Liczba kandydatów do Sądu Najwyższego przekroczyła 200

[object Object]
Znamy nazwiska kandydatów na wakaty w Sądzie Najwyższymtvn24
wideo 2/35

Prezesi sądów powołani przez obecnego ministra, prokuratorzy wysokiego szczebla, dwie osoby związane z Trybunałem Konstytucyjnym, adwokaci, radcowie, naukowcy. Sprawdziliśmy, kto kandyduje do Sądu Najwyższego i z czego jest znany.

Jest już ponad dwustu kandydatów do nowego Sądu Najwyższego - wynika z informacji podanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Między czwartkiem a piątkiem dotarły pocztą zgłoszenia kolejnych trzynaściorga prawników oraz oświadczenia trojga wcześniej zgłoszonych o wycofaniu kandydatur.

Kandydaci będą ubiegać się o 44 stanowiska sędziowskie w Sądzie Najwyższym. Poniżej przedstawiamy sylwetki niektórych kandydatów. Wybraliśmy tych znanych z działalności publicznej albo uczestniczących w głośnych procesach sądowych.

Małgorzata Manowska, kandydatka do Izby Cywilnej

Doktor habilitowana Małgorzata Manowska jest dyrektorem nadzorowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości Krajowej Szkoły Sądownictwa Prokuratury. Będzie mogła - choć nie wiadomo, czy skorzysta z tej możliwości - łączyć orzekanie w Sądzie Najwyższym z kierowaniem szkołą nadzorowaną przez Zbigniewa Ziobrę. Umożliwia to ostatnia nowelizacja ustaw sądowych przeforsowana przez Prawo i Sprawiedliwość w lipcu tego roku.

Małgorzata Manowska była wiceministrem sprawiedliwości w 2007 roku, gdy po raz pierwszy tę funkcję sprawował Zbigniew Ziobro.

Niezależnie od powiązań z władzą w świecie prawniczym uznawana jest za wybitną cywilistkę. W 2010 roku obroniła rozprawę habilitacyjną na temat wznowienia postępowania w procesie cywilnym w Instytucie Prawa Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego. Jest profesorem Uczelni Łazarskiego i współautorką cenionego przez prawników komentarza do kodeksu postępowania cywilnego.

Mariusz Muszyński, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Doktor habilitowany nauk prawnych. Profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego nieuznawany na tym stanowisku przez opozycję, Rzecznika Praw Obywatelskich i Forum Współpracy Sędziów - jako sędzia wybrany na stanowisko obsadzone już wcześniej przez Sejm w poprzedniej kadencji.

Muszyński dwukrotnie używał zdania odrębnego do postanowień Trybunału Konstytucyjnego, z którymi się zgadzał. Były to umorzenia procesów po wycofaniu wniosków przez rzecznika praw obywatelskich. W takich wypadkach sprawy nie mogą toczyć się, więc nie można "nie zgadzać się z umorzeniem". Muszyński wykorzystał jednak zdanie odrębne do przeprowadzenia polemiki z RPO. Krytycznie ocenił działalność Adama Bodnara. Zarzucił mu brak kwalifikacji i sprzeniewierzanie się ślubowaniu. Stwierdził również, że rzecznik praw obywatelskich powinien być funkcjonariuszem państwa.

Tymczasem, zgodnie z prawem, zadaniem rzecznika jest obrona praw obywatela, gdy instytucje państwa je naruszają.

Kamil Zaradkiewicz, kandydat do Izby Cywilnej

Doktor habilitowany nauk prawnych, adiunkt w Instytucie Prawa Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego. Do 2016 roku był dyrektorem Biura Studiów i Orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.

Zaradkiewicz jest dyrektorem Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości.

W przeszłości, jeszcze za prezesury Andrzeja Rzeplińskiego, był dyrektorem zespołu orzecznictwa i studiów Trybunału Konstytucyjnego. Jednak po publicznych wypowiedziach, w których dopuszczał możliwość, że orzeczenia TK nie zawsze są ważne i ostateczne, wygłoszonych w czasie trwania kryzysu polityczno-prawnego wokół Trybunału, otrzymał wypowiedzenie warunków pracy i został przeniesiony na niższe stanowisko. Odwołał się wtedy do sądu pracy.

Wcześniej przyjął od ówczesnego ministra skarbu Dawida Jackiewicza stanowisko w radzie nadzorczej spółki skarbu państwa Naftoport.

Jacek Piotr Grela, kandydat do Izby CywilnejJacek Piotr Grela jest prezesem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Powołał go na tę funkcję obecny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na mocy nowego prawa o ustroju Sądów Powszechnych, czyli bez zasięgania opinii zgromadzenia sędziów sądu.W komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości nowy prezes został przedstawiony w następujący sposób:"Sędzia Jacek Piotr Grela we wrześniu 2008 roku otrzymał nominację na sędziego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, a w dniu 1 kwietnia 2016 roku objął funkcję wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Od ponad 20 lat orzeka w sprawach cywilnych, rodzinnych i gospodarczych. Ponadto w ramach okresowej delegacji orzekał w Sądzie Najwyższym, w Izbie Cywilnej.Jest wieloletnim wykładowcą i dydaktykiem. Od 2009 roku współpracuje z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury w ramach kształcenia ustawicznego. Wykładał, w ramach szkoleń aplikacyjnych organizowanych przez Sąd Okręgowy w Bydgoszczy, zarówno w zakresie prawa cywilnego materialnego, jak i prawa cywilnego procesowego. Prowadził także zajęcia z aplikantami adwokackimi w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bydgoszczy oraz wykłady dla sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych".

Waldemar Piotr Puławski, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Prokurator Prokuratury Krajowej. Wcześniej był zastępcą do spraw wojskowych prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Zanim objął tę funkcję, jako adwokat przez wiele lat współpracował z wiceprezesem PiS Antonim Macierewiczem.

Jarosław Duś, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Prokurator Prokuratury Krajowej. Dyrektor biura prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego. Funkcję prokuratora w 2016 roku łączył z doradzaniem wiceministrowi obrony narodowej i pracą asystenta w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Podpisał się pod pismem zawierającym wytyczne, aby prokuratorzy ścigali za pomocnictwo w aborcji osoby, które informują kobiety o możliwości wykonania zabiegu za granicą. Do pisma tego załączona była opinia prawna pozarządowego instytutu Ordo Iuris.

Według ustaleń "Czarno na Białym" TVN24 Jarosław Duś, w czasie pierwszych rządów PiS ze Zbigniewem Ziobrą jako prokuratorem generalnym, brał udział w głośnym śledztwie dotyczącym transplantologa doktora Mirosława G..

Po tym, jak Ziobro przestał być prokuratorem generalnym, Duś wrócił do prokuratury w terenie.

Z powodu wypadku w pracy, podczas którego miał spaść z uszkodzonego fotela i uderzyć głową w ścianę, odszedł w stan spoczynku. Orzecznik ZUS stwierdził u niego pięcioprocentowy uszczerbek na zdrowiu. W 2009 roku, gdy zeznawał jako świadek przed komisją śledczą do spraw nacisków na służby specjalne, zasłaniał się powypadkowymi zanikami pamięci.

W stanie spoczynku napisał z Kazikiem Staszewskim książkę "Tata mimo woli" o Stanisławie Staszewskim.

Pół roku po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość Duś wrócił do aktywności zawodowej i zaczął pracę w Prokuraturze Krajowej.

Małgorzata Anna Ułaszonek-Kubacka, kandydatka do Izby Dyscyplinarnej

Radczyni prawna z Białegostoku, obecnie pracuje dla Prokuratury Krajowej. Reprezentowała byłego zastępcę prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry - Jerzego Engelkinga - w procesie cywilnym, który wytoczyła mu w 2008 roku żona byłego prokuratora krajowego. Engelking ujawnił jej prywatny adres na transmitowanej przez media konferencji prasowej.

Przemysław Florek, kandydat do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

Wzięty adwokat, swego czasu obrońca Arkadiusza Ł. ps. "Hoss" - uważanego za twórcę metody wyłudzania pieniędzy "na wnuczka". Bronił też Cezarego P. (tak zwanego dilera celebrytów) oraz Andrzeja P. ps. "Salaput" sądzonego między innymi za wymuszanie haraczy.

Robert Rynkun-Werner, kandydat do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

Adwokat. Bronił między innymi dwóch znanych w mediach oskarżonych - Rafała S., "Szkatułę", sądzonego za przewodzenie zorganizowanej grupie przestępczej i pięć zabójstw, oraz "Frogga", groźnego pirata drogowego z Warszawy.

Jest działaczem samorządu adwokackiego. Pięć lat temu kandydował na prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. Był również wiceprezesem Telewizji Polskiej. Został odwołany przez Radę Nadzorczą za krytykowanie posunięć ówczesnego prezesa Andrzeja Urbańskiego.

Małgorzata Maria Heller-Kaczmarska, kandydatka do Izby Cywilnej

Adwokat z Poznania. Broniła między innymi ofiar "czyścicieli" kamienic oraz była pełnomocniczką kobiety, na której lekarze bez jej wiedzy dokonali zabiegu sterylizacji.

Piotr Niedzielak, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Prezes Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Powołał go minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, ale na mocy starych przepisów, czyli w porozumieniu ze zgromadzeniem sędziów. Wcześniej sędzia Niedzielak był delegowany do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości, pracował między innymi jako dyrektor Sądów, Organizacji i Analiz Wymiaru Sprawiedliwości.

Arkadiusz Benedykt Radwan, kandydat do Izby Cywilnej

Doktor habilitowany nauk prawnych, adwokat, specjalista prawa gospodarczego. Założyciel i prezes prawniczego think thanku - Instytutu Allerhanda - oraz ekspert rządowych zespołów w poprzedniej i obecnej kadencji. Ostatnio pracował nad tak zwaną ustawą 2.0 Jarosława Gowina jako szef jednego z trzech resortowych zespołów. Poza tym ekspert Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego do spraw prawa spółek. Pojawia się w rankingach najbardziej wpływowych prawników w Polsce.

Z noty o prezesie Instytutu Allerhanda możemy się dowiedzieć, że "na biurku ma zazwyczaj dużo książek i papierów w kontrolowanym nieładzie. W Instytucie stoi zazwyczaj jego rower".

Jan Majchrowski, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Po reformie administracyjnej w 1999 roku został pierwszym wojewodą lubuskim, nominowanym przez rząd Akcji Wyborczej Solidarność. W rządzie AWS Jerzy Stępień (wówczas wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, potem prezes TK) rekomendował go na doradcę ministra. W latach 2006-2008 był ekspertem do spraw finansowania partii politycznych Grupy Państw Przeciw Korupcji GRECO.

W marcu 2016 roku marszałek Sejmu Marek Kuchciński powołał go na koordynatora zespołu do spraw rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Zespół kryzysu nie rozwiązał.

Piotr Stawowy, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Prokurator Instytutu Pamięci Narodowej, 54 lata, naczelnik oddziałowego biura lustracji oddziału IPN w Krakowie.

Posiadacz 217 akcji zwykłych na okaziciela TV Republika (według stanu na 21 marca 2017 roku).

W 2017 roku umorzył sprawę oświadczenia lustracyjnego ambasadora RP w Berlinie Andrzeja Przyłębskiego, prywatnie męża prezes Trybunału Konstytucyjnego. Prokurator Stawowy uznał wówczas, że nawet jeśli Przyłębski podpisał oświadczenie o współpracy i przyjął pseudonim Wolfgang, a w rzeczywistości współpracy nie podjął, to oznacza, że nie współpracował z organami bezpieczeństwa PRL, a zatem może być ambasadorem.

Po umorzeniu sprawy przez prokuratora Stawowego w debacie publicznej nie krytykowano jej merytorycznych podstaw. Zwracano natomiast uwagę na niekonsekwencję IPN. Instytut pod obecnymi rządami uznaje, że Lech Wałęsa, który jest w analogicznej sytuacji ("coś tam podpisałem", ale "nigdy nie współpracowałem z SB") był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie Bolek. Chociaż wcześniej ten sam prokurator Piotr Stawowy uznał, że książka Sławomira Cenckiewicza "SB a Lech Wałęsa" nie jest wystarczającą podstawą do wznowienia procesu lustracyjnego byłego prezydenta.

Ewa Stryczyńska, kandydatka do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

Sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie. W przeszłości przedstawicielka prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Krajowej Radzie Sądownictwa. Potem wieloletnia dyrektor departamentu kadr i szkolenia w starym KRS - do marca tego roku.

Robert Pelewicz, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Sędzia Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. W naborze do nowej Krajowej Rady Sądownictwa wybieranej przez polityków 28 sędziów zgłosiło jego kandydaturę. Nie został jednak wybrany. Robert Pelewicz podawał w swoim zgłoszeniu do KRS, że od lipca 2017 roku jest członkiem ministerialnego zespołu do opracowania projektu zmian przepisów prawa karnego wykonawczego. Nie jest to praca etatowa. Sędzia może łączyć ją z orzekaniem.

Robert Pelewicz jest autorem 22 publikacji w czasopismach prawniczych i naukowych. Wykłada w nadzorowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury z zakresu prawa karnego, prawa europejskiego, prawa międzynarodowego i systemu prawnego Rady Europy.

W dokumentach o sędzim Pelewiczu jako kandydacie do Krajowej Rady Sądownictwa nie ma natomiast informacji (prawdopodobnie dlatego, że przepisy tego nie wymagają), iż w 2006 roku został prawomocnie oczyszczony z zarzutów kłamstwa lustracyjnego, jakie stawiał sędziemu rzecznik interesu publicznego.

Konrad Kamil Wytrykowski, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Choć ma status sędziego sądu okręgowego, jest prezesem Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Minister Zbigniew Ziobro powołał go na tę funkcję 19 grudnia ubiegłego roku. Po dwóch miesiącach delegował go do orzekania w Sądzie Apelacyjnym.

W dniu powołania sędziego Wytrykowskiego na prezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu Ministerstwo Sprawiedliwości podawało w oficjalnym komunikacie, że jest doktorem nauk prawnych specjalizującym się w prawie karnym.

"Jego wieloletnie doświadczenie i wysokie kwalifikacje podkreśliła Krajowa Rada Sądownictwa przy wniosku do Prezydenta RP o powołanie go na sędziego Sądu Okręgowego w Legnicy. Sędzia Wytrykowski pełnił także funkcję wiceprezesa Sądu Rejonowego w Legnicy, a wcześniej przewodniczył wydziałowi karnemu. Przez kilka lat był również członkiem władz Stowarzyszenia Sędziów Polskich 'Iustitia'" - czytamy w komunikacie resortu.

W wywiadzie dla "Gazety Wrocławskiej" z lutego tego roku Wytrykowski oświadczył, że nie uważa się za sędziego PiS-owskiego.

Marcin Łochowski, kandydat do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

Sędzia "medialny". Wieloletni rzecznik prasowy Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. Jak mówi, jest tak kojarzony z tą funkcją, że dziennikarze wciąż do niego dzwonią, choć od dawna jej nie sprawuje.

Obecnie orzeka w VII Wydziale Gospodarczym Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Motywy swego kandydowania do Sądu Najwyższego wyjawił w odpowiedzi na pytanie reporterki TVN24 Marty Gordziewicz. "Uważam, że w Sądzie Najwyższym powinni orzekać sędziowie uczciwi, kompetentni i doświadczeni. I przekonały mnie argumenty sędziów S. Zabłockiego i D. Zawistowskiego" - napisał.

Uchodzi za umiarkowanego krytyka zmian w sądach wprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Na Twiterze cierpliwie tłumaczy specyfikę pracy sędziego.

Oficjalna nota biograficzna: urodzony w 1972 roku. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej. Po ukończeniu aplikacji sądowej od 2000 roku asesor, sędzia sądu rejonowego, a od 2010 roku - sądu okręgowego. Obecnie sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Wykładowca w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Publikował w "Przeglądzie Sądowym", "Przeglądzie Prawa Handlowego", "Prawie i Medycynie" oraz "Prawie i Podatkach".

Jolanta Korwin-Piotrowska, kandydatka do Izby Dyscyplinarnej

Mimo że ma status sędziego Sądu Rejonowego, Zbigniew Ziobro powołał ją na prezesa Sądu Okręgowego w Białymstoku. W chwili nominacji na prezesa - 18 października 2017 roku - sędzia Piotrowska była delegowana do Sądu Okręgowego na czas określony. Dziś przy jej nazwisku widnieje adnotacja, że jest delegowana do Sądu Okręgowego na czas nieokreślony.

W dniu nominacji na prezesa Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że sędzia Jolanta Korwin-Piotrowska "pełni funkcję komisarza białostockiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich 'Iustitia', przez wiele lat była wiceprezesem tego stowarzyszenia. Zasiada w Radzie Fundacji Dom Sędziego Seniora, która ma za zadanie pomagać samotnym i chorym sędziom w stanie spoczynku".

Dwa lata temu Zbigniew Ziobro powołał sędzię Korwin-Piotrowską do Społecznej Rady do spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości. Zadaniem rady jest propagowanie rozwiązywania sporów między osobami na drodze innej niż proces sądowy, na przykład w drodze mediacji.

O sędzi prezes Korwin-Piotrowskiej zrobiło się głośno w mediach, gdy odmówiła opublikowania na stronie internetowej sądu uchwał sędziów okręgu białostockiego sprzeciwiających się zmianom personalnym na stanowiskach prezesów sądów w Białymstoku.

Niedawno została powołana na stanowisko komisarza wyborczego w Białymstoku.

Dariusz Czajkowski, kandydat do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

Sędzia Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Stał się publicznie znany z powodu dwóch spraw. W jednej złożył na siebie ironiczny autodonos. W drugiej - siedem lat temu - sporządził głośne, szeroko komentowane uzasadnienie podważające legalność dowodów, tak zwanych owoców zatrutego drzewa.

Sędzia Czajkowski publicznie oskarżył się o kradzież po tym, jak w internecie nakręcano hejt przeciw sądowi dyscyplinarnemu za to, że nie wydalił z zawodu sędziego, który "przez roztargnienie" schował do portfela nie swoje 50 złotych, choć rzecznik dyscyplinarny uważał, że była to kradzież.

Sędzia Czajkowski w odpowiedzi ogłosił publicznie, że on również przez roztargnienie schował w supermarkecie do torby dwie cebule o wartości 1 zł i 20 gr bez zapłacenia. Zażądał dla siebie najwyższego wymiaru kary w postaci usunięcia go z zawodu. Nie mając zaś pewności, czy ten autodonos zostanie właściwie odebrany przez czytelników, zaapelował: "Nie sądźmy tak łatwo, abyśmy nie byli sądzeni". Wyjaśnił przy tym, że nie odważyłby się kogokolwiek ukarać na podstawie samego zapisu z monitoringu. Bo jest to tylko część materiału dowodowego. Równie ważny jest stosunek psychiczny sprawcy do tego, co zrobił.

Druga sprawa sędziego Czajkowskiego przypomina się w kontekście tegorocznego orzeczenia Sądu Najwyższego podważającego legalność dowodów będących tak zwanymi owocami zatrutego drzewa.

Sędzia Czajkowski już siedem lat temu został wyróżniony przez Międzynarodową Komisję Prawników i otrzymał tytuł Sędziego Europejskiego za uzasadnienie wyroku, w którym podważył tę legalność. Chodziło o to, że jeżeli Straż Graniczna do swoich śledztw stosuje podsłuchy, to nie wolno ich wykorzystywać do innych celów, na przykład gdyby ktoś podsłuchiwany w zupełnie innej sprawie ujawnił, że podał kobiecie zakazane środki wczesnoporonne.

W uzasadnieniu sędzia Czajkowski nie kwestionował, że podanie środków wczesnoporonnych jest złamaniem prawa. Uznał jednak, że jeżeli państwo chce za to karać, musi zdobyć dowód legalnie, a nie przy okazji stosowania podsłuchu w innej sprawie. Bo gdyby miało być inaczej, to - jak stwierdził sąd w wyroku uzasadnionym przez Czajkowskiego - "otwierałoby [to - przyp. red.] ścieżkę do stosowania podsłuchów totalnych, gromadzenia w ten sposób wszystkich możliwych informacji o obywatelach, by następnie pod pozorem legalności przekształcać tę wiedzę na materiał procesowy, służący do walki z przestępczością. Takie działanie nie miałoby nic wspólnego ze standardami cywilizowanego państwa, stanowiąc niebywałe pole do nadużyć, charakteryzujących systemy totalitarne".

Uzasadnienie to powstało w 2011 roku. Nie było wtedy jeszcze ustawy nazywanej przez PiS antyterrorystyczną, a przez opozycję - inwigilacyjną. Ustawa ta pozwala na stosowanie w procesach karnych tak zwanych owoców zatrutego drzewa.

Leszek Bosek, kandydat do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

Prezes Prokuratorii Generalnej RP. To podległy bezpośrednio premierowi urząd mający za zadanie reprezentować interesy Skarbu Państwa, między innymi w procesach sądowych.

Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Doktoryzował się, broniąc rozprawy dotyczącej bezprawia legislacyjnego w państwie polskim. Habilitację zaś zapoczątkowała jego praca pod tytułem "Gwarancje godności ludzkiej i ich wpływ na polskie prawo cywilne".

Zawodowo pracował jako radca Prokuratorii Generalnej i jako ekspert w Biurze Analiz Sejmowych. Był prezesem Fundacji Academia Iuris - ogólnopolskiej organizacji pożytku publicznego, organizującej bezpłatną pomoc prawną dla ubogich. Jest autorem 80 publikacji naukowych z zakresu prawa cywilnego, prawa konstytucyjnego i europejskiego.

Rafał Dzyr, kandydat do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, powołany przez Zbigniewa Ziobrę, jednak jeszcze zgodnie ze starym prawem o ustroju sądów powszechnych. To znaczy, że minister musiał zasięgnąć przed nominacją na prezesa opinii zgromadzenia sędziów zainteresowanego sądu.

Z Dziennika Urzędowego Ministerstwa Sprawiedliwości: "Rafał Dzyr - sędzia Sądu Apelacyjnego w Katowicach, delegowany do Sądu Apelacyjnego w Krakowie, specjalista z zakresu prawa gospodarczego publicznego - ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i prawa spółek handlowych".

Dzyr przejął stanowisko prezesa Sądu Apelacyjnego po poprzednim prezesie aresztowanym pod zarzutem wyłudzeń z budżetu sądownictwa i korupcji.

Nominację sędziowską otrzymał z rąk prezydenta Lecha Wałęsy. Zanim został prezesem, był wicedyrektorem do spraw aplikantów w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Uchodził za szefa wyjątkowo przychylnego potrzebom słuchaczy szkoły. Jak pisał "Dziennik Polski", wyszedł naprzeciw "pozanaukowym potrzebom" przyszłej elity sędziowskiej i zorganizował siłownię na uczelni.

W kwestii zmian w sądownictwie wprowadzanych przez PiS mówił: "Rozumiem punkt widzenia władzy ustawodawczej i wykonawczej oparty na założeniu, że niektórych reform nie da się przeprowadzić w oparciu o dotychczasową kadrę zarządzającą". Zastrzegał jednocześnie, że musi zostać zachowana autonomia samorządu sędziowskiego.

"Dziennik Polski" ustalił, że sędzia Dzyr lubi kąpiele w lodowatej wodzie.

Edyta Tawrel, kandydatka do Izby Dyscyplinarnej

Jej nazwisko pojawiło się w mediach, ponieważ była obrończynią z urzędu matki z Hipolitowa (woj. podlaskie) oskarżonej i skazanej za zabójstwo pięciorga swoich dzieci. Wnosiła o uniewinnienie swojej klientki z powodu niedających się usunąć wątpliwości co do jej winy.

Andrzej Lech Miller, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Sędzia Sądu Okręgowego w Kaliszu, kierownik sekcji penitencjarnej, zastępca rzecznika dyscyplinarnego. W 2015 roku sąd pod jego przewodnictwem skazał wielokrotną recydywistkę Wiolettę Kościelak na 15 lat więzienia za zabicie nożem mężczyzny na ulicy. Orzekał też w głośnej sprawie zabójstwa w Tłokini Wielkiej, w której zostały zamordowane siekierą dwie kobiety.

Stanisław Dominik Olchowy, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Sędzia Sądu Okręgowego w Radomiu. Na co dzień orzekał w sprawach karnych, w tym głośniej zbrodni zabójstwa dwóch młodych kobiet w Radomiu

W tym roku przewodniczył składowi orzekającemu, który uznał za nieważne orzeczenie kolegium do spraw wykroczeń w Radomiu z początku 1989 roku. Ten ludowy sąd u schyłku komunizmu w Polsce ukarał Jerzego Stępnia (w wolnej Polsce między innymi prezesa Trybunału Konstytucyjnego) za złożenie wieńca pod pomnikiem Radomskiego Czerwca '76. Po trzydziestu latach sąd w Radomiu na wniosek radomskiej delegatury IPN uznał orzeczenie kolegium za nieważne.

Stanisław Olchowy uzasadnił, że delegacja świętokrzyskiej Solidarności, w skład której wchodził Jerzy Stępień, składając wtedy kwiaty, działała "na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego".

Krzysztof Jerzy Piaseczny, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Sędzia Sądu Rejonowego w Kozienicach. Od 2017 roku delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości. Pracuje w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich jako koordynator zespołu do spraw edukacji prawnej dzieci i młodzieży. Prywatnie brat piosenkarza Andrzeja Piasecznego.

Walerian Paweł Janas, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Prokurator Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga. Oskarżał między innymi w procesie jednego z liderów grupy kibiców Legii Piotra S., "Starucha". Prowadził śledztwo w głośnej sprawie gangu narkotykowego działającego w więzieniu w Płocku.

W 2015 roku oskarżał w procesie biznesmena i byłego senatora Henryka Stokłosy, oskarżonego o korupcję. Proces został umorzony, bo zarzuty przedawniły się.

Aleksander Bogusław Stępkowski, kandydat do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2015-2016 wiceminister spraw zagranicznych. Założyciel i pierwszy prezes Instytutu Kultury Prawnej Ordo Iuris, znanego z propagowania konserwatywnej doktryny prawnej, między innymi w sprawach obyczajowych.

Lidia Iwona Bagińska, kandydatka do Izby Cywilnej

Adwokat, radca prawny. Była najkrócej sprawującą funkcję sędzią Trybunału Konstytucyjnego (6-12 marca 2007 roku). Została wybrana na tę funkcję przez Sejm głosami Ligi Polskich Rodzin, Samoobrony i Prawa i Sprawiedliwości. Zrzekła się funkcji sędziego po tym, jak sąd odebrał jej uprawnienia syndyka w związku z niewykonywaniem postanowień sądu w sprawie upadłości.

Sędziowie, którzy wycofali swoje kandydatury

Z konkursu na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego wycofali się: Mariusz Józef Pilich, pracownik naukowy; Jan Stanisław Brzęczkowski, sędzia sądu okręgowego; Marek Krzysztof Kolasiński, sędzia sądu apelacyjnego, Robert Stefan Macholak, sędzia sądu okręgowego; Monika Maria Kaszubowicz, prokurator prokuratury rejonowej; Ewa Bieniek, notariusz i Bartosz Rafał Jachymski, adwokat.. ​

Autor: jp//now

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił dwóch byłych agentów CBA, skazanych w sprawie tzw. afery gruntowej - dowiedział się TVN24. Wcześniej w tej samej sprawie skazani, a następnie ułaskawieni przez prezydenta zostali Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Byli agenci CBA byli skazani na rok więzienia. 

TVN24: prezydent ułaskawił dwóch byłych agentów CBA, skazanych w sprawie tzw. afery gruntowej

TVN24: prezydent ułaskawił dwóch byłych agentów CBA, skazanych w sprawie tzw. afery gruntowej

Źródło:
TVN24

Ze sprawozdania finansowego Orlenu wynika, że w 2023 roku Daniel Obajtek jako prezes spółki otrzymał wynagrodzenie w wysokości około 1,67 miliona złotych. To o prawie 280 tysięcy złotych więcej niż w roku 2022. Jeśli chodzi o dodatkowe premie "potencjalnie należne" do wypłaty, to byłemu już szefowi koncernu przysługuje ponad 1,25 miliona złotych.

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Źródło:
tvn24.pl

Były prezes TVP Jacek Kurski, były szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz były prezes Orlenu Daniel Obajtek są wśród "jedynek" na listach wyborczych PiS do Parlamentu Europejskiego - wynika z nieoficjalnych informacji reporterki "Faktów" TVN Arlety Zalewskiej. W czwartek listy kandydatów zostały przyjęte przez Komitet Polityczny PiS.

Jakie "jedynki" PiS wystawi do PE? Nieoficjalne informacje reporterki "Faktów" TVN

Jakie "jedynki" PiS wystawi do PE? Nieoficjalne informacje reporterki "Faktów" TVN

Źródło:
TVN24, PAP

Do niedawna obowiązywała narracja, że każdy może się przebranżowić, pójść na krótki kurs programowania, a po nim będzie zarabiać 10 tysięcy złotych na rękę. Sytuacja się zmieniła - mówi specjalistka od branży IT. Liczba ofert zmniejszyła się niemal o połowę, ale gruntownie wykształceni fachowcy nie mają się czego obawiać.

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Źródło:
tvn24.pl

Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej pułkownik Tomasz Kajzer złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez instruktorów w Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Chodzi o osoby zatrudnione w ŻW, które ochraniały prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. O sprawie informował w TVN24 wiceszef MON Cezary Tomczyk.

Jest zawiadomienie w sprawie członków ochrony Kaczyńskiego

Jest zawiadomienie w sprawie członków ochrony Kaczyńskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Premier Donald Tusk ma zapalenie płuc. W najbliższych dniach ograniczy aktywność publiczną - przekazało Centrum Informacyjne Rządu. Szef rządu w mediach społecznościowych zapewnił, że jest pod opieką "świetnych lekarzy".

Donald Tusk ma zapalenie płuc. "Wszystkich zmartwionych pragnę uspokoić, a uradowanych rozczarować"

Donald Tusk ma zapalenie płuc. "Wszystkich zmartwionych pragnę uspokoić, a uradowanych rozczarować"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Brytyjski okręt HMS Diamond zniszczył w środę pocisk balistyczny wystrzelony przez milicję Huti w kierunku pobliskiego amerykańskiego statku handlowego - poinformował w czwartek minister obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps. To pierwszy taki przypadek od wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku.

Brytyjski okręt zniszczył pocisk balistyczny wystrzelony przez Hutich

Brytyjski okręt zniszczył pocisk balistyczny wystrzelony przez Hutich

Źródło:
PAP

Przed Polską pojawiła się szansa na otrzymanie unijnych funduszy na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Parlament Europejski poparł bowiem w głosowaniu zaktualizowaną listę strategicznych projektów infrastrukturalnych w Unii Europejskiej, na której znalazł się również CPK.

CPK trafił na ważną listę

CPK trafił na ważną listę

Źródło:
PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Brytyjskie pojazdy wojskowe zderzyły się w czwartek na ulicy Szosa Stargardzka w Szczecinie. Pogotowie podało, że w wypadku poszkodowanych zostało pięć osób.

Zderzenie brytyjskich pojazdów wojskowych w Szczecinie. Pięcioro poszkodowanych

Zderzenie brytyjskich pojazdów wojskowych w Szczecinie. Pięcioro poszkodowanych

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wdrożyć unijne przepisy o ochronie sygnalistów. TSUE nałożył na nasz kraj karę finansową. Resort rodziny podkreślił, że wyrok to konsekwencja "zaniedbania rządu PiS", a w Sejmie jest już projekt odpowiedniej ustawy.

Ponad siedem milionów euro kary dla Polski

Ponad siedem milionów euro kary dla Polski

Źródło:
tvn24.pl

Jesteśmy cały czas na wojnie z PiS-em o rozliczenie tego, co się działo przez osiem lat. I czasami jest tak, że na tym froncie różni żołnierze są na różnych odcinkach - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, jednocześnie jeden z kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. O kierowaniu przez niego resortem mówił, że "jeżeli to było pięć minut, to bardzo intensywne pięć minut". 

Kierwiński: czasami jest tak, że różni żołnierze są na różnych odcinkach frontu

Kierwiński: czasami jest tak, że różni żołnierze są na różnych odcinkach frontu

Źródło:
TVN24

Kabaret to spektakl satyryczno-rozrywkowy, ale i naczynie: nocne, ranne, z przegródkami czy do liofilizacji? Na to pytanie za 250 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała Anna Downar z Krakowa.

"Milionerzy". Pytanie o kabaret za ćwierć miliona złotych

"Milionerzy". Pytanie o kabaret za ćwierć miliona złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Nie żyje żołnierz 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jak poinformowali w oświadczeniu terytorialsi, mężczyzna zmarł z przyczyn naturalnych po tym, jak zasłabł w trakcie służby na granicy polsko-białoruskiej. Nie pomogła błyskawiczna reanimacja.

Żołnierz zmarł na służbie. Patrolował granicę z Białorusią

Żołnierz zmarł na służbie. Patrolował granicę z Białorusią

Źródło:
WOT

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało zastępcę burmistrza gminy Radoszyce (woj. świętokrzyskie) i dwóch współpracujących z nim przedsiębiorców. Śledztwo dotyczy wręczenia łapówki w wysokości 150 tysięcy złotych w związku z "niezastosowaniem procedur dotyczących przetargu publicznego przy realizacji dwóch inwestycji publicznych". O wejściu agentów CBA do urzędu informował wcześniej burmistrz Radoszyc Michał Pękala, który mówił o "miłej wizycie" funkcjonariuszy i szerokiej "fali donosów i pomówień".

Dzień po wygranych wyborach mówił o "miłej wizycie" agentów CBA. Teraz jego zastępca ma zarzuty

Dzień po wygranych wyborach mówił o "miłej wizycie" agentów CBA. Teraz jego zastępca ma zarzuty

Źródło:
tvn24.pl, CBA, PAP

Sąd Najwyższy na czwartkowym posiedzeniu Izby Cywilnej podjął uchwałę dotyczącą kredytów frankowych. Zawarto w niej pięć punktów.

Pięć kluczowych punktów. Sąd Najwyższy o kredytach frankowych

Pięć kluczowych punktów. Sąd Najwyższy o kredytach frankowych

Źródło:
PAP

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Najważniejsi współpracownicy ministra Mariusza Błaszczaka dopuszczali się kradzieży cennych przedmiotów, które miały być oficjalnie wręczane najważniejszym ministrom obcych państw - powiedział wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. To jedno z ustaleń audytu w MON.

"Proceder" w MON. Tomczyk: prezenty dla zagranicznych gości trafiały do współpracowników Błaszczaka

"Proceder" w MON. Tomczyk: prezenty dla zagranicznych gości trafiały do współpracowników Błaszczaka

Źródło:
TVN24

Minister Radosław Sikorski odpowiadał w Sejmie na pytania posłów dotyczące obecnej polityki zagranicznej Polski. Podczas jego wystąpienia doszło do wymiany zdań z posłem Konfederacji Grzegorzem Braunem, który zapytał go o to, kto z kierownictwa MSZ ma więcej niż jeden paszport. - Pan minister kpi, czy o drogę pyta? - powiedział w pewnym momencie Braun. - Proszę zaprotokołować, że kpię - odpowiedział szef polskiej dyplomacji.

Braun: pan minister kpi, czy o drogę pyta? Sikorski: proszę zaprotokołować, że kpię

Braun: pan minister kpi, czy o drogę pyta? Sikorski: proszę zaprotokołować, że kpię

Źródło:
TVN24

Ponad trzy miliony Polaków będą musiały uzyskać w tym roku nowy dowód osobisty - poinformował resort cyfryzacji. Ministerstwo dodało, że liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Reszta to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument.

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że nikt nie będzie mógł go zastąpić, jeśli zostanie zawieszony po ewentualnym postawieniu przed Trybunałem Stanu. Przestrzega, że nie będzie komu podpisywać dokumentów, a rynek medialny zostanie wręcz "zatrzymany", tak jak i działania koncesyjne. Prawnicy oceniają, że przewodniczący KRRiT się myli.

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Źródło:
Konkrtet24

Andrzej Duda słuchał rano w Sejmie szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Jego reakcje w różnych momentach wystąpienia o założeniach polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok były wyraźnie widoczne. Prezydent rozmawiał ze współpracownikami i wpatrywał się w tablet.

Szef dyplomacji przemawia, emocje prezydenta widać wyraźnie

Szef dyplomacji przemawia, emocje prezydenta widać wyraźnie

Źródło:
TVN24

Posłowie Parlamentu Europejskiego oklaskami pożegnali Jerzego Buzka. Polityk nie będzie się już ubiegał o mandat do europarlamentu. W historii izby zapisał się jako pierwszy i do tej pory jedyny przewodniczący pochodzący z Polski.  

Pożegnanie Jerzego Buzka w europarlamencie. Owacja na stojąco i wyjątkowe słowa

Pożegnanie Jerzego Buzka w europarlamencie. Owacja na stojąco i wyjątkowe słowa

Źródło:
TVN24.pl

Zajmujący się startupami Digital Incubator Warner Bros. Discovery nawiązał współpracę z programem InCredibles Sebastiana Kulczyka. Działająca w strukturach WBD jednostka zostanie stałym partnerem programu, w ramach którego pomoże młodym przedsiębiorcom rozwijać swoje produkty. Dzięki inicjatywie początkujący biznesmeni będą mogli skorzystać z know-how globalnej firmy oraz wsparcia związanych z nią ekspertów.

Warner Bros. Discovery wesprze młodych przedsiębiorców

Warner Bros. Discovery wesprze młodych przedsiębiorców

Źródło:
tvn24.pl

Afrykański pomór świń (ASF) zabił warchlaki, których truchła przed kilkoma dniami odnaleźli mieszkańcy gdyńskich Karwin. Sekcja martwych zwierząt wykluczyła otrucie, które początkowo było brane pod uwagę. By zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu wirusa, powiatowy lekarz weterynarii podjął decyzję o zakazie wchodzenia do lokalnych lasów.

Wiadomo już, co zabija dziki. Zakaz i apel do mieszkańców

Wiadomo już, co zabija dziki. Zakaz i apel do mieszkańców

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, silnej pozycji w Unii Europejskiej i odbudowa apolitycznej służby zagranicznej - o tych zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej mówił w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski. Podkreślał, że Niemcy i Francja są naszymi "najważniejszymi partnerami w Unii Europejskiej", a utrzymanie wszechstronnego wsparcia Unii Europejskiej dla niepodległości Ukrainy będzie "priorytetem polityki europejskiej rządu". Przedstawiamy najważniejsze punkty wystąpienia szefa MSZ.

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Źródło:
PAP

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Ze wszystkich chorób Polacy najbardziej boją się nowotworów złośliwych. Mimo to nie korzystają ze szczepionek przeciw HPV, które chronią przed różnymi rodzajami raka - podkreślają eksperci. Jedynie pięć procent dorosłych jest zaszczepionych przeciw temu wirusowi.

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Źródło:
PAP

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi, lekarz, który aplikuje sobie lekarstwa do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów, fałszowanie dokumentacji. Według relacji naszych informatorów, do takich nieprawidłowości miało dochodzić w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Sprawą zajęła się krakowska prokuratura, która wzywa na świadków pracowników szpitala w sprawie z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dziennikarz Mateusz Kudła dotarł do nagrania monitoringu, na którym widać lekarza z podpiętą do ramienia kroplówką.

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

Źródło:
TVN24

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "które odbiorą nadmierną władzę" przewodniczącemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej Świrski. "Obecny przewodniczący jest człowiekiem pozbawionym umiejętności koncyliacyjnych, kieruje się osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarządza kierowaną przez siebie instytucją jednoosobowo i jest pod wpływem polityków partii, której od lat sprzyja" - czytamy w piśmie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwróciła się z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. 

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

Źródło:
tvn24.pl

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

W czwartek doszło do ponad trzygodzinnego spotkania prokuratora krajowego Dariusza Korneluka oraz prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej z rodzinami ofiar i ich pełnomocnikami. Prokuratura poinformowała, że wzięło w nim udział około 50 osób.

Spotkanie w Prokuraturze Krajowej z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej. "Na wszystkie pytania udzielono odpowiedzi"

Spotkanie w Prokuraturze Krajowej z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej. "Na wszystkie pytania udzielono odpowiedzi"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24