tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Spór o aborcję w Sejmie

"We wszystkich klubach poszło w poprzek". PiS o głosowaniu w sprawie aborcji

zobacz więcej wideo »
"We wszystkich klubach poszło w poprzek". PiS o głosowaniu w sprawie aborcji
 • Należało przesłać do dalszych prac w Sejmie projekt "Ratujmy Kobiety 2017"Należało przesłać do dalszych prac w Sejmie projekt "Ratujmy Kobiety 2017"
 • Komentarze opozycji po odrzuceniu projektu komitetu "Ratujmy kobiety"Komentarze opozycji po odrzuceniu projektu komitetu "Ratujmy kobiety"
 • Kaja Godek reprezentowała Komitet #ZatrzymajAborcjęKaja Godek reprezentowała Komitet #ZatrzymajAborcję
 • Obywatelski projekt komitetu #ZatrzymajAborcję został skierowany do dalszych prac w komisji Obywatelski projekt komitetu #ZatrzymajAborcję został skierowany do dalszych prac...
 • Kolejna odsłona sporu o aborcjęKolejna odsłona sporu o aborcję
 • Wraca spór o aborcję. Dwa projekty w SejmieWraca spór o aborcję. Dwa projekty w Sejmie
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Kierownictwo PiS głosowało przeciwko odrzuceniu projektu komitetu "Ratujmy Kobiety 2017"

Należało przesłać do dalszych prac w Sejmie także projekt "Ratujmy Kobiety 2017" z uwagi na jego obywatelski charakter - komentował w czwartek Mariusz Kamiński z Prawa i Sprawiedliwości. 58 posłów tego ugrupowania, w tym kierownictwo partii, głosowała za przyjęciem projektu.

W środę Sejm odrzucił obywatelski projekt komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", zakładający liberalizację przepisów antyaborcyjnych. Do komisji został przesłany projekt Komitetu Obywatelskiego #ZatrzymajAborcję, zmierzający do zaostrzenia przepisów.

"Z uwagi na obywatelski charakter"

- Jeżeli obywatele w dużej grupie zgłaszają [projekt] do Sejmu, to - nawet jeżeli się z tym nie zgadzamy - nie powinien on być odrzucany w pierwszym czytaniu. Wydaje mi się, że głosowałem zgodnie z tym, co deklarowaliśmy. Niezależnie od tego, że nie popieram merytorycznie tego projektu, który Barbara Nowacka prezentowała w Sejmie, uważam, że powinien [on] być procedowany tak, jak i drugi projekt, który przeszedł do dalszych prac - powiedział Kamiński dziennikarzom.

Podkreślił, że należałoby go dalej procedować "z uwagi na obywatelski charakter" - na to, że duża grupa obywateli stworzyła projekt i zebrała wiele podpisów. Kamiński zwrócił uwagę, że również w Platformie byli posłowie, którzy głosowali przeciwko dalszym pracom nad tym projektem, a znacząca liczba posłów Platformy nie wzięła udziału w głosowaniu, chociaż była na sali.

- We wszystkich klubach poszło w poprzek, natomiast władze PiS głosowały w większości, łącznie z prezesem partii, szefem klubu, za tym, żeby dalej pracować nad tym projektem - dodał.

Kierownictwo PiS za przyjęciem projektu

Wśród przeciwników odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu było 58 posłów klubu PiS, między innymi prezes partii Jarosław Kaczyński, Elżbieta Witek, Jarosław Gowin, Joachim Brudziński, Mariusz Błaszczak, Krzysztof Czabański, Marek Kuchciński, Antoni Macierewicz, Beata Mazurek, Jacek Sasin, Ryszard Terlecki i Witold Waszczykowski.

Za odrzuceniem było 166 posłów Prawa i Sprawiedliwości, dwóch posłów wstrzymało się od głosu, a 11 nie głosowało.

Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu było natomiast trzech parlamentarzystów PO: Marek Biernacki, Joanna Fabisiak i Jacek Tomczak. 104 posłów Platformy chciało procedowania nad projektem, 29 nie głosowało. W klubie Kukiz’15 było 11 posłów za, jedenastu przeciw, trzech wstrzymało się, a pięciu nie głosowało. W Nowoczesnej 15 posłów opowiedziało się przeciwko odrzuceniu, Paweł Pudłowski wstrzymał się od głosu, nie głosowało 10 osób.

W PSL 12 posłów opowiedziało się za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu, przeciw była Urszula Pasławska, dwie osoby nie głosowały.

Oglądaj
Komentarze opozycji po odrzuceniu projektu komitetu "Ratujmy kobiety"
Wideo: tvn24 Komentarze opozycji po odrzuceniu projektu komitetu "Ratujmy kobiety"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Spór o aborcję w Sejmie

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
lewart

Aborcja zawsze będzie morderstwem spowodowanym własnym egoizmem .

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje