tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

PKW sprawdzi kampanijne finanse PiS. Mazurek odpiera zarzuty: to fake news

zobacz więcej wideo »
PKW sprawdzi kampanijne finanse PiS. Mazurek odpiera zarzuty: to fake news
 • Beata Mazurek zaprzecza, że PE zażądał zwrotu dotacjiBeata Mazurek zaprzecza, że PE zażądał zwrotu dotacji
 • PO domaga się zbadania finansowania kampanii wyborczej PiSPO domaga się zbadania finansowania kampanii wyborczej PiS
 • PO żąda wyjaśnień w sprawie kampanii PiSPO żąda wyjaśnień w sprawie kampanii PiS
 • Karczewski odpowiada na zarzuty POKarczewski odpowiada na zarzuty PO
Foto: TVN24 | Video: tvn24 Beata Mazurek zapewnia, że PiS nie złamał prawa

PKW przyjrzy się w poniedziałek finansowaniu kampanii PiS z 2015 roku. Chcą tego PO i Partia Razem. Pojawiły się zarzuty, że przy organizacji jednej z konwencji wyborczych partia skorzystała z pieniędzy z zagranicy, co jest niezgodne z prawem. Rzecznik PiS Beata Mazurek zaprzecza, by doszło do nieprawidłowości.

O tym, że Państwowa Komisja Wyborcza zajmie się w poniedziałek sprawozdaniem finansowym PiS, poinformowała sama PKW na swoim Twitterze.


 

"Do PiS zarzutów nie było"

O rzekomych nieprawidłowościach w finansowaniu w 2015 roku kongresu PiS "Polska. Wielki Projekt", na który miały pójść pieniądze frakcji w Parlamencie Europejskim, poinformowały w czwartek "Gazeta Wyborcza", holenderski dziennik "NRC Handelsblad" i belgijski portal Apache.be.

Według doniesień medialnych, frakcja Konserwatyści i Reformatorzy (ACRE), do której należy PiS, ma oddać pieniądze, które przekazała na zorganizowanie kongresu.

- To jest fake news. Nie ma żadnych zarzutów. Był przeprowadzany audyt niemalże wśród wszystkich partii politycznych, które funkcjonują w Parlamencie Europejskim. Do Prawa i Sprawiedliwości żadnych zarzutów nie było - przekonywała w piątek w Sejmie rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Opozycja kieruje sprawę do prokuratury i PKW

- Ta konwencja o której jest mowa, dotyczyła też praworządności i przestrzegania prawa. Kuriozum. Nielegalnie finansowana konwencja przez Prawo i Sprawiedliwość - mówił w piątek w Sejmie szef klubu PO Sławomir Neumann. - PKW powinna się tym zająć. Nie może chować głowy w piasek - oceniła Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Posłowie opozycji poinformowali jeszcze w czwartek, że złożą zawiadomienie do PKW i prokuratury, by te zbadały źródła finansowania partii rządzącej w kampanii przed wyborami parlamentarnymi.

- Zwrócimy się z wnioskiem do prokuratury, dlatego że złamano polskie prawo. Złamano prawo o finansowaniu partii politycznych i PiS dokonał przestępstwa przeciwko wyborom w Polsce, nielegalnie finansując kampanię wyborczą z pieniędzy z zagranicy. Dlatego zażądamy od prokuratury wszczęcia postępowania w tej sprawie - mówił Sławomir Nitras z PO.

Platforma Obywatelska chce wyłączenia ze wszystkich czynności prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego.

- W jednym z paneli tej konferencji PiS brał udział pan prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, który uwieczniony został na zdjęciach w siedzibie PiS nie tak dawno. On przyjeżdża do pana Jarosława Kaczyńskiego, panowie rozmawiają ze sobą - mówił Krzysztof Brejza, poseł PO.

Wniosek o zbadanie finansowania kampanii wyborczej PiS z 2015 roku złożyła w czwartek do PKW również Partia Razem. Wskazano w nim, że "europejska partia polityczna Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów niezgodnie z unijnymi przepisami wsparła imprezę zorganizowaną przez Prawo i Sprawiedliwość".

We wniosku, który opublikowano na Twitterze podkreślono, że środki te mogły być przekazane "w sposób niezgodny także z polskim prawem", gdyż zgodnie z ustawą o partiach politycznych, mogą być one finansowane jedynie "przez obywateli polskich, mających stałe miejsce zamieszkania na terenie Rzeczpospolitej Polskiej".


"Będziemy się od tego odwoływać"

W czwartek zarzuty odpierał marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który był jedną z osób odpowiedzialnych za kampanię Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku.

- To nieprawda i ja się z tym nie zgadzam. Z całą pewnością nie były to pieniądze na kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. Będziemy się od tego odwoływać. Moim zdaniem nie było (złamania prawa) - powiedział.

Oglądaj
Karczewski odpowiada na zarzuty PO
Karczewski odpowiada na zarzuty PO

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
tokmada
tokmada

Mazurek odpiera zarzuty: "to fake news"
Nie, mazurek, to wy jesteście "fake news" ...tylko bez "news" :)

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje