tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Koniec śledztwa ws. kartofla

Koniec śledztwa ws. kartofla
Foto: strona internetowa "Die Tageszeitung" Artykuł ukazał się w czerwcu 2006 roku

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie znieważenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego przez niemiecki "Die Tageszeitung". W czerwcu 2006 roku gazeta opublikowała artykuł, w którym dziennikarz porównał polskiego prezydenta do kartofla i szydził z jego matki.

- Śledztwo zostało umorzone wobec braku dostatecznych dowodów uzasadniających podejrzenia popełnienia przestępstwa - powiedziała rzeczniczka warszawskiej prokuratury okręgowej Katarzyna Szeska.

Lech Kaczyński po opublikowaniu artykułu pt "Młody polski kartofel. Dranie, które chcą rządzić światem" mówił , że ta publikacja "przekracza wszystkie możliwe granice i narusza wszelkie normy", a tekst jest "haniebny i " łajdacki". Ówczesny premier Kazimierz Marcinkiewicz nazwał artykuł "obrzydliwym". Media pisały, że tekst Koehlera był przyczyną odwołania przez Lecha Kaczyńskiego planowanego spotkania z kanclerz Niemiec i prezydentem Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Warszawska prokuratura rozpoczęła śledztwo w sprawie publicznego znieważenia prezydenta RP. Trzem niemieckim dziennikarzom niemieckiej gazety groziło do 3 lat pozbawienia wolności.

"Kartofel pozostaje twardy" pisał TAZ w grudniu 2006, gdy szczyt Trójkata Weimarskiego doszedł do skutku
Już w październiku 2006 r. prokuratura zwróciła się do strony niemieckiej o przesłuchanie trzech dziennikarzy "Die Tageszeitung". Ówczesny Prokurator Krajowy Janusz Kaczmarek mówił nawet o przekazaniu sprawy do Niemiec, gdzie za to przestępstwo grozi do 5 lat więzienia.

W 2007 roku niemieckie władze stwierdziły, że "wolność prasy jest dobrem wysokiej rangi i działania przeciwko niej nie są ze względu na konstytucję możliwe" i odmówiły udzielenia pomocy w postępowaniu.

bgd

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje