczyński poznał raport Szyfrant miał depresję

Lech Kaczyński poznał raport Szyfrant miał depresję
Stefan Zielonka zaginął ponad miesiąc temu

- Chorąży Stefan Zielonka miał bardzo skomplikowane życie osobiste i nie najlepsze stosunki w pracy - zdradza w TVN24 Janusz Zemke, były wiceszef MON. Z tajnego raportu, który trafił już na biurko Lecha Kaczyńskiego, wynika, że zaginiony szyfrant leczył się na depresję i chciał odejść ze służby.

Dokument, w którym wiele miejsca poświęca się opisywaniu problemów osobistych chorążego, przygotowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Oglądaj
Klich: coraz bardziej prawdopodobna jest wersja kłopotów osobistych szyfranta
Klich: coraz bardziej prawdopodobna jest wersja kłopotów osobistych szyfranta

Według RMF FM na odejście szyfranta Zielonki ze służby nie zgodzili się jego przełożeni. Wywiadowi brakowało doświadczonych szyfrantów, a Zielonka miał reputację sumiennego żołnierza. Po likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych (których Zielonka był funkcjonariuszem) na weryfikację czekał jednak aż dwa lata.

Zemke: Miał problemy

Były wiceszef MON, a dziś członek komisji ds. służb specjalnych, Janusz Zemke przyznaje, że właśnie wtedy kariera wojskowa Zielonki powinna była się skończyć. - Pan chorąży nie powinien wracać już do służby. Mówiąc najogólniej, Zielonka miał bardzo skomplikowane życie osobiste i nie najlepsze stosunki w pracy. Jako były funkcjonariusz WSI traktowano go jak żołnierza drugiej kategorii - nie ukrywa Zemke.

Według środowego "Dziennika", który jako pierwszy napisał o tajemniczym zaginięciu szyfranta, poszukiwania utrudnia fakt, że - według policji - "wojskowy wywiad nie mówi funkcjonariuszom wszystkiego". - Policjanci nie muszą mieć pełnej wiedzy, ale powinni znać wszystkie szczegóły, które mogłyby pomóc w identyfikacji chorążego - komentuje te informacje Zemke.

Zdradził, czy "zniknął"?

Chorąży Zielonka wyszedł z domu w pierwszy dzień świąt Wielkanocnych. Kilka dni później jego zaginięcie zgłosiła policji jego żona. Według "Dziennika" przełożeni szyfranta przez dwa tygodnie nie wiedzieli, że zniknął człowiek z niebezpieczną wiedzą. Służba Wywiadu Wojskowego zaprzeczyła jednak tym doniesieniom.

Cały czas brane są pod uwagę trzy wersje zaginięcia chorążego. Pierwsza zakłada, że popełnił samobójstwo lub zginął przypadkowo. Według drugiej, od dawna współpracował z obcym wywiadem i został wywieziony z kraju. Trzecia hipoteza jest taka, że szyfrant po prostu postanowił "zniknąć". - Jego zaginięcie nie zagraża bezpieczeństwu państwa. Coraz bardziej prawdopodobna jest wersja kłopotów osobistych szyfranta - zdradził w środę przed południem szef MON Bogdan Klich.

ŁOs//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje