tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Miały być kolumny Macierewicza, będą ławki Błaszczaka za 4 miliony

zobacz więcej wideo »
Miały być kolumny Macierewicza, będą ławki Błaszczaka za 4 miliony
 • Cztery miliony na "ławki niepodległości"Cztery miliony na "ławki niepodległości"
 • MON chciał "stu kolumn na 100-lecie niepodległości". Program nie wypaliłMON chciał "stu kolumn na 100-lecie niepodległości". Program nie wypalił
 • Minister Błaszczak w MorąguMinister Błaszczak w Morągu
 • "Liczę, że minister Błaszczak zatrzyma pewne procesy, które rozpoczął Macierewicz""Liczę, że minister Błaszczak zatrzyma pewne procesy, które rozpoczął Macierewicz"
 • Co oznacza zmiana Macierewicza na BłaszczakaCo oznacza zmiana Macierewicza na Błaszczaka
Foto: tvn24 | Video: tvn24 "Ławki niepodległości" za 4 miliony złotych

"Ławka niepodległości" to sposób Ministerstwa Obrony Narodowej na uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Zdaniem ministerstwa taki pomnik "może spodobać się wszystkim i stanąć prawie wszędzie". Każda z ławek będzie kosztować do 30 tysięcy złotych, cały projekt - 4 miliony. Materiał magazynu "Polska i Świat".

- Program zakłada powstanie, jeszcze w tym roku, ponad stu ławek, które będą miały charakter multimedialny. Będą bezpośrednie nawiązania do setnej rocznicy odzyskania niepodległości - zapowiedział w piątek minister Mariusz Błaszczak.

"Ławkami niepodległości" zastąpił on pomysł byłego ministra obrony Antoniego Macierewicza, który na sto lat niepodległości chciał wybudować sto kolumn niepodległości. Oficjalnym powodem zmiany jest to, że nowemu ministrowi nie spodobał się żaden z projektów.

Konkurs na projekt

Projekt ławki ma być wyłoniony w drodze konkursu, który potrwa jeszcze miesiąc. Jak czytamy w jego regulaminie, na ławce powinna znaleźć się okolicznościowa inskrypcja. Poza tym taki pomnik będzie odtwarzał trzy 30-sekundowe nagrania. Siedząc na "ławce niepodległości" będzie można usłyszeć pieśń "My, Pierwsza Brygada" czy też depeszę marszałka Józefa Piłsudskiego, w której ogłosił powstanie niepodległego państwa polskiego. Pomnik ma też dawać możliwość naładowania urządzeń mobilnych i bezprzewodowego połączenia z internetem.

- Przyznam szczerze, że nie projektowałem niczego takiego. To rozwiązania wcześniej nierealizowane. To jest kwestia zbudowania prototypów. Może pochłonąć znaczne kwoty - przyznał Szymon Hanczar z Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Program za 4 miliony

Ławki rozstawione w całej Polsce będą przypominały siadającym historię odzyskania niepodległości i jej lokalne epizody. Dlatego w 1/5 będą finansowane przez samorządy.

MON na budowę jednej ławki przeznaczy do 30 tysięcy złotych, a na realizację całego programu ponad 4 miliony. W tym 30 tysięcy dla zwycięzcy konkursu na projekt i po 8,5 tysiąca dla dwóch wyróżnionych osób.

- Nie kupuje się helikopterów, nie kupuje się sprzętu dla polskich żołnierzy, słyszymy o absurdalnych decyzjach dotyczących renowacji hełmów z lat 60., a teraz jeszcze te ławeczki. Nie na to mają iść pieniądze z Ministerstwa Obrony Narodowej - komentował zapowiedź Błaszczaka Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej.

Z kolei według Moniki Rosy z Nowoczesnej do upamiętnienia stulecia odzyskania niepodległości "niepotrzebna jest budowa pomników, obelisków czy ławek"

- Potrzebna jest wspólnota narodowa, której nie ma. Nie ma jej dlatego, że PiS nieustannie dzieli Polaków - oceniła posłanka.

Oglądaj
MON chciał "stu kolumn na 100-lecie niepodległości". Program nie wypalił
Wideo: tvn24 MON chciał "stu kolumn na 100-lecie niepodległości". Program nie wypalił

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje