Kto przywróciłby gimnazja, a kto zwiększył pensum? Sprawdzamy pomysły nauczycieli-parlamentarzystów

[object Object]
Reforma edukacji w pigułce (materiał magazynu "Polska i świat" z 5 września) tvn24
wideo 2/29

Gdyby chcieli, mogliby otworzyć w Sejmie spory pokój nauczycielski. Co najmniej 65 posłów i pięcioro senatorów nowej kadencji ma za sobą pracę w szkole lub na uczelni. Najwięcej jest wśród nich polityków PiS – aż 40. Jakie mają pomysły na system edukacji?

W ostatnich wyborach do Sejmu startowało ponad 5 tysięcy kandydatów. Z danych zebranych przez Sonar wynikało, że ponad 600 z nich to nauczyciele szkolni i akademiccy, wychowawcy i pedagodzy. To oznacza, że ta grupa zawodowa była najliczniejsza pośród wszystkich walczących o mandat poselski, wyprzedzając ekonomistów i urzędników.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy walka nauczycieli o Sejm i Senat była skuteczna, a jeśli tak, jaką mają wizję edukacji i plany na reformowanie jej. Zebranie danych na ten temat było możliwe dzięki notom biograficznym na stronie Sejmu, a także informacjom, które kandydaci podawali w serwisie MamPrawoWiedziec.pl, agregującym dane na temat polityków. Dzięki temu wiemy, że co najmniej 70 parlamentarzystów, w tym 65 posłów, ma za sobą doświadczenie pracy w edukacji. To 40 polityków startujących z list PiS (aż 17 proc. wszystkich posłów tej partii), 21 - Koalicji Obywatelskiej, 5 – Lewicy, 3 – PSL i jeden poseł Konfederacji. Piszemy "co najmniej", ponieważ mogą istnieć posłowie i senatorowie, którzy nie wykazali doświadczenia nauczycielskiego czy wychowawczego w swoich oficjalnych politycznych biografiach.

Choć nauczycieli-kandydatów było w tym roku najwięcej, to już wiadomo, że ostatecznie w Sejmie będzie ich mniej niż w poprzedniej kadencji. Wtedy aż 82 posłów-nauczycieli zasiadało w ławach sejmowych.

Czego powinna uczyć szkoła?

W czasie kampanii wyborczej MamPrawoWiedziec.pl zapytało wszystkich kandydatów o to, czego ich zdaniem przede wszystkim powinna uczyć szkoła. Na zadane pytania nie odpowiedział żaden przyszły poseł-nauczyciel z listy PiS. Opozycja odpowiadała chętniej. Najczęściej wskazywaną odpowiedzią była ta, że "szkoła powinna uczyć umiejętności zdobywania wiedzy i krytycznego myślenia". Takiego zdania byli zarówno politycy Koalicji Obywatelskiej: Joanna Fabisiak, Iwona Kozłowska, Marzena Okła-Drewnowicz, Rafał Grupiński, Jarosław Urbaniak, Marek Krząkała, Jan Grabiec, Urszula Augustyn i Izabela Leszczyna, jak i ci z Lewicy: Joanna Senyszyn, Katarzyna Kotula i Katarzyna Kretkowska. Za kluczową uznali ją też startujący z PSL Jacek Protasiewicz i Marek Sawicki.

Najrzadziej wskazywanym zadaniem szkoły okazało się "wyrównywanie szans życiowych uczniów". Tę odpowiedź zaznaczyli tylko Joanna Mucha (KO), Krystyna Sibińska (KO) oraz Krzysztof Gawkowski (Lewica).

Posłowie sami mogli wskazać, z jakimi umiejętnościami i wiedzą powinni ze szkół wychodzić absolwenci, by byli dobrze przygotowani do wejścia na rynek pracy. Zdaniem Marka Rutka z Lewicy (wykładowcy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego) to umiejętności interpersonalne i krytyczne podejście do informacji. Jacek Protasiewicz (z wykształcenia nauczyciel języka polskiego) uważa, że taką niezbędną wiedzą jest znajomość porządku instytucjonalnego w państwie oraz podstaw ekonomii, a także umiejętność pracy w grupie.

Na pracę w grupie oraz krytyczne myślenie stawiałaby też Marzena Okła-Drewnowicz (pracowała jako nauczycielka m.in. w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego).

Iwona Kozłowska z KO (pracowała m.in. jako nauczycielka nauczania początkowego i prowadziła klasę integracyjną): - Absolwenci szkół powinni przede wszystkim dokonać świadomego, przemyślanego wyboru zawodu pod okiem doradcy zawodowego. Umiejętności, jakie powinien posiadać absolwent, to: umiejętność praktycznego, logicznego myślenia, wyciągania wniosków, korzystania z różnych źródeł informacji, systematycznego podnoszenia kwalifikacji i rozwoju zawodowego.

Urszula Augustyn, była wiceminister edukacji w rządzie PO-PSL, wymienia zaś "samodzielne pozyskiwanie wiedzy i umiejętność weryfikowania jej źródeł, kształcenie przez całe życie, elastyczne dopasowywanie się do rynku pracy, zdobywanie kolejnych kompetencji".

Polityków zapytano też, jakie postawy powinna kształtować szkoła i jakie wartości upowszechniać. Zdaniem Joanny Senyszyn (Lewica) to uczciwość, prawdomówność, asertywność, dążenie do wiedzy i prawdy. Krystyny Sibińskiej (KO): tolerancja, poczucie wspólnoty i godność. A Jagny Marczułajtis-Walczak: tolerancja, szacunek do innych i kultura osobista.

Kto przywróciłby gimnazja?

Mniej chętnie posłowie wypowiadali się na tematy dotyczące reform edukacyjnych z ostatnich lat. A pytano ich m.in. o to, czy byliby za przywróceniem obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków (w 2016 r. PiS cofnęło tę decyzję poprzedniego rządu, równocześnie cofając sześciolatki ze szkół do przedszkoli). Jednoznacznie obowiązek przedszkolny dla pięciolatków poparła trójka polityków: Rafał Grupiński i Urszula Augustyn z KO oraz Katarzyna Kretkowska z Lewicy.

Jeszcze mniej, bo jedynie dwie posłanki, byłyby za przywróceniem trzystopniowego systemu edukacji z gimnazjami to Krystyna Sibińska z KO i ponownie – Katarzyna Kretkowska.

Tylko jeden polityk Marek Krząkała (KO, nauczyciel niemieckiego) przyznał, że byłby za zwiększeniem tzw. pensum, czyli liczby godzin, które nauczyciel ma przepracować w bezpośrednim kontakcie z uczniami (dziś to 18 godzin tygodniowo dla większości nauczycieli). Co ciekawie, Koalicja Obywatelska w swoim programie wyborczym mówi wprost, że pensum nie zamierza podnosić. A i PiS obchodzi się z tematem ostrożnie, choć to jego politycy wywołali go w czasie wiosennego strajku nauczycieli.

To wtedy rząd przedstawił warianty wyższych wynagrodzeń przy 20-, 22- i 24-godzinnym pensum. Związkowcy tłumaczyli, że taka propozycja oznacza zwolnienia nauczycieli ze szkół. Bo dłuższa praca to mniej etatów. A w szkołach wiejskich już dziś fizyk potrzebuje pracy w czterech podstawówkach, by uzyskać etat. I dlatego związkowcy nie zgadzali się na zmiany. Na "nie" była nawet "Solidarność", która zaakceptowała wszystkie inne propozycje rządu.

Teraz PiS w swoim programie zapowiada, że chciałoby powiązać wynagrodzenia z jakością pracy nauczycieli. Nie wiadomo jednak, jak ta jakość miałaby być mierzona. Już w kończącej się kadencji PiS próbowało wprowadzić comiesięczną premię 500 zł dla nauczycieli z wyróżniających się oceną, ale ostatecznie w kwietniu się z niej wycofało. Pensje miałyby być powiązane też z czasem pracy – ale słowo "pensum" w programie nie pada. Czytamy w nim za to: "Zadania i obowiązki nauczyciela opiszemy w sposób jednoznaczny i czytelny tak, aby były wskazówką określającą oczekiwania wobec jego pracy. Zmiany w tym zakresie dokonamy w powiązaniu z zasadami dotyczącymi warunków zatrudnienia oraz czasu pracy nauczycieli, umożliwiając elastyczne dostosowanie do potrzeb szkoły, w tym także szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe".

Wysokość pensum z pewnością będzie przedmiotem parlamentarnej debaty w tej kadencji podobnie jak nowy system wynagradzania nauczycieli. Związki zawodowe oczekują, że nowy rząd zdecyduje się na powiązanie nauczycielskich pensji ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce. W tej kadencji Sejmu będą to najpewniej najważniejsze tematy dotyczące reformowania edukacji.

Kto stał przy tablicy?

Wszyscy posłowie z nauczycielskim doświadczeniem (według listy, z której dostali się do Sejmu).

PiS: Elżbieta Witek, Marzena Machałek, Iwona Michałek, Joanna Borowiak, Sławomir Skwarek, Tomasz Zieliński, Marek Ast, Antoni Macierewicz, Anna Milczanowska, Tadeusz Woźniak, Edward Siarka, Józefa Szczurek-Żelazko, Anna Cicholska, Krzysztof Tchórzewski, Henryk Kowalczyk, Arkadiusz Czartoryski, Teresa Wargocka, Grzegorz Woźniak, Katarzyna Czochara, Anna Schmidt-Rodziewicz, Piotr Uruski, Kazimierz Moskal, Kazimierz Gołojuch, Dariusz Piontkowski, Jarosław Zieliński, Mieczysław Baszko, Jarosław Sellin, Aleksander Mrówczyński, Lidia Burzyńska, Wojciech Szarama, Teresa Glenc, Krzysztof Lipiec, Marek Kwitek, Agata Wojtyszek, Andrzej Kryj, Zbigniew Babalski, Tomasz Ławniczak, Zbigniew Dolata,

KO: Joanna Fabisiak, Joanna Mucha, Krystyna Skibińska, Iwona Kozłowska, Mirosława Nykiel, Marzena Okła-Drewnowicz, Rafał Grupiński, Jagna Marczułajtis-Walczak, Jarosław Urbaniak, Marek Krząkała, Jan Grabiec, Urszula Augustyn, Izabela Leszczyna, Elżbieta Gapińska, Marek Rząsa, Kazimierz Plocke, Krystyna Szumilas, Kilion Munyama,

Lewica: Krzysztof Gawkowski, Marek Rutka, Joanna Senyszyny, Katarzyna Kotula, Katarzyna Kretkowska,

PSL: Jacek Protasiewicz, Marek Sawicki, Piotr Zgorzelski

Konfederacja: Artur Dziambor

Doświadczenie nauczycielskie ma też pięcioro senatorów: Włodzimierz Bernacki i Jacek Bogucki z PiS oraz Halina Bieda, Wojciech Ziemniak i Magdalena Kochan z KO.

Autor: Justyna Suchecka / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Rosja planuje akcje sabotażu w całej Europie. Europejskie agencje wywiadowcze ostrzegły już swoje rządy. Informacje podał brytyjski "Financial Times", twierdząc, że Moskwa aktywnie przygotowuje zamachy bombowe, podpalenia i ataki na infrastrukturę, wykonywane zarówno bezpośrednio, jak i przez "pełnomocników".

Rosja planuje akcje sabotażu w całej Europie

Rosja planuje akcje sabotażu w całej Europie

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy meteorologiczne. W poniedziałek w części kraju pojawią się kolejne burze - ostrzeżenia przed nimi obowiązują w siedmiu województwach. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Burze powrócą. IMGW ostrzega

Burze powrócą. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w wywiadzie dla amerykańskiej stacji Fox News powiedział, że Rosja próbuje zrujnować ukraińską gospodarkę by wywołać kolejną falę uchodźców. W jego opinii to zbrodnia wojenna.

Szef MSZ: Rosja chce zrujnować ukraińską gospodarkę, by wywołać kolejną falę uchodźców

Szef MSZ: Rosja chce zrujnować ukraińską gospodarkę, by wywołać kolejną falę uchodźców

Źródło:
PAP

803 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Na obwód chersoński spadły kierowane bomby lotnicze. Z kolei drony zaatakowały miasto Sumy. - Cały świat widzi sąsiada Ukrainy, który złamał przykazania i przyszedł, by nas zabić - oznajmił w wielkanocnym orędziu prezydent Wołodymyr Zełenski. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, Suspilne

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Kierwiński zagroził konsekwencjami za szkalowanie jego imienia. Włoska "La Repubblica" pisze, że atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii. Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, który zapisał się w oscarowej historii kina. Oto rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 6 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 6 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 6 maja

Źródło:
tvn24.pl TVN24, PAP

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Poniedziałek 6.05 przyniesie części kraju przelotne opady deszczu oraz burze. Wyładowaniom towarzyszyć będą silne porywy wiatru. Termometry pokażą od 16 do 24 stopni.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 6.05. Burzowo w części kraju, jest szansa na rozpogodzenia

Pogoda na dziś - poniedziałek, 6.05. Burzowo w części kraju, jest szansa na rozpogodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Aż 11 ulic na Saskiej Kępie przejdzie doraźne remonty podczas tegorocznych wakacji - zapowiedział dyrektor stołecznego Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski. Wymiana nawierzchni oraz prace brukarskie są związane z przygotowaniami do wprowadzenia w tym rejonie strefy płatnego parkowania.

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie. 11 ulic do remontu

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie. 11 ulic do remontu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24