tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kandydaci o specustawie jednym głosem. Prawie

Kandydaci o specustawie jednym głosem. Prawie
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Komorowski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Tylko wicepremier Waldemar Pawlak, podczas pierwszego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zgłosił wątpliwości wobec pomysłu Bronisława Komorowskiego uchwalenia specustawy dot. bezpieczeństwa powodziowego. Jak poinformował Komorowski, zarówno Jarosław Kaczyński, jak i Grzegorz Napieralski są pozytywnie nastawieni do propozycji zmian w prawie, które pomogą zapobiegać powodziom.

SYTUACJA W WARSZAWIE

Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego - powiedział Komorowski - premier Donald Tusk i szef MSWiA Jerzy Miller poinformowali o sytuacji powodziowej i wnioskach, jakie płyną z akcji ratunkowej i pomocy poszkodowanym.

Marszałek podkreślił, że Jarosław Kaczyński i Grzegorz Napieralski (liderzy największych partii opozycyjnych, które wchodzą w skład RBN) "ustosunkowali się pozytywnie" do tego, by zrobić "to, co można zrobić dzisiaj w obszarze legislacji". Jak podkreślił, w najbliższym czasie przedstawiony zostanie w Sejmie projekt specustawy, który ma ułatwić wykup gruntów pod budowę obiektów hydrotechnicznych. To jest obszar - dodał Komorowski - w którym dużo można zrobić dzisiaj, by zwiększyć bezpieczeństwo. Chodzi także o uregulowanie kwestii wydawania zezwoleń na budowę na terenach zalewowych.

Pawlak ma wątpliwości

Marszałek zaznaczył, że jeśli uda się szybko przygotować te projekty, trzeba będzie zwołać dodatkowe posiedzenie Sejmu, by niezwłocznie ustawy weszły w życie.

Komorowski jednocześnie poinformował, że wicepremier Waldemar Pawlak z PSL zgłaszał "pewne wątpliwości" wobec pomysłu specustawy dotyczącej bezpieczeństwa powodziowego. Marszałek dodał jednak, że jest przekonany, iż przy rozmowie nad konkretnym projektem wszystkie one będą rozwiane, bo "PSL przecież głosował też za specustawą tzw. drogową".

- Więc co będzie teraz, pan marszałek chciał wysiedlenia robić? Myślę, że trzeba z pewnym wyczuciem podchodzić do tej sytuacji, bo ci ludzie, którzy mieszkają na terenach zalewowych, zostali zalani i teraz dodatkowo usłyszą, że będą mieli zakaz zamieszkiwania na tych terenach

pawlak

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak oceniał, jeszcze przed posiedzeniem RBN, że jest za wcześnie na przedstawianie projektów ustaw dotyczących ograniczenia wydawania zezwoleń na budowę na terenach zalewowych i uproszczenia wykupu gruntów pod inwestycje hydrologiczne.

"Pan marszałek chciał wysiedlenia robić?"

Wicepremier mówił, że propozycja zakazu budowania na terenach zalewowych jest o tyle niekompletna, bo nie przewiduje tego, że tam są już domy. - Więc co będzie teraz, pan marszałek chciał wysiedlenia robić? Myślę, że trzeba z pewnym wyczuciem podchodzić do tej sytuacji, bo ci ludzie, którzy mieszkają na terenach zalewowych, zostali zalani i teraz dodatkowo usłyszą, że będą mieli zakaz zamieszkiwania na tych terenach - wskazywał szef PSL.

Pawlak mówił też, że w przypadku np. budowy wałów problemem jest to, że rzeka i jej najbliższe okolice mają wielu dysponentów. - Kto inny jest właścicielem koryta rzeki, kto inny łąk, które są między wałami, a rzeką, kto inny jest właścicielem i dysponentem wałów i jeszcze żeby było nie tak prosto, to na jednym odcinku jest jedna instytucja, na innym jest następna i tak dalej - zwracał uwagę wicepremier. Jego zdaniem ten przykład dobitnie pokazuje, że dopiero po powodzi należy przygotować kompleksowe rozwiązania, które np. ustanowią jednego zarządcę rzeki i jej otoczenia. - Co z tego, że na długości 10 km wał przeciwpowodziowy utrzymuje wodę, a potem jest jakiś kawałek infrastruktury, który nie był konserwowany i remontowany i nagle się okazuje, że wszystko szlag trafi - powiedział.

Komorowski: za tydzień kolejne posiedzenie RBN

Marszałek Sejmu zapowiedział też, że za tydzień odbędzie się drugie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w nowym składzie.

Wtedy Rada zajmie się tematami, które miała omawiać w czwartek, ale zrezygnowała ze względu na powódź - wnioskami z katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

tka/fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje