tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane za próby nacisku"

zobacz więcej wideo »
"Wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane za próby nacisku"
 • Prezydencki minister: generał Kraszewski nie zgadza się z decyzją SKWPrezydencki minister: generał Kraszewski nie zgadza się z...
 • "Macierewicz pozostaje bardzo ważnym politkiem naszego obozu""Macierewicz pozostaje bardzo ważnym politkiem naszego obozu"
 • "Macierewicz ma potencjał na zbudowanie wewnętrznej opozycji""Macierewicz ma potencjał na zbudowanie wewnętrznej opozycji"
 • Generał Różański: ręczę swoją osobą za generała KraszewskiegoGenerał Różański: ręczę swoją osobą za generała Kraszewskiego
 • Siemoniak: Gen. Kraszewski naruszył świętość MacierewiczaSiemoniak: Gen. Kraszewski naruszył świętość Macierewicza
 • Szef BBN: w sprawie gen. Kraszewskiego minister Macierewicz odmówił informacji, o co chodziSzef BBN: w sprawie gen. Kraszewskiego minister Macierewicz...
 • "Chodziło przede wszystkim o sprawę generała Kraszewskiego""Chodziło przede wszystkim o sprawę generała Kraszewskiego"
Foto: Leszek Szymański / PAP | Video: tvn24 Prezydencki minister Paweł Mucha powiedział w "Kawie na ławę", że generał Kraszewski nie zgadza się z decyzją SKW

Wypowiedzi byłego szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej - w ten sposób rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński odniósł się do słów Macierewicza z wywiadu dla "Gazety Polskiej".

Macierewicz powiedział w wywiadzie, że dostęp do informacji niejawnych odebrano generałowi Jarosławowi Kraszewskiemu po szczegółowym badaniu, a przywrócenie mu poświadczenia oznaczałoby złamanie prawa.

"Próba wywierania nacisku"

- Decyzja o odebraniu dostępu do informacji niejawnej wydana przez SKW jest decyzją od której, zgodnie z prawem, przysługuje odwołanie - mówił Łapiński.

- Generał Kraszewski skorzystał z tego prawa i odwołał się do premiera - zaznaczył rzecznik prezydenta. Jak przypomniał, z tego samego prawa skorzystał kiedyś Antoni Macierewicz, gdy za rządów PO odebrano mu dostęp do informacji niejawnych.

Jak powiedział, "właśnie po to jest instancja odwoławcza, by między innymi sprawdzić zgodność z prawem i faktami wydanej decyzji".

- Decyzja SKW nie jest prawomocna, a wypowiedzi byłego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej - podkreślił Łapiński.

"Polityczny nacisk, by złamać prawo"

Macierewicz, pytany w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" o sprawę dyrektora departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi w BBN generała Kraszewskiego, powiedział, że dostęp do informacji niejawnych został odebrany generałowi "na podstawie bardzo szczegółowego badania". - Trzeba podkreślić, że był ogromny polityczny nacisk, by złamać prawo i od badania zagrożeń związanych z osobą generała Kraszewskiego odstąpić - mówił Macierewicz.

Na pytanie, czy poświadczenie dostępu do informacji niejawnych zostanie Kraszewskiemu przywrócone, Macierewicz wyraził pogląd, że "to oczywiście mogłoby się zdarzyć, ale tylko wtedy, gdyby doszło do złamania prawa".

W czerwcu ubiegłego roku podległa MON Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła wobec generała brygady Jarosława Kraszewskiego, dyrektora departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi w prezydenckim BBN, postępowanie sprawdzające. Oznaczało to czasowe odebranie mu dostępu do informacji niejawnych. W grudniu SKW cofnęła mu dostęp do tych informacji; generał odwołał się od tej decyzji.

Według BBN, w uzasadnieniu nie podano powodów tej decyzji. MON twierdziło, że uzasadnienie w jego części jawnej zostało dołączone do decyzji. Generał Kraszewski odwołał się do premiera od decyzji SKW.

Oglądaj
Łapiński: czekamy na decyzję premiera w sprawie generał Kraszewskiego
Wideo: tvn24 Łapiński: czekamy na decyzję premiera w sprawie generał Kraszewskiego

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Pistolet

"na podstawie bardzo szczegółowego badania" - tak mówi Macierewicz. Decyzja powinna być podjęta na podstawie jednoznacznych dowodów/faktów. Tymczasem były minister sugeruje że wystarczy samo bardzo szczegółowe badanie. Czy to oznacza, że wobec innych osób stosuje się badanie byle jakie?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   5
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje