tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Która jest godzina?...

Która jest godzina?...
Foto: PAP Tej nocy wskazówki zegara przesunęliśmy z godz. 2 na godz. 3

Tej nocy trzeba było szybko spać. Zyskali tylko ci, którym zwykle czas się dłuży: noc była o godzinę krótsza. Powód? Zmiana czasu z zimowego na letni, wskazówki zegara trzeba było przesunąć z godz. 2 na godz. 3.

Razem z Polską czas zmieniła cała Unia Europejska. A to dlatego, że sprawy przechodzenia z czasu zimowego na letni i z powrotem reguluje unijna dyrektywa. Zgodnie z nią, od 2002 r. czas letni w krajach UE jest wprowadzany w ostatnią niedzielę marca o godz. 1 czasu uniwersalnego.

Do czasu zimowego wrócimy, jak co roku, w ostatnią niedzielę października - w tym roku będzie to 28. dzień tego miesiąca. Daty zmiany czasu na lata 2004-2008 ustaliło rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z marca 2004 r.

Stosowanie czasu letniego pozwala wiosną, latem i wczesną jesienią na "przedłużenie" dnia o godzinę. Dzięki temu korzystamy wtedy dłużej z naturalnego światła i krócej z oświetlenia elektrycznego.

Opóźnienia pociągów

W związku ze zmianą czasu pasażerowie kolei musieli liczyć się ze spóźnieniami pociągów. W momencie przestawiania zegarków w trasie było około 20 pociągów pospiesznych PKP Przewozy Regionalne. Pociągi te dotarły do stacji docelowych o godzinę później, niż wynika to z rozkładu jazdy.

Godzinne opóźnienie dotyczyło również pięciu pociągów PKP Intercity.

Zmiana czasu w 70 krajach na świecie

Czas letni i zimowy stosuje obecnie około 70 państw na całym świecie. Według danych Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi, im. Arego Sternfelda, obowiązuje on we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii. W Ameryce Północnej stosują go USA, Kanada i Meksyk, z wyjątkiem niektórych regionów.

Większość państw Ameryki Południowej wprowadziła kiedyś czas letni, ale obecnie nie korzysta ze zmiany czasu. Podwójny czas obowiązuje tylko w Brazylii, Chile i na rządzonych przez Brytyjczyków Falklandach. Czasu letniego nie wprowadziła nigdy Wenezuela, co nie przeszkodziło w sierpniu ubiegłego roku prezydentowi Hugo Chavezowi zarządzić, że wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego we wrześniu, Wenezuelczycy przestawią zegarki o pół godziny wstecz.

Większość krajów Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji nie stosowała i nie stosuje obecnie zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie. Wyjątkami są: Egipt, Tunezja, Namibia i Rosja. Nie ma w tym gronie Japonii, która jest jedynym wysoko uprzemysłowionym krajem, który nie wprowadził czasu letniego.

mon//mat

Sonda

zamknij

Czy uważasz, że zmiana czasu to dobry pomysł?

Dziękujemy za oddany głos!

Sonda

zamknij

Czy uważasz, że zmiana czasu to dobry pomysł?

Wyniki głosowania

19%
Tak, w ten sposób oszczędzamy prąd
19%
31%
Tak, bo będziemy dłużej aktywni w dzień
31%
22%
Nie, to wprowadza zbyt dużo zamieszania
22%
28%
Nie, bo zakłóca to nasz zegar biologiczny
28%

Oddanych głosów: 5059

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje