tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Zmiany w ordynacji wyborczej

"Prezydent na końcu podejmuje decyzje samodzielnie"

zobacz więcej wideo »
"Prezydent na końcu podejmuje decyzje samodzielnie"
 • Krzysztof Łapiński w "Faktach po Faktach"Krzysztof Łapiński w "Faktach po Faktach"
 • Waldemar Buda: obecna ordynacja jest zła, ale będzie obowiązywać w najbliszych wyborach do europarlamentuWaldemar Buda: obecna ordynacja jest zła, ale będzie...
 • "Zasady proporcjonalności w czystej postaci nie ma w żadnych wyborach""Zasady proporcjonalności w czystej postaci nie ma w żadnych...
 • "To były złe przepisy""To były złe przepisy"
 • Duda: nie mam nic przeciwko pracom nad ordynacją wyborczą PE w SejmieDuda: nie mam nic przeciwko pracom nad ordynacją wyborczą PE w...
 • Prezydent: ogromna część obywateli nie miałaby swojej reprezentacji w PEPrezydent: ogromna część obywateli nie miałaby swojej...
 • Weto prezydenta. Zmiany w ordynacji wyborczej do europarlamentu wstrzymaneWeto prezydenta. Zmiany w ordynacji wyborczej do...
 • "Ona wymusza sztucznie koalicje""Ona wymusza sztucznie koalicje"
 • "Prezydent przedstawił swoje opinie""Prezydent przedstawił swoje opinie"
 • Schetyna o zmianach w ordynacji: my byliśmy przeciwSchetyna o zmianach w ordynacji: my byliśmy przeciw
 • Schetyna: doszło do ustawki prezydenta z KaczyńskimSchetyna: doszło do ustawki prezydenta z Kaczyńskim
 • Marszałek Senatu o zmianie ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiej Marszałek Senatu o zmianie ordynacji wyborczej do Parlamentu...
 • Flis: zmiana ordynacji przesuwa równowagę w patologiczną stronęFlis: zmiana ordynacji przesuwa równowagę w patologiczną stronę
 • Zmiany w ordynacji wyborczej do PEZmiany w ordynacji wyborczej do PE
 • Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego zmienionaOrdynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego zmieniona
 • "To jest wprowadzenie dwublokowości, dualizmu""To jest wprowadzenie dwublokowości, dualizmu"
 • Nowacka: PiS chce skapitalizować zyski na ścianie wschodniejNowacka: PiS chce skapitalizować zyski na ścianie wschodniej
 • Sawicki o zmianach w ordynacji: zróbcie to, przerżniecieSawicki o zmianach w ordynacji: zróbcie to, przerżniecie
 • "Chcecie uderzyć w Kukiz'15, a sami dostaniecie rykoszetem""Chcecie uderzyć w Kukiz'15, a sami dostaniecie rykoszetem"
 • "Pisanie ordynacji pod zamówienie jednej partii""Pisanie ordynacji pod zamówienie jednej partii"
 • "Konsolidowanie PiS-u, który zaczął się rozłazić w szwach""Konsolidowanie PiS-u, który zaczął się rozłazić w szwach"
 • Jaki: ordynacja wyborcza musi być przejrzysta dla obywateliJaki: ordynacja wyborcza musi być przejrzysta dla obywateli
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński w "Faktach po Faktach"

- Ta decyzja nie jest zaskoczeniem - mówił rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, komentując zawetowanie przez Andrzeja Dudę zmian w ordynacji do europarlamentu. Jak dodał, "ustawa była analizowana przez służby prawne pana prezydenta".

Prezydent poinformował w czwartek o zawetowaniu nowelizacji Kodeksu wyborczego wprowadzającej zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Jak podkreślił, zaproponowane przepisy zbyt daleko odbiegają od zasady proporcjonalności.

W "Faktach po Faktach" decyzję prezydenta wyjaśniał jego rzecznik prasowy Krzysztof Łapiński.

"Decyzja nie jest jakimś zaskoczeniem"

Łapiński podkreślił, że prezydent Duda nie miał w kwestii weta żadnych wątpliwości.

- Ta decyzja nie jest jakimś zaskoczeniem, bo już w zeszłym tygodniu w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" pan prezydent jasno mówił, co mu się w tej ustawie nie podoba - stwierdził rzecznik.

Zapytany, czy prezydent był zaskoczony, że taka ustawa znalazła się na jego biurku, Łapiński odparł, że "była procedowana w Sejmie".

- Na etapie prac sejmowych Kancelaria Prezydenta czy prezydent nie ma możliwości zgłaszania poprawek, ani brania udziału w procesie legislacyjnym. Dopiero kiedy ustawa trafia na jego biurko, może do niej się odnosić - mówił Krzysztof Łapiński.

- Ta ustawa była analizowana przez służby prawne pana prezydenta, przez samego pana prezydenta, ale także, co jest istotne, prezydent wsłuchiwał się w głos różnych grup społecznych, organizacji, partii politycznych, było spotkanie z kilkoma partiami - przypominał.

List z apelem do Andrzeja Dudy o zawetowanie nowelizacji Kodeksu wyborczego do Parlamentu Europejskiego - z inicjatywy stowarzyszenia Klub Jagielloński - skierowali w ubiegłym tygodniu przedstawiciele Kukiz'15, PSL, Partii Razem oraz Prawicy Rzeczypospolitej.

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie wymienionych środowisk z prezydentem Dudą.

Krzysztof Łapiński zaprzeczył, jakoby prezydent zawetował zmiany w ordynacji do europarlamentu w uzgodnieniu z Prawem i Sprawiedliwością.

- Nie odmawiam politykom części opozycji, żeby snuła różne teorie - stwierdził.- Prezydent na końcu podejmuje decyzje samodzielnie - podkreślił rzecznik.

"On się na takie rozwiązanie nie zgodzi"

Zapytany, czy na decyzję o zawetowaniu zmian w ordynacji do PE miał wpływ spór Polski z Komisją Europejską w sprawie Sądu Najwyższego, Łapiński odparł, że zmiany w ordynacji "są wątpliwe z punktu widzenia pewnych regulacji europejskich".

- Prezydent jasno mówił, że ta ustawa mu się nie podoba z zasadniczego powodu, że tworzy wysoki, efektywny próg wyborczy. W ustawie jest zapisany pięć procent, ale de facto poprzez podział mandatów w okręgach powoduje, że tylko partie największe, takie, które mogą zdobyć powyżej 20 procent głosów, mogą zdobyć mandat w wyborach - oświadczył.

Łapiński przypomniał, że na spotkaniu prezydenta z partiami politycznymi Andrzej Duda został zapytany, co się stanie, jeśli większość parlamentarna będzie chciała wprowadzić podobne zmiany w ordynacji do Sejmu.

- Pan prezydent powiedział tak: jeżeli te zmiany miałyby zmierzać do tego, że znowu podnosimy próg wyborczy, co w jakimś sensie pozbawia partie średnie reprezentacji, to on się na takie rozwiązanie nie zgodzi - zaznaczył Łapiński.

Oglądaj
"Są wątpliwe z punktu widzenia regulacji europejskich"
Wideo: tvn24 "Są wątpliwe z punktu widzenia regulacji europejskich"

"Prezydent będzie przestrzegał prawa"

Sąd Najwyższy skierował na początku sierpnia pięć pytań do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W związku z tym zawiesił też przepisy dotyczące przechodzenia sędziów w stan spoczynku.

Jak mówił rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski, taka decyzja powinna spowodować, że prezydent do czasu rozstrzygnięcia kwestii zadanych w pytaniach, nie będzie podejmować czynności w sprawie sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia.

CZYTAJ WIĘCEJ O DECYZJI SĄDU NAJWYŻSZEGO

ZOBACZ MOŻLIWE SCENARIUSZE POSTĘPOWANIA TRYBUNAŁU W LUKSEMBURGU

W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Andrzej Duda stwierdził, że "od strony czysto prawnej to, co zrobił Sąd Najwyższy, jest nie do obrony"

- Zdanie prezydenta i obozu rządowego jest podobne albo tożsame. Te zmiany (w Sądzie Najwyższym - red.) w żadnym stopniu nie zagrażają niezawisłości sędziowskiej czy nieusuwalności - oświadczył rzecznik prezydenta.

- Generalnie prezydent będzie przestrzegał prawa, polskiej konstytucji, wszelkich zobowiązań międzynarodowych, jeśli są zgodne z polską konstytucją - zaznaczył.

- To dziwne, że na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego zawiesza się funkcjonowanie przepisów ustawy, rzecz niespotykana. Po raz pierwszy się wydarzyła w Polsce, bo proszę zauważyć, że nigdy żaden Sąd Najwyższy nie podjął takiego stanowiska czy takiej uchwały - przypominał prezydencki rzecznik.

Jego zdaniem "sędziowie Sądu Najwyższego do tej pory wiedzieli, że na postawie Kodeksu cywilnego nie można zawiesić ustawy".

- Każda władza w Polsce, o tym mówi konstytucja, każdy organ władzy publicznej musi postępować na podstawie prawa i w granicach prawa, także sędziów Sądu Najwyższego obowiązuje ten zapis konstytucji - ocenił Łapiński. - Ustawa obowiązuje, więc trzeba ją realizować - dodał, odpowiadając na pytanie, czy Andrzej Duda zaakceptuje przedstawionych mu kandydatów do SN.

Oglądaj
"Rzecz niespotykana"
Wideo: tvn24 "Rzecz niespotykana"

Decyzja prezydenta w sprawie Kodeksu wyborczego

O swojej decyzji w sprawie nowelizacji prezydent poinformował w czwartkowym oświadczeniu. - Odmawiam jej podpisania i zwracam tę ustawę Sejmowi do ponownego jej rozpatrzenia - powiedział Duda.

Uchwalona z inicjatywy posłów PiS nowelizacja Kodeksu wyborczego przewidywała, że każdy okręg miałby przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - posłów wybieranych do europarlamentu.

Według opinii senackiego Biura Legislacyjnego w sprawie noweli Kodeksu wyborczego zawarty w niej podział na okręgi wyborcze spowodować miał, że efektywny próg wyborczy do PE wyniósłby 16,5 proc.

Andrzej Duda wyraził przekonanie, że tak ułożona ordynacja "doprowadziłaby do jeszcze większego spadku zainteresowania wyborami do PE", a w efekcie - do jeszcze niższej niż wcześniej frekwencji w tych wyborach.

- Wielu obywateli, mając świadomość tego, jak bardzo wysoko postawiony jest próg wyborczy, a jaki ich ugrupowanie może uzyskać potencjalny wynik, po prostu uznałoby, że ich uczestnictwo w tych wyborach nie ma żadnego sensu - przekonywał prezydent.

Zwrócił przy tym uwagę, że już teraz, mimo iż próg jest znacznie niższy od proponowanego, i tak frekwencja w wyborach do europarlamentu jest bardzo niska. - Wprowadzanie rozwiązań, które jeszcze mogłyby się przyczynić do jej obniżenia, uważam za bezsensowne - podkreślił prezydent.

ZOBACZ CAŁE "FAKTY PO FAKTACH"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Zmiany w ordynacji wyborczej

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Donald11

Na końcu tak: samodzielnie. Ale na początku dowiaduje się, jaką ma podjąć. To jest cyrk dla naiwnych.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje