tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Nie od przyszłorocznych wyborów. Prezes PiS o dwukadencyjności w samorządach

zobacz więcej wideo »
Nie od przyszłorocznych wyborów. Prezes PiS o dwukadencyjności w samorządach
 • Nie od przyszłorocznych wyborów. Prezes PiS o dwukadencyjności w samorządachNie od przyszłorocznych wyborów. Prezes PiS o dwukadencyjności...
 • Prezes PiS zapowiada "przewietrzenie samorządów". "Dla ludzi uczciwych miejsca starczy"Prezes PiS zapowiada "przewietrzenie samorządów". "Dla ludzi...
 • "Ratujmy samorząd". Protest przeciwko zmianom w ordynacji wyborczej"Ratujmy samorząd". Protest przeciwko zmianom w ordynacji...
 • Zjednoczona opozycja przeciwko PiS w wyborach samorządowych? Pomysł PO krytykowanyZjednoczona opozycja przeciwko PiS w wyborach samorządowych?...
 • Kaczyński o reformie samorządówKaczyński o reformie samorządów
 • "Trzeba zahamować niszczenie polski samorządowej""Trzeba zahamować niszczenie polski samorządowej"
 • 08.05.2017 | "Chodzi o to, żeby wspólnie stanąć w wyborach samorządowych"08.05.2017 | "Chodzi o to, żeby wspólnie stanąć w wyborach...
 • Grabiec: PiS chyba odczuł, że decyzja może oznaczać zmianę nastrojów społecznychGrabiec: PiS chyba odczuł, że decyzja może oznaczać zmianę...
 • Tyszka: Kukiz'15 proponuje alternatywny projektTyszka: Kukiz'15 proponuje alternatywny projekt
Foto: Marcin Obara/PAP | Video: tvn24 Kaczyński: Podtrzymamy zasadę dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, z odłożeniem na dwie kadencje

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował na konferencji, że PiS w dalszym ciągu opowiada się za wprowadzeniem zasady dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jednak nie wejdzie ona w życie przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi.

- Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności - mówię tutaj o Trybunale Konstytucyjnym, jak i stanowisku pana prezydenta - doszliśmy do wniosku, że podtrzymamy zasadę dwóch kadencji dla osób, które pełnią funkcje jednoosobowe, a więc wójtów, burmistrzów i prezydentów, ale z karencją, to znaczy z odłożeniem tego na dwie kadencje - powiedział Kaczyński na konferencji prasowej.

"Inne koncepcje"

Jak dodał Kaczyński, pojawiają się też inne koncepcje.

- Każda z nich jednak sprowadza się do tego, że to będzie odłożone - nie wejdzie w trakcie tych wyborów - zaznaczył prezes PiS.

- Doszliśmy do wniosku, że wobec stanowiska głowy państwa, do którego odnosimy się oczywiście z wielkim szacunkiem i wobec przynajmniej niepewności co do stanowiska Trybunału Konstytucyjnego, nie należy w tej chwili tej sprawy stawiać w ten sposób, żeby tworzyć wrażenie, że chcemy uczynić coś, co być może niektórzy by traktowali jako złamanie pewnych reguł prawa - podkreślił lider PiS.

- Czy to oznacza, że rezygnujemy z tego przedsięwzięcia zmierzającego do tego, by oczyścić wiele samorządów, by dokonać zmian, by te grupy, które tam rządzą (...) niekiedy od już bardzo wielu lat, rekord to są 23 lata, w dalszym ciągu tam rządziły? Nie, chcemy to zmienić i chciałbym państwu powiedzieć, że to jest możliwe - oświadczył.

Prezes PiS podkreślił, że przy tworzeniu list wyborczych i ustalaniu kandydatów w poszczególnych regionach będą brani pod uwagę m.in. ludzie młodzi, którzy - jak ocenił - "wykazują wielką energię i którzy kojarzą się obywatelom, wyborcom ze zmianą".

- Nie rezygnujemy z tej wielkiej zmiany w trakcie tych wyborów samorządowych i to będzie nasze hasło, ale nie czynimy z tego czegoś, co jest przepisem prawnym, co powoduje pewnego rodzaju automatyzmy. Ale reguła, że mają być dwie kadencje zostanie z całą pewnością zachowana. Tyle tylko, że wejdzie w życie dopiero po jakimś czasie - zapowiedział Kaczyński

Kaczyński poinformował również, że w poniedziałek odbyło się spotkanie z szefami regionów oraz pełnomocnikami wojewódzkimi, okręgowymi i obwodowymi z całego kraju poświęcone przygotowaniom partii do wyborów samorządowych.

Ta pierwsza odprawa - mówił Kaczyński - miała z "jednej strony doprowadzić do dalszej mobilizacji, ale z drugiej strony była też już przeglądowa".

- Mogę powiedzieć, że stan na dziś jest dobry, to znaczy założenia są realizowane - poza trzema obwodami - w skali całego kraju wszędzie ci pełnomocnicy obwodowi zostali powołani, wszędzie zostały powołane zespoły merytoryczne, które przygotowują wybory, wszędzie odbywają się spotkania, objazdy - powiatów i gmin - mówił szef PiS. - Krótko mówiąc: cały ten mechanizm ruszył - dodał Kaczyński.

PO: nie poprzemy zmian

- Cieszy nas to, że pan prezes Kaczyński bierze pod uwagę wreszcie opinię Polaków, których większość nie chciała ograniczenia praw wyborczych, chciała mieć możliwość wyboru tego, na kogo będzie głosować - powiedział w poniedziałek rzecznik PO Jan Grabiec.

Jak dodał, po wynikach referendów lokalnych w Legionowie i Nieporęcie widać, że również wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, nie tylko opozycji, nie akceptują rozwiązań, które w sprawie samorządu terytorialnego proponuje PiS. W obu gminach ponad 90 proc. mieszkańców opowiedziało się przeciwko ewentualnemu włączeniu do metropolii warszawskiej.

Grabiec zapowiedział, że PO nie poprze zaproponowanych przez Kaczyńskiego zmian. - Obawiamy się, że propozycje przedstawiane przez PiS zmian w Kodeksie wyborczym mają charakter manipulacji - chodzi o to, żeby zwiększyć szanse kandydatów PiS w najbliższych wyborach. Jeśli nie dwukadencyjność wsteczna, zapewne pojawią się inne pomysły, np. likwidacja II tury wyborów w przypadku wójtów, burmistrzów i prezydentów. Tych mechanizmów, które pozwalają wpływać na wynik wyborów, jest bardzo wiele i żadnego z takich rozwiązań nie poprzemy - powiedział rzecznik PO.

Oglądaj
Grabiec: PiS chyba odczuł, że decyzja może oznaczać zmianę nastrojów społecznych
Wideo: tvn24 Grabiec: PiS chyba odczuł, że decyzja może oznaczać zmianę nastrojów społecznych

"Pomysł niekonstytucyjny"

- Po pierwsze chciałem powiedzieć, że to dobrze, że PiS wycofuje się z pomysłu na dwukadencyjność wsteczną w samorządach. To był pomysł, naszym zdaniem, niekonstytucyjny, bardzo zły dla samorządów. Zwracaliśmy na to uwagę, także dobrze, że się tak stało - podkreślił polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej.

Jak przypomniał, pomysł dwukadencyjności to pomysł Nowoczesnej. - Pomysł, który pojawił się dokładnie 2 lata temu na kongresie założycielskim partii. Pomysł, który znalazł się w programie Nowoczesnej i ciągle się tam znajduje - zauważył Rabiej

Jego zdaniem jedną z przyczyn dla bardzo niskiej jakości polityki w Polsce jest to, "że mamy osoby, które zbyt długo zasiadają w parlamencie, że mamy mały napływ młodych ludzi do Sejmu". - Dwukadencyjność powinna przede wszystkim dotyczyć posłów i senatorów - podkreślił

Rabiej dodał, że Nowoczesna jest za tym, żeby wydłużyć kadencję prezydentów miast do 5 lat. - Wtedy dwukadencyjność miałaby sens, bo mielibyśmy dwie kadencje, ale 10 lat, a to już jest wystarczająco dużo, żeby w samorządzie można było zrobić wiele - zauważył polityk.

"Samorząd potrafi obronić swoją podmiotowość"

- To bardzo ważny dzień dla samorządu polskiego, który pokazuje, że samorząd potrafi obronić swoją podmiotowość - powiedział z kolei Piotr Zgorzelski (PSL), przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. obrony polskiej samorządności. - Przede wszystkim trzeba bardzo serdecznie podziękować samorządowcom za to, że walczyli, za to, że wspólnie się wspieraliśmy - dodał.

Zgorzelski ocenił, że jest to zasługa m.in. parlamentarnego zespołu ds. obrony polskiej samorządności oraz Samorządowego Komitetu Protestacyjnego. Według niego jest to też efekt marszu 6 maja, gdzie - jak zaznaczył - samorządowcy "bardzo jednoznacznie" protestowali.

- Na to wszystko nałożyła się postawa prezydenta Andrzeja Dudy, który publicznie mówił, że dla niego nie do przyjęcia jest dwukadencyjność działająca wstecz - dodał Zgorzelski.

- Dobrze, że o tym ile kadencji będą zajmowali swoje stanowiska gospodarze naszych małych ojczyzn, będzie decydował zawsze suweren, a nie ograniczenia partyjne - oświadczył.

Tyszka: dyskusja musi być poważna

- Takie wrzutki medialne PiS nie są do końca poważne, chcielibyśmy, żeby dyskusja nad ewentualnymi zmianami w ordynacji była dyskusją poważną - powiedział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

Jak dodał, jako alternatywę dla dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, Kukiz'15 proponuje zniesienie progu frekwencyjnego przy referendach odwoławczych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Obecnie, aby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 3/5 wyborców, którzy uczestniczyli w poprzednich wyborach.

- To byłby bardziej efektywny mechanizm kontroli obywateli nad lokalnymi włodarzami - przekonywał poseł Kukiz'15.

Oglądaj
Tyszka: Kukiz'15 proponuje alternatywny projekt
Wideo: tvn24 Tyszka: Kukiz'15 proponuje alternatywny projekt

Wcześniejsze zapowiedzi

W marcu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział propozycje zmian w samorządowym prawie wyborczym - chodziło m.in. o ograniczenie do dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Opowiedział się za tym, aby zmiana obowiązywała już od najbliższych wyborów samorządowych w 2018 roku. Jak mówił wówczas Kaczyński, ci, którzy mają za sobą dwie kadencje, nie mogliby dalej kandydować na te same stanowiska.

Pod koniec marca pytano prezesa Kaczyńskiego, kiedy projekt w sprawie dwukadencyjności trafi do Sejmu.

- Nie ma jeszcze takiej decyzji, najpierw musimy się policzyć, czy mamy w tej sprawie większość. Uważam, że przewietrzenie samorządów jest dzisiaj potrzebne, a dobrych samorządowców jest wielu. Nawet jeśli mają za sobą dwie kadencje, zawsze znajdą miejsce dla siebie - mówił wówczas prezes PiS.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (15)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
jawotr
jawotr

Prezes kiedy chce coś "powiedzić", to coraz bardziej idzie w nowomowę, z której nic logicznego nie wynika.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   4
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   tokmada
   tokmada

   "Przekaz" werbalny zazwyczaj jest uzależniony od umysłu, a poziom ściśle od poziomu intelektualnego. W tym tu przypadku ...trudno oczekiwać czegoś wzniosłego i wysokich lotów: nie można oczekiwać od obleńca, iż będzie szybować po niebie niczym jastrząb :)

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     4
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     you

     To nstepne wybory rowniez wygraja?! :O

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       tokmada
       tokmada

       Ja proponuję "dwu kadencyjność" w parlamencie - przynajmniej niektórzy życiowi nieudacznicy mający "dwie lewe ręce" i brak pojęcia o czymkolwiek przestaną żyć na koszt Polaków bawiąc się całymi latami w politykę i odreagowując przy tym na społeczeństwie swoje frustracje czy wyładowując swoją nienawiść!

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         8
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         andrzejf13
         andrzejf13

         ma rację !!!

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           1
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            5
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Janlu2q

           Dzień dobry Andrzeju. Dawno Cię tu nie było.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             szaszapek
             szaszapek

             Szacunek dla prezydenta ?? Niepewność, co do orzeczeń TK ?? Kpi, czy o drogę pyta ?

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               11
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                3
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               HISTAR
               HISTAR

               Jarek ludzki Pan, czasami nawet żartuje.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 5
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  2
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 turwal

                 A Pan Prezes kiedy kończy kadencję ????

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   10
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   SEBBAX
                   SEBBAX

                   alez oczywiście - także tylko co najwyżej dwu kadencyjność dla posłów senatorów i innych urzędników wyższych stopniem... tak aby było sprawiedliwie...

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     8
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     nero21

                     także tylko co najwyżej dwu kadencyjność dla posłów senatorów i innych urzędników ...np...prezes pis

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       6
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        1
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       ładne_kwiatki
                       ładne_kwiatki

                       przecież sam siebie nie będzie pozbawiał "kromki chleba", on zawsze myśli o innych

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         4
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          1
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         junior60

                         To dlaczego w sejmie niektórzy siedzą tyle lat ich to powinno przede wszystkim dotyczyć.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           9
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           ładne_kwiatki
                           ładne_kwiatki

                           Zaskoczył mnie pan Jarosław w marcu jeszcze mógł a teraz nie może."Missisipi" ?

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             4
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              2
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             wojciech_karczrk24
                             wojciech_karczrk24

                             zdrada zdrada zdrada

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               6
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                1
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               Zasady forum
                               Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                               Pozostałe informacje