tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Prof. Krzemiński: Kościół mówił o praworządności. Teraz przestało mu zależeć

zobacz więcej wideo »
Prof. Krzemiński: Kościół mówił o praworządności. Teraz przestało mu zależeć
 • Prof. Krzemiński: Kościołowi przestało zależeć na praworządnościProf. Krzemiński: Kościołowi przestało zależeć na praworządności
 • "Nie jesteśmy od tego, by uprawiać czynną politykę""Nie jesteśmy od tego, by uprawiać czynną politykę"
 • "Ogromna część Kościoła wspiera tę partyjną politykę""Ogromna część Kościoła wspiera tę partyjną politykę"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Ksiądz Henryk Zieliński i prof. Ireneusz Krzemiński w "Tak jest" w TVN24

Kościół po 1956 roku nie walczył już z socjalizmem, ale mówił o jednej rzeczy: o praworządności. Teraz jakby przestało mu zależeć - mówił prof. Ireneusz Krzemiński w "Tak jest" w TVN24. Polemizował z nim ksiądz Henryk Zieliński, podkreślając, że Kościół znajduje się obecnie w kłopotliwej sytuacji.

Ksiądz Henryk Zieliński z tygodnika "Idziemy" i prof. Ireneusz Krzemiński z Uniwersytetu Warszawskiego pytani byli o wyniki sondażu, z którego wynika, że niemal co drugi Polak uważa, że relacje PiS i Kościoła są zbyt bliskie.

- To jest dla mnie najbardziej przerażające - stwierdził prof. Krzemiński.

Kościół walczy o praworządność

Jak zaznaczył, sam apelował do biskupów, by wystąpili przeciwko łamaniu instytucji prawa i praworządności w Polsce. - Jak wiemy, nic takiego się nie stało - zaznaczył, dodając, że jedynie kilku biskupów odniosło się do jego apelu.

- Kościół po 1956 roku już nie walczył z socjalizmem, ale mówił o jednej rzeczy zawsze: o praworządności, o tym, by prawo było sprawiedliwe, a nie partyjne - powiedział. - Kiedy to się w Polsce stało, to Kościołowi jakby przestało w ogóle zależeć na tym, by to prawo było prawem - ocenił, nazywając to "dramatyczną sytuacją".

Profesor Krzemiński zaznaczył, że wielu jego przyjaciół i przyjaciółek, którzy byli wcześniej bardzo zaangażowani w działania Kościoła, w tej chwili w ogóle przestali chodzić na msze. - Bo czują, że to jest wbrew ich sumieniu - ocenił.

"Kościół stara się nie ingerować"

- Kościół jest w tej chwili w kłopotliwej sytuacji: z jednej strony oczekuje się jego apolityczności, z drugiej, że powinien się wypowiadać w kwestiach czysto politycznych - tłumaczył ks. Zieliński.

Jego zdaniem, są dziś "apele kaznodziejskie o poszanowanie praworządności" w Polsce, ale Kościół nie jest od proponowania konkretnych rozwiązań prawnych. - W momencie, kiedy nie mamy sytuacji tak dramatycznej, że gdzieś się polała krew wskutek tego (braku poszanowania praworządności - red.), to Kościół stara się nie ingerować - wyjaśnił.

Ksiądz Zieliński stwierdził zarazem, że wyznaje on zasadę, że marsze o charakterze politycznym nie są właściwym miejscem dla księdza. - Nie dlatego że chciałbym ograniczyć prawa obywatelskie kapłanów - zaznaczył. - Ale nie jesteśmy od tego, by uprawiać czynną politykę partyjną - dodał.

Oglądaj
"Nie jesteśmy od tego, by uprawiać czynną politykę"
Wideo: tvn24 "Nie jesteśmy od tego, by uprawiać czynną politykę"

Polityka, a polityka partyjna

Prof. Krzemiński zwrócił również uwagę na problem z rozumieniem słowa "polityka", które pierwotnie oznaczało dyskutowanie o sprawach państwa, a współcześnie rozumiane jest głównie jako polityka partyjna.

- Ogromna część Kościoła wspiera tę partyjną politykę - powiedział. - Moim zdaniem za tym się kryją koncepcje powrotu Kościoła do władzy i razem z władzą, taka wizja Kościoła lat 30. - stwierdził.

Do tych słów odniósł się ksiądz Zieliński zaznaczając, że Kościół, podobnie jak media, jest środowiskiem mającym duży wpływ na społeczeństwo. - I będzie próba wykorzystania ich (takich środowisk - red.) przez partie polityczne do własnych celów - powiedział.

Jego zdaniem kluczowe jest to, czy próbie tej udaje się przeciwstawić.

Oglądaj
"Ogromna część Kościoła wspiera tę partyjną politykę"
Wideo: tvn24 "Ogromna część Kościoła wspiera tę partyjną politykę"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dwa weta prezydenta

Prezydent zmienia sądownictwo

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
kg1955
kg1955

Polski kościół katolicki był zawsze bliższy władzy.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   3
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje