tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Koniec "białego miasteczka"

Nie ma już namiotów i transparentów przy ogrodzeniu warszawskich Łazienek. Jednak liderki protestujących pielęgniarek uważają, że likwidacja "Białego miasteczka" nie jest porażką.

Oglądaj
Maciej Knapik o ostatnich chwilach "Białego miasteczka"
Wideo: TVN24 Maciej Knapik o ostatnich chwilach "Białego miasteczka"
Po 27 dniach protestu, "białe miasteczko" zniknęło sprzed siedziby Kancelarii Premiera w warszawskich Alejach Ujazdowskich.

Pielęgniarki mówią, że nie czują się przegrane i nadal liczą na wywalczenie podwyżek. Przyznają jednak, że zamknięciu miasteczka towarzyszy też smutek, wzruszenie i wdzięczność dla mieszkańców Warszawy za życzliwość. Nie kryją złości i urazy do rządzących.

Już rano strażacy zdjęli transparent z napisem "Hotel Hilton", który protestujące powiesiły po wypowiedzi poseł Jolanty Szczypińskiej, porównującej "Białe miasteczko" do tego właśnie hotelu. Wiele pielęgniarek już spakowało swoje rzeczy i pożegnało się z koleżankami.

- To jest naturalne, że będą tacy, którzy uważają, że źle się stało i będą ci, którzy uważają, że dobrze się stało - komentuje głosy, jakie pojawiły się przy okazji likwidacji "białego miasteczka" jedna z jego założycielek. Zdaniem przewodniczącej OZZPiP strajk rozbudził duże nadzieje, ale po pokazaniu takiej formy strajku nadszedł czas na inną.

Choć Dorota Gardias przyznała, że chciałaby uniknąć sytuacji, w której strajkujące pielęgniarki odejdą od łóżek, ostrzegła, że rządzący mogą je do tego zmusić. - Myśmy już pokazały, że można walczyć formami cywilizowanymi - mówiła Gardias w "Poranku TVN24".

Elżbieta Kufel, członkini Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych zapowiedziała, że ostatnie namioty znikną w poniedziałek.

- Na ich miejscu protestujący wysieją nową trawę - dodała.

Mimo kończącego się protestu nadal 19 minut po każdej pełnej godzinie pielęgniarki odbywają tradycyjny marsz z butelkami wypełnionymi monetami. Od rana w kilku namiotach przeprowadzane są też bezpłatne badania dla - m.in. EKG, USG i poziom cukru.

Oficjalnemu zamknięciu mają też towarzyszyć występy artystyczne. Swoją obecność zapowiedzieli m.in. satyrycy: Tomasz Jachimek i Krzysztof Daukszewicz. Całość poprowadzi działaczka organizacji kobiecych Kazimiera Szczuka.

Protestujący podkreślają, że zostali zlekceważeni przez rząd.

Oglądaj
Pielęgniarki czują się zlekceważone przez rzad
Wideo: TVN24 Pielęgniarki czują się zlekceważone przez rzad
- Smutek, że nas tak potraktowali. Żal do rządu, że nas tak zostawił na cztery tygodnie i ... nic. Nawet nie mają ochoty rozmawiać - mówią pielęgniarki z Poznania. Przyznają, że nadziei na porozumienie z rządem jest mniej niż pierwszego dnia protestu.

Pielęgniarki zapowiedziały powrót pod kancelarię. Mają spotkać się ponownie we wrześniu.

- Czuję żal, że się rozstajemy, bo tworzyliśmy tutaj jedną wielka medyczną rodzinę. Szkoda, że się żegnamy, ale cieszę się, że spotkamy się znowu we wrześniu - mówi Elżbieta Kufel.

Kufel podkreśla jednak, że wciąż liczą na porozumienie z rządem.

Przewodnicząca OZZPiP mówi, że na urlop - w przeciwieństwie do parlamentarzystów - nie idzie, podobnie jak jej koleżanki. Zapowiada, że pielęgniarki będą walczyć dalej.

Sonda

zamknij

Czy pielęgniarki powinny po wakacjach kontynuować protest?

Wyniki głosowania

48%
Po wakacjach powinny zaostrzyć protest
48%
14%
Powinny wrócić pod kancelarię premiera i kontynuować akcję
14%
7%
Nie powinny wracać na ulicę, lecz przenieść protest do szpitali
7%
21%
Nie powinny w ogóle protestować, bo nie mają powodów
21%
10%
Nie powinny wznawiać protestu, bo i tak się nic nie zmieni
10%

Oddanych głosów: 841

Pikieta siedziby szefa rządu trwa od 19 czerwca. Wówczas to pielęgniarki zdecydowały się tam pozostać po kilkutysięcznym marszu pracowników ochrony zdrowia. Mówiły, że czekają na rozmowy z premierem Jarosławem Kaczyńskim, a potem na spełnienie ich postulatów, m.in. ws. podwyżek w IV kwartale tego roku. W tym czasie kilka sióstr prowadziło także protest głodowy. Kolejne tury rozmów z rządem nie przyniosły jednak kompromisu, a we wtorek zostały ostatecznie zerwane.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje