tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Była pierwsza dama do obecnej: pani Agato, w kobietach siła!

zobacz więcej wideo »
Była pierwsza dama do obecnej: pani Agato, w kobietach siła!
 • IX Kongres Kobiet w PoznaniuIX Kongres Kobiet w Poznaniu
 • Kwaśniewska o Europejskim Kongresie KobietKwaśniewska o Europejskim Kongresie Kobiet
 • Donald Tusk na IV Kongresie KobietDonald Tusk na IV Kongresie Kobiet
 • Zgrzyt na Kongresie Kobiet. "Proponuję wyklaskać tę panią"Zgrzyt na Kongresie Kobiet. "Proponuję wyklaskać tę panią"
 • Gwizdy, buczenie i "zejdź ze sceny". Rządowy pełnomocnik na Kongresie KobietGwizdy, buczenie i "zejdź ze sceny". Rządowy pełnomocnik na Kongresie Kobiet
 • Przedstawiciel rządu do spraw równego traktowania na kongresie kobietPrzedstawiciel rządu do spraw równego traktowania na kongresie kobiet
Foto: PAP | Video: tvn24 IX Ogólnopolski Kongres Kobiet zorganizowano w tym roku w Poznaniu

Nie tracę nadziei. To dopiero półmetek - tak była prezydentowa Jolanta Kwaśniewska odpowiedziała na pytanie o obecną pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę. Małżonka Aleksandra Kwaśniewskiego uczestniczyła w debacie na IX Ogólnopolskim Kongresie Kobiet w Poznaniu.

Dwie byłe pierwsze damy: Jolanta Kwaśniewska i Anna Komorowska wzięły udział w niedzielę w jednej z sesji podczas IX Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet, który odbywa się w Poznaniu.

Agata Kornhauser-Duda nie skorzystała z zaproszenia na Kongres. Wystosowała natomiast list do uczestników debat, dotyczących niepełnosprawności.

Mimo zapowiedzi, z powodów osobistych w spotkaniu nie wzięła też udziału była prezydentowa Danuta Wałęsa. W liście do uczestników Kongresu podkreśliła, że "prawa kobiet są dziś szczególnie ważne". "Pragnęłabym, by ich obrona i promocja były skuteczne. Jestem z wami, jestem za kobietami. Bądźmy aktywne i solidarne” - podkreśliła.

"Najważniejsze, żebyśmy wzajemnie się wspierały"

Jolanta Kwaśniewska, pytana podczas debaty o rady dla małżonki prezydenta Andrzeja Dudy powiedziała:

- Ja dobrze się czuję z samego rana, kiedy wstaję i patrzę na swoje odbicie w lustrze. Ale jednocześnie muszę powiedzieć, że nie tracę nadziei. To dopiero półmetek. Pani Agato, siła w kobietach!- mówiła była prezydentowa.

Kwaśniewska podkreśliła, że każda z kobiet ma do odegrania swoją rolę. - To mogą być małe role, na waszą skalę. Ludzie bardzo często chcą porównywać się do postaci wielkich. Ale każda z was, w tym miejscu, w którym jest ma wiele do powiedzenia - zaznaczyła. - Najważniejsze jest to, żebyśmy uwierzyły w siebie i żebyśmy się wzajemnie wspierały - dodała.

Byłe pierwsze damy podczas spotkania poruszały także kwestie uczestnictwa kobiet w życiu politycznym i samorządach. Zdaniem Kwaśniewskiej, tylko obecność kobiet w polityce, także lokalnej, jest gwarantem, że prawa kobiet będą w Polsce respektowane, a postulaty kobiet będą miały szansę na realizację. - W nas jest siła. Jest nas 51 procent w naszym społeczeństwie - podkreśliła.

Anna Komorowska odnosząc się do roli, jaką w dzisiejszej Polsce odgrywają kobiety stwierdziła z kolei, że najważniejsze, by każda z nich robiła w życiu to, co jest zgodne z jej sumieniem i przekonaniami.

Mówiąc o "menadżerkach domów" podkreśliła, że kobiety, które wybierają opiekę nad domem, dziećmi, rodziną nie powinny mieć poczucia, że są gorsze. Jak dodała najważniejsze to podjąć decyzję o wyborze swojej drogi życiowej świadomie i ją realizować. - Trzeba szukać swojego miejsca i nie dać sobie wmówić, że jesteśmy drugiego sortu - zauważyła Komorowska.

List od Agaty Kornhauser-Dudy

Małżonka prezydenta, Agata Kornhauser-Duda, w liście do uczestników debat dotyczących niepełnosprawności wyraziła nadzieję, że spotkanie okaże się inspirujące, a "zaprezentowane rozwiązania będą dla osób z niepełnosprawnością i ich najbliższych nadzieją na pewniejszą i jaśniejszą przyszłość".

"W okresie minionych dwóch lat prezydentury mojego męża miałam bardzo dużo okazji do spotkań z dziećmi i dorosłymi dotkniętymi różnymi niepełnosprawnościami. Intensywne wrażenia z tych kontaktów pozostawiły niezatarty ślad w mojej pamięci i jestem wszystkim tym osobom bardzo wdzięczna za możliwość poznania ich świata, tego co robią, co jest dla nich ważne, z jakimi radościami, ale też problemami spotykają się na co dzień" - napisała Kornhauser-Duda.

"Jest to niezwykle silnie zintegrowane środowisko, które mocno się wspiera i dąży do wypracowania dla siebie jak najlepszych warunków do życia w społeczeństwie i prowadzenia własnej aktywności, a ta ostatnia jest często imponująca i może być przykładem dla nas – osób w pełni sprawnych" - dodała.

Tegoroczny, IX Ogólnopolski Kongres Kobiet odbywa się pod hasłem "Alert dla praw kobiet". Bierze w nim udział ponad 5 tysięcy uczestników.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje