tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Rząd przetrwał. Dostał wotum zaufania

Kudrycka z robotem o przyszłości polskiej nauki

Kudrycka z robotem o przyszłości polskiej nauki
Foto: Jakub Kamiński / PAP | Video: tvn24 Kudrycka na konferencję przyszła z robotem

Uproszczenia podatkowe dla naukowców, 1 proc. CIT na naukę oraz specjalna spółka wspierająca innowacje - to tylko niektóre z zapowiedzi minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej na najbliższe lata. Ponadto instytutom i uczelniom ma pomóc złagodzenie zasad przetargów, aby mogli łatwiej kupować sprzęt laboratoryjny. Podczas konferencji prasowej minister wiernie towarzyszył robot Flash.

Kudrycka prezentowała w niedzielę na konferencji prasowej w kancelarii premiera priorytety swojego resortu na najbliższe lata.Wiernym towarzyszem minister podczas konferencji był robot Flash - opracowany w ramach projektu LIREC w Zakładzie Podstaw Cybernetyki i Robotyki na Politechnice Wrocławskiej, pod kierunkiem prof. Krzysztofa Tchonia.

10 mld zł na badania

Minister przypomniała, że, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w latach 2012-2015 na infrastrukturę naukową i badawczą na uczelniach ma zostać wydanych 10 mld zł, z czego 7 mld zł pochodzić będzie z funduszy strukturalnych, a 3 mld zł z budżetu państwa. - Wiemy, że bez dobrej infrastruktury laboratoryjnej nie ma dobrych badań. Wiemy też, że potrzebne są dobre warunki pracy dydaktycznej - zaznaczyła minister.

Ponadto od 2014 r. mają zacząć obowiązywać zmiany podatkowe sprzyjające innowacjom. Przedsiębiorstwa będą mogły przekazać jeden procent podatku CIT na wybraną przez siebie instytucję naukową.

Pracujemy razem z Ministerstwem Finansów nad wprowadzeniem nowego systemu odpisu jednoprocentowego od CIT-u na rzecz jednostek naukowych, tych które dają gwarancję dobrego ich wykorzystania, czyli jednostek kategorii A i Kategorii B.

Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego- Pracujemy razem z Ministerstwem Finansów nad wprowadzeniem nowego systemu odpisu jednoprocentowego od CIT-u na rzecz jednostek naukowych, tych które dają gwarancję dobrego ich wykorzystania, czyli jednostek kategorii A i Kategorii B - mówiła Kudrycka.

Dodała, że w planach jest również zmiana w opodatkowaniu naukowców, która również ma zacząć obowiązywać od 2014 r. Naukowcy, którzy wkładają do spółki jako aport swoją myśl i rozwiązania technologiczne, nie musieliby od razu płacić podatku od praw autorskich.

- Pracujemy (...) nad zamrożeniem podatku do czasu uzyskania zysków ze sprzedaży danej technologii - zapowiedziała szefowa resortu nauki.

Innowacyjna spółka

Ministerstwo będzie też dążyć do powołania spółki Innowacje Polskie. Ma być ona wzorowana na spółce Inwestycje Polskie, której utworzenie zapowiedzieli na wspólnej konferencji Jacek Rostowski, szef resortu finansów i Mikołaj Budzanowski, minister skarbu. Innowacje Polskie mogą też być spółką córką Inwestycji Polskich.

Spółka Innowacje Polskie ma wspierać swoim kapitałem tych przedsiębiorców, którzy zdecydują się zainwestować we wdrożenie wymyślonej przez naukowców technologii.

- Chodzi nam o to, aby inwestowanie w proces komercjalizacji było bardziej dynamiczne - tłumaczyła Kudrycka. Według niej taka pomoc ze strony państwa zmniejszy lęk inwestorów przed inwestycją w nowe, niesprawdzone jeszcze wynalazki i rozwiązania. Nie wiadomo na razie, ile spółka będzie miała pieniędzy, ani jak dokładnie będzie je przyznawała.

- Trwają rozmowy z prezesem Urzędu Zamówień Publicznych. Dążymy do tego, aby próg przetargowy na finansowanie specjalistycznej infrastruktury laboratoryjnej wzrósł z 14 tys. euro do 130 tys. euro - mówiła minister.

Badania powszechnie dostępne

Obecnie instytuty naukowe i uczelnie, podobnie jak inne instytucje państwowe muszą rozpisywać przetargi na wszystkie zakupy i zlecenia warte więcej niż 14 tys. euro, zgodnie z prawem UE. Kudrycka wyjaśniła, że Unia dopuszcza jednak, i korzysta z tego wiele krajów, podwyższenie tego progu dla naukowców, którzy kupują np. specjalistyczne urządzenia i odczynniki. Jak dodała, nieskorzystanie z tej możliwości przez Polskę było błędem.

Staramy się doprowadzić do tego, abyśmy w niedługim czasie mieli otwarty dostęp do wyników badań finansowanych ze środków publicznych.

Barbara Kudrycka

- Nie sposób bowiem rozpisać przetargu na urządzenie, które ma tylko jednego wytwórcę na świecie - podkreśliła.

Pobudzić rozwój nauki ma też udostępnienie dla wszystkich zainteresowanych wyników badań.

- Staramy się doprowadzić do tego, abyśmy w niedługim czasie mieli otwarty dostęp do wyników badań finansowanych ze środków publicznych - zapewniła. Dodała, że na przełomie 2015 i 2016 r. udostępnione w sieci mają być wyniki 60 proc. badań finansowanych ze środków publicznych. Według Kudryckiej trwają już prace nad odpowiednim oprogramowaniem.

Uczelnie akademickie i praktyczne?

Minister nauki mówiła także o systemie POL-on, który ma być kompletną bazą informacji o nauce i szkolnictwie wyższym w Polsce.

- Dzięki systemowi POL-on maturzyści i studenci będą mogli sprawdzić poziom uczelni oraz to, jakie badania są na niej prowadzone. Podobnie naukowcy poszukujący współpracy będą mogli w bazie znaleźć informacje na temat dziedzin, w których dana instytucja, jednostka naukowa, czy uczelnia się specjalizuje - zaznaczyła.

Dzięki systemowi POL-on maturzyści i studenci będą mogli sprawdzić poziom uczelni oraz to, jakie badania są na niej prowadzone. Podobnie naukowcy poszukujący współpracy będą mogli w bazie znaleźć informacje na temat dziedzin, w których dana instytucja, jednostka naukowa, czy uczelnia się specjalizuje.

Barbara Kudrycka o systemie POL-onNa konferencji była mowa też o uczelniach. Według minister szkoły wyższe powinny dzielić się na akademickie i praktyczne. W akademickich prowadzono by badania naukowe i kształcono przyszłych naukowców, a uczelnie praktyczne pozwalałyby zdobyć zawód. Ponadto, jak zapowiedziała, trwają prace nad systemem uznawania przez uczelnie wiedzy zdobytej nieformalnie, np. wynikającej z doświadczenia zawodowego.

Kudrycka podsumowywała też skutki reform szkolnictwa wyższego i nauki, które miały miejsce w ostatnich latach. Przede wszystkim zwróciła uwagę na korzystne zmiany dla studentów i młodych naukowców.

- Specjalne dotacje dla młodych naukowców, to było jedno z najważniejszych założeń poprzedniej reformy. Udało się wprowadzić dotychczas specjalne konkursy dla młodych naukowców. Narodowe Centrum Nauki organizuje co najmniej 50 proc. konkursów adresowanych do młodych; także angażuje więcej niż 20 proc. własnych środków na rzecz badań młodych naukowców. W sumie 186 mln zł zostało już wydane na granty dla młodych naukowców - powiedziała Kudrycka.

Wspomniała także o stypendiach ministra dla młodych naukowców ich liczba w ostanich latach zdecydowanie wzrosła.  W 2007 r. przyznano ich 10 na łączną sumę 2 mln zł, a w 2012 r. było to już 171 stypendiów na sumę 25 mln zł. 

- Również Narodowy Program Rozwoju Humanistyki przewiduje specjalne stypendia dla młodych naukowców - dodała.   

Rewolucja w prawach studenta

Jak oświadczyła Kudrycka, opracowano również Kartę Praw Studenta, w której zawarto wszystkie rozwiązania prostudenckie znajdujące się w przepisach prawa m.in. obowiązek zawierania umów między studentem a uczelnią. Uczelnie muszą poddawać wykładowców ocenie studentów i nie mają prawa pobierać opłat za standardowe usługi edukacyjne, np. egzaminy.

- Realizowaliśmy rządowy program kierunków zamawianych; obecnie sfinansowaliśmy 275 kierunków. Uczestniczy w tym programie 60 tys. studentów, a prawie 18 tys. studentów otrzymuje wysokie stypendia - około 1000 zł. - mówiła minister nauki. Dodała, że do systemu finansowania wprowadzono ponad miliard 300 milionów zł na kierunki zamawiane.

- Staraliśmy się, aby nowy system kariery naukowej był bardziej przejrzysty i aby młodzi naukowcy mogli szybciej realizować karierę naukową i akademicką - podkreślił Kudrycka. Ponadto zaznaczyła, że jej resort "stara się, aby konkursy na uczelniach były bardziej otwarte na wszystkich pracowników naukowych a także, by wdrożyć zakazy nepotyzmu".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Rząd przetrwał. Dostał wotum zaufania

Komentarze (13)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
adi c

Naprawdę nie wiem czego byłem świadkiem.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Koles87
   Koles87

   w Japonii takie roboty były 10 lat temu, ale dobrze że i u nas coś w tym kierunku sie dzieję

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Polak Widzi
     Polak Widzi

     Kolejne BAJECZKI ludzi z PLATFORMY OBYWATELSKIEJ !!!
     Dobrze że te BAJKI PO są wieczorem !!

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       C742
       C742

       Założyć mu krawat i marynarkę...
       ...i dubler prezesa gotowy.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         VST69tomyclik Twitter
         VST69tomyclik Twitter

         w Faktach TVN nie było nic na ten temat.
         Dlaczego?

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Ami

           świetny pomysł - moim zdaniem w końcu ktoś się zabrał za aktywizację środowiska naukowego, które do tej pory miało postawę "czy się stoi czy się leży..." projekty, które są realizowane są z pożytkiem na ludzi...Wirtualna Biblioteka nauki to jest coś dla wsyzstkich a w końcu ministerswa i urzędy mają być odpowiedxią na potrzeby rozwiń

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             PL2016
             PL2016

             Zajmują się wydawaniem pieniędzy nie zawsze rozsądnie i nadal kształcą przyszłych bezrobotnych z wyższym wykształceniem. Kiedy liczba miejsc na kierunkach uczelni wyższych będzie odpowiadała zapotrzebowaniu rynku na danych specjalistów? Tego problemu nie chce się podjąć żaden rząd po 1989 roku.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               bronislaw_pu

               Bezrobocie w Polsce nie ma nic wspólnego z wykształceniem i co najgorsze z kwalifikacjami pracownika Rządzą znajomości i czarny rynek bez składek .Tu jest realizowany schemat destrukcji schładzania gospodarki oraz niszczenie rolnictwa, medycyny by zachodnie korporacje tu wciskały swoje technologie nie zawsze dobre zdrowe dla nas (ptasia grypa rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 rutkowski1PiS
                 rutkowski1PiS

                 pani Minister, z moich obliczeń a i Marzeń ,wnioskuję za 394 lat nasz UW znajdzie się w pierwszej setce rankingu Uczelni Wyższych na Planecie Ziemia ! ,powiadam wam

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   FFF

                   Dużo obietnic, a ja mam tylko jedno pytanie, co się takiego wydarzyło, że nagle będą pieniądze na wszystko? Jak do tej pory to nic nie można było zrobić, a nagle otworzył się wór pomysłów i finansów. Zamiast obiecanke, niech się rząd bierze do roboty i zacznie wprowadzać te zmiany, to ocenimy jego działąnie.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     oburzony72
                     oburzony72

                     I już o nieuniknionej drugiej, większej fali kryzysu jakby nie słychać....
                     Poprawiło się błyskawicznie!
                     :P

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       0
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Zasady forum
                       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                       Pozostałe informacje