tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Zanussi: szef MSZ nie rozmawiał ze mną o mojej roli w dialogu z Rosją

Zanussi: szef MSZ nie rozmawiał ze mną o mojej roli w dialogu z Rosją
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 Biznes i Świat Krzysztof Zanussi był gościem programu "Świat"

- Polsko-Rosyjskie Forum Dialogu Obywatelskiego w ciągu ostatnich ośmiu lat dużo dobrego zrobiło. To jest rzecz pożyteczna zwłaszcza między dwoma krajami, gdzie dialog polityczny nie wygląda najlepiej – powiedział w programie "Świat" reżyser Krzysztof Zanussi. Witold Waszczykowski zapowiedział, że zwróci się do Zanussiego, by ten "podjął się wznowienia grupy dialogu z Rosją".

Zanussi w przeszłości współprzewodniczył obradom Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego, w którym uczestniczyli artyści, ludzie mediów oraz politycy i politolodzy z Polski i Rosji.

Przyznał jednak, że szef polskiej dyplomacji nie rozmawiał z nim o jego roli w odbudowaniu stosunków Polska-Rosja.

- Nie dzwonił do mnie minister Waszczykowski. Umawialiśmy się, że pan wiceminister wysonduje na ile Rosjanie są gotowi kontynuować istniejące już forum. Mam nadzieję, że tak się stanie. Nie wiem po co formować nowe. Forum przez osiem lat chyba dużo dobrego zrobiło, to jest takie ciche forum, nie wystawione na widok publiczny, ale takie forum, na którym mamy kontakty (…) i możemy prywatnie porozmawiać. To jest rzecz pożyteczna zwłaszcza między dwoma krajami, gdzie dialog polityczny nie wygląda najlepiej - mówił Zanussi.

Zanussi: forum dyskutowało o przyszłości świata, Polski i Rosji

Reżyser wyjaśniał, że forum polegało na prywatnych spotkaniach raz do roku z osobami bliskimi władzy rosyjskiej. - To jest ta rzecz, o której w dyplomacji głośno się nie mówi. Jako laik mogę to powiedzieć. Można mieć te telefony i w niejasnej sytuacji zadzwonić. To rozmowy niezobowiązujące, my nie jesteśmy członkami rządu. Możemy rozmawiać prywatnie i zapytać prywatnie co tak naprawdę się dzieje. To kilka razy się przydało - tłumaczył Zanussi.

- To jest forum, które dyskutowało o przyszłości świata, przyszłości Polski, Rosji, Europy. Mieliśmy bardzo ciekawą debatę z ludźmi z Patriarchatu czy prawosławie może przyczynić się do unowocześnienia Rosji - wyjaśniał.

- To nie jest grupa, która nie jest nagłośniona. My nie mamy wpływu na opinię publiczną, ale mamy wpływ na ludzi, którzy mają wpływ na opinię publiczną. Jeżeli oni trochę bardziej nas rozumieją, jeżeli wiedzą dlaczego my tak myślimy i postępujemy jako Polacy to już był jakiś pożytek - podkreślał filmowiec.

Reżyser dodał, że "nie został powołany do nowej roli" przez szefa dyplomacji. - Tak się złożyło w moim życiu, że mam żywe kontakty z Rosją, z Rosjanami. Myślę, że minister Waszczykowski rozpoznał moją osobę w dialogu i potwierdził, że mogę prowadzić to dalej - przyznał Zanussi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Kaczor w szafie
Kaczor w szafie

Czyzby minister klamal?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Petrucchio
   Petrucchio

   Pan Krzysztof źle zrozumiał. Waszczykowski nie będzie się z nim kontaktował. Po prostu przy*waszczy* sobie wszystko, co Forum robi.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje