tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Lista osób z zakazem wjazdu do Polski. Pracują nad jej skróceniem

zobacz więcej wideo »
Lista osób z zakazem wjazdu do Polski. Pracują nad jej skróceniem
 • Ambasador Ukrainy: nie chcemy napięć z PolskąAmbasador Ukrainy: nie chcemy napięć z Polską
 • Wiceszef MSZ: deklaracja o strategicznym partnerstwie z Ukrainą pod znakiem zapytaniaWiceszef MSZ: deklaracja o strategicznym partnerstwie z Ukrainą pod znakiem zapytania
 • Saryusz-Wolski: polski rząd jest realistycznie proukraińskiSaryusz-Wolski: polski rząd jest realistycznie proukraiński
 • "Życzyłbym sobie, Ukrainie i Polsce żebyśmy mieli mniej czasu na wyjaśnienia swoich stanowisk""Życzyłbym sobie, Ukrainie i Polsce żebyśmy mieli mniej czasu na wyjaśnienia...
 • Cimoszewicz: Ukraińcy nie wykazują niezbędnej wrażliwościCimoszewicz: Ukraińcy nie wykazują niezbędnej wrażliwości
Foto: Darek Delmanowicz / PAP | Video: TVN 24 Ambasador Ukrainy: nie chcemy napięć z Polską [materiał "Faktów po Faktach" z 13.11.2017 r.]

Na spotkaniu Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy ustalono, że oba kraje będą działać na rzecz ograniczenia listy Ukraińców z zakazem wjazdu do Polski - zapewnił wiceszef administracji prezydenta Ukrainy Kostiantyn Jelisiejew.

- Umówiliśmy się, że razem będziemy pracować nad tym, by zoptymalizować tę listę. Chodzi o znaczące ograniczenie, gdyż uważamy, że nie powinni cierpieć w związku z tym na przykład historycy, czy przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego - powiedział Jelisiejew w telewizji ICTV o piątkowym spotkaniu Komitetu.

Jelisiejew dał do zrozumienia, że strona ukraińska zna nazwiska osób, które mają zakaz wjazdu do Polski. Znajdują się na niej "nie tylko radykałowie, ale historycy, urzędnicy państwowi i działacze społeczni" - powiedział.

Nie wpuścili sekretarza

W sobotę Polska nie wpuściła na swoje terytorium sekretarza Międzyresortowej Komisji Ukrainy do spraw Upamiętnień, Swiatosława Szeremety. Urzędnik usłyszał na granicy, że ma roczny zakaz wjazdu do Polski i innych państw strefy Schengen.

Po tym zdarzeniu MSZ w Kijowie wezwało ambasadora Polski na Ukrainie Jana Piekłę. Po spotkaniu oświadczył on, że uzgodnienia Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy w sprawie poszukiwań i ekshumacji na terytorium Ukrainy pozostają w sile. W trakcie rozmowy ustalono, że Polska i Ukraina powinny kontynuować komunikację w sprawie ekshumacji i upamiętnień wydarzeń historycznych - powiedział dyplomata.

Informację o zakazie wjazdu dla Szeremety potwierdził dyrektor Biura Prasowego MSZ Artur Lompart. Rzeczniczka prasowa Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej major Elżbieta Pikor powiedziała, że nie spełniał on warunków wjazdu do Polski. - Jego dane widniały w bazie osób niepożądanych na terytorium naszego kraju, dlatego nie został wpuszczony - dodała.

Dyrektor Biura Prasowego MSZ powiedział, że decyzja o zakazie wjazdu do Polski dla sekretarza ukraińskiej komisji międzyresortowej do spraw upamiętnień jest wynikiem wydanego w kwietniu przez ukraiński odpowiednik polskiego Instytutu Pamięci Narodowej zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. - Propagowanie zbrodniczych ideologii, w tym nazizmu, jest w Polsce zabronione - stwierdził też Lompart w rozmowie.

Bez nazwisk

Szef MSZ Witold Waszczykowski mówił niedawno, że polska polityka wobec Ukrainy, jeśli chodzi o kwestie prawdy historycznej, będzie skorygowana. Oświadczył, że Polska uruchamia "procedury, które nie dopuszczą ludzi, którzy zachowują skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski". Dodał, że konsekwencje poniosą również osoby, które na poziomie administracyjnym nie dopuszczają do kontynuowania ekshumacji (chodzi o prace poszukiwawcze IPN) i renowacji polskich miejsc pamięci. Nie chciał jednak ujawniać nazwisk.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje