tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Kropiwnicki pozwał Jakiego, Sąd Najwyższy nie zgodził się na odrzucenie pozwu

zobacz więcej wideo »
Kropiwnicki pozwał Jakiego, Sąd Najwyższy nie zgodził się na odrzucenie pozwu
 • "Pan poseł w swoim mieszkaniu prowadzi agencję towarzyską". Nocna awantura w Sejmie"Pan poseł w swoim mieszkaniu prowadzi agencję towarzyską". Nocna awantura w Sejmie
 • Patryk Jaki przeprasza za słowa o "agencji towarzyskiej" w mieszkaniu KropiwnickiegoPatryk Jaki przeprasza za słowa o "agencji towarzyskiej" w mieszkaniu Kropiwnickiego
 • Cały film udostępniony przez posła PO Roberta KropiwnickiegoCały film udostępniony przez posła PO Roberta Kropiwnickiego
Foto: PAP/Jakub Kamiński | Video: tvn24 Kropiwnicki pozwał Jakiego za jego słowa z 2016 roku o "agencji towarzyskiej"

Sąd Najwyższy uchylił postanowienie Sądu Apelacyjnego o odrzuceniu pozwu Roberta Kropiwnickiego (PO) wobec wiceministra sprawiedliwości, posła PiS Patryka Jakiego, o ochronę dóbr osobistych. Sąd będzie musiał zająć się sprawą. Wcześniej sąd stwierdził, że Jakiego chroni immunitet.

- Sąd Okręgowy będzie teraz mógł przystąpić do merytorycznego rozpoznania sprawy - oświadczył Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczy wydarzeń ze stycznia 2016 roku. Wówczas w Sejmie - podczas dyskusji na temat zmian w prokuraturze prowadzonej w trakcie głosowań - Robert Kropiwnicki (PO) zadał szereg pytań. W końcu głosowań głos zabrał wiceminister sprawiedliwości, poseł Patryk Jaki.

- Sytuacja jest trudna, bo poseł Kropiwnicki wychodzi na mównicę i mówi wielokrotnie o standardach. Problem polega na tym, że mieszkańcy okręgu pana posła Kropiwnickiego skarżą się, że pan poseł Kropiwnicki w swoim mieszkaniu prowadzi agencję towarzyską - oświadczył Jaki.

Oglądaj
"Pan poseł w swoim mieszkaniu prowadzi agencję towarzyską". Nocna awantura w Sejmie
Wideo: tvn24 "Pan poseł w swoim mieszkaniu prowadzi agencję towarzyską". Nocna awantura w Sejmie

Kropiwnicki pozwał jakiego

W związku z tą wypowiedzią Kropiwnicki pozwał Jakiego o ochronę dóbr osobistych, domagając się przeprosin i zapłaty 20 tysięcy złotych na rzecz szpitala w Legnicy. Podczas rozprawy we wrześniu 2016 roku Jaki wskazywał między innymi, że chroni go immunitet, a jego słowa padły z sejmowej mównicy, więc pozew powinien zostać odrzucony.

Sąd Okręgowy nie uwzględnił jednak wniosku Jakiego i odmówił odrzucenia pozwu.

- Przepisy konstytucji, na które wskazywała pełnomocnik posła Jakiego, nie stanowią przeszkody, żeby sprawa mogła być przedmiotem rozprawy sądu w trybie cywilnym - mówiła wtedy sędzia Alicja Fronczyk. Jak zaznaczyła, wypowiedź Jakiego nie miała związku z pracami Sejmu, które wtedy były prowadzone.

Wiceminister ocenił wówczas, że postawa sędzi była stronnicza. - To jest pierwsza taka sytuacja, gdzie w orzeczeniu nie uznaje się immunitetu formalnego posła. Jestem przekonany, że jest to zemsta za krytykę sądów - mówił Jaki. Od postanowienia Sądu Okręgowego nieuwzględniającego jego wniosku poseł złożył zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Sąd uwzględnił zażalenie Jakiego

W kwietniu 2017 roku Sąd Apelacyjny uwzględnił zażalenie Jakiego i odrzucił pozew Kropiwnickiego.

- Wypowiedź posła w czasie wystąpienia w Sejmie jest chroniona immunitetem - wskazywał wówczas w uzasadnieniu decyzji Sąd Apelacyjny.

Według sądu fakt, iż Jaki "rzeczywiście posłużył się argumentem ad personam wobec swojego przedmówcy i to o treści wyraźnie odbiegającej od przedmiotu obrad Sejmu, nie może mieć decydującego znaczenia, gdyż ta część wypowiedzi nie nabrała z tej przyczyny autonomicznego charakteru względem wystąpienia sejmowego".

Kropiwnicki składa skargę

Od tego rozstrzygnięcia Sądu Apelacyjnego, które było decyzją kończącą sprawę, przysługiwała skarga kasacyjna. Skargę taką złożył Kropiwnicki.

- Po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej skargi kasacyjnej powoda od postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 11 kwietnia 2017 roku Sąd Najwyższy uchylił zaskarżone postanowienie - wyjaśniał Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego. Tym samym Sąd Najwyższy oddalił wcześniejsze zażalenie Jakiego i utrzymał decyzję Sądu Okręgowego o nieodrzuceniu pozwu.

Michałowski zaznaczył, że w związku z tym "sąd okręgowy będzie zajmował się tą sprawą i merytorycznie będzie musiał ją rozpoznać". Dodał, że uzasadnienie tego rozstrzygnięcia ma zostać sporządzone na piśmie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
zuzia46

Zabawny ten Jaki się robi

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje