tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Prezes PiS spotkał się z przedstawicielami społeczności żydowskiej

Prezes PiS spotkał się z przedstawicielami społeczności żydowskiej
Foto: Shutterstock | Video: tvn24 W Żydowskim Instytucie Historycznym została otwarta wystawa "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu" [Materiał z 17.11.2017r.]

Kwestia bezpieczeństwa społeczności i obiektów żydowskich w Polsce była jednym z tematów spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem i przewodniczącym Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Lesławem Piszewskim.

O spotkaniu poinformował w poniedziałek Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

"W szczerej i otwartej rozmowie, która trwała ponad godzinę, reprezentanci ZGWŻ poruszyli między innymi kwestię bezpieczeństwa społeczności i obiektów żydowskich oraz narastającego w Polsce klimatu nietolerancji, obejmującej rozmaite mniejszości, w tym Żydów. Wyrazili też oburzenie rasistowskimi hasłami wznoszonymi podczas tegorocznego Marszu Niepodległości w Warszawie" - napisano w komunikacie ZGWŻ. Prezes PiS - podano w komunikacie - "stwierdził, że także on jest tym hasłom stanowczo przeciwny".

"Adresowali obawy wobec społeczności arabskiej"

Prezes PiS w rozmowie z PAP w poniedziałek podkreślił, że spotkanie dotyczyło między innymi bezpieczeństwa społeczności żydowskiej w Polsce.

- Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie społeczności i obiektów żydowskich, ale absolutnie nie było mowy o żadnym narastającym w Polsce klimacie nietolerancji, tylko o coraz większej aktywności - i wyraźnie mówili to przedstawiciele środowisk żydowskich - ze strony przebywających tu incydentalnie muzułmanów i wyraźnie adresowali te obawy wobec społeczności arabskiej, a nie polskiej - powiedział Kaczyński.

- Wyraźnie podkreślali poczucie bezpieczeństwa w Polsce w porównaniu z innymi państwami europejskimi - zaznaczył Kaczyński.

"Licząca mniej niż promil grupa"

Prezes PiS pytany, czy - jak podał ZGWŻ w komunikacie - rozmowa dotyczyła także Marszu Niepodległości podkreślił, że przedstawiciele społeczności żydowskiej podjęli ten temat w niewielkim zakresie.

- Wyraziłem zdanie, że rasistowskie hasła to było wystąpienie bardzo niewielkiej, wręcz liczącej mniej niż promil grupy, które rzeczywiście miało niemożliwy do przyjęcia, oburzający charakter - stwierdził Kaczyński. - Natomiast komunikat, sprawiający wrażenie, że ja mówię o całym Marszu Niepodległości jest nieprawdziwy - dodał.

W komunikacie ZGWŻ podano, że rozmowa dotyczyła także "trudnej sytuacji wielu cmentarzy żydowskich w Polsce". "W tym kontekście poruszono zwłaszcza sprawę starego cmentarza żydowskiego w Kaliszu, gdzie władze samorządowe wycofały się z wcześniejszego porozumienia o jego ochronie. Prezes Kaczyński zapowiedział, że zainteresuje się sprawą" - dodano.

"Stałe poparcie" rządu

ZGWŻ podkreślił, że spotkanie upłynęło w konstruktywnej atmosferze. Jak dodano, zarówno Schudrich, jak i Piszewski podziękowali prezesowi PiS za "stałe poparcie jakiego rząd jego partii udziela na arenie międzynarodowej Izraelowi i za osobiste wypowiedzi prezesa Kaczyńskiego w tej kwestii".

Związek poinformował, że w trakcie rozmowy przekazano prezesowi PiS w prezencie kopię oświadczenia rabinów polskich z 2 września 1939 roku, wzywającego Żydów do wspólnej obrony zagrożonej ojczyzny.

Spotkanie - jak podał ZGWŻ - odbyło się na prośbę Piszewskiego, który wraz z przewodniczącą zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Anną Chipczyńską wystosował 2 sierpnia tego roku list do prezesa PiS, by omówić - jak zaznaczono - "między innymi kwestię narastającego w Polsce antysemityzmu".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje