tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

CBA zatrzymało byłego dyrektora kopalni Makoszowy

CBA zatrzymało byłego dyrektora kopalni Makoszowy
Foto: CBA Wcześniej agenci CBA zatrzymali wiceprezesa SRK (wypowiedź z 14.07.2017)

Byłego dyrektora kopalni węgla kamiennego Makoszowy zatrzymali w poniedziałek pod Tarnowskimi Górami na Śląsku agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego – poinformował w poniedziałek rzecznik biura Piotr Kaczorek.

To kolejne zatrzymanie w śledztwie, prowadzonym przez katowicką delegaturę CBA, dotyczące nieprawidłowości w Spółce Restrukturyzacji Kopalń z siedzibą w Bytomiu.


Zatrzymany chwilę po tym, jak wziął łapówkę

Zatrzymany Bogdan P. w okresie objętym śledztwem pełnił także funkcję wicedyrektora Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń. Funkcjonariusze przeszukali jego mieszkanie. Zatrzymany zostanie przewieziony do śląskiej prokuratury krajowej, gdzie usłyszy zarzuty o charakterze korupcyjnym, dotyczące m.in przyjmowania łapówek.

Jak przypomniał Piotr Kaczorek, sprawa zaczęła się od własnych ustaleń funkcjonariuszy i późniejszej operacji specjalnej CBA na parkingu przed centrum handlowym na Śląsku. W czerwcu funkcjonariusze CBA zatrzymali tam na gorącym uczynku korupcji wiceprezesa zarządu - dyrektora Biura Likwidacji Kopalń i Ochrony Środowiska Spółki Restrukturyzacji Kopalń Mirosława S. oraz Grzegorza G. - prezesa spółki okołogórniczej, wykonującej milionowe zlecenia na rzecz SRK.

Do zatrzymania doszło w chwilę po tym, jak Mirosław S. wziął 30 tysięcy złotych łapówki za preferencyjne traktowanie katowickiej spółki w przetargach publicznych organizowanych przez SRK.

16 tysięcy złotych na paliwo w kilka miesięcy

Kilka tygodni później agenci CBA zatrzymali Marka C., kierownika zespołu monitorowania procesów likwidacji kopalń w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Marek C. w zamian za łapówki preferował firmę okołogórniczą, ułatwiając jej uzyskanie zamówień na prace związane z likwidacją kopalń należących do spółki. W śledztwie agenci CBA ustalili, że Marek C. - oprócz gotówki - dostał do dyspozycji luksusowy samochód osobowy wraz z kartą paliwową. W kilka miesięcy wydał - tylko na paliwo - 16 tys. zł.

W czerwcu i lipcu sąd zdecydował o aresztowaniu tych podejrzanych. Śledczy z CBA nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów.

Śledztwo, prowadzone przez delegaturę CBA w Katowicach, nadzoruje Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Do istniejącej od 2000 r. Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafia majątek kopalń przeznaczony do likwidacji. Spółka stara się także zagospodarowywać poprzemysłowe tereny i obiekty, likwiduje infrastrukturę, wypłaca osłony socjalne dla odchodzących górników. Harmonogram likwidacji zakładów będących w gestii SRK jest obecnie rozpisany do 2021 r. Spółką od kilku miesięcy kieruje nowy zarząd.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje