tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Józef K. wygrał proces. Odszkodowanie za niesłuszny areszt

Józef K. wygrał proces. Odszkodowanie za niesłuszny areszt
Foto: TVN 24 Sąd przyznał lekarzowi wysokie odszkodowanie

78 tys. zł - taką sumę Sąd Apelacyjny w Białymstoku przyznał lekarzowi - biegłemu sądowemu z Olsztyna, Józefowi K. To kwota odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie i utratę zarobków. Wcześniej prokuratura postawiła mężczyźnie zarzut zabójstwa żony.

Sąd apelacyjny podwyższył kwotę, jaką zasądził na rzecz lekarza Sąd Okręgowy w Olsztynie. W lutym tego roku sąd w Olsztynie przyznał lekarzowi 8 tys. zł za bezzasadny areszt. Roszczenie z tytułu utraty zarobków oddalił. Z takim postanowieniem nie zgodził pełnomocnik lekarza i złożył apelację.

Dostał więcej niż chciał

Rozpatrujący odwołanie sąd w Białymstoku, oprócz zasądzonych wcześniej 8 tys. zł, dodatkowo zasądził na rzecz Józefa K. 42 tys. zł zadośćuczynienia za niesłuszne tymczasowe aresztowanie oraz 28 tys. zł odszkodowania za utratę zarobków w charakterze biegłego sądowego - poinformował mecenas Andrzej Szydziński.

Sam Józef K. domagał się 76 tys. zł, z czego kwota 50 tys. zł miała stanowić zadośćuczynienie za straty moralne, a 26 tys. zł miało być odszkodowaniem z tytułu utraconych zarobków. Takie wynagrodzenie mężczyzna mógłby uzyskać jako biegły sądowy.

Józef K. przed sądem mówił, że występuje o odszkodowanie i zadośćuczynienie "nie z chęci zysku, ale po to, by swemu niepełnoletniemu synowi zabezpieczyć przyszłość".

Podejrzany o uduszenie żony

Józef K. został zatrzymany w maju 2009 roku pod zarzutem zabójstwa swej żony Anny. Wyniki sekcji zwłok wykonane przez olsztyńskich biegłych wskazały, że przyczyną śmierci było gwałtowne uduszenie.

Na tej podstawie prokuratura skierowała wniosek do sądu o aresztowanie lekarza. Konsekwencją postawienia zarzutu przez prokuraturę było zawieszenie Józefa K. w obowiązkach biegłego sądowego.

Wątpliwości biegłych

Wobec wątpliwości dotyczących przyczyn śmierci prokurator zlecił wykonanie kolejnej sekcji oraz wydanie opinii w Akademii Medycznej w Gdańsku. Lekarze z gdańskiej akademii uznali, że przyczyną śmierci kobiety mogła być miażdżyca tętnic wieńcowych. Podkreślili przy tym, że nie ma możliwości wskazania jednoznacznej przyczyny śmierci i potrzebne są kolejne badania histopatologiczne.

Przy takich wątpliwościach Sąd Okręgowy w Olsztynie uchylił areszt tymczasowy - lekarz przybywał w nim osiem dni.

Uzupełniona opinia wskazywała, że kobieta zmarła na skutek ostrej niewydolności krążeniowej. Na tej podstawie w listopadzie 2010 roku Prokuratura Okręgowa w Olsztynie umorzyła śledztwo, ale na to postanowienie zażalenie złożyli rodzice zmarłej kobiety.

Wykluczyli działanie osób trzecich

Sąd okręgowy w Olsztynie, który badał sprawę, polecił prokuraturze ponownie wyjaśnić niektóre kwestie. W lutym 2011 roku kolejni biegli - tym razem z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - stwierdzili, że brak jest przesłanek, by mówić, że przyczyną śmierci było działanie osób trzecich. Według biegłych kobieta, która chorowała też na inne choroby przewlekłe, zmarła wskutek ostrej niewydolności krążenia. Zasinienia, jakie miała na ciele, mogły powstać na skutek upadku albo przeprowadzonej reanimacji.

We wrześniu 2011 roku prokuratura ostatecznie umorzyła postępowanie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje