tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kandydat PO wygrał w I turze

Kandydat PO wygrał 
w I turze
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Wybory w Wałbrzychu zostały rozstrzygnięte

Popierany przez PO Roman Szełemej wygrał przedterminowe wybory prezydenckie w Wałbrzychu. Dostał prawie 24 tysiące z 40 tysięcy głosów.

Pełniący obowiązki prezydenta Wałbrzycha niezależny kandydat uzyskał dokładnie 23 812 głosów, czyli ponad połowę głosów ważnych. To oznacza, że nie będzie II tury.

Przedterminowe wybory to wynik wyroku Sądu Okręgowego w Świdnicy, który pod koniec kwietnia zdecydował, że trzeba powtórzyć wybory, bo w ich trakcie dochodziło do korupcji wyborczej.

Zwycięstwo w I turze

Żeby wygrać wybory, kandydat powinien był uzyskać w I turze 19 728 głosów. - Szełemej uzyskał o ponad 4 tys. głosów więcej, bo 23 812. To daje zwycięstwo w I turze - powiedziała Emilia Dorsz, dyrektor Krajowego Biura Wyborczego w Wałbrzychu.

Patryk Wild ze Stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk uzyskał 8 131 głosów, Mirosław Lubiński, kandydat nienależny popierany przez SLD - 5 503, a Kamil Zieliński z PiS - 2 008.

Uprawnionych do głosowania było 98 450 osób. Kart do głosowania wydano 39 795, głosów ważnych oddano 39 454, a głosów nieważnych 337.

Korupcja wyborcza

Porządku w Wałbrzychu podczas wyborów pilnowało ponad 500 policjantów ściągniętych z całego województwa. Przed każdym z lokali wyborczych stał przynajmniej jeden funkcjonariusz, który na bieżąco reagował na wszelkie zgłoszenie od zaniepokojonych wałbrzyszan. Alarmy okazały

W poprzednich wyborach samorządowych Lubiński wygrał I turę z Piotrem Kruczkowskim, ówczesnym kandydatem PO i prezydentem Wałbrzycha. Natomiast II turę przegrał nieznaczną liczbą głosów - ok. 320. Wybory trzeba było powtórzyć, bo okazało się, że w ich trakcie dochodziło do korupcji wyborczej, czyli kupowania głosów za drobne kwoty, piwo czy worek ziemniaków.

kaw//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje