tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Informacje z policji dla Obrony Terytorialnej? "Istotą jest, czy nie będzie to nadużywane"

zobacz więcej wideo »
Informacje z policji dla Obrony Terytorialnej? "Istotą jest, czy nie będzie to nadużywane"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Janusz Kaczmarek i generał Adam Rapacki byli gośćmi "Faktów po Faktach"

Zapis w zakresie wymiany informacji może być zapisem, który będzie niebezpieczny, w zależności od tego, kto i jak będzie go interpretował - skomentował w "Faktach po Faktach" TVN24 projekt umowy Wojsk Obrony Terytorialnej z policją były prokurator krajowy Janusz Kaczmarek. Były wiceszef policji generał Adam Rapacki podkreślił z kolei, że w zakresie działania WOT powinno znaleźć się zastrzeżenie, iż siły te nie mogą być wykorzystywane do przywracania porządku publicznego wewnątrz kraju.

W poniedziałek informowaliśmy o przygotowywanym w MON projekcie umowy o współpracy między Wojskami Obrony Terytorialnej i Komendą Główną Policji. Zakłada on między innymi, że policja powinna przekazywać swoje informacje WOT i szkolić ich członków.

Rzecznik dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej Marek Pietrzak zapewnił we wtorek, że porozumienie ma służyć wypełnianiu zadań przez obie formacje, wyłącznie w ustawowych ramach.

W "Faktach po Faktach" były wiceszef policji generał Adam Rapacki powiedział, że nie jest zaniepokojony samymi zapisami projektu, bo podobne porozumienie - między policją a siłami zbrojnymi - jest już realizowane.

- Zamiast budować odrębne porozumienie można było stworzyć aneks, uzupełniając o ten piąty rodzaj wojsk i nie byłoby problemu - ocenił.

- Bardziej martwi mnie to, do czego powołane są siły Wojsk Obrony Terytorialnej - przyznał.

- Jeżeli popatrzymy na realizowane zakupy sprzętu czy szkolenia: czy tam nie pojawia się zbyt dużo elementów dotyczących bezpieczeństwa wewnętrznego, związanym z przywracaniem porządku publicznego w kraju? - pytał. Jak zauważył, choć w przepisach regulujących działanie WOT nie ma takich wprost zapisów, znajdują się jednak takie, które "pozwalają na wykorzystanie tych wojsk w różnych celach, nie do końca w walce z przeciwnikiem zewnętrznym".

Oglądaj
Kaczmarek: po owocach ich poznacie
Wideo: tvn24 Kaczmarek: po owocach ich poznacie

"Po owocach ich poznacie"

Były prokurator krajowy i szef MSWiA Janusz Kaczmarek zwrócił uwagę, że "w myśl zasady: po owocach ich poznacie", dopiero w przyszłości okaże się, jak będzie funkcjonowało porozumienie. - Może się okazać, że będzie już za późno - dodał.

- Jeśli chodzi o same zapisy, na przykład ten dotyczący szkoleń, to dobrze, że ktoś tych ludzi będzie szkolił - ocenił. - Dobrze, że akurat będzie robiła to policja. Zapis w zakresie wymiany informacji może być zapisem, który będzie niebezpieczny, w zależności od tego, kto i jak będzie go interpretował, ale może być też korzystny - tłumaczył, dodając, że WOT mogłyby się włączyć na przykład w poszukiwania zaginionych osób.

- Istotą jest, czy nie będzie to nadużywane albo wykorzystywane nie dla tych celów, które zostały zapisane, czyli na przykład pomagania w zarządzaniu kryzysowym w czasie pokoju - podkreślił.

Oglądaj
Rapacki: powinno być zastrzeżenie, że WOT nie mogą być wykorzystywane do przywracania porządku publicznego
Wideo: tvn24 Rapacki: powinno być zastrzeżenie, że WOT nie mogą być wykorzystywane do przywracania porządku publicznego

"Żołnierze szkoleni są po to, żeby zabijać"

Zdaniem Rapackiego już w opisie zakresu działania WOT powinno znaleźć się zastrzeżenie, że siły te nie mogą być wykorzystywane do przywracania porządku publicznego wewnątrz kraju.

- Takich zapisów tam nie ma. W zakresie działania tej formacji istnieją możliwości jej wykorzystania do ochrony obiektów, czyli na przykład do ochrony parlamentu czy działania w sytuacjach kryzysowych - tłumaczył.

Jak podkreślił, takie formacje nie powinny być wykorzystywane do przywracania porządku publicznego.

- Uważam, że wojsko jest przygotowywane do walki z wrogiem zewnętrznym, jest zupełnie inaczej szkolone niż służby policyjne. Żołnierze szkoleni są po to, żeby zabijać, a służby policyjne mają zupełnie inne zasady: muszą stosować zasady najmniejszego zła, jak najmniej eskalować - zaznaczył.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
zdzichkom1
zdzichkom1

już za socjalizmu mielismy przecież OTK/łopata ziemia łopata/

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   3
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Kaowiec84
   Kaowiec84

   Jednym resortem dowodzi Blaszczak a drugim Macierewicz. A teraz zapytajcie jeszcze raz czy nie bedzie to naduzywane.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     4
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje