tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Kwaśniewski pisze do Dudy. "Pańskie słowa są niebezpieczne"

zobacz więcej wideo »
Kwaśniewski pisze do Dudy. "Pańskie słowa są niebezpieczne"
 • Duda w Leżajsku: niech nas zostawią w spokoju, pozwolą naprawić PolskęDuda w Leżajsku: niech nas zostawią w spokoju, pozwolą...
 • Andrzej Duda o "wyimaginowanej wspólnocie". Fala pytań po słowach prezydentaAndrzej Duda o "wyimaginowanej wspólnocie". Fala pytań po...
 • Prezydent w Leżajsku: mamy prawo do tego, aby się sami rządzić i decydować o sobiePrezydent w Leżajsku: mamy prawo do tego, aby się sami rządzić...
Foto: Leszek Szymański / PAP | Video: tvn24 Kwaśniewski skomentował wtorkową wypowiedź Dudy w Leżajsku (wideo z 11.09.)

Unia Europejska to realna wspólnota, która przez 60 lat zapewniała pokój naszemu kontynentowi - napisał w liście otwartym do Andrzeja Dudy były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Odniósł się w nim do słów obecnego prezydenta o Unii Europejskiej jako "wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika".

Prezydent Duda powiedział we wtorek w Leżajsku, że chce, aby obywatele mieli przekonanie, iż ktoś myślał o nich, a nie "o jakiejś wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika".

- Wspólnota jest potrzebna tutaj, w Polsce, dla nas - własna, skupiająca się na naszych sprawach, bo one są dla nas sprawami najważniejszymi. Kiedy nasze sprawy zostaną rozwiązane, będziemy się zajmować sprawami europejskimi. A na razie, niech nas zostawią w spokoju i pozwolą nam naprawić Polskę, bo to jest najważniejsze - mówił.

Aleksander Kwaśniewski w środowym liście otwartym do Andrzeja Dudy podkreślił, że z wielkim szacunkiem odnosi się do urzędu prezydenta. "Wiem, jak odpowiedzialne i trudne jest to stanowisko. Ile problemów zarówno wewnętrznych, jak i w polityce zagranicznej trzeba rozwiązać. Wiem również dobrze, jak niełatwe są relacje z własnym obozem politycznym, opozycją i jak wymagająca wobec głowy państwa jest opinia publiczna. Chciałbym, aby każdy z Prezydentów jak najlepiej służył naszym interesom, cieszył się zaufaniem w kraju i za granicą" - napisał.

Dlatego, jak dodał, zwraca się do prezydenta "głęboko poruszony i zaniepokojony" jego słowami wypowiedzianymi w Leżajsku.

"To nieprawda, że niewiele dla nas z tej wspólnoty wynika"

"To stwierdzenia nieprawdziwe i niebezpieczne" - oświadczył Kwaśniewski. Jak dodał, UE to nie "wyimaginowana", ale jak najbardziej realna wspólnota, która przez 60 lat zapewniała pokój naszemu kontynentowi. "Umożliwiła pojednanie po wojnie zwaśnionych i wrogich narodów. Przyniosła rozwój i dobrobyt zachodniej Europie, uruchamiając pokłady ludzkiej nadziei, inwencji i energii. Przez lata inspirowała, będąc wzorem także dla Polski i jej obywateli. Niestety, z uwagi na realia ustrojowe i geopolityczne, przez dekady, wzorem niedostępnym" - zaznaczył były prezydent.

Podkreślił, że wbrew nawoływaniom wielu ówczesnych eurosceptyków Wspólnoty Europejskie po 1989 roku nie zatrzasnęły drzwi przed Polską i nowymi demokracjami na wschodzie. "Zaprosiły je do swojego grona, otworzyły także i dla Polaków swoje granice, rynki, instytucje" - napisał. "To nieprawda, że niewiele dla nas z tej wspólnoty wynika" - zauważył Kwaśniewski.

Jak zaznaczył, Polska ma dzisiaj swobodny dostęp do rynku UE, dokąd kierujemy aż 80 procent naszego eksportu, kluczowe znaczenie posiada Unia dla polskich produktów rolnych, 2,5 miliona Polaków pracuje zarobkowo w krajach Unii, a liczba ta rośnie. "Korzystają nie tylko z wyższych zarobków, ale i innych praw socjalnych, jakie gwarantuje legalne, europejskie zatrudnienie" - dodał były prezydent. Zwrócił też uwagę, że liczba polskich studentów w krajach UE wynosi już 30 tysięcy.

"Sprzyja temu uznawanie polskich matur we wszystkich krajach UE i czesne na równi ze studentami miejscowymi. Liczba polskich stypendystów w ramach programu Erazmus przekroczyła już łącznie 200 tysięcy" - przypomniał Kwaśniewski.

Takie negatywne procesy wspiera nasz sąsiad, Rosja, łamiąc wobec Ukrainy i Gruzji podstawowe zasady prawa międzynarodowego i aktywnie wspierając dezintegrację polityczną Europy. Niechęć wobec konkurencyjnej Unii Europejskiej można obserwować zarówno w Waszyngtonie, jak i Pekinie. Nie mamy samych przyjaciół integracji także w innych miejscach. Polska, w tym jej Prezydent, nie powinni wpisywać się w ten niepokojący nurt działań.

Aleksander Kwaśniewski w liście otwartym do Andrzeja Dudy

"Poruszamy się bez przeszkód po naszym kontynencie bez wiz i upokarzających kontroli" - podkreślił. Jak dodał, Polska pozostaje największym beneficjentem unijnych funduszy. "W latach 2007 - 2013 Polska otrzymała kwotę 67 mld euro, na lata 2014 - 2020 przypadnie 82,5 mld euro. Fundusze są przeznaczone na podwyższenie konkurencyjności polskiej gospodarki, wyrównywanie różnic regionalnych i rozwój infrastruktury. Miasta i wsie biedniejszej polskich wschodniej, w tym Leżajsk, są objęte specjalnymi preferencjami w dostępie do europejskich funduszy" - zaznaczył.

"Działanie na szkodę europejskiej wspólnoty jest nieodpowiedzialne"

"Pańskie słowa są również niebezpieczne. Wejście Polski do Unii Europejskiej w maju 2004 r. było głównym celem także i mojej prezydentury. Spełnieniem aspiracji i starań pokoleń Polaków, aby dołączyć do demokratycznej i jednoczącej się wspólnoty państw europejskich. Kotwicą prawnej, instytucjonalnej i gospodarczej stabilności, której brak nieraz doprowadził nasz kraj do dezintegracji i upadku" - zauważył.

"Dlatego działanie na szkodę europejskiej wspólnoty jest nieodpowiedzialne. Także w świetle globalnych niepewności i napięć. Świat podlega procesom redefinicji. Powstają nowe centra rozwoju i kształtowania polityki, w których Polska – wyrzucona poza nawias europejskiej wspólnoty – będzie mało znaczącym pionkiem" - napisał Kwaśniewski. Jak dodał, "dzięki tworzonej z mozołem wspólnocie, dzisiaj Europa jest kontynentem wspólnych wartości, współpracy i rozwoju, a nie narodowych swarów, nienawiści i wojen".

"Takie negatywne procesy wspiera nasz sąsiad, Rosja, łamiąc wobec Ukrainy i Gruzji podstawowe zasady prawa międzynarodowego i aktywnie wspierając dezintegrację polityczną Europy. Niechęć wobec konkurencyjnej Unii Europejskiej można obserwować zarówno w Waszyngtonie, jak i Pekinie. Nie mamy samych przyjaciół integracji także w innych miejscach. Polska, w tym jej Prezydent, nie powinni wpisywać się w ten niepokojący nurt działań" - oświadczył.

"Jeżeli zatem słowa wypowiedziane przez Pana Prezydenta w Leżajsku wynikają z chwilowych emocji – apeluję o rozwagę. Jeśli zaś z głębszej strategii – ostrzegam. To wbrew polskiej racji stanu" - podkreślił Kwaśniewski.

Zaznaczył, że wola wyrażona w referendum 2003 r. niezmiennie obowiązuje. Przypomniał, że "za wejściem Polski do Unii Europejskiej i ratyfikacją Traktatu Akcesyjnego swój głos oddało ponad 13,5 miliona Polaków". "W powiecie leżajskim głosowała za Unią wyraźna większość - 62 proc. mieszkańców. Przeciwko wstąpieniu do UE głosowało 3,9 miliona Polaków, czyli mniej aniżeli połowa Pana wyborców
w 2015 r." - zwrócił uwagę Kwaśniewski.

"Nie ma zatem politycznej i społecznej zgody na antyeuropejski kurs, a żadna partia polityczna ani politycznego, ani moralnego mandatu na jego realizację. Polacy są i powinni pozostać częścią realnej, a nie wyimaginowanej, umacniającej się, europejskiej wspólnoty, z której zarówno wiele czerpiemy, jak i do której wnosimy nasz polski wkład. Wspólnoty, której wartości podzielamy i zobowiązaliśmy się przestrzegać w 2003 r." - napisał Kwaśniewski.

PEŁNA TREŚĆ LISTU ALEKSANDRA KWAŚNIEWSKIEGO DO ANDRZEJA DUDY

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (40)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Michał800
Michał800

Tu nie ma co pisać do tych ludzi. Tu trzeba zbierać podpisy pod wnioskiem o przedterminowe wybory, bo z tego Kraju nic nie zostanie.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   3
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   troll ejbus
   troll ejbus

   Plec pleciugo, byle dlugo.
   Babcia

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     kaczdonald
     kaczdonald

     Nie niszcze wspolnoty europejskiej! Wstydź się człowieku!
     Po II wojnie to to co trzyma Europę bez wojny i w całości!

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       4
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       troll ejbus
       troll ejbus

       Milcz Wasc, wstydu oszczedz !

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         4
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          2
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         troll ejbus
         troll ejbus

         Pieniadze, ktore EU nam wcisnela, oddamy. Nie jestesmy zebrakami. Mamy swoj honor.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            8
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           VaII Govrylo
           VaII Govrylo

           Nie mamy ani honoru, ani pieniędzy żeby oddać.
           Wszystko poszło na wypłaty dla pisowskich prezesów, pomniki Kaczyńskiego i miesięcznice.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             6
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              1
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             troll ejbus
             troll ejbus

             oczywiscie satyra.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               1
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               dgen

               pan Kwaśniewski niech pisze do Junckera - wiele ich łączy

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 1
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  13
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Janko Emigrant
                 Janko Emigrant

                 Moim zdaniem pan Duda sam się zatruł jadem kiełbasianym, własnej kiełbasy wyborczej.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   16
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    1
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Michał800
                   Michał800

                   Na szczęście wszystkie wypowiedzi tego Pana i jego kolegów są nagrane i będą prędzej czy później dowodami.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     3
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Kris_81

                     Bardzo trafne uwagi byłego Pana Prezydenta. Ten list I Dama powinna swojemu mężulkowi czytać codziennie rano i wieczorem.
                     Jak go słucham to czasami niedowierzam jakie brednie on wygaduje.
                     Jak mu tak źle to niech powie oficjalnie że jest za Polexit.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       13
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        1
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       gen zdrady
                       gen zdrady

                       Panie prezydencie Kwaśniewski! Szkoda się wysilać. To tak, jak by Pan próbował przeprogramować pralkę "Frania".

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         14
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          1
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         mr_marecki

                         Proponuję, żeby politycy PiS (a może i ich wyborcy) od dziś wypowiadali się oficjalnie w j. rosyjskim. Skoro tam nas prowadzą ...

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           14
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            3
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Bl0to
                           Bl0to
                           • mr_marecki:
                           • Proponuję, żeby politycy PiS (a może i ich wyborcy) od dziś wypowiadali się oficjalnie w j. rosyjskim. Skoro tam nas prowadzą ...
                           • rozwiń

                           Kto wie, czy tam komuś nie skapują rubelki na Kajmanach na emeryturę, kto wie?

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             6
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              0
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             Więcej komentarzy - rozwiń
                             Zasady forum
                             Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                             Pozostałe informacje