tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Spór o Pomnik Katyński

Pomnik Katyński ma zniknąć z Jersey City. Kancelaria Prezydenta zabiera głos

zobacz więcej wideo »
Pomnik Katyński ma zniknąć z Jersey City. Kancelaria Prezydenta zabiera głos
  • Relacja Marcina Wrony z Jersey CityRelacja Marcina Wrony z Jersey City
  • Karczewski o usunięciu Pomnika Katyńskiego: skandaliczneKarczewski o usunięciu Pomnika Katyńskiego: skandaliczne
Foto: AFP/EastNews | Video: tvn24 O zamierzeniach usunięcia pomnika burmistrz Jersey City nie powiadomił Polonii

Prezydent Andrzej Duda nie wyobraża sobie, aby Pomnik Katyński w Jersey City nie został uszanowany w kraju, w którym z takim szacunkiem odnosi się do bohaterów, a szczególnie do osób poległych za swą ojczyznę - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Szczerski podkreślił, że w sprawie losu Pomnika Katyńskiego w Jersey City, Kancelaria Prezydenta jest w stałym kontakcie z polskimi placówkami dyplomatycznymi w Nowym Jorku i w Waszyngtonie, od momentu pojawienia się pierwszych sygnałów na ten temat.

"Ważne świadectwo hołdu i pamięci"

Prezydencki minister zaznaczył, że w opinii prezydenta Pomnik Katyński "jest ważnym świadectwem hołdu i pamięci o ofiarach ludobójstwa".

- Prezydent RP nie wyobraża sobie, aby nie został on uszanowany w kraju, w którym z takim szacunkiem odnosi się do bohaterów, a szczególnie do osób poległych za swą ojczyznę. Szacunek dla bohaterów jest wartością, która łączy Polskę i Stany Zjednoczone - podkreślił Szczerski.

- Mamy nadzieję, że prowadzona przez polskie przedstawicielstwa i środowiska polonijne rozmowa z władzami miasta będzie odbywać się w formie otwartego dialogu i wzajemnego szacunku - zaznaczył prezydencki minister.

Szczerski przypomniał, że para prezydencka osobiście odwiedziła pomnik podczas wizyty w 2016 roku, a jego twórca, Andrzej Pityński, został 11 listopada 2017 roku odznaczony przez prezydenta Dudę Orderem Orła Białego - najwyższym polskim odznaczeniem państwowym.

Zamiar usunięcia pomnika

O projekcie stworzenia parku naprzeciwko Manhattanu - w miejscu, gdzie teraz stoi Pomnik Ofiar Katyńskich - burmistrz Jersey City poinformował w poniedziałek.

"Przeniesiemy pomnik z Exchange Place i tymczasowo go przechowamy w DPW (Departamencie Prac Publicznych), aby nie został uszkodzony. Podejmujemy prace inżynieryjne przygotowujące teren pod park" - napisał na Twitterze Steven Fulop.

O zamierzeniach usunięcia pomnika nie powiadomił Polonii


"Ten facet jest żartem"

Marszałek Senatu pytany w poniedziałek w radiowej "Jedynce" o sprawę pomnika, odparł, że "być może będzie [w tej sprawie - przyp. red.] oświadczenie Senatu, być może uchwałę podejmiemy".

- Sytuacja naprawdę skandaliczna, bardzo przykra dla nas - ocenił Karczewski. Dodał, że Pomnik Katyński w Jersey City "mówi o naszym heroizmie, o naszych bohaterach, mówi też o tragicznych wydarzeniach".

Burmistrz Steven Fulop, odnosząc się do wypowiedzi marszałka Karczewskiego, napisał w czwartek na Twitterze: "Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że ten facet jest żartem. Fakty są takie, że znany antysemita, biały nacjonalista i osoba zaprzeczająca Holokaustowi, czyli ktoś taki jak on, ma zerową wiarygodność. Jedyną przykrą sprawą jest senator Stanisław. Kropka. Zawsze chciałem mu to powiedzieć".

Oglądaj
Karczewski o usunięciu Pomnika Katyńskiego: skandaliczne
Wideo: Jedynka Polskie Radio Karczewski o usunięciu Pomnika Katyńskiego: skandaliczne

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Spór o Pomnik Katyński

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje