tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Sędzia Markiewicz: my nie przyrzekaliśmy ministrowi sprawiedliwości

zobacz więcej wideo »
Sędzia Markiewicz: my nie przyrzekaliśmy ministrowi sprawiedliwości
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Krystian Markiewicz w programie "Wstajesz i wiesz"

- Sędziowie przysięgali stać na straży prawa, orzekać zgodnie z prawem i służyć Rzeczypospolitej - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Podkreślił też, że w przekonaniu sędziów ze stowarzyszenia, ustawa o sądach powszechnych zawiera szereg regulacji, które łamią konstytucyjną zasadę niezależności sądów.

W studiu TVN24, Krystian Markiewicz wypowiadał się na temat listu, który wystosowało stowarzyszenie Iustitia. Sędziowie apelowali do reszty środowiska sędziowskiego, aby nie przejmowali stanowisk po wyrzuconych przez Zbigniewa Ziobrę prezesach sądów.

Krystian Markiewicz powiedział, że jednym z przejawów łamania zasady niezależności sądów jest to, że jedna osoba - minister sprawiedliwości, prokurator generalny - "może wyrzucać prezesów sądów i powoływać takich, jakich chce".

"To działanie jest niekonstytucyjne"

- To działanie jest niekonstytucyjne, stąd też nasz apel, aby nie brać w nim udziału - skomentował Markiewicz.

- Mamy coś takiego, jak hierarchia źródeł prawa. Podstawowym aktem prawnym jest konstytucja. Ustawy uchwala parlament, ale naszym obowiązkiem jest sprawdzenie, czy dana regulacja jest zgodna z konstytucją czy nie - stwierdził prezes stowarzyszenia Iustitia, odnosząc się do kontrargumentu swoich przeciwników o tym, że nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych została przegłosowana przez demokratycznie wybrany parlament.

- Dla nas jest oczywiste, że taki wpływ władzy wykonawczej na sądy w Polsce jest sprzeczny ze standardami europejskimi, który mówi o trójpodziale władzy i niezawisłości sądów - podsumował Krystian Markiewicz.

Prezes stowarzyszenia Iustitia zaznaczył również, że są dwa aspekty, na których opiera się apel - "konstytucyjny i "czysto ludzki". W przekonaniu sędziów z Iustitia, przejmowanie stanowisk po wyrzuconych prezesach sądów jest "czymś, czego nie da się pogodzić z misją sędziowską".

- My nie przyrzekaliśmy ministrowi sprawiedliwości, my przyrzekaliśmy służyć Rzeczypospolitej. Naszym obowiązkiem nie jest przejmowanie stanowisk ministerialnych, naszym obowiązkiem jest służyć państwu i Polsce, wydając orzeczenia - skwitował prezes Markiewicz.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Bl0to
Bl0to

Oby wszyscy sędziowie mieli na uwadze tylko dobro Polski i Polaków, a nie polityków i własnej kariery za judaszowe srebrniki. Proszę mieć honor i odwagę, proszę bronić Konstytucji i rządów prawa, a nie dokładać ręki do bezprawia.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje