tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Rzecznik Andrzeja Dudy: czy PiS spłacił dług wobec prezydenta?

To prezydenckie zwycięstwo Andrzeja Dudy wywołało falę, na której PiS zdobył bezwzględną większość w Sejmie. Gdyby Andrzej Duda nie wygrał wyborów, a przypominam, że Prawo i Sprawiedliwość nie miało dla niego żadnej alternatywy, to prezydentem byłby dzisiaj Bronisław Komorowski - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński w wywiadzie dla "Wprost".

Łapiński pytany był między innymi o medialne doniesienia dotyczące ewentualnego utworzenia partii prezydenckiej, w której mieliby znaleźć się między innymi obecni politycy PSL i Kukiz'15. Jego zdaniem to, że prezydent spotyka się z liderami partii opozycyjnych, w tym z Pawłem Kukizem i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem (PSL), "nie jest chyba niczym nadzwyczajnym".

"Tylko dzięki prezydentowi PiS może realizować swój program"

Pytany, czy powstanie prezydenckie ugrupowanie polityczne, Łapiński odpowiedział, że nie słyszał o takich planach z ust głowy państwa. Dodał, że prezydent po objęciu urzędu "nie po to zrezygnował z legitymacji PiS, żeby budować teraz nową formację".

- Jest bezstronny - ocenił rzecznik Andrzeja Dudy.

Na uwagę, że na samym początku swojej kadencji prezydent "nie zachowywał się bezstronnie, tylko tak, jakby spłacał dług wobec PiS", Łapiński odpowiedział: - Mogę odwrócić pytanie i zapytać: czy PiS spłacił dług wobec prezydenta? To prezydenckie zwycięstwo Andrzeja Dudy wywołało falę, na której PiS zdobył bezwzględną większość w Sejmie. Poza tym, gdyby Andrzej Duda nie wygrał wyborów, a przypominam, że Prawo i Sprawiedliwość nie miało dla niego żadnej alternatywy, to prezydentem byłby dzisiaj Bronisław Komorowski

- To tylko dzięki prezydentowi Andrzejowi Dudzie Prawo i Sprawiedliwość może realizować swój program, który w dużej mierze firmował także prezydent - podkreślił Łapiński.

"Motywacje wnioskodawców z PiS są dobre"

24 lipca prezydent Duda ogłosił, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw - o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział również przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. Projekty ustaw "są już na ostatniej prostej" - poinformował w piątek Łapiński.

Pytany z kolei we "Wprost", czy będą kolejne weta prezydenta, odparł, że jeśli z Sejmu wyjdzie ustawa, która w żaden sposób nie jest korzystna dla obywateli, to tak. - Przecież prezydent nie wetuje dla samego wetowania - zaznaczył.

Na uwagę, że według PiS wszystkie ustawy są korzystne, rzecznik prezydenta odpowiedział, że - jego zdaniem - motywacje wnioskodawców z Prawa i Sprawiedliwości, jak również koalicjantów, są dobre. - Problemem jest czasem przygotowanie samej ustawy, jak było z ustawą mającą na celu reformowanie wymiaru sprawiedliwości - dodał.

"Prawo nie ma spełniać oczekiwań jednej grupy"

Z kolei na stwierdzenie, że jeżeli prezydenckie ustawy nie będą wychodziły naprzeciw oczekiwaniom ludzi, którzy protestowali przeciw reformie sądów, to poparcie dla prezydenta może spaść, Łapiński odparł, że głównym celem prac nad ustawami jest reforma sądownictwa. Jak dodał, same ustawy mają wychodzić naprzeciw oczekiwaniom Polaków, którzy chcą naprawy wymiaru sprawiedliwości.

- Ale mamy świadomość, że w demokracji nigdy 100 procent obywateli nie podpisze się pod jakąś ustawą czy rozwiązaniem. Trzeba się jednak starać, żeby ustawy zyskały akceptację szerokiej części społeczeństwa - podkreślił.

Pytany również, co z oczekiwaniami PiS odnośnie prezydenckich ustaw, rzecznik prezydenta odpowiedział: - Prawo nie ma spełniać oczekiwań jednej grupy społecznej czy politycznej, tylko służyć wszystkim.

Dwudniowe referendum?

W rozmowie z "Wprost" pojawiła się również kwestia ogłoszonej przez prezydenta inicjatywy przeprowadzenia 11 listopada 2018 roku referendum w sprawie zmian w konstytucji. Łapiński stwierdził, że prezydent "ma świadomość, że od frekwencji będzie zależało, czy jest zielone światło dla zmian w konstytucji", dlatego we wniosku pojawią się dwa terminy przeprowadzenia referendum: 11 listopada (jednodniowe) albo 10 i 11 (czyli dwudniowe). - Zobaczymy, jak się do tego odniesie Senat - dodał Łapiński.

Odniósł się również do powołania przez prezydenta Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP. Wyraził nadzieję, że "będą to uroczystości, które pozwolą odbudować wspólnotę, a przy okazji będą miały wymiar edukacyjny dla młodego pokolenia". - Rocznica odzyskania niepodległości nie budzi przecież negatywnych emocji. Powinna więc naturalnie łączyć wszystkich Polaków niezależnie od sympatii politycznych - mówił Łapiński.

"Bierzmy przykład z innych narodów"

Dodał, że prezydent chce, aby rok obchodów odzyskania niepodległości był rokiem zasypywania podziałów społecznych, a przynajmniej "obniżenia temperatury sporu politycznego".

- Mam nadzieję, że te uroczystości zostaną wyjęte z bieżącej walki politycznej. Bierzemy przykład z innych narodów, które podczas świętowania ważnych rocznic zawieszają spory polityczne - podsumował Łapiński.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje