tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Dwa weta prezydenta

Kiedy prezydent przedstawi swoje projekty? Rzecznik podaje możliwy termin

zobacz więcej wideo »
Kiedy prezydent przedstawi swoje projekty? Rzecznik podaje możliwy termin
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Rzecznik prezydenta o konsultacjach

To były dobre, merytoryczne rozmowy. Przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych podkreślali potrzebę reformy wymiaru sprawiedliwości - powiedział w środę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński po zakończeniu spotkań Andrzeja Dudy w sprawie projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Dodał, że "wielce prawdopodobne" jest, iż prezydenckie projekty zostaną przedstawione 25 września.

W środę prezydent Andrzej Duda odbył serię spotkań z przedstawicielami poszczególnych klubów parlamentarnych. W Pałacu Prezydenckim pojawiły się delegacje PiS, PO, Kukiz'15, Nowoczesnej i PSL.

- To były dobre, merytoryczne rozmowy. Cel prezydenta, czyli wysłuchanie postulatów klubów parlamentarnych, został spełniony. Być może któreś z tych postulatów zostaną uwzględnione przez prezydenta. Teraz jest czas, żeby prezydenccy prawnicy je rozważyli - powiedział po rozmowach rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Zaznaczył, iż wszystkie kluby mówiły o tym, "że wymiar sprawiedliwości potrzebuje reformy".

Dopytywany przez dziennikarzy o to, które z postulatów opozycji mają szansę trafić do prezydenckich projektów, Łapiński podkreślił, że jest za wcześnie, by o tym mówić. - Być może okaże się tak, że kiedy prawnicy zaczną projekty z tymi postulatami, że część jest już w ustawach prezydenta - podkreślił.

Kiedy prezydent przedstawi projekty?

Rzecznik prezydenta pytany, czy Andrzej Duda planuje w najbliższym czasie kolejne konsultacje dotyczące projektów ustaw, odpowiedział, że w środę prezydent udaje się na szczyt Arraiolos na Maltę, w niedzielę przebywa na dożynkach w Spale, a w przyszłym tygodniu będzie uczestniczył w sesji ONZ w Nowym Jorku.

- Natomiast, kiedy projekty będą już gotowe, upublicznione, to nie zamykamy się na kwestie dyskusji i też będzie dyskusja publiczna - powiedział.

Łapiński dopytywany, czy prezydent przedstawi gotowe projekty 25 września odpowiedział, że 24 lipca, kiedy prezydent zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa zapowiedział stworzenie dwóch projektów ustaw w terminie dwóch miesięcy.

- Dwa miesiące mijają 24 września, to jest niedziela, więc następnym dniem, który nie jest dniem wolnym od pracy, jest 25 września i ten termin jest wielce prawdopodobny - podkreślił.

Dopytywany, czy 25 września projekty zostaną złożone w Sejmie, czy trafią jeszcze do konsultacji, odpowiedział, że prezydent zapowiedział, iż "przedstawi" te projekty.

- Tym sformułowaniem prezydent nie zamknął sobie drogi, żeby przedstawić najpierw opinii publicznej, a potem dopiero złożyć do Sejmu, ale też nie zamknął sobie tej drogi, żeby przedstawiając je, złożyć je od razu do Sejmu - zaznaczył Łapiński.
Prace na "ostatniej prostej"

Łapiński pytany, na jak zaawansowanym etapie są obecnie prace nad projektami, odpowiedział, że "jest to ostatnia prosta".

- Prezydent mówił też to przedstawicielom klubów i nie ukrywał, że w niektórych kwestiach ma przygotowane dwie alternatywne wersje i jeszcze nie podjął decyzji, którą przyjmie - zaznaczył.

- Z jednej strony te prace są bardzo zaawansowane, na ukończeniu, natomiast w kilku kwestiach są dwie opinie, czy dwa alternatywne zapisy, i prezydent jest jeszcze przed decyzją, który zapis znajdzie się w ustawach - dodał rzecznik prezydenta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dwa weta prezydenta

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje