tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS
przeprosiny strona glowna

Spotkanie May-Kaczyński odwołane. Prezes PiS zostaje w Londynie

zobacz więcej wideo »
Spotkanie May-Kaczyński odwołane. Prezes PiS zostaje w Londynie
 • Terlecki: Kaczyński zostaje w Londynie do jutraTerlecki: Kaczyński zostaje w Londynie do jutra
 • Polak ranny w Londynie. TVN24: jego życiu nic nie zagrażaPolak ranny w Londynie. TVN24: jego życiu nic nie zagraża
 • Bojanowski: policja podała nowy bilans ofiarBojanowski: policja podała nowy bilans ofiar
 • Zamachowiec dostał instrukcję przez internet?Zamachowiec dostał instrukcję przez internet?
 • Woroch: londyńczycy żyją w obawie, że coś jeszcze może się wydarzyćWoroch: londyńczycy żyją w obawie, że coś jeszcze może się...
 • "Tu kamery pojawią się natychmiast. Elementy terroru są spełnione""Tu kamery pojawią się natychmiast. Elementy terroru są...
 • Bielan: poproszono nas, byśmy udali się w bezpieczne miejsce"Bielan: poproszono nas, byśmy udali się w bezpieczne miejsce"
 • Mazurek: Jarosław Kaczyński jest bezpiecznyMazurek: Jarosław Kaczyński jest bezpieczny
 • Z Kaczyńskim jest Bielan. "Jego telefon milczy"Z Kaczyńskim jest Bielan. "Jego telefon milczy"
 • Spotkanie May-Kaczyński w Londynie opóźnione lub odwołaneSpotkanie May-Kaczyński w Londynie opóźnione lub odwołane
Foto: HANNAH MCKAY/PAP/EPA | Video: tvn24 Rzecznik PiS informowała, że Kaczyński jest "bezpieczny"

Środowe spotkanie brytyjskiej premier Theresy May z Jarosławem Kaczyńskim zostało odwołane po tym, jak w stolicy Zjednoczonego Królestwa doszło do ataku w pobliżu gmachu parlamentu. Prezes PiS pozostanie w Londynie do jutra, jest bezpieczny - poinformowali politycy z jego partii.

Do spotkania May-Kaczyński miało dojść w środę o godz. 16.30 naszego czasu w siedzibie brytyjskiej premier przy Downing Street. Na krótko przed jego rozpoczęciem doszło jednak do ataku w Londynie. Wówczas - jak relacjonował z Londynu reporter TVN24 Maciej Woroch - do polskich dziennikarzy wyszli przedstawiciele May i poinformowali, że do spotkania najprawdopodobniej nie dojdzie w środę lub zostanie ono przełożone.

Downing Street ok. godz. 18.30 poinformowało, że środowe spotkanie zostało odwołane.

ATAK W LONDYNIE - CZYTAJ RELACJĘ MINUTA PO MINUCIE

Spotkanie z May być może w czwartek

Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie poinformował, że Kaczyński zostaje na noc w Londynie. Być może prezes PiS spotka się z brytyjską premier w czwartek.

- Być może dojdzie do niego [spotkania - red.] jutro. To będzie zależało od sytuacji w Londynie - poinformował Terlecki. Dodał, że politycy nie są umówieni, bo wszystko zależy od rozwoju wydarzeń w związku z atakiem.

Wcześniej na krótkim briefingu prasowym w Sejmie wystąpiła rzecznik PiS Beata Mazurek. - Jarosław Kaczyński i osoby mu towarzyszące są bezpieczne - poinformowała.

 

Agencja Reutera podała, że premier Theresa May "jest bezpieczna". Brytyjskie służby odmówiły podania informacji, gdzie znajdowała się szefowa rządu w chwili ataku.

Oglądaj
Mazurek: Jarosław Kaczyński jest bezpieczny
Wideo: tvn24 Mazurek: Jarosław Kaczyński jest bezpieczny

Jak dowiedział się reporter TVN24 Paweł Łukasik, do Londynu z Kaczyńskim poleciał m.in. wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Oglądaj
Z Kaczyńskim jest Bielan. "Jego telefon milczy"
Wideo: tvn24 Z Kaczyńskim jest Bielan. "Jego telefon milczy"

 

 

 

Strzały w Londynie »

Oglądaj
Atak w Londynie
 • "Nie bał się wchodzić na linię strzału". Policjant i wiceminister symbolami ataku w Londynie"Nie bał się wchodzić na linię strzału". Policjant i...
 • Sejm uczcił minutą ciszy ofiary atakuSejm uczcił minutą ciszy ofiary ataku
 • Terror na moście Westminsterskim. Nagranie świadkaTerror na moście Westminsterskim. Nagranie świadka
 • "Usłyszałem krzyk", "ludzie uciekali, bali się". Relacje Polaków z Londynu"Usłyszałem krzyk", "ludzie uciekali, bali się". Relacje...
 • Amatorskie nagranie z miejsca ataku. Słychać strzałyAmatorskie nagranie z miejsca ataku. Słychać strzały
 • Atak w Londynie. Pierwsza konferencja prasowa policji Atak w Londynie. Pierwsza konferencja prasowa policji
 • Ranni na moście. Sikorski pokazuje film z LondynuRanni na moście. Sikorski pokazuje film z Londynu
Wideo: TVN 24 BiS, Reuters, PA/PAP/EPA, AP "Nie bał się wchodzić na linię strzału". Policjant i wiceminister symbolami ataku w Londynie

"Tego typu kontakty to oczywistość"

Wcześniej informację o spotkaniu komentował eurodeputowany PiS i wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

Na pytanie, czemu premier May nie spotyka się z premier Szydło, tylko z prezesem PiS, Czarnecki odpowiedział, że "w ostatnich kilku miesiącach od listopada pani premier Beata Szydło dwukrotnie spotykała się z panią premier May na spotkaniach bilateralnych". - Najpierw w listopadzie w Londynie, a potem parę dni temu w Warszawie - stwierdził.

- Spotyka się dwoje liderów dwóch rządzących partii w dwóch bardzo dużych i znaczących krajach Unii Europejskiej i myślę, że tego typu kontakty to oczywistość - dodał wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Przyznał, że "nie ma bladego pojęcia", z czyjej inicjatywy odbywa się to spotkanie. - Ja tu tylko sprzątam - zażartował Czarnecki.

- To naturalne, że liderzy ugrupowań siostrzanych zasiadających w tym samej rodzinie politycznej są w ścisłym, intensywnym kontakcie - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański. Dodał, że to spotkanie w formacie liderów partii rządzących w Polsce i Wielkiej Brytanii.

Powiedział, że to dobry moment, żeby rozmawiać o istotnych sprawach, które łączą oba państwa. - Zbliżający się moment rozpoczęcia dyskusji nad Brexitem będzie wymagał intensywnej komunikacji politycznej, ponieważ chcielibyśmy, żeby ten proces nie przynosił niepożądanych skutków ubocznych - dodał.

Oglądaj
"To dobry moment, żeby rozmawiać nad istotnymi sprawami"
Wideo: tvn24 "To dobry moment, żeby rozmawiać nad istotnymi sprawami"

Poseł PO Rafał Trzaskowski zauważył, że w czasie toczącej się dyskusji o Brexicie, dotyczącej bardzo ważnych interesów dla obywateli, Polski nie reprezentuje premier, tylko Jarosław Kaczyński. Dodał, że -  jak rozumie - pojechał do Londynu rozmawiać z Theresą May o kwestiach współpracy partyjnej. - Wybrał nie najlepszy na to moment  - ocenił.

Zdaniem posła to "pokazuje dysfunkcjonalność tego systemu". - Nie premier, nie prezydent ponoszą odpowiedzialność za negocjacje dotyczące Brexitu i za całą debatę o przyszłości Europy, tylko Jarosław Kaczyński - dodał.

Oglądaj
"Wybrał nie najlepszy moment"
Wideo: tvn24 "Wybrał nie najlepszy moment"

"Kaczyński nie wierzy już w dyplomację Waszczykowskiego i premier"

Poseł PSL Marek Sawicki powiedział, że po ostatnim kryzysie w Unii Europejskiej związanym z wyborem przewodniczącego Rady Europejskiej Jarosław Kaczyński nie wierzy już w dyplomację Witolda Waszczykowskiego i premier Beaty Szydło. - W związku z tym wziął sprawy we własne ręce i pojechał rozmawiać bezpośrednio - dodał.

- Tym bardziej że, w mojej ocenie, jego koncepcja wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej jest jak najbardziej realna. W związku z tym bez pośredników pojechał uczyć się od mistrzów - ocenił.

Oglądaj
"Kaczyński nie wierzy już w dyplomację Waszczykowskiego i premier"
Wideo: tvn24 "Kaczyński nie wierzy już w dyplomację Waszczykowskiego i premier"

"Jedzie tam po instrukcje czy też negocjować coś z Brytyjczykami?"

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru zaznaczył, że nie wiadomo, kogo Jarosław Kaczyński będzie reprezentował w Londynie - "rząd, Polskę czy samego siebie".

- Unia Europejska przyjęła zasadę, że nie ma indywidualnych negocjacji z Wielką Brytanią. Czyli wszyscy, cała Unia, negocjuje z Wielką Brytanią. Jak rozumiem, to jest pierwszy sygnał wyłomu - ocenił lider Nowoczesnej.

- Po drugie, trzeba się dowiedzieć, czy on jedzie tam po instrukcje, czy też negocjować coś z Brytyjczykami i w czyim imieniu - stwierdził Petru. - Wczoraj polski rząd nie zajmuje zdania w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i nagle Jarosław Kaczyńskie jedzie, jakby uzgodnić z Theresą May, co ma być w stanowisku polskiego rządu - stwierdził.  

Petru zwrócił jednocześnie uwagę, że w negocjacjach dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty "chodzi o to, by Wielka Brytania wyszła z Unii w taki sposób, by ją to zabolało". -  Bo jeżeli wyjdzie tak, że się to opłaca, to kolejne kraje mogą być zachęcone do wychodzenia z Unii - dodał.

Brexit i gwarancje dla obywateli Unii

Londyn ma rozpocząć proces wychodzenia z Unii Europejskiej 29 marca. W ciągu dwóch kolejnych dni Rada Europejska chce przygotować projekt wytycznych w tej sprawie dla pozostałych 27 państw Unii.

Po przyjęciu wytycznych przez Radę Europejską, Komisja Europejska ma bezzwłocznie wydać rekomendacje, by rozpocząć rozmowy. Następnie przedstawiciele państw członkowskich podejmą formalną decyzję o otwarciu rokowań, przyjmując mandat do prowadzenia negocjacji dla Komisji Europejskiej.

Rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z Theresą May mogą dotyczyć między innymi statusu Polaków na Wyspach po opuszczeniu Wspólnoty przez Zjednoczone Królestwo.

W trakcie debaty parlamentarnej w Londynie zakończonej wydaniem zgody na uruchomienie procesu opuszczania Unii, brytyjscy deputowani zagłosowali przeciwko projektowi zakładającemu zapewnienie gwarancji praw dla obywateli pozostałych krajów Unii w przyszłości.

Wywołuje to obawy o przyszłość niemal miliona Polaków żyjących, pracujących i korzystających ze świadczeń socjalnych na Wyspach.

Tymczasem w środę rzecznik rządu Rafał Bochenek zapowiedział, że polskie stanowisko w sprawie Brexitu pojawi się wkrótce na posiedzeniu Rady Ministrów, ale musi być jeszcze uzupełnione o pewne przepisy przejściowe dotyczące relacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Dopytywany, kiedy to się stanie, Bochenek odpowiedział, że w tym momencie jest to ciężko określić. - Myślę, że na pewno wkrótce, bo sprawa jest pilna - ocenił. We wtorek punkt ten został zdjęty z obrad rządu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Zamach w Londynie

Wielka Brytania ma nowego premiera

Komentarze (100)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Ryszard111
Ryszard111

Czym on się dostał do Londynu?????

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   jmg_

   Znajdźcie mu pracę na zmywaku.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     5
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     kurkablada

     kto płaci za pobyt i ochrone zwykłego posła?i co no ma do powiedzenia,co bedzie mieć jakąkolwiek ważność

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       7
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       marta Warszawa

       W takiej chwili normalny człowiek, a już szczególnie Polak, powinien życzyć Kaczyńskiemu bezpiecznego pobytu w Londynie.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         3
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          13
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         jmg_

         Nie chcecie go tam sobie zatrzymać?

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           5
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           AntyKonus

           Jarek daj se spokój z tej mąki chleba nie będzie . Los ci nie sprzyja to nie Polska wystarczyło nakłamać dać 500 i ciemny lud to kupił

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             13
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              2
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             jmg_

             To niestety pokazuje poziom inteligencji w Polsce. Ludzie kombinują, zwalniają się z pracy i pracują na czarno po to, żeby dostać kasę już na pierwsze dziecko. Żony odchodzą od mężów z dziećmi, żeby dostać alimenty od b. męża i 500+ od pierwszego dziecka plus zasiłki od ośrodków pomocy społecznej. To jest chore! Oducza pracy a rozwiń

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               6
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               agi2785

               i co bedzie czekal? ZA JAKIE PIENADZE POJECHAL?

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 7
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Tyberios
                 Tyberios

                 No to teraz chłopina się całkiem zrazi do podróży.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   12
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   ew61
                   ew61

                   A ci jego ochroniarze też pojechali? A kogo reprezentuje Kaczyński i w jakim charakterze tam pojechał? Jak znam życie, to będzie opowiadał brednie o panu Tusku.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     4
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     zdzichkom1
                     zdzichkom1

                     uspokoiłem sie jak dowiedziałem się, że bielan jest z prezesem

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       3
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        1
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       kot_dachowiec

                       Bez wsparcia by do tego jakiegoś tam Londynu nie trafił.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         0
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         marta Warszawa

                         Panom : Kaczyńskiemu i Bielanowi Polacy życzą bezpiecznego pobytu w Londynie.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           0
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            14
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           jawotr
                           jawotr

                           Jacy Polacy, w ilu osobach występujesz?!... mów za siebie, do niczego innego nie masz prawa.

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             7
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              0
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             Lubin333
                             Lubin333

                             Mów za siebie.

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               3
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                0
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               bla bla

                               Panu Bochenkowi to w ogóle jest wszystko trudno

                               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                 9
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                  0
                                 • zgłoś naruszenie
                                 zamknij
                                 Więcej komentarzy - rozwiń
                                 Zasady forum
                                 Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                                 Pozostałe informacje