tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Prezes ZNP spotka się z Agatą Dudą. W sprawie Karty Nauczyciela

zobacz więcej wideo »
Prezes ZNP spotka się z Agatą Dudą. W sprawie Karty Nauczyciela
Foto: Grzegorz Jakubowski/KPRP | Video: tvn24 Broniarz w TVN24 komentował "ocenę moralności" nauczycieli [Materiał programu "Tak jest" z 11.10.2017r.]

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz spotka się w środę z małżonką prezydenta Agatą Kornhauser-Dudą. Broniarz będzie przekonywał pierwszą damę do wsparcia wniosku o zawetowanie zmian w ustawie Karta Nauczyciela, regulujących ocenę pracy nauczycieli.

Jak poinformowała rzeczniczka ZNP Magdalena Kaszulanis, do spotkania dojdzie w środę o godzinie 13 w Pałacu Prezydenckim na zaproszenie Agaty Kornhauser-Dudy.

Jest to reakcja na list wystosowany przez prezesa ZNP 13 listopada, w którym poprosił o pomoc w sprawie nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela w zakresie oceny pracy nauczycieli. Nowelizacja znalazła się w przyjętej przez Senat ustawie o finansowaniu zadań oświatowych.

"Zależny od upodobań dyrektorów"

Kryteria oceny nauczycieli - zgodnie z wytycznymi zawartymi w ustawie - ma określić minister edukacji narodowej w rozporządzeniu, a wskaźniki oceny - dyrektor każdej szkoły w regulaminie. Według MEN taka formuła pozwoli na uwzględnienie przy ocenianiu specyfiki szkół i warunków, w jakich pracują nauczyciele: placówek małych, dużych, miejskich, wiejskich, itd.

W ocenie Broniarza zapis ten jest zbyt niejednoznaczny, co może oznaczać, że regulaminy szkół będą tworzone "w sposób intuicyjny, zależny od upodobań dyrektorów i ich indywidualnej interpretacji przepisu upoważniającego". "Zaowocuje to w całej Polsce regulaminami nie tylko względem siebie nieporównywalnymi, ale wręcz skrajnie różniącymi się samym kształtem, a ich stosowanie w praktyce w zupełnie różny sposób regulować będzie ten sam proces oceniania pracy nauczycieli" - czytamy w liście. Prezes ZNP dodał, że regulamin usankcjonuje dokonywanie oceny pracy nauczycieli, która stanie się niepodważalna i przez to nauczyciele nie będą mieli szans skutecznie się odwołać.

"Troska o dobro polskiej szkoły"

Broniarz zwrócił się do Agaty Kornhauser-Dudy "jako nauczycielki doskonale znającej specyfikę naszej pracy i rozumiejącej potrzeby polskiej szkoły" z prośbą o wsparcie wniosku o zawetowanie aktu prawnego nowelizującego Kartę Nauczyciela w zakresie oceny pracy nauczycieli.

"Przekonani, że łączy nas troska o dobro polskiej szkoły i tworzenie warunków rzeczywiście sprzyjających jakości pracy z uczniami, prosimy o spotkanie, na którym moglibyśmy przedstawić Pani nasze szczegółowe uwagi w powyższej ustawie" - napisał Broniarz.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje