tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Groteska, że ciężko komentować". Jaki o wstrzymaniu ekstradycji Polaka

zobacz więcej wideo »
"Groteska, że ciężko komentować". Jaki o wstrzymaniu ekstradycji Polaka
 • "To taka groteska, że to aż ciężko się komentuje""To taka groteska, że to aż ciężko się komentuje"
 • Jaki: prezes Gersdorf ma obowiązek zwołać posiedzenie KRSJaki: prezes Gersdorf ma obowiązek zwołać posiedzenie KRS
 • "Groteska". Jaki o wstrzymaniu ekstradycji Polaka"Groteska". Jaki o wstrzymaniu ekstradycji Polaka
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Patryk Jaki gościem "Jeden na jeden" w TVN24

Problem polega na tym, że Polska zaczęła walczyć o swoje sprawy, zaczęła się stawiać. Ludzie w Unii Europejskiej nie byli do tego przyzwyczajeni - powiedział w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. W ten sposób komentował w programie "Jeden na jeden" wstrzymanie przez sąd w Irlandii ekstradycji przestępcy do Polski.

Sędzia Aileen Donnelly, według doniesień medialnych, zapowiedziała skierowanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania o to, czy reforma systemu sprawiedliwości w Polsce nie stanowi zagrożenia dla uczciwego procesu Polaka broniącego się w Irlandii przed ekstradycją.

Wiceminister przytoczył dwa "bardzo istotne" przykłady z uzasadnienia, jakie sędzia w Irlandii podała dla poparcia swojej decyzji. - Jeden - dlatego że sędziowie w Polsce są rzekomo wybierani przez polityków. Drugi - dlatego że jest różny wiek emerytalny w Polsce - powiedział.

Tymczasem, jak stwierdził, ta sędzia z Irlandii "została powołana na wniosek polityka rządu, powołana została przez polityka, przez prezydenta". - W Polsce ten system jest bardziej pośredni - podkreślił.

Problem Polski z zachodnimi elitami

- Warto się zastanowić, skąd Polska ma problem z elitami światowymi czy europejskimi - powiedział Jaki. - Problem polega na tym, że Polska zaczęła walczyć o swoje sprawy, zaczęła się stawiać, ludzie w Unii Europejskiej nie byli do tego przyzwyczajeni - ocenił.

- Do tej pory było tak, że ktoś przychodził do Polski i mówił tak - zlikwidujcie stocznie - a, nie ma problemu. Przyjmijcie uchodźców - a, nie ma problemu. Wasza wersja historii jest taka, że generalnie w drugiej wojnie światowej braliście udział w Holokauście, chociażby Jedwabne - no, nie ma problemu - argumentował.

Tymczasem teraz, jak wyjaśnił, Polska walczy o reformę własnego systemu sądowniczego.

- Europejski nakaz aresztowania jest powszechnie obowiązującym prawem europejskim - podkreślił Jaki i dodał, że jest spokojny w kwestii skierowania tej sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Jak stwierdził, irlandzka sędzia "mówi, że u niej, co prawda, w Irlandii jest gorzej, jest bardziej upolityczniony wybór sędziów", ale to "u nas jest źle".

- Proszę mi powiedzieć, jaki wpływ na ściganie groźnego przestępcy ma wiek emerytalny w Polsce? - pytał. - To jest taka groteska, że to aż ciężko się komentuje - dodał.

Oglądaj
"To taka groteska, że to aż ciężko się komentuje"
Wideo: tvn24 "To taka groteska, że to aż ciężko się komentuje"

"Problem z podwójnymi standardami"

Patryk Jaki odniósł się także do żądania przez Zbigniewa Ziobrę, aby I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf "niezwłocznie" zwołała pierwsze posiedzenie nowo wybranej Krajowej Rady Sądownictwa. Sejm wybrał w zeszły wtorek 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć - klub Kukiz'15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur. Kluby PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu.

Zdaniem wiceministra "to jest problem z podwójnymi standardami", a zwołanie posiedzenia, zgodnie ze "starą ustawą o KRS", nie jest "prawem", ale "obowiązkiem" prezes Gersdorf. Patryk Jaki nie zgodził się zarazem z poglądem, żeby sprawa ta była podobna do nieopublikowania przez rząd części wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku. - Ale nawet gdyby była, to czy to oznacza, że można łamać prawo? - spytał.

Zaznaczył, że jeżeli w Polsce obowiązuje prawo, to mamy obowiązek go przestrzegać bez względu na to, kto w Polsce rządzi. - Powiedzmy, że w przyszłości wróci Platforma do władzy i prezes Gersdorf znów będzie ważną osobą w polskim systemie sądownictwa. Ale ja wtedy powiem, jako polityk opozycji, że ja żadnego prawa nie przestrzegam, bo ja nie uznaję tych ludzi. I to będzie lepsze państwo? - pytał. - To jest właśnie sposób myślenia tych ludzi i on nas prowadzi do anarchii - dodał.

- Będziemy na razie spokojnie przekonywali panią prezes do tego, że to jest jej obowiązek - powiedział Jaki. - Minister Ziobro napisał do pani prezes grzeczny list pokazujący, że takie jest prawo. Nie ma równych i równiejszych. Pani prezes Gersdorf nie może sobie wybierać prawa - argumentował. - Jeśli odmówi, to rozważymy, jakie można w tym zakresie podjąć kroki. Natomiast będziemy chcieli robić wszystko w drodze dialogu – przyznał w TVN24.

Oglądaj
Jaki: prezes Gersdorf ma obowiązek zwołać posiedzenie KRS
Wideo: tvn24 Jaki: prezes Gersdorf ma obowiązek zwołać posiedzenie KRS

Jaki kandydatem PiS w Warszawie?

Wiceminister sprawiedliwości spytany został również, czy usłyszał od Jarosława Kaczyńskiego słowa: "szykuj się do startu". Chodziło o informacje medialne, że Patryk Jaki może być kandydatem PiS w wyborach prezydenta Warszawy.

- Nie usłyszałem takich słów - powiedział. Podkreślił jednak, że w kwestii jego kandydatury, "jeżeli sondaże wskażą, że jestem osobą, która ma największe szanse" powalczyć o Warszawę, to "partia ma podjąć decyzję pozytywną" o wystawieniu jego kandydatury. - I wtedy nie wykluczam takiej możliwości - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Betina1930

Az zal patrzec na tego mlodego czlowieka, ktory zajmuje takie wazne stanowisko a takie bzduzy opowiada!!!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   michel40
   michel40

   Ale poszedł, czy się opanuje?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     matiga

     Takie przyszły czasy, że laik wypowiada się na tematy prawne. Politologia nie wyposaża absolwentów w wiedzę niezbędną w resorcie sprawiedliwości.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       15
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Fergus Crowley
       Fergus Crowley

       Panie Jaki, ale sędziowie w Polsce są wybierani przez polityków !!!!!

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         16
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje